3

سلامتی و شادی در چهل سالگی؛ زندگی خود را از 40 سالگی شروع کنید

سلامتی و شادی بعد از چهل سالگی
بازدید 2137

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که سلامتی و شادی در چهل سالگی به اولویت‌های اصلی زندگی تبدیل می‌شوند. استرس‌ها کمتر می‌شود و درصد خوش‌بینی افزایش می‌یابد. زنانی که در این نظرسنجی‌ها شرکت کرده بودند، گفتند که نسبت به 20 سال قبل شادتر هستند و اعتماد به نفس بیشتری دارند. جالب است نه؟ شما هم همین‌طور فکر می‌کنید یا از چهل سالگی می‌ترسید؟ در این مقاله سعی کردم به بعضی از نکات ضروری اشاره کنم؛ راهکارهایی که سلامتی و شادی را در چهل سالگی امکان‌پذیر می‌کنند. به‌صورت خلاصه به این موارد اشاره کرده‌ام:

 • رسیدن به وزن سلامتی
 • حفظ تناسب اندام با تغذیه صحیح و ورزش
 • رسیدگی به ظاهر
 • مثبت‌اندیشی

این مقاله را خوب بخوانید و زندگی خود را از 40 سالگی شروع کنید.

فهرست موضوعات

برای سلامتی و شادی در چهل سالگی به تناسب اندام برسید

سلامت و شادی در چهل سالگی با دستیابی به تناسب اندام
آماده شدن برای انجام تمرینات ورزشی

تعیین یک وزن هدف واقعی

برای تناسب اندام خود یک هدف واقعی تعیین کنید. یعنی واقعیت‌های مربوط به  سن‌و‌سال خود را در نظر بگیرید. به اندام دیگران نگاه نکنید و یا وزن قبل از ازدواج خود را مدنظر قرار ندهید. هدف واقعی، مشخص است، قابل اندازه‌گیری و بررسی است و زمان رسیدن به آن تعیین شده است.

مثلاً این یک هدف واقعی است: من از ابتدای بهمن تا پایان اسفند، به وزن 62 کیلوگرم می‌رسم. من باید در این مدت 2 کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهم.

و این هم یک هدف غیرواقعی است: من باید به تناسب اندام کامل برسم. این هدف، مشخص و قابل اندازه‌گیری نیست. هیچ ضرب‌العجلی هم برایش تعیین نشده است.

کاهش وزن در چهل سالگی نسبتاً سخت‌تر از سی یا بیست سالگی است. با افزایش سن، متابولیسم بدن ما کاهش می‌یابد. بنابراین، افزایش وزن آسان‌تر و کاهش وزن دشوارتر می‌گردد. برای همین در ابتدا گفتم که واقعیت‌های مربوط به سن‌و‌سال خود را در زمان تعیین هدف در نظر بگیرید.

برای سلامتی و شادی در چهل سالگی بدن خود را دوست داشته باشید. می‌دانید معنی این جمله چیست؟ یعنی شما حتی با وجود چربی‌ها و ترک‌ها و چروک‌های پوستی، همچنان منحصربه‌فرد و ارزشمند هستید. هر چیزی که هستید را بپذیرید و دوست داشته باشید. آن‌گاه به سمت ایجاد تغییرات مثبت و سالم گام بردارید.

روی هدفی که برای رسیدن به تناسب‌اندام خود تعیین کرده‌اید تمرکز کنید. اصلاً نگران معیارهای ایده‌آل در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نباشید. اگر می‌خواهید درباره کاهش وزن بیشتر بدانید این مطلب را بخوانید: موفقیت در کاهش وزن

تقویت انگیزه

به خودتان جایزه بدهید. این کار انگیزه‌ی شما را تقویت می‌کند. یک لیست از کارهایی که شما را خوشحال می‌کند تهیه نمایید. هر بار که به یکی از اهداف وزنی خود رسیدید، یکی از کارهای آن لیست را به خود جایزه بدهید. به‌عنوان مثال، اگر قرار است 5 کیلو و وزن کم کنید، بعد از کاهش 2 کیلو، کتاب مورد علاقه خود را بخرید. وقتی هر 5 کیلو را کم کردید، به یک سفر یک‌روزه بروید.

در نظر گرفتن پاداش برای خود، در رسیدن به هر هدفی به شما کمک می‌کند. اگر این کار را نکنید، ممکن است انگیزه‌ی خود را از دست داده و هدف را رها کنید.

وقت گذاشتن برای خود

بعد از تعیین هدف و در مشخص کردن پاداش، نوبت اقدام و تلاش است. شما باید وقت کافی را به این کار اختصاص دهید. احتمالاً در این سن مسئولیت‌های مختلفی بر عهده‌ی شما است. رسیدگی به امور فرزندان، همسرداری، مسائل شغلی و امور مربوط به خانه و زندگی.

با همه‌ی این‌ها، رسیدن به تناسب اندام، نیاز به صرف زمان دارد. برای خوردن غذاهای سالم باید آشپزی کنید و برای کسب نتایج بهتر احتیاج به تمرین و ورزش دارید.

تجربه‌ی من این است که رفتن به باشگاه از ورزش در خانه بهتر است. می‌دانید چرا؟ چون ذهن شما درگیر این مسئله که «چه زمانی ورزش کنم» نیست. ساعت تمرین شما در باشگاه مشخص است و وقتی در جو باشگاه قرار گرفتید، اصلاً متوجه گذشت زمان نمی‌شوید.

خیلی از افراد فکر می‌کنند که وقت رفتن به باشگاه را ندارند. اما این کار باعث صرفه‌جویی در زمان است. کافی است آن را امتحان کنید. با این حال، ممکن است به هر دلیلی ورزش در خانه را ترجیح بدهید. این کار نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. با کمک وزن بدن و انواع ویدئوهای ورزشی، می‌توانید یک تمرین عالی را در خانه تجربه کنید.

برای سلامتی و شادی در چهل سالگی خود را با هیچ کس مقایسه نکنید

ما فقط می‌توانیم با خودمان مقایسه شویم. ویژگی‌های جسمی و روانی افراد و موقعیت‌های زندگی‌شان با بقیه متفاوت است. ممکن است شما در چهل سالگی توان بلند کردن دمبل 3 کیلویی را نداشته باشید اما کسی را ببینید که به‌راحتی با دمبل 7 کیلویی کار می‌کند.

ممکن است کاهش وزن یک نفر بسیار سریع اتفاق بیفتد اما دیگری این مسیر را به کُندی پیش برود. جمله‌ی جالبی در این زمینه وجود دارد: دیگری نه از من بهتر است و نه از من بدتر. دیگری فقط می‌تواند معلم من باشد.

بهتر است روی خودتان، نقاط قوت و ضعف خودتان متمرکز باشید. برای ساختن بهترین نسخه از خودتان تلاش کنید. اگر امروز کمی از دیروز بهتر عمل کردید، به این معنی است که در مسیر موفقیت قرار دارید.

برای سلامتی و شادی در چهل سالگی تناسب اندام را حفظ کنید

رژیم غذایی سالم برای دستیابی به سلامتی و شادی در چهل سالگی
رژیم غذایی سالم چربی های سالم سبزی ها آووکادو گوجه فرنگی سیر بادام

تثبیت وزن جدید

خب حالا شما به وزن هدف خود رسیده‌اید و باید دستاورد خود را حفظ نمایید. ورزش منظم حالا به یکی از عادت‌های شما تبدیل شده است که اتفاق بسیار خوبی است. به تمرینات خود پایبند باشید و هرگز آن را رها نکنید.

در رژیم کاهش وزن شما بر مبنای کالری نقصان غذا می‌خوردید. الان وقت آن است که کالری تثبیت خود را محاسبه و دریافت کنید. برای این کار از یک اپلیکیشن کالری شماری استفاده نمایید. سن و جنسیت و میزان فعالیت فعلی خود را به اپلیکیشن بدهید تا کالری تثبیت شما تعیین شود.

مثلاً من از اپلیکیشن کالری‌شمار زیره استفاده می‌کنم. هم می‌توانم کالری نقصان را با آن محاسبه کنم و هم می‌توانم میزان کالری تثبیتم را با کمک آن به‌دست آورم. کالری‌شماری کمی سخت است اما روش دقیقی است. به هر حال، برای رسیدن به هر هدفی، نیاز به تلاش داریم.

به‌صورت تقریبی،  زنان بالای 40 سال به حدود 1800 کالری در روز نیاز دارند، مگر اینکه فعالیت ورزشی منظم داشته باشند. در این صورت، بسته به سطح فعالیت خود به 2000 تا 2400 کالری نیاز دارند.

مردان بالای 40 سال به حدود 2200 کالری در روز نیاز دارند. اگر بسیار فعال هستید، احتمالاً روزانه بین 2600 تا 3000 کالری نیاز دارید.

رژیم غذایی صحیح برای سلامتی و شادی در چهل سالگی

وقت آن رسیده که به مسئله رژیم غذایی سالم در چهل سالگی بپردازیم. در این سن باید به‌طور جدی به این مسئله فکر کنید. کیفیت تغذیه‌ی شما به‌طور مستقیم روی سلامتی و زندگی شما تاثیر دارد.

بهتر است از سبزی‌ها و میوه‌ها و غلات کامل استفاده نموده و از چربی، شکر و غذاهای فراوری شده پرهیز کنید. تعادل در مصرف گوشت قرمز و استفاده از پروتئین حبوبات یک تغییر عالی به سمت تجربه‌ای متفاوت است.

نوشیدن آب را جدی بگیرید و از نوشابه، آب‌میوه‌های صنعتی و نوشیدنی‌های پرکالری بر پایه قهوه اجتناب نمایید.

کاهش مصرف نمک

یکی از دلایل افزایش فشار خون افراد در سنین بالا، مصرف نمک و رژیم غذایی سرشار از سدیم است. فشار خون بالا خطر حملات قلبی و مغزی را چند برابر می‌کند. وقتی به سن چهل سالگی رسیدید، نباید همان سبک بیست سالگی را در تغذیه دنبال کنید.

غذاهای شور مثل چیپس، پفک و خوراکی‌های فراوری شده‌ی حاوی نمک پنهان را، از برنامه خود حذف کنید. حتماً برچسب روی بسته‌بندی خوراکی‌ها را مطالعه کنید و تصمیم به خرید بگیرید. اگر سطح سدیم یک خوراکی بیشتر از 20 درصد نیاز روزانه است، از خوردن آن اجتناب نمایید. بزرگ‌سالان در طول روز نیاز به 1500 میلی‌گرم سدیم دارند.

کاهش میزان تماشای تلویزیون

چرا باید این کار را انجام دهید؟ نگاهی به لیست زیر بیندازید:

تماشای تلویزیون، به خصوص پس از رسیدن به چهل سالگی، چشم‌های شما را تحت فشار زیادی قرار می‌دهد.

ممکن است خیلی سرگرم‌کننده باشد اما میزان استراحت و ارتباطات اجتماعی شما را کاهش می‌دهد.

احتمالاً خیلی تنبل می‌شوید و برای انجام فعالیت بدنی و ورزش، انرژی ندارید.

برای سلامتی و شادی در چهل سالگی به ظاهر خود برسید

چگونه در چهل سالگی زیبا لباس بپوشیم
خانم شاد

چطور در چهل سالگی لباس بپوشم؟

حتماً تا الان متوجه شده‌اید که چه سبکی از لباس پوشیدن شما را خوشحال می‌کند. تیپ‌ها و ترکیب‌های مختلف را امتحان کرده‌اید و می‌دانید چه استایلی برای شما مناسب است. از پوشیدن آنچه دوست دارید لذت ببرید. درگیر مد نباشید. مهم نیست که دیگران درباره تیپ شما چه نظری دارند. مهم نظر خود شما است.

بعضی از مردم فکر می‌کنند که در چهل سالگی برای بسیاری از کارها دیر شده است. این یک باور منفی است. نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که شما در هر سنی، در خوشحال‌ترین حالت عمر خود هستید. حتی یک فرد هفتاد ساله همان هفتاد سالگی‌اش را دوست دارد. هفتاد سالگی فقط از دید کسی که بیست ساله است، ترسناک به‌نظر می‌رسد.

یکی از آشنایان من بعد از چهل سالگی بینی‌اش را عمل کرد. چند سالی بود که نیاز به عمل بینی داشت اما این کار را به بعد از چهل سالگی موکول کرد. با این کار می‌خواست ورودش به سن‌و‌سال جدید را جشن بگیرد و تغییری مثبت ایجاد کند.

لباس باکیفیت بپوش

حالا وقت آن است که دست از خریدن لباس‌های ارزان که پارچه و دوخت ضعیفی دارند، بردارید. کمد لباس خود را بررسی کنید. کدام لباس‌ها را دیگر نمی‌پوشید؟ اگر تازه هستند، آن‌ها را به افراد دیگر ببخشید.

برای خرید لباس هزینه کنید و چیزی بخرید که واقعاً ظاهر برازنده‌ای به شما می‌بخشد. شما ارزشش را دارید.

مراقبت زیاد از پوست برای سلامتی و شادی در چهل سالگی

یک روتین مراقبت از پوست برای خود در نظر بگیرید. در مورد پوست شیشه‌ای چیزی شنیده‌اید؟ در مقاله‌ی مربوط به این ترند حسابی درباره‌ی آن صحبت کرده‌ام. درست است که نیاز به صرف زمان و هزینه دارد، اما نتیجه‌ی خوبی از مراقبت‌های پوستی خواهید گرفت.

پوست شما در چهل سالگی نیاز بیشتری به این نوع مراقبت‌ها دارد وگرنه هر لحظه ممکن است سر‌و‌کله‌ی چروک‌ها پیدا شود.

یکی از نکات مثبت روتین‌های مراقبت از پوست، استفاده‌ی هر روزه از ضد‌آفتاب است. فرقی نمی‌کند که هوا چطور باشد یا قصد بیرون رفتن از خانه را داشته باشید یا نه. در هر صورت، باید از کرم ضد‌آفتاب استفاده کنید. چهل سالگی سنی است که شما باید خودتان را از نور خورشید محافظت کنید.

در این سن پوست نازک‌تر می‌شود، بنابراین ممکن است رنگ‌پریده‌تر و تیره‌تر به‌نظر برسد. بسیاری از افراد مایلند که این نقص‌ها را با کمک مواد آرایشی بپوشانند. اما استفاده از این مواد، آسیب بیشتری به پوست وارد می‌کند.

از طرف دیگر سطح استروژن بدن نسبت به قبل کمتر می‌شود پس پوست شما خشک‌تر خواهد شد. حتماً از آبرسان‌های باکیفیت استفاده کنید. بهتر است که به جای صرف هزینه زیاد برای مواد آرایشی، برای مراقبت از پوست هزینه کنید. قطعاً رضایت بیشتری برای شما ایجاد خواهد شد.

برای سلامتی و شادی در چهل سالگی مثبت‌اندیش باشید

برای سلامتی و شادی در چهل سالگی مثبت اندیش باش

حضور در لحظه حال

ممکن است در سنین بالاتر نسبت به گذشته دچار افسوس و پشیمانی شویم. اما اگر می‌خواهید سلامتی و شادی را در چهل سالگی تجربه کنید، باید افکار منفی را کنار بگذارید. درست است که باید از اشتباهات گذشته‌ی خود درس بگیریم، اما اجازه ندهید آن‌ها، اینجا و اکنون شما را نیز خراب کنند. به همین دلیل مهم، احتیاج دارید که روش‌های ایجاد حال خوب را بیاموزید.

یک مثال می‌زنم؛ به جای تمرکز روی این مسائل:

 • چرا من چاقم؟
 • چرا دچار اضافه وزن هستم؟
 • کاش در سال‌های گذشته ورزش کرده بودم.
 • نمی‌توانم لباس‌های مورد علاقه‌ام را بپوشم.

روی مسائل زیر تمرکز کنید:

 • چه تغییراتی را باید در رژیم غذایی‌ام ایجاد کنم؟
 • چطور می‌توانم ورزش را به‌صورت منظم دنبال کنم؟
 • با همین استایل فعلی، چه لباس‌هایی بپوشم که زیباتر به‌نظر برسم؟

وقتی جهت را به سمت مثبت تغییر می‌دهید، انرژی می‌گیرید. حالا می‌توانید کارهای مهمی برای خودتان انجام دهید. اما با میدان دادن به افکار منفی، مدام ضعیف‌تر و ناتوان‌تر خواهید شد.

یک تمرین ساده برای خروج از افکار منفی

وقتی متوجه جولان  افکار منفی در ذهن شدید، آن‌ها را به شکل بادکنک‌های قرمز تصور کنید. نخ این بادکنک‌ها در دست شما است اما آن‌ها را دوست ندارید، رهایشان کنید. در ذهن خود ببینید که نخ را رها کردید و بادکنک‌های قرمز را تعقیب کنید. آن‌ها هر لحظه دورتر می‌شوند. نفس عمیق بکشید.

به یک چیز مثبت فکر کنید. آن را به شکل یک بادکنک آبی تصویر کنید که به‌آرامی وارد آسمان ذهن شما می‌شود. حالا به چیزهای مثبت بیشتری فکر کنید. هر لحظه به تعداد بادکنک‌های آبی اضافه کنید. برای موفقیت در غلبه بر افکار منفی، باید به وجود آن‌ها هوشیار باشید. وقتی متوجه حضورشان شدید، این تمرین را انجام دهید.

استفاده‌ی منظم از جملات تاکیدی مثبت

به قدرت کلمات ایمان بیاورید. در واقع منفی‌بافی‌های ذهن هم دقیقاً از جنس کلمه هستند و شما را درگیر گفتگوهای درونی می‌کنند. استفاده از جملات تاکیدی مثبت باعث می‌شود که تمرکز خود را حفظ کنید و برای انجام امور مربوط به خود انرژی داشته باشید.

هر روز را با یک جمله مثبت شروع کنید. مثلاً موقع شستشوی صورت در آینه به خود بگویید:

 1. من چهل سال خوب زندگی کردم، چهل سال بعدی را عالی زندگی می‌کنم.
 2. امروز روز شانس من است.
 3. خدا فرصت دیگری برای زندگی به من داده است، قدرش را می‌دانم.

سپاسگزاری یکی از رازهای مهم سلامتی و شادی در چهل سالگی

شما در این سن حتماً چیزهای خیلی زیادی برای سپاسگزاری دارید. دفتری را به این کار اختصاص دهید و هر روز بابت 5 مورد از داشته‌های خود، از خدا تشکر کنید. می‌توانید کتاب معجزه شکرگزاری راندا برن را تهیه کنید و با تمرینات آن پیش بروید. واقعاً شگفت‌انگیز و جادویی است.

اگر کسی در زندگی شما هست که آزارتان می‌دهد، هر روز 3 مورد از ویژگی‌های مثبت او را یادداشت کنید. در وجود او دقیق شوید، کارهایش را زیر نظر بگیرید. چه نکات خوبی در او هست؟ چه خدماتی به شما ارائه می‌دهد؟ اگر او در زندگی شما نباشد، چه اتفاقات بدی خواهد افتاد؟

به مرور زمان متوجه می‌شوید که دیگر هیچ کدورتی از او به دل ندارید. حتی ممکن است علاقه شما به این فردبسیار زیاد شده باشد. این روش را امتحان کنید تا جادوی احساس سپاس و امتنان را با تمام وجود درک کنید.

بیشتر لبخند بزنید

تکنیک لبخند زدن واقعاً کار می‌کند. یکی از علت‌های حال خوب بچه‌ها، همین خندیدن است. ما وقتی بزرگ می‌شویم، لبخند را فراموش می‌کنیم. یکی دیگر از راهکارهای خلاصی از شر افکار منفی، خندیدن است. از خط خنده روی صورت خود نترسید. این یکی از بهترین خطوط دنیا است. تحقیقات نشان داده که یک لبخند به اندازه‌ی 2000 شکلات به مغز شادی می‌دهد. باورکردنی نیست درست است؟

به لبخند زدن ادامه بده. زندگی زیبا است و چیزهای زیادی برای خندیدن وجود دارد.

یافتن خود حقیقی در چهل سالگی

برای آنچه که خودتان دوست دارید، ارزش قائل شوید. چقدر خودتان را می‌شناسید؟ کدام کارها را برای جلب تایید و توجه دیگران انجام می‌دهید؟ چهل سالگی سنی است که ما باید به خود حقیقی نزدیک‌تر شویم. ممکن است سال‌های سال جوری رفتار کرده باشید که دیگران انتظار دارند. درسی را خوانده باشید، که مورد تایید جامعه بوده است. ممکن است خودتان و خواسته‌های اصیل خود را کاملاً فراموش کرده باشید.

برای شناختن خود و نزدیکی به خود وقت بگذارید. کتاب بخوانید. در دوره‌های آموزشی خودشناسی شرکت کنید. وقتی از خود شناخت کافی داشته باشید، خود را بیشتر دوست خواهید داشت. قدرت بیشتری برای مواجهه با چالش‌های زندگی کسب خواهید کرد. دوست داشتن خود مهم‌ترین راز سلامتی و شادی در چهل سالگی است.

سخن پایانی

خب به پایان مقاله سلامتی و شادی در چهل سالگی رسیدیم. شما چند سالتان است؟ به زندگی چطور نگاه می‌کنید؟ آیا تجربه‌ای دارید که بخواهید با ما به اشتراک بگذارید؟

پاسخ به سوالات متداول درباره سلامتی و شادی در چهل سالگی

چگونه در چهل سالگی خوشحال باشم؟

در باشگاه ثبت نام کنید و هر هفته حداقل سه جلسه تمرین کنید.
عکس سلفی زیاد بگیرید.
لبخند بزنید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید.
کتاب‌های مورد علاقه خود را بخوانید.
زودتر به رختخواب بروید.
مدیتیشن و تمرینات ذهن آگاهی را قبل از خواب انجام دهید.

آیا واقعاً بعد از چهل سالگی زندگی بهتر می‌شود؟

بله. تحقیقات هم این مورد را تایید می‌کند. کلیشه‌ها را باور نکنید. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که زنان چهل ساله و بالاتر، نسبت به 20 سال قبل، شادتر هستند، اعتماد به نفس بیشتری دارند و استرس کمتری را تجربه می‌کنند. سلامتی برای آن‌ها در اولویت است.

چرا می‌گویند که زندگی تازه از 40 سالگی شروع می‌شود؟

شاید دلیل این جمله این است: فرد مهارت‌ها، تجربیات و ابزار لازم برای یک زندگی لذت‌بخش را دارد. یونگ معتقد است: زندگی واقعاً از چهل سالگی شروع می‌شود. تا قبل از آن زمان، شما فقط در حال تحقیق هستید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بهار گفت:

  وا همچین چهل سالگی چهل سالگی میکنید انگار چه خبره، این مقاله واسه شصت سال به بالاست ،چهل ساله الان مث بیست ساله ی بیست سال پیشه، تو این سن تازه ملت ازدواج میکنن بچه دار میشن، چه خبره پناه بر خدا

  1. ععع گفت:

   بله به شرطی که پول داشته باشی 40 سالگی سنی نیست

  2. بهاره گفت:

   کاملا درسته