0

نحوه استیک ارز دیجیتال کوزاما Kusama

استیک ارز دیجیتال کوزاما

کوزاما (Kusama) با توکن KSM، شبکه آزمایشی (Canary Network) پلتفرم پولکادات است. پولداکات نسل سوم بلاکچین است که قصد دارد با شبکه‌سازی و ارتباط بلاکچین‌های مختلف با استفاده از الگوریتم Cross-chain Message Passing (XCMP)، آن‌ها را یکپارچه کند. در مقاله‌ای پروژه‌ی کوزاما و ارز آن، KSM، را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در این مقاله نحوه استیک این ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نحوه عملکرد شبکه کوزاما Kusama

کوزاما از مجموعه کاربرانی برای نگهداری از شبکه‌اش استفاده می‌کند. این افراد شامل گزینش‌گران (Nominator)، نودهای رابط (Collator)، تاییدکنندگان (Validator) و حاکمان (Governance) می‌شود.

نقش گزینش‌گران انتخاب تاییدکنندگانی است که درست عمل کنند و قابل اطمینان باقی بمانند. گزینش‌گران می‌توانند هرکسی باشند و از طریق اعطای نمایندگی توکن‌هایشان به تاییدکنندگان منتخبشان به او رای دهند. در ازای آن، بخشی از پاداش‌های بلاکی کسب شده توسط تاییدکنندگان منتخبشان را دریافت کنند.

رابط‌ها مسئول ایجاد بلاک‌ها در پاراچین‌ها را بر عهده دارند که شامل جدیدترین تراکنش‌ها می‌شود. تاییدکنندگان سپس باهم تصمیم می‌گیرند که کدام یک از بلاک‌ها می‌تواند دقیق ترین تصویر از پاراچین باشند، سپس آن بلاک‌ها را به زنجیره‌ی اصلی متصل می‌سازند. رابط‌ها موظفند توکن‌های KSM را استیک کنند، تا زنجیره‌ی موازی را به زنجیره‌ی اصلی وصل سازند.

تاییدکنندگان با اضافه کردن بلاک‌های جدید به ایجاد توافق با دیگر تاییدکنندگان در بقای شبکه نقش دارند. آن‌ها به ازای فعالیتشان از طریق گواه اثبات سهام (PoS) پاداش می‌گیرند، اما در صورت مشاهده رفتار غیرصادقانه از سوی آن‌ها که مغایر با شبکه باشد، با ریسک “حذف از شبکه” مواجه‌ هستند. هر 24 ساعت، تایددکنندگان جدیدی انتخاب می‌شوند.

استیک ارز دیجیتال کوزاما Kusama

گزینش‌گران در کوزاما “Nominators” نامیده می‌شوند. هر کسی می‌تواند حداکثر 16 ولیدیتور را انتخاب کند که در صورت انتخاب در مجموعه ولیدیتورهای فعال، پاداش‌ها را تقسیم می‌کنند.

این فرایند به صورت یک کلیک در داخل کیف پول انجام می‌شود. به سادگی 1 تا 16 ولیدیتور (ارائه دهندگان سهام) که به آن‌ها اعتماد دارید انتخاب و آن‌ها را معرفی کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که باید پاداش‌های خود را از طریق Polkadot Explorer دریافت کنید. پاداش‌های استیکینگ فقط 21 روز در دسترس نگه داشته می‌شوند. اگر تا این زمان پاداش‌های خود را دریافت نکنید، نمی‌توانید آن‌ها را مطالبه کنید و برخی از پاداش‌های استیکینگ شما از بین می‌رود.

اگر می‌خواهید یک گره ولیدیتور را خودتان اجرا کنید تا حداکثر پاداش‌ را بدست آورید، باید زیرساخت مورد نیاز سرور را اجرا کرده و بصورت شبانه روزی آنلاین باشید.

سه راه برای ایجاد کیف پول برای استیکینگ توکن‌های KSM وجود دارد:

  • Polkadot UI
  • Polka Wallet
  • Polkadot JS

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *