0

فیلم بوی پیراهن یوسف

فیلم بوی پیراهن یوسف فیلمی ایرانی است که توسط ابراهیم حاتمی کیا در سال ۱۳۷۴ ساخته شد و در چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر به نمایش درآمد.

به گزارش خوبو، بوی پیراهن یوسف یکی از فیلم‌های خوب دهه 70 سینمای ایران است که در زمان اکران مورد توجه زیادی قرار گرفت. این فیلم از سایت معتبر IMDB، نمره متوسط 6.7 را دریافت کرده است. 1700 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

عوامل و بازیگران فیلم بوی پیراهن یوسف

بوی پیراهن یوسف فیلمی است که در ژانر درام، جنگ و دفاع مقدس توسط ابراهیم حاتمی کیا ساخته شده است. ابراهیم حاتمی کیا از کارگردانان مطرح سینمای ایران است که در رأی‌گیری از ۵۵ فیلم‌شناس ایرانی در سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از ده فیلم‌ساز برتر تاریخ سینمای ایران شناخته شد و همچنین در نظرسنجی از ۴۳ منتقد برای بهترین کارگردانان پس از انقلاب، در رده چهارم قرار گرفت. بوی پیراهن یوسف در کنار از کرخه تا راین، به رنگ ارغوان، به نام پدر، ارتفاع پست و آژانس شیشه ای از بهترین آثار ساخته شده توسط حاتمی کیا است.

موسیقی متن معروف فیلم اثر مجید انتظامی است، که پیش از این همکاری موفقی در فیلم از کرخه تا راین داشتند. آلبوم موسیقی متن فیلم بوی پیراهن یوسف در ۱۹ قطعه به مدت ۵۱ دقیقه منتشر شده است.

آتیلا پسیانی بازیگر مطرح کشورمان در این فیلم به عنوان دستیار کارگردان، حضور دارد.

کارگردانابراهیم حاتمی کیا
تهیه کنندهمجید مدرسی
نویسندهابراهیم حاتمی کیا
داریوش مودبیان
بازیگرانعلی نصیریان
نیکی کریمی
جعفر دهقان
شیرین بینا
آتوسا قریشی
قاسم زارع
عزیزاله هنرآموز
حسن زارعی
مهران قدکچیان
حسن پورشیرازی
ابراهیم حاتمی کیا
تدوینحسین زندباف
موسیقیمجید انتظامی
سال ساخت1374
مدت زمان فیلم100 دقیقه
نمره IMDB6.7

دانلود آلبوم بوی پیراهن یوسف از مجید انتظامی

مجید انتظامی آهنگسازی این فیلم را بر عهده داشته و آلبومی شامل ۱۹ قطعه منتشر کرده است که می‌توانید آن را دانلود کنید.

خلاصه داستان

دایی غفور (علی نصیریان) راننده یک تاکسی فرودگاه، با وجود همه مدارکی که ثابت می‌کند پسرش یوسف در جنگ شهید شده، هنوز فکر می‌کند که او زنده است و حتی حرف دامادش اصغر (جعفر دهقان) را که همرزم یوسف بوده قبول نمی‌کند. او با این که پلاک یوسف را هم در شکم یک کوسه یافته‌اند، همیشه منتظر است پسرش بازگردد. دایی غفور در فرودگاه با دختر جوانی به نام شیرین (نیکی کریمی) آشنا می‌شود که برای یافتن برادرش خسرو که در جنگ گم شده از اروپا به ایران آمده است.

یکی از آزادگان که در زندان با خسرو، برادر شیرین بوده و به ایران بازگشته، با شیرین تماس می‌گیرد و می‌خواهد اطلاعاتی بدهد. شیرین و دایی غفور به دیدن او می‌روند و آزاده به آن‌ها می‌گوید که خسرو سالم است و به زودی بازمی‌گردد. اما پنهانی به دایی غفور می‌گوید که نتوانسته حقیقت را به شیرین بگوید، زیرا خسرو در جریان یک اعتصاب در اردوگاه اعدام شده است. اصغر، داماد دایی غفور که معالجه‌اش را در آلمان ناتمام گذاشته و برگشته، مانند دایی غفور فکر می‌کند یوسف زنده است. به همین دلیل به مرز قصرشیرین ـ محل ورود اسرا ـ می‌رود.

شیرین در تدارک استقبال از خسرو است که از حقیقت آگاه می‌شود. او به دایی غفور اعتراض می‌کند که می‌خواسته او را هم مانند خودش، اسیر توهم بازگشت عزیزش کند. شبی که شیرین قصد رفتن به پاریس را دارد، اصغر تلفنی به دایی غفور خبر می‌دهد که اطلاعاتی از خسرو به دست آمده و او به زودی به ایران بازمی‌گردد. دایی غفور و شیرین شبانه به سمت قصر شیرین حرکت می‌کنند. صبح روز بعد، هنگامی که شیرین در میان آزادگان به دنبال خسرو می‌گردد، ناباورانه یوسف را می‌بیند و مژده بازگشت عزیز دایی غفور را به او می‌دهد.

فهرست جوایز فیلم بوی پیراهن یوسف

در چهاردهمین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1374، فیلم بوی پیراهن یوسف نامزد دریافت 3 سیمرغ بلورین جشنواره برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (حمیدرضا تاج دوستی)، بهترین صدابرداری (محمود سماک باشی) و بهترین فیلمبرداری (عزیز ساعتی) شد، که در پایان موفق به کسب هیچ جایزه‌ای نشد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *