0

آشنایی با محله‌های مختلف شهر ازمیر ترکیه

ازمیر-آسانسور

ترکیه به عنوان یکی از ایده‌آل‌ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان به شمار می‌رود. هزینه‌های زندگی در آن پایین‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است، به لحاظ فاصله و فرهنگی به ایران نزدیک است و در مهاجرت را باز گذاشته است. این بین ازمیر به عنوان یکی از شهرهای جالب‌توجه ترکیه جلب توجه می‌کند، با این حال محله‌های متفاوتی دارد و شخصی که به وضعیت آگاه نباشد، ممکن است متوجه تفاوت‌ها نباشد. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، با خوبو همراه باشید.

آشنایی با ازمیر

اِزمیر (İzmir) یکی از شهرهای مهم ترکیه در منطقه‌ی اژه (یکی از مناطق هفت‌گانه‌ی ترکیه) به شمار می‌رود. این شهر در شرق ترکیه، در ساحل اژه به عنوان بخشی از خاک اروپایی ترکیه به شمار می‌رود. این شهرِ بسیار قدیمی همینک به همراه مناطق تابعه‌ی حول خود سه میلیون نفر جمعیت دارد و این لحاظ سومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول و آنکارا، به حساب می‌آید. همینطور از شهرهای بندریِ حول اژه، ازمیر پس از آتن یونان بزرگترین شهر است. ازمیر شهری مهم به لحاظ تجاری و صنعتی به حساب می‌آید. از سوی دیگر، آنها به جز توریست‌های عام، میزبان نمایشگاه‌ها و همایش‌های تجاری و علمی متفاوتی هستند.

یک نقطه از محله‌های ازمیر
یـک نقطه از محله‌های ازمیر

نام قدیمی شهر اسمیرنا بود و اروپایی‌ها هم، همینطور نام آن را تلفظ می‌کردند اما از زمان استقلال ترکیه مدرن، آنها تلاش کردند تلفظ ترکی نام این شهر را جا بیندازند.

اسم شهرازمیر | İzmir
لقب شهرمرواریدِ اژه، مارسیِ آناتولی
ناحیهاژه
مرکزکوناک
تاسیس شهر3100 سال پیش (Smyrna)
مساحت کلان‌شهر12 کیلومتر مربع
جمعیت کلان‌شهر4.5 میلیون نفر
تفاوت ساعت-0:30
پلاک خودرو35
کد تلفن شهر+90
مسیر زمینی تا تهران2788 کیلومتر

آب و هوای ازمیر

برای بسیاری از آدم‌هایی که چه برای سفر توریستی و چه زندگی ازمیر را انتخاب می‌کنند، آب‌وهوای آن را مدنظر دارند. آب‌وهوای مدیترانه‌ای ازمیر، شامل تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل می‌شود. در بخش زیادی از پاییز و زمستان، این شهر بارانی است. گاهی برف هم می‌بارد و از سوی دیگر در گرمترین تابستان‌ها، دما به چهل درجه می‌رسد. در مجموع باید گفت که ازمیر زمستان‌های سختی ندارد و از این لحاظ متفاوت از استانبول است. در واقع حتی در ژانویه دما به ندرت کمتر از چهار درجه سانتیگراد خواهد بود. معروف است که ازمیر یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای آسمان صاف است و به طور میانگین سیصد روز سال در آن آفتابی است.

تاریخ ازمیر

منطقه‌ی ازمیر یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های بشر در اطراف مدیترانه است. در یک تپه‌ی باستانی در این شهر، سه لایه زمین‌شناسی روی هم یافت شده است. بخش اول پیشاتاریخی، بخش دوم مربوط به دوران عصر مس و سطح سوم مربوط به دوران نوسنگی بود. قدیمی‌ترین سطوح، به چیزی بین شش تا نه هزاره پیش مربوط است. سه هزار و صد سال پیش در دوران ابتدایی یونان، شهر سمورنا اینجا رونق گرفت که در تپه‌های باستانی، دوران برنز در آن قابل تشخیص است. همینطور نشانه‌های از حمله‌ی مردم دریانشین بالکان و فروپاشی دوران برنز در این منطقه یافت شده است. در دوران کوروش حدود 2500 سال پیش، سمورنا به دست ایرانیان افتاد و سردار هخامنشی هارپاگ آن را نابود کرد. 150 سال بعد، اسکندر مقدونی شهر را به قلمروی خود اضافه کرد.

رومیان، 2200 سال پیش شهر را تصرف کردند و تا پانصد سال بعد، وضعیت همینطور باقی ماند. وقتی روم غربی و شرقی جدا شدند، سمورنا بخشی از حکومت بیزانس بود. ششصد سال، وضعیت همینطور باقی ماند تا زمانی که ترکان سلجوقی پس از پیروزی آلب ارسلان در ملازگرد، کم‌کم به این شهر آمدند و پنج سال پس از آن جنگ، سمورنا هم جز حکومت آنها شده بود و ترکان، آن را ازمیر تلفظ می‌کردند. این بهانه‌های برای جنگ‌های صلیبی بود و طی چند جنگ صلیبی، شهر بین مسلمانان و مسیحیان دست به دست شد. از 1390 میلادی، ازمیر به عنوان جزئی از عثمانی شناخته شد.

یک نقاشی از سفارت فرانسه در ازمیر مربوط به قرن 17
یـک نقاشی از سفارت فرانسه در ازمیر مربوط به قرن 17

هرچه گذشت، ترکیب ساکنان شهر بیشتر ترکی می‌شد و یونانیان مجبور به مهاجرت می‌شدند. قرن هفدهم زلزله و سونامی بزرگی در ازمیر، جان بیشتر ساکنان شهر را گرفت. کمی پس از آن، طاعون جان بسیاری دیگر از مردم شهر را گرفت. در جریان جنگ جهانی اول، ازمیر محل درگیری‌های عثمانی با یونان و متحدان غربی‌اش بود. ارتش جدید ترکیه سال 1920 ازمیر را اشغال کرد و از آن پس، ازمیر بخشی از ترکیه شد. ازمیر سال 1971 میزبان مسابقات مدیترنه‌ای و 2005 میزبان بازی‌های دنشجویان جهان بود.

زندگی در ازمیر

زندگی در ازمیر، امتیازات فراوانی به لحاظ کیفیت زندگی و مسکن دارد. زیبایی این شهر تجاری باستانی در ساحل اژه باعث شده ازمیر یکی از بهترین شهرهای ترکیه بری توریسم، تعطیلات و اقامت باشد. همینطور نمایشگاه‌های تجاری بسیاری در ازمیر برگزار می‌شود و بازارگانان از تمام ترکیه راهی این منطقه می‌شوند. همینطور دانشگاه‌های بین‌المللی زیادی در این شهر وجود دارد که افراد از ملیت‌های دیگر قادر به تحصیل در آن هستند. بزرگترین نقص زندگی در ازمیر این است که اگر ترکی بلد نباشید، ممکن است در شهر به مشکل بخورید چون ترک‌ها، ترجیح می‌دهند با زبان خود صحبت کنند.

یک شهروند ترک سایت Quora، در پاسخ به شهروندی غیرترک که قصد مهاجرت به ازمیر را داشت، در خصوص این شهر نوشته است:

من یک استانبولی سابق هستم که حالا ازمیر زندگی می‌کنم. می‌تونم بگم ازمیر هرچیزی که استانبول داره رو داره ولی با آرامش بیشتر و هزینه‌ی کمتر. زندگی تو استانبول سخته، برای سفر خوبه اما برای دوام آوردن توش، واقعا ازتون انرژی می‌گیره. از سمت دیگه، ازمیر خیلی انسانی‌تره. شهر کوچیکتریه، جمعیت کمتری داره و به نسبت استانداردهای ترکیه، مردمی لیبرال و شکیباتر داره. مردم دوستانه رفتار می‌کنن و خبری از انشعابات سیاسی و اجتماعی مردم استانبول، اینجا نیست.

وقتی استانبول زندگی می‌کنید، به خاطر شلوغی و ترافیک خیلی جاها نمی‌رید ولی این مشکل تو ازمیر وجود نداره. البته اطراف کوناک -مرکز شهر- شلوغه اما هنوز حتی نزدیک به استانداردهای استانبول نیست. بخصوص اگه بچه داشته باشید، استانبول رو توصیه نمی‌کنم، در اون صورت هم به ازمیر بیاید. اینجا مردم ذهن‌های آرومتری دارن و برای رشد بچه هم بهتره.

مردم ازمیر را از لیبرال‌ترین مردم ترکیه دسته‌بندی می‌کنند. به شکلی که ترکیه‌‌ای‌های محافظه‌کار به توهین، به آن لقب “ازمیر کافر” داده‌اند. به طور تاریخی یونانی‌ها، ارمنی‌ها و اسلاوهای زیادی در این شهر زندگی می‌کردند و این مسئله‌ی مهمی در عقبه‌ی مردم این شهر است.

نقشه مذهبی‌ترین مناطق ازمیر (تیره مذهبی‌ترین، روشن بی‌مذهب‌ترین)
نقشـه مذهبی‌ترین مناطق ازمیر (تیره مذهبی‌ترین، روشن بی‌مذهب‌ترین)
 • سال 2012 یک نظرسنجی در ترکیه بین شهرهای مختلف انجام شد. سوال این بود که در ماه رمضان، رستوران‌ها طی روز باز یا بسته باشند. مردم ازمیر، کمتر از هر منطقه‌ای در ترکیه با این محدودیت موافق بودند.
 • در یک نظرسنجی دیگر، مردم این شهر کمتر از هر بخش ترکیه با حضور زوج‌های ازدواج‌نکرده در شهر خود موافق بودند.
 • در یک نظرسنجی دیگر، مشخص شد زنان ازمیر کمتر از مناطق دیگر ترکیه مایل به اطلاعات بی‌چون‌وچرا از شوهران خود بودند.
 • در یک نظرسنجی دیگر، سوال این بود که اگر علم و دین تضاد داشته باشند، حق با کدام است و مردم ازمیر بیش از مناطق دیگر ترکیه با سمت علم موافق بودند.

چند نکته مهم برای تازه‌واردان به ازمیر

 • سیاست: اگرچه ازمیر بین مناطق ترکیه به آزادی معروف است، توصیه نمی‌شود در مورد مسائل سیاسی با مردم آنها صحبت کنید. هر صحبت دوستانه وقتی به سیاست کشیده می‌شود، ممکن است به جدل بدل شود.
 • زبان انگلیسی: اگرچه ترک‌ها چندان علاقه به صحبت به زبانی جز ترکی ندارند، ازمیر یکی از مناطق به‌نسبت تحصیل‌کرده‌ی ترکیه است. درصد خوبی از مناطق این شهر، همواره کسی را پیدا می‌کنید که انگلیسی قادر به صحبت باشد.
 • نرفتن به حاشیه: در مناطق مرکزی و شلوغی که در مورد آنها خوانده‌اید باقی بمانید سعی نکنید به گوشه‌هایی از شهر بروید که خلوت است و چیزی در موردشان نمی‌دانید.
 • نیاز به کمک: اگر نیاز به کمک دارید، از مغازه‌دارها سوال کنید. مردم این شهر، خود را ملزم به کمک به افراد تازه‌وارد می‌دانند.
 • کلاه بردارها: بیشتر راننده تاکسی‌ها در ازمیر صادقانه رفتار می‌کنند، با این حال گاهی کلاه‌برداری اتفاق می‌افتد. آنها به لحاظ قانونی مجبور به استفاده از تاکسی‌متر هستند. پس به کیلومترِ طی شده دقت کنید و خود محاسبه را انجام دهید. هزینه‌ی ورودی تاکسی حدود نیم دلار و هر کیلومتر همین حدود به مبلغ اضافه می‌شود.
 • گردهمایی‌ها: اعتراضات آرامی در خصوص مسائل صنفی و شهری در ازمیر برپا می‌شود. از خارجی‌ها همواره خواسته می‌شود از این گردهمایی‌ها دوری کنند.
 • شب‌های ازمیر: مناطق زیادی از ازمیر -برای مثال مرکز شهر- برای پیاده‌روی در شب‌ها امن هستند. با این حال نمی‌توان چنین چیزی را در خصوص مناطق حاشیه‌ای و صنعتی گفت. اورلا، بستا‌نلی و آل‌سانجاک مناسب شب‌گردی هستند.
 • رانندگی: صبح‌ها و عصرها در شروع و پایان کار روزانه، ترافیک زیادی را در مرکز ازمیر شاهد خواهید بود. بخصوص در تابستان که افراد زیادی از مناطق مختلف ترکیه، برای زندگی در خانه‌های تابستانی خود به ازمیر می‌آیند، این مسئله به چشم می‌آید. رانندگان ترک هم گاهی غیرقابل‌پیش‌بینی رانندگی می‌کنند.
 • آب: آب شهری در ازمیر قابل نوشیدن نیست.
 • خطرات طبیعی: ازمیر، شهر زلزله‌خیزی است. آخرین مرتبه در زلزله‌ی سال 2020، 117 نفر جان خود را از دست دادند.

بخش‌های مختلف ازمیر

شهر ازمیر به بخش‌های مختلفی تقسیم شده است. شهر تاریخی ازمیر، جایی قرار دارد که کوناک امروزی قرار دارد که به عنوان مرکز کلان‌شهر ازمیر به حساب می‌آید. تا چند سال پیش، کلان‌شهر ازمیر شامل نه بخش و حالا شامل یازده بخش می‌شود:

نواحی شهر ازمیر
بخــش‌های شهر ازمیر
 • کوناک – Konak: منطقه‌ای است که شهر تاریخی ازمیر در آن واقع شده بود و بعدها با افزایش جمعیت، شهر به بخش‌های جدید گسترش یافت. از یک سو به خلیج ازمیر و از سمت دیگر به کوه‌ و جنگل محدود شده است. قلب صنعتی و تجاری ازمیر به حساب می‌آید و حدود 400 هزار نفر جمعیت دارد.
 • بالچووا – Balçova: کوچکترین بخش است و کمتر از 80 هزار نفر جمعیت دارد. در جنوب خط ساحلی خلیج ازمیر قرار دارد.
 • بایراکلی – Bayraklı: از سال 2008 به عنوان یک محله مستقل شناخته شد. حالا بیش از سیصد هزار نفر جمعیت دارد.
 • بورنووا – بیرون‌آباد – Bornova: از نظر بزرگی، سومین بخش بزرگ ازمیر است. منطقه‌ای پیشرفته به لحاظ تجاری به حساب می‌آید. بیش از 400 هزار نفر جمعیت دارد.
 • بوجا – Buca: از مناطق مهم تاریخی ازمیر به حساب می‌آید. دفتر ناتو در غرب ترکیه، در این منطقه قرار دارد. بوکا حدود 450 هزار نفر جمعیت دارد.
 • چیغلی – Çiğli: بخش شمالی ازمیر است که در کنار رود گِدیس و خلیج ازمیر قرار دارد. کمتر از دویست هزار نفر جمعیت دارد.
 • گازیمیر – Gaziemir: در جنوب کوناک قرار دارد. فرودگاه عدنان مندرس در این منطقه قرار دارد و همینطور جز منطقه‌ی آزاد اژه به حساب می‌آید. کمتر از 150 هزار نفر جمعیت دارد.
 • گوزلباهچه – Güzelbahçe: یکی از بخش‌های کوچک ازمیر است که در کنار خلیج ازمیر قرار دارد. کمتر از سی هزار نفر جمعیت دارد.
 • کاراباغلار – Karabağlar: از مناطقی است که از سال 2008 به عنوان بخش جدید شناخته شده است. حدود پانصد هزار نفر جمعیت دارد.
 • کارشیاکا – Karşıyaka: در کنار خلیج ازمیر قرار دارد و در شمال بخش تاریخی ازمیر قرار گرفته است. بیش از سیصد هزار نفر جمعیت دارد.
 • نارلیدره – Narlıdere: از کم‌جمعیت‌ترین بخش ازمیر است و در جنوب خط ساحلی خلیج ازمیر قرار دارد. حدود شصت هزار نفر جمعیت دارد.

مهمترین محله‌های ازمیر

در ترکیه برای کلمه‌ی محله‌، واژه‌هایی تقریبا مشابه دارند و به آن مِحالیسی (Mahallesi) و محله (Mahalle) می‌گویند. در واقع، محله یک کلمه‌ی عربی است که دامنه‌ی نفوذ آن از بنگلادش تا بلغارستان رسیده است. طی دوره‌ی عثمانی، این کلمه با ترک‌های مسلمان راهی این اقلیم شد و معنی خود را حفظ کرد. محله که معادل پارسی آن برزن است، به معنی قسمتی از شهر یا روستا است که دارای نام و مشخصات خاص خود باشد. ترکیه دارای هفت ناحیه، 81 استان، 973 بخش، بیش از سه هزار شهر و بیش از آن محله است.

در ادامه با پرجمعیت‌ترین محله‌های ازمیر آشنا خواهید شد:

اسم محله‌های ازمیربخشجمعیت مساحت
محله یالی – Yalı Mahallesiکارشیاکا 37 هزار1,834
محله ارزنه – Erzene Mahallesiبورنووا36 هزار16,885
محله کاظم‌دیریک – Kazımdirik Mahallesiبورنووا35 هزار5,004
محله ماناوکویو – Manavkuyu Mahallesi بایراکلی32 هزار1,287
محله بستانلی – Bostanlı Mahallesiکارشیاکا 31 هزار1,489
محله یشیلووا – Yeşilova Mahallesiبورنووا29 هزار1,311
محله گوکسو – Göksu Mahallesiبوجا28 هزار0,822
محله آتاتورک – Atatürk Mahallesiبورنووا27 هزار2,564
محله باهچه لی اولر – Bahçelievler Mahallesiکارشیاکا 26 هزار0,858
محله عثمان قاضی – Osmangazi Mahallesiبایراکلی26 هزار1,48
محله منصوراوغلو – Mansuroğlu Mahallesiبایراکلی26 هزار1,337
محله شیمیکلر – Şemikler Mahallesiکارشیاکا 25 هزار1,083
محله وطن – Vatan Mahallesiکاراباغلار 25 هزار0,818
محله ییلدیز – Yıldız Mahallesiبوجا24 هزار0,731
محله اینونو – İnönü Mahallesiبورنووا24 هزار1,759
محله مِولانا – Mevlana Mahallesi بورنووا23 هزار1,656
محله یونس امره – Yunus Emre Mahallesiکاراباغلار 21 هزار0,969
محله اورنک‌کو – Örnekköy Mahallesiکارشیاکا 21 هزار1,364
محله دوآنلار – Doğanlar Mahallesiبورنووا20 هزار2,689
محله اِوکا اوچ – Evka 3 Mahallesiبورنووا20 هزار2,809
محله عدالت – Adalet Mahallesiبایراکلی20 هزار1,906
محله فرات – Fırat Mahallesiبوجا20 هزار1,215
محله گون‌آلتای – Günaltay Mahallesiکاراباغلار 20 هزار0,748
محله‌های بالای بیست هزار نفر جمعیت ازمیر

هزینه زندگی در ازمیر

سایت معتبر livingcost که هزینه زندگی را با جزئیات بالا بررسی می‌کند، هزینه زندگی هر فرد در ازمیر را همینک ماهی 488 دلار تعیین کرده است. از این لحاظ، باید گفت که ازمیر شهر بسیار ارزانی برای زندگی است. این سایت 9294 شهر را از سراسر جهان مورد بررسی قرار داده و عدد ذکر شده در جایگاهی 8423 از لحاظ گرانی قرار گرفته است. برای مثال می‌توان هزینه زندگی در این شهر را با یک سری شهرهای مهم دیگر ترکیه، اروپا و آسیا مقایسه کرد:

 • استانبول 644 دلار
 • آتن 1059
 • کرت 869
 • بخارست 823
 • نیکوزیا 1164
 • تیرانا 762
 • اسکوپیه 598
 • بلگراد 798
 • بیروت 1409
 • سارایوو 626
 • دمشق 647
 • ناپل 1085
 • زاگرب 985
 • رم 1546
 • کیف 663
 • ایروان 976
 • ورشو 1046
 • تبریز 1049
 • مینسک 716
 • مسکو 1337
 • ریاض 1132

از سوی دیگر، فرصت‌های شغلی کمتری هم در ازمیر به نسبت استانبول فراهم است. اگر در شرکتی چندملیتی در ازمیر استخدام شوید یا کاری در جایی دیگر داشته باشید، ازمیر گزینه‌ی جذابی است. با این حال کف حقوق در این شهر با کسر مالیات 306 دلار است که کفاف یک زندگی متوسط را نمی‌دهد و حدود بیست روز از ماه را کفاف می‌دهد. همینطور سراغ سایت expatistan رفتیم که با استفاده از آن می‌توان هزینه‌های زندگی را با توجه به ارزش پول و کف درآمد مقایسه کرد.

مقایسه هزینه زندگی در تهران و ازمیر
مقایسـه هزینه زندگی در تهران و ازمیر

همانطور که مشاهده می‌کنید هزینه زندگی در ازمیر، به طور میانگین 84 درصد ارزانتر از تهران، پایتخت ایران است. این تفاوت قیمت بخصوص در زمینه‌ی مسکن خود را بیشتر نشان می‌دهد که تفاوت دو شهر، تقریبا 91 درصد است. ازمیر، به نسبت آتن هم 44 درصد شهر ارزانتری به حساب می‌آید.

بهترین مناطق ازمیر برای زندگی

اگرچه مهاجران هنوز مثل استانبول به طور گسترده در ازمیر ساکن نشده‌اند، برخی محله‌های آن بیشتر موردتوجه اقلیت مهاجر قرار گرفته است. کیفیت زندگی در این محله‌ها بالاتر است.

بهترین محله‌های ازمیر برای خرید خانه
بهترین محله‌های ازمیر برای خرید خانه

اورلا

اورلا (Urla) در واقع جز استان ازمیر است و از محله‌های شهر ازمیر به حساب نمی‌آید، با این حال شهر توریستی کوچک در فاصله‌ای کم (35 کیلومتر تا مرکز شهر) نسبت به آن است. این مسیر با یک اتوبان شش بانده قابل طی کردن است. اسم این منطقه از کلمه‌ی یونانی Vourla به معنی زمین باتلاقی آمده است. بخش‌های قابل‌توجهی در این منطقه، دارایی مالکان غیربومی هستند و خالی از سکنه باقی یا در فضایی روستایی مانده‌اند. اقتصاد مردم این منطقه با کشاورزی، ماهیگیری و دامداری گره خورده است. بسیاری محصولات کشاورزی مرکز ازمیر، از اورلا تامین می‌شود. اورا حدود پنجاه هزار نفر جمعیت دارد.

شهر اورا-استان ازمیر-ترکیه
شهـر اورا-استان ازمیر-ترکیه

گیورگوس سفریس شاعر یونانی برنده جایزه نوبل ادبیات، در همین شهر در دوران عثمانی متولد شده بود. همینطور نجاتی جومالی نویسنده‌ی ترک، در همین منطقه زندگی می‌کرد.

چشمه

چشمه (Çeşme) از مناطق معروف ازمیر برای ایرانی‌ها است. این شهر کوچک ساحلی با حدود سی هزار نفر جمعیت، فاصله‌ای 80 کیلومتری با مرکز ازمیر دارد. این مسیر با اتوبانی شش بانده قابل طی کردن است. کلمه‌ی چشمه، کلمه‌ای پارسی است و اشاره به ماجرایی در قرن چهاردهم دارد که «چاکا بی» فرمانروای سلجوقی، آبنمایی در این منطقه ساخت و اسم چشمه، از آنجا آمده است.

البته تاریخ منطقه، مربوط به گذشته‌های دورتر هم می‌شود. مدتی در قرون وسطی این منطقه تحت حاکمیت جمهوری جنوای ایتالیا بود و جز تنها مناطق آناتولی به حساب می‌آمد که جز حاکمیت عثمانی نبود. از 1566 چشمه جزئی از عثمانی بود و از آن زمان به یکی از مناطق تجاری مهم ازمیر تبدیل شد. همینطور طی قرن شانزدهم، این بندر به شاهد یک نبرد مهم در جنگ‌های روس و ترک بود که به نبرد چشمه معروف شد. تا 1922 بیشتر ساکنان چشمه یونانی بودند اما پس از جنگ‌های ترک‌ها و یونانی‌ها، تبادل جمعیت صورت گرفت. حالا به ندرت کسی در این منطقه یونانی است.

شهر کوچک چشمه، از نقاط توریستی ترکیه‌ی کنونی است و از دلایل آن، نود کلومتر خط ساحلی است. همینطور ویلاهای توریستی زیادی در منطقه وجود دارد که اجاره داده می‌شوند. خرید خانه برای گرفتن شهروندی ترکیه، در این منطقه از سوی خارجی‌ها بسیار داغ است.

شـهر چشمه-استان ازمیر

آل‌سنجق

آل‌سَنجَق یا آل‌سانجاک (alsancak) یکی از محله‌های بزرگ منطقه‌ی کوناک ازمیر است. این محله خود به چند بخش کوچک‌تر، به نام‌های اوموربی، کولتور، معمار، سینان، عصمت و آکدنیز تقسیم می‌شود. در دوران عثمانی، این منطقه را La Punta صدا می‌زدند که کلمه‌ای ایتالیایی به اسم دماغه است. به لحاظ جغرافیایی، از امتداد ساحل جنوبی خلیج ازمر تا میدان ازمر که کناک نام دارد، آلسانجاک نامیده می‌شود.

اسکله‌ی آل‌سانجاک در همین بخش از ازمیر قرار داد که دارای اهمیت فراوان است. همینطور باید گفت که این محله، از مناطق شلوغ شهر به حساب می‌آید. مراکز خرید، خصوصیت بارز آل‌سانجاک است. دو خیابان موازی با خط ساحلی در این نمطقه وجود دارد و هیمنطور شاهد آپارتمان‌های زیبا و ساختمان‌های تجاری بسیار خواهید بود. هیمنطور یکی از قدیمی‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن ترکیه نیز در همین منطه وجود دارد که قدمت آن مربوط به 160 سال پیش است. همینطور موزه‌ی آتاتورک در همین منطقه قرار دارد. آل‌سانجاک حدود پنج هزار نفر جمعیت دارد.

آل‌سانجاک، ازمیر
آل‌سانجاک، ازمیر

بستا‌نلی

بستانلـی (Bostanlı) بخشی از محله‌ی کارشیاکا ازمیر است. این بخش به لحاظ جغرافیایی بین ساحل کارشیاکا و ساحل ماوی‌شهیر قرار گرفته است. این بخش یک بازار هفتگی دارد که چهارشنبه‌ها است. بـستانلی از مناطق درجه‌یک کارشیاکا به حساب می‌آید و یکی از زیباترین سواحل ازمیر را داراست. فروشگاه‌های صنایع دستی و رستوران‌های دریایی خصوصیت منطقه‌ای هستند که شب‌ها تا صبح بیدار است.

بسـتا‌نلی، ازمیر
بـستانلی، ازمیر

نارلی‌دره

منطقه‌ی نارلی‌دره (Narlıdere) یکی از مناطق یازده گانه‌ی ازمیر است. به لحاظ جمعیتی با شصت هزار نفر، از همه کوچکتر است و تقریبا به طور کامل در آن خانه‌سازی شده است. در کنار خلیج ازمیر قرار دارد و مرکز آن، حدود ده کیلومتر ب غرب کوناک فاصله دارد و در واقع غربی‌ترین بخش کلانشهر ازمیر است. نارلی‌دره از مناطق مهاجیرپذیر ازمیر به حساب می‌آید و از ساکنان آن، چنین برمی‌آید که عموماً تحصیل‌کرده با وضع درآمد متوسط هستند.

نارلی‌دره به عنوان یک روستا حدود دویست سال پیش توسط علویان ترکمن هویت پیدا کرد و همین امر، هنوز استخوان‌بندی فرهنگی آن را تشکیل می‌دهد. اقتصاد منطقه نیز با پرورش مرکبات و گل گره خورده است. همینطور یک هتل پنج ستاره در نارلی‌دره تاسیس شده و به عنوان یکی از مناطق ازمیر شناخته می‌شود که به سرعت در حال پیشرفت است. جمعیت فعلی نارلی‌دره کمی بیش از شصت هزار نفر است.

نارلی‌دره-ازمیر
نا‌رلی‌دره-ازمیر

ماوی‌شهیر

ماوی‌شهیر (Mavişehir) یکی دیگر از مناطق مهم کارشیاکا در ازمیر است. سالن ورزش مصطفی کمال آتاتورک، اپرای ازمیر و چندین مرکز مهم تجاری در این منطقه جا گرفته است. جمعیت ماوی‌شهیر حالا حدود پانزده هزار نفر است. سرویس اجاره‌ی دوچرخه (بسیم) در این منطقه بسیار پرطرفدار است. ماوی‌شهیر هم از مناطق لوکس و زیبای ازمیر برای زندگی به شمار می‌رود. این محله طی سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری را تجربه کرده و موردتوجه سرمایه‌گذاران بوده است. اتوبوس ماوی‌شهیر، یک ایستگاه اتوبوس برقی و قطار شهری از امکانات حمل‌ونقل شهری محل هستند. البته فاصله تا فرودگاه عدنان مندرس حدود سی کیلومتر است.

ما‌وی شهیر-ازمیر
ماوی‌شهیر- از محله‌های ازمیر

کوش‌آداسی

کوش‌آداسی (Kuşadası) به معنی “جزیره‌ی پرنده” شهری در فضای استراحتگاه در 95 کیلومتری جنوب ازمیر است. درآمد این شهر از توریسم است و در هر نقطه‌ی ساحل آن می‌توان کشتی‌های تفریحی را نظاره کرد. همینطور در کنار خلیجی که همین نام، کوش‌آداسی را روی آن گذاشته‌اند قرار دارد. جزیره‌ی گوورجینادا (Güvercinada) از طریق یک میان‌گذر به منطقه‌ی اصلی کوش‌آداسی وصل می‌شود. همینطور جمعیت آن حدود 120 هزار نفر است.

کو‌شی‌آداسی-ازمیر
کوشی‌آداسی-ازمیر

بایراکلی

بایراکلی (Bayraklı) یکی از مناطق ازمر است که از جنوب غرب، به کوناک و از غرب به خلیج ازمیر برخورد دارد. از مناطق صنعتی ازمیر به حساب می‌آید و به برج‌های دوقلوی مدرن “فولکارت” مشهور است. بایراکلی به عنوان مرکز جدید شهر ازمیر شناخته می‌شود و بسیار در حال پیشرفت است.

برج‌های فولکارت-ازمیر
برج‌های فولکارت- محله‌های ازمیر

محله‌های سطح پایین ازمیر

 • بوجاBuca: یکی از مناطق اصلی ازمیر به حساب می‌آید و جمعیتی بسیار زیاد، حدود 500 هزار نفر دارد. بوجا محله‌های ارزان‌قیمت ازمیر است. کمپ پناهندگان سوری در همین قسمت شهر قرار دارد. دو ناحیه اشرف‌پاشا و کدی‌فکله از نامناسب‌ترین بخش‌های بوجا برای مهاجران و توریست‌ها است.
 • کوناک: مناطق زیادی از کوناک حالا صنعتی و تجاری به حساب می‌آیند و بسیار شلوغ هستند. این مناطق برای غیربومیان چندان توصیه نمی‌شوند.

نکات مثبت و منفی مهاجرت به ازمیر

 • نکات مثبت
  • شهر ساحلی زیبا
  • مردم آزادمنش و مهمان‌نواز
  • ارزان بودن شهر
  • آب‌وهوای مدیترانه‌ای
  • سیستم بهداشت کارامد و ارزان
  • امنیت بالای زنان
  • سطح بالای مدارس و دانشگاه‌ها
  • سرعت بالای اینترنت
  • گزینه‌های بسیار برای سرگرمی
  • هوای تمیز
 • نکات منفی
  • کم بودن فرصت‌های شغلی
  • پایین بودن میانگین درآمد
  • احتمال زلزله
  • زندگی در کشوری با دموکراسی حداقلی
  • آزادی بیان پایین
  • سیگاری‌ها بسیار زیاد هستند
  • بیشتر مردم قادر به صحبت به زبان انگلیسی نیستند

سوالات متداول

آیا ازمیر مناسب مهاجرت است؟

به دلایل بسیار، جواب به این سوال مثبت است. با شهری زیبا، ارزان و با مردمی که چندان سخت‌گیر نیستند، طرف هستید. با این حال در خصوص یافتن کار در این شهر ممکن است با مشکل مواجه شوید.

آیا ایرانیان زیادی در ازمیر زندگی می‌کنند؟

بله. البته آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد. با این حال در خبری مربوط به سال 2019 اعلام شده بود طی ده ماه، هشت هزار ایرانی در ازمیر خانه خریده‌اند. مسئله‌ی مهاجرت با خرید خانه در ترکیه، در ازمیر هم داغ است و ایرانیان زیادی این مسیر را در پیش می‌گیرند.

سرمایه‌گذاری در ازمیر سود دارد؟

بله، بخش‌های مختلفی از ازمیر در حال پیشرفت هستند. قیمت‌ ملک در این شهرها در حال بالا رفتن است و به جز مردم خاورمیانه، اروپایی‌ها هم به سرمایه‌گذاری در این شهر چشم دارند.

قیمت خانه در ازمیر چقدر است؟

می‌توانید آپارتمانی هشتاد هزار دلاری یا عمارتی پانصد هزار دلاری خریداری کنید. همه به میزان بودجه‌ی شما مربوط است. با این حال برای کسب شهروندی ترکیه باید ملک یا املاکی با قیمت مجموعاً چهارصد هزار دلار خریداری کرده باشید.

آیا ازمیر برای سفر یک دختر تنها امنیت دارد؟

بخش‌های زیادی از ازمیر چنین خاصیتی دارند. آل‌سانجاک، بستانلی و چمشه چنین خصوصیاتی دارند.

آیا یک غیربومی می‌تواند در ترکیه خودرو خریداری کند؟

بله با این حال قوانینی نیز دارد که پیشتر در مطلب خرید خودرو و خانه در ترکیه مورد بررسی قرار دادیم.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *