0

اثرات اینستاگرام بر سبک زندگی

تاثیر اینستاگرام بر روی سبک زندگی

اثرات اینستاگرام بر سبک زندگی افراد چیست؟ همه افرادی که در دنیای مجازی فعالیت می‌کنند به خوبی اینستاگرام را می‌شناسند و در طول شبانه‌روز زمان تقریبا زیادی را در آن سپری می‌کنند.

افرادی زیادی یا بهتر است بگوییم سلبریتی‌های اینستاگرامی (یا همان شاخ‌های دنیای مجازی) زیادی در همین شبکه اجتماعی توانسته‌اند خودشان را به شهرت برسانند. قدیم‌ها به شهرت رسیدن کار بسیار مشکلی بود ولی حال با وجود اینستاگرام کافی است یک کلیپ که محتوای آن می‌تواند رقص یا دابسمش و … باشد را پخش کنید و به شهرت برسید.

خوبو در این مقاله اثرات اینستاگرام بر سبک زندگی افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تاثیرات مثبت اینستاگرام

ما نمی‌توانیم منکر این شویم که اینستاگرام هیچ گونه تاثیر مثبتی برای ما ندارد چرا که در ساده‌ترین حالت بسیاری از فروشگاه‌ها و شرکت‌ها توانسته‌اند در این شبکه اجتماعی برای خودشان صفحه (پیج اینستاگرام) را ایجاد کرده و به معرفی خودشان بپردازند. به همین طریق مشتریان واقعی زیادی را به‌دست بیاورند.

وجود چنین برنامه‌ای اگر به صورت صحیحی از آن استفاده کنید، می‌تواند سبب بهبود مهارت عکاسی در کاربران شده و حتی آن‌ها خلاقیت‌هایشان را در این زمینه به‌کار بگیرند و به دنبال ایده‌های جدید و تازه باشند.

از دیگر تاثیراتی که این شبکه اجتماعی برای ما به دنبال داشته است، همبستگی و همدلی جهانی بوده و کاربران فارغ از موقعیت‌های جغرافیایی خود می‌توانند با یکدیگر به تعامل بپردازند. همچنین تولید هنری و خودابزاری بدون داشتن محدودیت مکانی و زمانی از دیگر پیامدهای مثبت اینستاگرام به شمار می‌رود.

اثرات اینستاگرام می‌تواند جنبه آموزشی نیز داشته باشد چون پیج‌های اینستاگرامی زیادی با هدف آموزش‌های مختلف مثل آشپزی، دکوراسیون و … ایجاد شده‌اند که کاربران با دنبال کردن آن می‌توانند از این آموزش‌های مفید بهره‌مند شوند. پس ما نمی‌توانیم از دستاوردهای مثبت این شبکه اجتماعی چشم پوشی کنیم و سریعاً با شنیدن نام آن، اثرات منفی را در ذهن‌مان شکل بدهیم و فراموش کنیم که می‌تواند تاثیرات مثبت و مفیدی را نیز برایمان به همراه بیاورد البته اگر درست و صحیح از آن استفاده کنیم.

اثرات منفی اینستاگرام

بهتر است همین حالا نکته‌ای را به شما بگوییم که شاید از آن مطلع نباشید. ولی مطابق مطالعاتی که انجام شده است، اینستاگرام به عنوان یکی از بدترین شبکه های اجتماعی در بین دیگر شبکه‌ها شناخته شده است که می‌تواند بر روی ذهن و روان کاربران تاثیرات مخرب زیادی بگذارد.

بسیاری از کارشناسان اینگونه می‌گویند برنامه‌هایی که بتوان به وسیله آن‌ها عکس‌ها و کلیپ‌های زیادی را به نمایش گذاشت، می‌توانند سبب شوند تا کاربران هویت خود را ابراز کرده و خودی نشان بدهد ولی با این وجود همین شبکه اجتماعی می‌تواند در کاربران عصبانیت، پرخاشگری، ترس و افسردگی زیادتری را ایجاد نماید.

در روز آنقدر عکس‌ها و کلیپ‌های متنوع از کاربران اینستاگرامی می‌بینیم که وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوند، بدون داشتن هیچ دغدغه‌ای صبحانه مفصل می‌خورند و برای ورزش و تفریح آماده می‌شوند. مجدد ظهر با سفره ناهار مجللی روبه‌رو هستند و تا زمان صرف شام و خواب به خرید و گردش می‌روند. دیگر هیچ غم و غصه‌ای ندارند و ما هم به عنوان یک کاربر فقط با دیدن چنین صحنه‌هایی بر زندگی این افرادی حسرت می‌خوریم ولی اگر کمی واقع بینانه نگاه کنیم این‌ها فقط زندگی اینستاگرامی است و نمود بیرونی آن بسیار کم است.

تاثیر اینستاگرام بر جوانان

مطالعات دیگری صورت گرفته است که نشان می‌دهد، کاربران جوانی که در روز بیشتر از 2 ساعت زمان خودشان را برای سپری کردن و دیدن عکس‌ها و فیلم‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند بیشتر از دیگران به مشکلات روانی و بیماری‌های اینچنینی مبتلا می‌گردند.

مثلا دیدن زندگی‌هایی که در پاراگراف فوق خصوصیت‌هایشان را برایتان گفتیم می‌تواند در فرد یک حس تنهایی و طردشدگی را ایجاد کند و در چنین وضعیتی حس ناامیدی و مقایسه در افراد افزایش پیدا می‌کند.

مشاهده چنین زندگی‌هایی می‌توانند کاربران را با حس کمبود عزت نفس مواجه کند. چون میزان رضایت کاربر را از زندگی خودش پایین می‌آورد. همچنین به فرد احساس سرزنش و نوعی حقارت دست می‌دهد. بر اساس مطالعات، افرادی که از نظر ذهنی و روانی مشکل دارند بیشتر به استفاده از چنین شبکه‌های تمایل داشته‌اند.

تاثیر اینستاگرام بر فرهنگ

والدین ما در گذشته با یکدیگر تماس تلفنی می‌گرفتند و برای هم نامه می‌نوشتند و به سراغ همدیگر می‌رفتند تا بتوانند از حال یکدیگر جویا شوند. ولی اثرات اینستاگرام در گسترس فرهنگ اسکرول کردن سهم زیادی را به خود اختصاص داده تا جایی که در گوشی‌های همراه‌مان تصویرهای زیادی را از رویدادهای مختلف همراه خود داریم.

دیگر مثل گذشته‌ها نیست و ما فقط به دنبال این هستیم که وسعت روابط شبکه‌ای را بالاتر ببریم و عمق آن را معمولا نادیده می‌گیریم . چون این این شبکه‌ها آنقدر گسترده هستند که به ما اجازه نمی‌دهند برای هر روزامد وقت زیادی را صرف کنیم. شبکه اجتماعی اینستاگرام سبب شده تا ارتباطات کلامی کم رنگ شوند. کاربران برای شرح تصاویر خود می‌توانند متنی را زیر آن قرار بدهند و بسیاری دیگر همین یک کار را نیز انجام نمی‌دهند. در مقابل برای کسانی که این تصاویر را می‌بینند یک قلب قرمز وجود دارد. می‌تواند در صورت پسندیدن آن را لایک کنند و اگر حوصله داشته باشند کامنتی را نیز قرار بدهند.

متاسفانه بارها دیده‌ایم که پستی در اینستاگرام درج شده است. برخی از کاربران حتی بدون داشتن اطلاعات کاملی شروع به فحاشی و توهین به یکدیگر در زیر پست می‌کنند. گاهی درگیری‌هایی نیز بین آن‌ها شکل می‌گیرد که به هیچ عنوان خوشایند نیست و قطعا همه این موارد در فرهنگ یک جامعه تاثیر منفی زیادی دارد.

نکته پایانی

در پایان به ارائه دهندگان این شبکه اجتماعی توصیه می‌شود.

تصاویری را که به شکل دیجیتالی دستکاری می‌شوند، از دیگر تصویرها متمایز نمایند تا کاربران متوجه شوند که این تصویرها از قبل دستکاری شده‌اند. همچنین تصویرهایی که می‌توانند برای کاربران از نظر روانی مشکل ساز باشند نیز به نوعی دیده شوند. مدارس نیز می‌توانند به دانش آموزان اثرات مخرب استفاده از چنین شبکه‌هایی را توضیح دهند و در آگاه سازی جوانان و دانش‌آموزان موثر باشند.

اما همه این مسائل نمی‌تواند نافی اثرات مثبتی که این شبکه اجتماعی در کسب و کار مردم شده است، باشد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *