0

فیلم هرچی خدا بخواد

harchi khoda bekhad

فیلم هرچی خدا بخواد فیلمی ایرانی است که توسط نوید میهن دوست در سال ۱۳۸۹ ساخته شده و در همان سال در سینماهای سرتاسر کشور اکران شد.

به گزارش خوبو، هرچی خدا بخواد فیلمی کمدی و تنها ساخته سینمایی میهن دوست است. این فیلم از سایت معتبر IMDB، نمره ضعیف 3.6 را کسب کرده است. 276 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

دانلود فیلم هرچی خدا بخواد

عوامل و بازیگران فیلم هرچی خدا بخواد

هرچی خدا بخواد فیلمی است که در ژانر کمدی و خانوادگی توسط نوید میهن دوست ساخته شده است. نوید میهن‌دوست کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس سینما و تلویزیون است. او برادرزاده اسماعیل میهن‌دوست است. از دوران تحصیل در دانشگاه صنعتی شریف به فیلم‌نامه‌نویسی و ساخت فیلم کوتاه روی آورد. اما اولین فیلم حرفه‌ای خود را در 1379 با ساخت مجموعه تلویزیونی ردپای نسیم برای تلویزیون شروع کرد.

نوید میهن دوست کارگردانی آثاری همچون فیلمهای با چشمان باز، هر چی خدا بخواد و سریال های دیوار شیشه ای، روزهای بهتر (تنها در تهران)، این راهش نیسترا برعهده داشته است.

ترانه علیدوستی، رضا عطاران، سعید آقاخانی، حامد کمیلی و تینا آخوندتبار از جمله بازیگران برجسته این فیلم هستند.

کارگرداننوید میهن دوست
تهیه‌کنندهپرویز شهبازی
نویسندهپرویز شهبازی
بازیگرانپوریا پورسرخ
ترانه علیدوستی
رضا عطاران
حامد کمیلی
سعید آقاخانی
ارژنگ امیرفضلی
تینا آخوندتبار
موسیقیستار اورکی
فیلم‌بردارمهدی جعفری
سال ساخت1389
مدت زمان فیلم88 دقیقه
نمره IMDB3.6
فیلم هرچی خدا بخواد

خلاصه داستان

به ونداد طاهری اطلاع می دهند که پدرش در جزیره کیش فوت کرده است. همزمان به پارمیدا نصیری هم اطلاع می دهند که مادرش در جزیره کیش دچار سانحه شده و مرده است. حال این دو برای شناسایی و بردن اجساد پدر و مادرشان به جزیره کیش آمده اند. در کیش متوجه می شوند که…

نقد و بررسی فیلم هرچی خدا بخواد

وحید اسلامی در نقد این فیلم نوشته است:

به نظر من فيلم سينمايي هر چي خدا بخواد، مقدمه چيني تقريباً خوبي دارد، يعني نمايش دو شخصيت كه حول محور يك موقعيت مركزي (از دست دادن پدر و مادر) كنش و واكنش دارند به خودي خود جذاب است.اما بعد از اين گره به دام تكرار، گزافه‌گويي و حتي تبليغ غيرمستقيم اسپانسر خود مي‌پردازد.

به نظر مي‌رسد سرمايه‌اي توسط اسپانسر كه شايد همان هتل معروف كيش باشد فراهم شده تا اين دوستان فيلمي سفارشي بسازنند. فيلمي كه تمام ارزش‌هاي داستاني خود را فداي اين گونه مستقيم‌گويي كرده است. شخصيت‌هاي فيلم متاسفانه هيچ‌گونه همدلي با مخاطب ايجاد نمي‌كند و حتي بعضي از شخصيت‌هاي اضافه و غيركاربردي از جمله دو شيخ مشابه عرب در جزيره كيش اگزجره و به طرز غيرقابل‌باوري در خصوصيات رفتاري خود غلوآميز عمل مي‌كند. متاسفانه بازيگر با استعدادي چون «فرهاد اصلاني» نيز فداي دو شخصيت مسخره و به نوعي چندش‌آور است.

به نظر می آید كه درك عامه بازيگران كشور از درام، داستان‌گويي و روايت‌گري بسيار پايين است و حضور بازيگران كه به نوعي در سينماي كشور شناخته شده هستند در اين فيلم مؤيد اين نكته است. البته شايد منافع مالي باعث چشم‌پوشي اين بازيگران از نقاط ضعف فيلمنامه اين اثر شده است.

البته فارغ از بازيگران نبايد از هوشياري «پرويز شهبازي» كارگردان فيلم برجسته و ماندگار «نفس عميق» غافل بمانيم كه با درايت كارگرداني اين فيلم را رها كرد و به يك فيلمساز اول سپرد تا اين داستان‌ پر از چاله و چوله دراماتيك را جلوي دوربين ببرد.

فیلم هرچی خدا بخواد

فيلم سينمايي «هر چي خدا بخواد» هيچ دغدغه اجتماعي و … ندارد و در واقع جهاني را مي‌گستراند كه براي هيچ مخاطب ايراني قابل لمس و درك نيست. داستان به قدري در اواسط گسترده مي‌شود و شخصيت‌هاي اضافي در آن بسط داده مي‌شود كه پايان باسمه‌اي و تكراري آن (هپي‌اند) هم نمي‌تواند مخاطب را قانع كند.

اسلامي تصريح كرد: نكته ديگر به سر در گمي فيلم سينمايي «هر چي خدا بخواد» در ژانر و گونه برمي‌گردد، در واقع به نظر مي‌رسد اين شكل از عوامل و از جمله كارگردان در هنگام ساخت اين فيلم به گونه و ژانر آن توجه نداشته‌اند.

این فیلم در واقع ملغمه‌اي است كه به هيچ عنوان درك نمي‌شود و اين از خصوصيات سينماي كشور است كه آثار بديعي در گونه‌هاي جديد مي‌آفريند. هر چي خدا بخواد قرار بوده كمدي باشد اما اين گونه روايت كمدي، حتي كوچك‌ترين كششي را براي دنبال كردن ماجرا از سوي تماشاگر ايجاد نمي‌كند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *