1

هیا کارت (Hayy card) قطر چیست؟

هیا کارت قطر

هیا کارت یا هایا کارت (Hayy card) کارت دیجیتالی است که مجوز حضور شما در کشور قطر در دوران جام جهانی 2022 قطر را صادر می‌کند.

جام جهانی 2022 نخستین جام جهانی خواهد بود که در منطقه خاورمیانه برگزار می‌شود. هر دوره از جام جهانی با توجه به کشورهای میزبان سبک و سیاق ورود به آن کشورها و دریافت مجوز ورود متفاوت است.

کشور قطر سامانه ای را معرفی کرده است که علاقمندان به حضور در قطر برای ایام جام جهانی باید در آن ثبت نام کرده و کارت دیجیتالی خود را دریافت کنند.

معرفی هیا کارت

هیا کارت در واقع کارت دیجیتالی است که شما پس از خرید بلیت جام جهانی و مشخص کردن محل و نوع اقامت خود در قطر دریافت می‌کنید.

هیا کارت هایا کارت
نمونه حیا کارت

روی این کارت مشخصات شما (نام و نام خانوادگی به زبان عربی + تصویر + ملیت شما) به همراه کد Hayya و یک بارکد دیجیتالی (Qr Code) قرار دارد.

چرا باید هیا کارت قطر را بگیریم؟

اگر قصد دارید در مدت جام جهانی قطر به این کشور سفر کنید باید حتما هایا کارت را اخذ کنید. hayya card مجوز ورود شما به قطر، به استادیوم‌های قطر و مجوز استفاده از حمل و نقل عمومی رایگان در روز بازی‌ها است.

باید توجه کنید که دریافت این کارت هزینه ای ندارد و باید مراقب باشید که آژانس‌های مسافرتی از شما چنین هزینه ای اخذ نکنند.

این کارت مجوز حضور شما در قطر برای یک ماه ایام جام جهانی خواهد بود. این کارت دیجیتال بوده و فعلا طبق اعلام مقامات قطری برخلاف دوره قبلی جام جهانی 2018 در روسیه که FanID به آدرس اشخاص به صورت فیزیکی ارسال می‌شد، این کارت به صورت دیجیتال صادر می‌شود و در یک اپلیکیشن موبایل در زمان حضور در قطر می‌توانید آن را ارائه کنید.

نحوه دریافت هیا کارت

برای دریافت هیا کارت باید به آدرس پورتال اینترنتی که توسط قطری‌ها آماده شده است مراجعه کنید (hayya.qatar2022.qa)

توجه کنید قبل از ثبت درخواست برای دریافت هیا کارت، باید بلیت حداقل یک مسابقه از جام جهانی قطر را تهیه کرده باشید.

پس از دریافت بلیت مسابقات یک کد بلیت دریافت خواهید کرد. (Ticket Application) اگر بلیت را از سایت فیفا تهیه کرده باشید باید از این آدرس آن را دریافت کنید.

دریافت هایا کارت
دریافت هایا کارت

پس از ورود به سایت کد بلیت خود را در بخش Ticket Application Number وارد کرده و گزینه Validate My Ticket را بزنید.

در صورتی که اطلاعات بلیت شما درست باشد، اجازه ادامه مراحل به شما داده خواهد شد.

عکس هایا کارت
عکس هایا کارت

در این مرحله شما باید عکس پرسنلی خود را وارد کنید، توجه کنید که قوانینی برای آپلود عکس درنظر گرفته شده است که باید آن را در نظر بگیرید.

 • برخی از قوانینی که برای ارسال عکس باید در نظر بگیرید:
  • ابعاد عکس 40 (ارتفاع) و 30 (عرض) پیکسل باشد و حداقل رزولوشون قابل قبول 720 پیکسل است
  • عکس باید چهره شما و عرض شانه‌هایتان را شامل شود.
  • صورت شما باید 70 تا 80 درصد عکس را تشکیل دهد.
  • حجم عکس از 2 مگابایت بیشتر نباشد.
  • عکس فقط باید با فرمت PNG یا JPEG باشد.
  • عکس رنگی و پس زمینه عکس سفید و یا خاکستری ساده باشد.
  • باید صورت شما در تصویر از زاویه روبرو باشد و عکس نیم رخ قابل قبول نیست.
  • موهای شما نباید جلوی صورتتان را گرفته باشد.
  • عکس بدون عینک باشد.
  • در صورتی که از عینک استفاده می‌کنید، چشمان شما باید به وضوح در عکس دیده شود.

در بخش Applicant Type باید مشخص کنید که مقیم قطر هستید و یا شهروند خارجی. در این بخش اسکن صفحه اصلی پاسپورت خود را آپلود کنید و به طور اتوماتیک ادامه فرم که مشخصات شخصی شما هستند از روی اسکن پاسپورت تکمیل خواهد شد.

درخواست هایا کارت

در انتهای فرم باید یک شماره همراه با کد بین المللی وارد کرده و مشخصات یک نفر (نام و شماره همراه) را برای مواقع اضطراری معرفی کنید.

پس از ثبت درخواست، درخواست کارت شما وارد مرحله Pending خواهد شد. پس از گذشت چند روز این درخواست وارد مرحله (Accommodation Confirmation) می‌شود که در این مرحله باید شما از همان سایت از مکان‌هایی که برای اقامت در نظر گرفته شده است یک محل را انتخاب کنید.

پس از ثبت اقامت خود، هیا کارت دیجیتالی شما صادر می‌شود که در تلفن‌های هوشمند می‌توانید روی اپلیکیشن آن را در اختیار داشته باشید.

نکته در خصوص محل اقامت: اگر در قطر قرار است شخصی میزبان شما باشد (با ملیت قطر) باید مشخصات آن فرد را وارد کنید تا هیا کارت شما صادر شود.

فیفا در خصوص افرادی که قصد دارند فقط برای روز مسابقه وارد قطر شوند و به اصطلاح (matchday visit) داشته باشند، باید اطلاعات سفر خود را وارد کنند که این مورد در حال حاضر فعال نشده است و احتمالا با نزدیکی به برگزاری مسابقات فعال خواهد شد.

سوالات متداول درباره حیا کارت

هیا کارت چه مدت زمان اعتبار دارد؟

هیا کارت در مدت زمان جام جهانی به مدت یک ماه اعتبار خواهد داشت.

هیا کارت هزینه دارد؟

خیر، برای دریافت هیا کارت نیاز به پرداخت هزینه ای نیست

هیا کارت دیجیتالی است؟

بله، در حال حاضر طبق اعلام مقامات قطری، ارائه هیا کارت از طریق اپلیکیشن iOS و اندروید امکان پذیر است.

مزایای حیا کارت

علاوه بر اینکه دریافت هیا کارت برای تمامی مسافران حاضر در قطر، در ایام جام جهانی اجباری خواهد بود، در اختیار داشتن این کارت برای ورود به استادیوم‌ها نیز اجباری است.

این کارت در واقع کارت هویتی شما در ایام جام جهانی خواهد بود و در روز مسابقات با استفاده از آن به صورت رایگان از سیستم حمل و نقل عمومی قطر می‌توانید استفاده کنید.

حمل و نقل عمومی رایگان شامل مترو، اتوبوس، اتوبوس‌های تورنومنت و تراموا خواهد بود.

اپلیکیشن هیا کارت

در حال حاضر طبق اعلام مقامات قطری، هیا کارت دیجیتالی خواهد بود و در دو سیستم عامل اندروید و آی او اس می‌توانید اپلیکیشن هیا کارت را دریافت کنید.

اپلیکیشن هیا کارت
اپلیکیشن هایا کارت

اپلیکیشن هیا کارت در گوگل پلی (اندروید)

اپلیکیشن هیا کارت در اپ استور (iOS)

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علی اسدی گفت:

  درود بر شما ، میتونیم خارج از این اپ هتل بگیریم ؟ با وچر رسمی !