0

فیلم قارچ سمی

فیلم قارچ سمی
بازدید 386

فیلم قارچ سمی فیلمی ایرانی است که توسط رسول ملاقلی پور در سال ۱۳۸۰ ساخته و در بیستمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر به نمایش درآمد.

به گزارش خوبو، قارچ سمی یکی از فیلم‌های خوب ساخته شده در اوایل دهه 80 است که مورد توجه جشنواره‌های داخلی قرار گرفت. این فیلم از سایت معتبر IMDB، موفق به کسب نمره متوسط 5.8 شده است. 155 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

عوامل و بازیگران فیلم قارچ سمی

قارچ سمی فیلمی است که در ژانر درام توسط رسول ملاقلی پور ساخته شده است. این فیلم، سیزدهمین فیلم بلند ملاقلی پور بوده و در میان بهترین آثار ساخته شده توسط این کارگردان است. پرواز در شب، سفر به چزابه، نسل سوخته، هیوا و میم مثل مادر از دیگر آثار معروف ملاقلی پور است. ملاقلی پور از کارگردانان مطرح سینمای جنگ و اجتماعی ایران بود.

کارگردانرسول ملاقلی پور
تهیه کنندهرسول ملاقلی پور
نویسندهرسول ملاقلی پور
بازیگرانجمشید هاشم پور
میترا حجار
فرهاد قائمیان
رویا تیموریان
انوشیروان ارجمند
آتنه فقیه نصیری
امیر جعفری
حسن عباسی
تدوینبهرام دهقانی
موسیقیناصر چشم آذر
سال ساخت1380
نمره IMDB5.8
مدت زمان فیلم100 دقیقه

خلاصه داستان

قارچ سمی بازگوکننده حال و هوای آدم‌هایی است که از دل سال‌های جنگ می‌آیند اما در فضای سال ۱۳۸۰ تنفس می‌کنند و عده‌ای می‌خواهند از مقام و منصب شان به‌نفع خود بهره برده و افراد با وجدانی می‌خواهند کمی جلوی سواستفاده آن‌ها را بگیرند.

مهندس دومان قائمی (جمشید هاشم پور) مدیرعامل یک شرکت موفق ساختمانی است. او همچنان خود را معتقد به باورهای سال‌های گذشته دوران جنگ می‌داند. اما زندگی مهندس دومان بستر حوادثی است. در این میان یک دیدار غیرمنتظره و یک تصادف او را به وادی جدیدی می‌کشاند. تصادف با بیتا (میترا حجار) و دیداری غیرمنتظره با سلیمان (فرعاد قائمیان) همرزم سال‌های دفاع مقدس که اکنون در کنج آسایشگاه جانبازان روزگار می‌گذراند. سلیمان، با حضور خود در زندگی دومان اهمیت قرار گرفتن در مسیر آن ارزش‌ها را پررنگ تر می‌کند. بیتا دختری جوان که علاقه چندانی به نامزدش ندارد و دومان را همچون مرد آرمانی و افسانه‌ای به عنوان تکه گم شده‌ای از خود می‌پندارد.

مهندس قائمی که دیگر حاضر به تن دادن به شرایط روز نیست با هیئت مدیره و سهامداران شرکت درگیر می‌شود و آن‌ها زندگی خصوصی دومان و همسرش آلما (رویا تیموریان) را متلاشی می‌کنند و با پرونده سازی، او را به زندان می‌فرستند. در زندان توسط هم سلولی‌هایش معتاد می‌شود و وضع جسمی و روحی بدی پیدا می‌کند، در حالی که دشمنان او در شرکت، همچنان آزادانه به عوام فریبی مشغولند. پس از آزادی از زندان، بیتا از دومان تقاضا می‌کند در مراسم عقد او و نامزدش به عنوان شاهد حضور داشته باشد. دومان می‌پذیرد، اما سراغ سلیمان می‌رود و از او می‌خواهد وی را در نابودی کسانی که برای او پرونده‌سازی کرده‌اند، یاری کنند. دومان و سلیمان دو تن از مدیران و سهامداران اصلی شرکت را در یک درگیری می‌کشند و خود نیز کشته می‌شوند.

فهرست جوایز فیلم قارچ سمی

در بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، فیلم قارچ سمی نامزد دریافت 9 سیمرغ بلورین برای بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه (رسول ملاقلی پور)، بهترین بازیگر نقش اول مرد (جمشید هاشم پور)، بهترین بازیگر نقش اول زن (میترا حجار)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (رویا تیموریان)، بهترین تدوین (بهرام دهقانی)، بهترین موسیقی متن (ناصر چشم آذر)، بهترین طراحی صحنه و لباس (علی فداکار) و بهترین جلوه های ویژه (محمدرضا شرف الدین) شد و در پایان فقط موفق به کسب سه سیمرغ بلورین شد.

  • برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن (ناصر چشم آذر)، دوره ۲۰ جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۰
  • برنده سیمرغ بلورین بهترین تدوین (بهرام دهقانی)، دوره ۲۰ جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۰
  • برنده سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه (محمدرضا شرف الدین)، دوره ۲۰ جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۰
  • برنده جایزه بهترین جلوه های ویژه (محمدرضا شرف الدین)، دوره ۱۷ منتخب نویسندگان و منتقدان ۱۳۸۱

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *