0

آموزش زبان دانمارکی؛ چرا و چگونه؟

یادگیری زبان دانمارکی

 زبان دانمارکی زبانی است که به صحبت در دانمارک، جزایر فارو، گرینلند و بخش‌های شمالی آلمان شناخته می‌شود. جز این، از این زبان چه می‌دانید؟ در مورد ریشه‌های آن، شباهت‌های آن با سوئدی و نروژی و آموزش آن به کودکان چه می‌دانید؟ سعی داریم در ادامه شما را به طور مفصل با این زبان، دلایل یادگیری آن و ابزارهای کمک‌آموزشی آن آشنا کنیم. با خوبو همراه باشید.

زبان دانمارکی

دانمارکی (به انگلیسی: Danish – به دانمارکی: dansk یا دَنسک) یک زبان ژرمن شمالی است که حدود شش میلیون نفر با آن صحبت می‌کنند. این زبان، زبان رسمی دانمارک و یکی از زبان‌های مردم گرینلند، جزایر فارو و بخش‌های شمالی آلمان (منطقه‌ی شلسویگ جنوبی) به شمار می‌رود. همینطور گروه‌های دانمارکی زبان در کشورهای نروژ، سوئد، ایالات متحده، کانادا، برزیل و آرژانتین وجود دارند.

زبان دانمارکی، از زبان‌هایی است که از زبان نورس باستان منشعب شده و مربوط به مردمِ ژرمن ساکن اسکاندیناوی در دوره‌ی وایکینگ می‌شود. دانمارکی، شباهت‌های زیادی به زبان سوئدی دارد و جز دسته‌های زبان‌های نورس شرقی به حساب می‌آیند. این در حالی است که زبان‌های نروژی و ایسلندی، جز زبان‌های نورس غربی به حساب می‌آیند. زبان‌های منطقه‌ی اسکاندیناوی سرمنشاء یکسانی دارند و با وجود تغییرات در قرون اخیر، همچنان مردم این کشورها، درک متقابل نسبت به صحبت‌های یکدیگر دارند. به طور خاص، نروژی‌ها به مراتب درک بهتری نسبت به سوئدی و دانمارکی دارند تا درکی که سوئدی‌ها و دانمارکی‌ها، نسبت به زبان یکدیگر دارند. البته مردم این دو کشور، درک خوبی نسبت به نروژی دارند. بین نسل جوان دانمارکی، کپنهاگی‌ها فهم کمتری نسبت به سوئدی به نسبت بقیه مناطق دارند.

زبان دانمارکی استانداردسازی‌شده‌ی کنونی، در واکنش به اتفاقات قرن شانزدهم و هفدهم، با استفاده از گویش مردم کپنهاگن در سراسر دانمارک جا انداخته شد تا نمادی از وحدت ملی باشد. به این شکل گویش‌های قدیمی دانمارکی در مناطق مختلف این کشور محو شدند و یک زبان به نسل جدید آموزش داده شد.

دانمارکی استاندارد به rigsdansk (قیس‌دنسک) زبانی است که در پایتخت و حوالی آن (25 درصد جمعیت کشور همانجا زندگی می‌کنند) صحبت می‌شود. گویش‌های متعدد دیگری نیز در دانمارک وجود داشت که حالا فراموش شده است.

 تاریخچه

تا قرن هشتم میلادی، مردم اسکاندیناوی به زبانی صحبت می‌کردند که حالا به اسم نیانورس (Proto-Norse) شناخته می‌شود. این زبان رفته‌رفته تغییرشکل داد و زبان نورس باستان به وجود آمد. تغییرات به وجود آمده سرعت گرفت ولی در تمام اسکاندیناوی پخش نشد. اینطور دو زبان متفاوت به اسم‌های نورس باستان غربی (نروژ، جزایر فارو و ایسلند) و نورس باستان شرقی (دانمارک و سوئد) به وجود آمد. در ادامه دانمارکی و سوئدی نیز به عنوان Runic Swedish و Runic Danish (رونی، رسم‌الخط این زبان بود) شناخته شدند و نسبت به هم متفاوت شدند. تفاوت آرام‌آرام به گرامر هم کشیده شد و هرکدام در سویی متفاوت رو به گسترش رفتند.

پرچم دانمارک
پرچم دانمارک

در برخی اسناد تاریخی دانمارکی مثلاً مربوط به قرن سیزده و چهارده که اکثراً برای نوشتن قوانین استفاده شده‌اند، از خط لاتین هم استفاده شده است. رفته‌رفته تاثیرات زبان آلمانی سفلی روی دانمارکی بیشتر شد. با گسترش پروتستان تا مرزهای دانمارک، دانمارکی زبان دین هم شد و در ادبیات هم به کار رفت. اولین کتاب چاپ‌شده به دانمارکی مربوط به سال 1495 است که یک کتاب تاریخی است. نیم قرن بعد، انجیل هم به این زبان ترجمه شد. در همین مقطع بود که گویش مردم کپنهاگن، به زبان اصلی هرگونه انتشارات در این کشور بدل شد.

دوران مدرن

وقتی اولین کتاب‌های گرامر دانمارکی در قرن هفدهم چاپ شدند، دوره‌ی اول مدرن زبان دانمارکی هم آغاز شد. در همین قرن، جنگ‌های دانمارک و سوئد، به نفع سوئدی‌ها تمام شد و اینطور نروژ هم به سوئد نزدیکتر شد. حکومت دانمارک، دیکتاتوری شد و دانمارکیِ مرکز به عنوان زبان رسمی معرفی شد. با این حال تاثیراتِ فرانسه به شیوه‌ی پاریسی‌ها و آلمانی روی دانمارکی ادامه یافت.

وقتی قرن نوزدهم دانمارک، شلسویگ را به آلمان باخت، آلمانی‌زبان‌ها به این منطقه کوچ کردند و تعدادشان از دانمارک‌ها بیشتر شد. مسئله سبب موجی جدید از وطن‌پرستی در دانمارک شد که باعث شروع عصر طلایی فرهنگ دانمارک هم شد. هانس کریستین اندرسون نویسنده‌ی کودک و سورن کی‌یرکگور فیلسوف اگزیستانسیال مربوط به همین عصر هستند. با کمک این چهره‌ها و آموزش بهتر در مدارس، زبان دانمارکی هم قوام گرفت. دانمارک در جنگ جهانی توسط آلمان اشغال شد و از آن زمان تاثیرپذیری این زبان از آلمانی کمتر شد و بیشتر از انگلیسی تاثیر گرفتند. همینطور عربی، ترکی و کردی روی دانمارکی تاثیر گذاشته‌اند.

خصوصیات

مهم‌ترین خصوصیات زبان دانمارکی:

 • الفبای دانمارکی شامل 29 حرف لاتین می‌شود که شبیه به نروژی است و جز آن سه حرف دیگر Æ, Ø  و Å نیز دارد.
 • زبان دانمارکی تفاوت‌های در تلفظ نسبت به زبان‌های دیگر دارد و از این جهت زبان سختی به شمار می‌رود. این مسئله حتی در یادگیری کودکان نیز نمود دارد.
 • صرف افعال در دانمارکی به دو گونه‌ی قوی (بی‌قاعده) و ضعیف (با قاعده) تقسیم می‌شوند.
 • دانمارکی شامل 16 مصوت می‌شود که بیشترشان می‌توانند بلند یا کوتاه باشند. در مجموع 40 مصوت مختلف در این زبان به کار می‌رود. برای مثال a در کلمات دانمارکی می‌تواند به سه شکل مختلف تلفظ شود.
 • یک ویژگی سخت در تلفظ کلمات دانمارکی، stød نام دارد که صدایی شبیه جیرجیر از ته حنجره است.
 • آوایی در دانمارکی وجود دارد که به عنوان ja شناخته می‌شود و دقیقاً برعکس h عمل می‌کند. به این معنی که حین تنفس تلفظ می‌شود.
 • این جمله‌ی دانمارکی skulle have været blevet spurgt به این صورت ترجمه می‌شود: باید می‌پرسیدی.
 • دانمارکی شیوه‌هایی برای صحبت مودبانه هم داشت اما حالا از رونق افتاده‌اند.
 • در دانمارکی، توانایی بالایی برای ساخت لغات ترکیبی وجود دارد. برای مثال با ترکیب سه کلمه، واژه‌ی Langtidsplanlægge به وجود می‌آید که به معنی برنامه‌ریزی بلندمدت است.
 • در دانمارکی å در میانه‌ی قرن بیستم به عنوان جایگزین aa مطرح شد. با این حال، شهرهای دانمارکی مثل Aalborg و Aarhus حاضر به تغییر اسم خود نشدند.
 • دو جنسیت در دانمارکی وجود دارد: عام و خنثی.
 • اعداد در سیستم دانمارکی، بیست‌گان هستند و ده‌تایی دسته‌بندی نمی‌شوند.
 • شال (sjal)، کاروان (karavane)، شاه (skak)، شکر (sukker) و دلبند (tulipan) از جمله واژه‌ها با ریشه‌ی فارسی در دانمارکی هستند.

 آیا دانمارکی از سوئدی و نروژی سخت‌تر است؟

از آنجا که کشورهای نوردیک برای زندگی بسیار جذاب هستند، همواره مقایسه‌ی دشواری‌های زبانشان با یکدیگر مورد بحث است. ما قصد داریم نکات مختلف این زبان‌ها را با هم مقایسه کنیم.

سه زبان سوئدی، دانمارکی و نروژی همگی از نورس باستان منشعب شده‌اند. به هم مربوط هستند و تا حد بسیاری فهم مشترک دارند. بزرگترین تفاوت این بین شیوه‌ی تلفظ، بزرگیِ دایره واژگان و لهجه‌های گوناگون است. به طور تاریخی، مردم این سه کشور مشکلی برای خواندن متن زبان‌های یکدیگر ندارند و متوجه مطلب می‌شوند. با این حال تفاوت گویش بیشتر ایجاد مشکل می‌کند.

مقایسه متن سوئدی، نروژی و دانمارکی
مقایسه متن سوئدی، نروژی و دانمارکی

 

بین این سه زبان، بسیاری نروژی را دشوارتر می‌دانند. این زبان دو استاندارد متفاوت برای نوشتن به نام‌های Bokmål و Nynorsk دارد. بین دانمارکی و سوئدی، برخی یکی و برخی دیگری را ساده‌تر دانسته‌اند. متخصصان، دانمارکی را به خاطر تلفظ‌ها سخت‌تر معرفی می‌کنند. طبق یک شوخی، زبان دانمارکی طوری ادا می‌شود که مستی لایعقل آن را ادا می‌کند و بسیاری صامت‌ها تلفظ نمی‌شوند. برای مثال واژه‌ای به صورت Rigsgade نوشته و به صورت eessgeh’uh خوانده می‌شود.

در مجموع این سه زبان تا حد زیادی برای کسانی که انگلیسی بلد هستند ساده در نظر گرفته می‌شوند. دانمارکی سخت‌تر است و این در دیرتر یاد گرفتن کودکانِ این کشور نیز نمود دارد. با این حال در مجموع نمی‌توان یادگیری زبانی را غیرممکن دانست. هر زبانی، حتی چینی ماندارین و ژاپنی هم با تلاش و ممارست قابل یادگیری هستند.

فواید یادگیری زبان دانمارکی

دانمارکی، جز کاراترین زبان‌ها برای یادگیری نیست. این زبان تنها شش میلیون نفر گویشور دارد. با این حال فواید بسیاری در یادگیری این زبان وجود دارد که مرور خواهیم کرد.

دانمارک کشور زیبایی است. با یادگیری این زبان، شانس بالایی برای سفری به یاد ماندنی به این کشور اسکاندیناوی خواهید داشت. با کمک این زبان، قادر به صحبت با محلی‌ها خواهید بود و چیزهایی را تجربه خواهید کرد که با دانستن زبان‌های دیگر هرگز موفق به درک آنها نخواهید بود.

برای کسانی که انگلیسی را بلد هستند، یادگیری دانمارکی چندان دشوار نیست. این زبان، جز دسته‌ی اول زبان‌ها برای انگلیسی‌زبان‌ها، جهت یادگیری جا گرفته است. به این معنی که در کوتاه‌ترین زمان می‌توان آن را یاد گرفت. حدود 580 ساعت یادگیری برای رسیدن به سطح قابل قبول در دانمارکی ذکر شده است.

زبان‌های ژرمن شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند. بخصوص زبان‌های سوئدی و نروژی که نزدیک‌ترین زبان‌ها به دانمارکی هستند. در واقع شما با یادگیری دانمارکی، قدمی بلند برای یادگیری هرکدام از این زبان‌ها برداشته‌اید.

دانمارک، کشوری مهاجرپذیر است. بخصوص که ایرانیان بسیاری نیز راهی این کشور شده‌اند. شما با یادگیری دانمارکی، شانسی عالی برای مهاجرت کاری یا تحصیلی به دانمارک خواهید داشت. دانشگاه کپنهاگ یکی از صد دانشگاه برتر جهان است و همینطور این کشور کوچک، پنج دانشگاه دیگر بین 400 دانشگاه برتر جهان دارد.

فرهنگ زندگی اسکاندیناوی، چیزی که آن را به اسم hygge (هوگه) می‌شناسند، چیزی بسیار جذاب و سالم است. با دانستن دانمارکی، چیزهای بیشتری از این فرهنگ یاد می‌گیرید.

چیز دیگری که در خصوص یادگیری تمام زبان‌ها متداول است، مسئله‌ی منفعت‌های ذهنی این کار است. دانشمندان ثابت کرده‌اند که فواید بسیاری پشت این مسئله وجود دارد. به جز آشنا شدن با شیوه‌های تفکر متفاوت، مغز طوری درگیر می‌شود که کهنسالی احتمال زوال عقل به حداقل می‌رسد.

دانمارک و ایران

اولین رویارویی مهم ایرانی‌ها و دانمارکی‌ها مربوط به سال 1691 است. گروهی از دربار ایران در دوران صفوی (شاه سلیمان اول) راهی دانمارک شدند تا برای آزادسازی یک کشتی بنگالی متعلق به ایران که توسط نیروی دریایی دانمارک ضبط شده بود، مذاکره کنند. گروه ایرانی موفق به جلب نظر پادشاه کریستین پنجم نشد.

با این حال اولین برخوردها باید مربوط به زمانی بسیار قبل از این باشد. سال 1937 یک دهقان دانمارک ظرفی سفالی در مزرعه‌ی خود پیدا کرد که دو سکه‌ی قدیمی ایرانی، مربوط به زمان ساسانیان در آن جا گرفته بود. همینطور در حوالی قرون نهم و دهم میلادی، وایکینگ‌ها خود را به دریای خزر رسانده بودند و در آن کشتیرانی کرده بودند.

کنسولگری دانمارک در تهران، سال 1933 افتتاح شد. این مرکز، بعد ارتقا یافت و سفارتخانه لقب گرفت. سال 1958، ایران هم سفارت خود را در کپنهاک دایر کرد.

طی دوره‌ی اسلامی، وقتی بحث انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در دانمارک مطرح شد، سفارت این کشور در ایران مورد تعرض گروهی تندرو قرار گرفت. همینطور در آن دوره، ایران سفیر خود را از دانمارک به تهران فراخواند. سال 2018 نیز سازمان اطلاعات دانمارک، یک فرد ایرانی-نروژی را به اتهام نیت عملیات تروریستی بازداشت کرد. به دنبال این مسئله، دانمارک سفیر خود را از تهران فراخواند. اتحادیه اروپا و گروهِ وزرای خارجه‌ی کشورهای اسکاندیناوی نیز در بیانیه‌هایی، ایران را در این پرونده متهم معرفی کردند.

 یادگیری زبان دانمارکی

یادگیری زبان دانمارکی هم مانند هر زبان دیگری، راهکارها و تکنیک‌های خاص خود را دارد. برای یادگیری این زبان، بهترین کار این است که به کشورهای دانمارکی بروید و خود را در فرهنگ و مکالمات مردم این کشور غرق کنید. این‌طور با سرعت بیشتری قادر به صحبت به این زبان خواهید بود. در واقع این همان شیوه‌ای است که کودک زبان‌آموزی می‌‌کند. بااین‌حال، به دلایل بسیاری برای عمده‌ی افراد چنین امکانی وجود ندارد.

راهکارهای یادگیری زبان جدید برای کودک و بزرگسال هم متفاوت است. پس مهم است که خود به‌عنوان یک بزرگسال بخواهید زبان دانمارکی یاد بگرید یا به دغدغه‌ی این را داشته باشید که کودکتان دانمارکی یاد بگیرد. در ادامه به هر دو خواهیم پرداخت.

چیز دیگری که باید بدانید این است که اصرار ورزیدن برای یک راهکار برای یادگیری زبان دانمارکی کار را دشوار می‌کند. بهترین شیوه این است که با کمک شیوه‌های مختلف، به طرق مختلف قوه‌ی یادگیری خود از این زبان را تقویت کنید. در این صورت قادر به یادگیری این زبان در مدت کوتاه‌تری خواهید بود.

مدرک زبان DANSK 

آزمونی به اسم DANSK وجود دارد که افراد با شرکت در آن، قادر به اثبات توانایی خود در زبان دانمارکی هستند. این آزمون در سطوح یک، دو و سه توسط دولت دانمارک برگزار می‌شود. بخش‌های مختلف این آزمون شامل امتحان‌ها درک مطلب و آزمون کتبی می‌شوند. بخش شفاهی این آزمون، مربوط به درک شنیداری است. ارزیابی این آزمون، با مقیاس هفت اندازه‌گیری می‌شود. به لحاظ ضریب در نمره، بخش شفاهی امتیاز بیشتری دارد و نشان‌دهنده‌ی این است که بیشتر چه چیزی برای آزمون‌گیرندگان اهمیت دارد.

سطح اول در این آزمون، نشان‌دهنده‌ی این است که داوطلب به اندازه کافی مهارت دانمارکی برای آشنایی با فرهنگ و اجتماع دانمارک را دارد. سطح دوی این آزمون که پیشرفته‌تر است، نشان می‌دهد فرد آمادگی کار و تحصیل در دانمارک را دارد. گرفتن مدرک سطح سه‌ از این نشان‌دهنده‌ی درک بالا و پیشرفته‌ی فرد از دانمارکی است.

مؤسسات آموزشی

اگرچه مؤسسات آموزشی برای آموزش زبان دانمارکی در ایران نسبت به آموزش انگلیسی کمتر است، همچنان مؤسسات بسیاری به آموزش دانمارکی می‌پردازند.

آموزشگاه دهخدا

موسسه زبان دهخدا یکی از مراکز آموزش زبان است که کار خود را زیر نظر آموزش‌وپرورش از سال 1387 در غرب تهران، در منطقه‌ی جنت‌آباد جنوبی آغاز کرد. این موسسه به آموزش زبان‌های متعددی از جمله انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، ترکی استانبولی و غیره می‌پردازد. کلاس‌های این موسسه به صورت حضوری و آنلاین به صورت گروهی، نیمه گروهی و خصوصی برگزار می‌گردد. همینطور آنها برای ادارات و شرکت‌ها، مهدهای کودک، نهادهای مختلف،‌ مدارس، دانشگاه‌ها استاد جهت آموزش ارسال می‌کنند. دهخدا، به آموزش زبان زبان دانمارکی هم می‌پردازد. آنها در بخش مربوط به این زبان در سایت خود نوشته‌اند:

آموزش زبان دانمارکی در آموزشگاه زبان دهخدا تحت نظر دپارتمان حرفه‌ای و خلاق دانمارکی در کنار دپارتمان‌های آموزشی دیگر ارائه می شود. آموزشگاه زبان دهخدا با برخورداری از اساتید مجرب و متعهد و با روش های نوین تدریس به برگزاری کلاس های دانمارکی و سایر زبان های خارجی می پردازد. این کلاس ها به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شوند. در این کلاس ها با استفاده از فیلم، موزیک، سریال، بازی های انفرادی و گروهی، آموزش زبان دانمارکی به صورت کاربردی و پویا در جهت تعامل متقابل بین زبان آموزان در بحث یادگیری انجام می گیرد. 

کتاب گرامر دانمارکی Danish an Essential Grammar و  آموزش دانمارکی Colloquial Danish در این دوره تدریس می‌شود.

آموزشگاه ایران کمبریج

آموزشگاه ایران کمبریج یکی از موسسات خوش‌نام در زمینه آموزش زبان‌های خارجی است. زبان‌های متنوعی در این آموزشگاه برای کودکان و بزرگسالان تدریس می‌شوند. این موسسه همینک مراکزی برای آموزش در میدان ولیعصر، شهرک غرب و فلکه دوم صادقیه دارد. با این حال حتی برای کسانی که در تهران نیستند، آموزش آنلاین نیز فراهم است. کلاس‌های این آموزشگاه به صورت گروهی ، نیمه‌خصوصی و خصوصی در دسترس است. این موسسه همینطور اساتید خارجی‌ای دارد که به تدریس زبان‌های مادری خود می‌پردازند. دانمارکی، یکی از زبان‌هایی است که در ایران کمبریج تدریس می‌شود. آنها در بخش مربوط به این زبان در سایت خود نوشته‌اند:

ایران کمبریج برگزار کننده دوره‌های مکالمه زبان دانمارکی از مبتدی تا پیشرفته است. این کلاس ها بیش از 4 سال است که در این مرکز سابقه اجرا و برگزاری داشته است.

این دوره ها با اهداف زیر دنبال میشوند:

 • مکالمه زبان دانمارکی
 • آمادگی مصاحبه سفارت دانمارک
 • آمادگی آزمون سفارت دانمارک

دوره های آموزش زبان دانمارکی به سه شکل در ایران کمبریج برگزار میشود:

 • آموزش گروهی زبان دانمارکی
 • آموزش خصوصی زبان دانمارکی
 • آموزش آنلاین زبان دانمارکی

مرکز زبان گات

مرکز زبان گات سال 1388 با هدف آموزش زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، پرتغالی، یونان، سوندی، ارمنی، آلمانی، اوکراینی، هندی، هلندی و … شروع به کار کرد. این موسسه تاکنون بیش از ده هزار زبان‌آموز تربیت کرده است. گات همینک هفت مرکز دارد. شش مورد از این مراکز در تهران هستند. مرکزی که در خیابان کاشانی در غرب تهران وجود دارد، دفتر مرکزی آنهاست. تنها مرکز خارج از تهران گات نیز در گرگان قرار دارد. دوره‌های آموزشی گات به صورت آنلاین هم ارائه می‌شوند. آنها در بخش مربوط به آموزش زبان دانمارکی خود نوشته‌اند:

آموزشگاه زبان دانمارکی گات یکی از مراکز آموزش زبان های نادر در تهران است که با بکار گیری شیوه های نوین آموزشی زبان دانمارکی را از مبتدی تا یشرفته برای تمامی سنین آموزش می دهد. موسسه زبان گات برای هر دلیلی روشی نوین را برای تدریس به زبان آموزان ارائه می دهد.

آموزشگاه زبان گات برگزار کننده دوره های آموزش زبان دانمارکی به صورت گروهی و خصوصی می باشد. این زبان با توجه به شرایط اقامتی و تحصیلی کشور دانمارک ، دارای طرفداران خاص خود می باشد. این دوره ها برهر 4 مهارت شنیداری،نوشتاری،مکالمه و گرامر تاکید دارد تا شما عزیزان این زبان را به صورت کاربردی بیاموزید. شما با توجه به مدت زمان و شرایطی که در اختیار دارید می توانید از کلاس های ترمیک، فشرده و گروهی آموزشگاه زبان استفاده کنید. 

نرم‌افزارهای آموزش زبان دانمارکی

دولینگو

دولینگو (دوئولینگو) اپلیکیشن محبوبی است که سال 2011 برای اولیه مرتبه منتشر شد. این نرم‌افزار برای دانلود در سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS در دسترس است. این اپ توانست در دوازده سال اخیر خود را به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای موبایل در زمینه آموزش زبان‌های مختلف تبدیل کند. اپلیکیشن دولینگو بیش از پنجاه میلیون کاربر دارد و ارزش کمپانی آن به بیش از نیم میلیارد دلار رسیده است. همین‌طور تعداد زبان‌های قابل‌آموزش در دولینگو از چهل زبان گذشته است. دولینگو فاقد زبان فارسی است. بااین‌حال آموزش زبان دانمارکی در این اپلیکیشن بر مبنای زبان انگلیسی، بسیار کارآمد است. شما می‌توانید با انتخاب انگلیسی به‌عنوان زبان نخست و دانمارکی به‌عنوان زبان مدنظر برای آموزش، به تقویت هر دو بپردازید.

دانمارکی-دولینگو
دانمارکی-دولینگو

Mondly

موندلی یک برند آموزشی در فضایِ تکنولوژی است که از سال 2014 شروع به کار کرده است. بیش از همه، این برند به نرم‌افزار آموزش زبان خود شناخته می‌شود که در آن 33 زبان آموزش داده می‌شود. فارسی یکی از زبان‌های موندلی است و ازاین‌جهت برای کاربران ایرانی جالب‌توجه است. سازندگان این برند رومانیایی هستند، هرچند از سال 2022 دفتر مرکزی خود را به لندن منتقل کرده‌اند. موندلی از طریق وب، اندروید و IOS در دسترس است. شما قادر به یادگیری زبان دانمارکی با کمک زبان فارسی یا انگلیسی در این نرم‌افزار هستید.

Pimsleur

پیمزلر یکی دیگر از اپلیکیشن‌های معروف آموزش زبان است. این برند، توسط «سایمون و شوستر» که نامی معروف در بین نشرهای مهم آمریکا است، مدیریت می‌شود. اپلیکیشن پیمزلر، شیوه‌ی خاص خود را در زمینه آموزش زبان دارد. آنها بیشتر از پنجاه زبان را در لیست دارند که قادر به یادگیری هرکدام از آنها هستید. همین‌طور دانمارکی به چندین زبان در این اپلیکیشن تدریس می‌شود. در کنار فرانسه، دانمارکی، دانمارکی و زبان‌های دیگر، فارسی هم جایی بین زبان‌های پیمزلر دارد.

چرب زبان

چرب‌زبان کاری از مؤسسه آموزش زبان و تندخوانی نصرت است. آنها در سایت رسمی خود ادعا می‌کنند که دوبرابر سریع‌تر از هر اپلیکیشنی، به آموزش زبان‌های خارجه می‌پردازند؛ ادعایی که قابل‌اثبات نیست و نمی‌تواند درست باشد. این اپلیکیشن تنها برای دانلود اندروید در دسترس است. به این معنی که نسخه‌ای برای IOS آن معرفی نشده است. چرب‌زبان نزدیک به یک دهه است که به آموزش زبان آلمانی می‌پردازد.

نصرت-زبان دانمارکی
نصرت-زبان دانمارکی

موسسه نصرت، مجموعه‌ای صوتی برای آموزش دانمارکی ارائه داده که شامل س جلسه‌ی سی دقیقه‌ای می‌شود.

 کتاب خودآموز

برخی افراد با خواندن کتاب راحت‌تر یاد می‌گیرند. این شیوه اگرچه سنتی است و ممکن است در زمینه‌ی یادگیری تلفظ کمک زیادی نکند، همچنان به قوت خود طرف‌دار دارد. توصیه می‌شود برای این منظور سراغ کتاب‌هایی بروید که لوح‌فشرده نیز دارند.

کتاب دانمارکی برای مبتدی‌ها

کتاب زبان دانمارکی برای مبتدیان Beginner’s Danish کتابی است که توسط انتشارات  Hippocrene Books منتشر شده و در ایران به عنوان یکی از بهترین منابع یادگیری زبان دانمارکی به حساب می‌آید. در این کتاب زبان دانمارکی از پایین‌ترین سطوح تدریس می‌شود و تا حد خوبی جلو می‌رود. کتاب شامل درس‌های گرامرمی، واژه‌نامه و معرفی تاریخ و فرهنگ دانمارک نیز می‌شود. در مجموع برای افرادی که قصد مهاجرت به دانمارک را دارند، این کتاب قدم اول است.

مکالمات روزمره دانمارکی به فارسی

این کتاب که کمی قدیمی است و سال 1377 منتشر شده، توسط کیومرث پارسای و محمد نوری جمع‌آوری شده است. نشر اشراقی این کتاب را چاپ کرده است. مکالمات روزمره و رایج دانمارکی با تمرکز روی نیاز افرادی که قصد سفر به دانمارک را دارند، در این کتاب تدریس شده است. سطح کتاب از راهنمای تلفظ حروف و واژگان ضروری شروع می‌شود و به گفت‌وگو، سیستم اعداد و دستور زبان می‌رسد. همینطور بخش‌های راهنمای سفر و آشنایی مختصر با تاریخچه کشور دانمارک در کتاب ترتیب داده شده است.

فیلم و سریال

به طور حتم، تماشای فیلم و سریال‌های دانمارکی‌زبان می‌تواند تأثیری مهم روی یادگیری شما بگذارد.

 •  فیلم The Hunt: محصول سال 2012، داستان دختربچه‌ای است که به اشتباه، یک مربی مهدکودک را به آزار جنسی متهم کرده است.
 • فیلم Another Round: یک دور دیگر، فیلمی نسبتاً جدید است که در آن یک گروه از دوستان میانسال تصمیم می‌گیرند شیوه‌ای از نوشیدن افراطی را امتحان کنند که سبب می‌شود الکلی نشوند. فیلم، جایزه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار 2021 را به دست آورد.
 • فیلم The Celebration: خانواده‌ای برای جشن تولد پدر دور هم جمع می‌شوند و این بین رازی سر به مهر و آزاردهنده در مورد این پدر به محل بحث و درگیری بدل می‌شود.
 • فیلم مستند انیمیشنی Flee: داستان مردی افغان است که گذشته‌ی تلخ خود و فرار از کشورش را در دانمارک به اشتراک می‌گذارد.
 • فیلم Pusher: یک تریلر در حوزه‌ی جُرم است که به علاقه‌مندان به یادگیری دانمارکی توصیه می‌شود.
 • فیلم A Royal Affair: یک رابطه سلطنتی داستان شاهزاده‌ای بریتانیایی است که برای یک ازدواج سلطنتی به دانمارک می‌رود اما این ازدواج، آنطور که باید پیش نمی‌رود.
 • فیلم Land of Mine: فیلمی جنگی محصول سال 2015 دانمارک است که سراغ انتهای جنگ جهانی دوم در سال 1945 می‌رود.
 • سریال Borgen: درامی سیاسی است که پخش آن از 2010 در نتفلیکس آغاز شد. ماجرای سریال مربوط به زنی است که نخست‌وزیر دانمارک است و ایده‌هایی ایده‌آلیستی دارد.
 • سریال The Killing: یک درام تلویزیونی است که بین 2007 تا 12 پخش شد. فیلم به ماجرای تحقیقات پلیس در خصوص یک سری قتل می‌پردازد.
 • سریال The Bridge: سریالی سوئدی-دانمارکی است که به ماجرای قتلی سیاسی در مرز دو کشور، روی یک پل می‌پردازد.
 • سریال Copenhagen Cowboy: داستان زندگی فردی است که با توانایی‌های مختلف ذهنی، در جستجوی ناشناخته‌ها در دنیای مردگان جنایتکار کپنهاگ است.
معرفی و دانلود سریال «کابوی کپنهاگ» / Copenhagen Cowboy
کابوی کپنهاگ

آموزش دانمارکی به کودک

اولین سؤالی که پیش می‌آید، این است که آیا آموزش زبان جدید، به طور خاص دانمارکی به کودکان درست است؟ یا اگر می‌توان به کودک زبان جدید یاد داد، چه سنی مناسب این کار است؟ می‌توان به این سؤالات به شکل زیر پاسخ داد:

این سؤالی است که والدین زیادی دارند. جواب مثبت است؛ شما می‌توانید به کودکان زبان دوم را آموزش دهید. نتایج تحقیقات مختلف، از ایده‌ی آموزش زبان در سنین پایین به کودکان به دشت دفاع می‌کنند. بخصوص چون هرچه بزرگ‌تر می‌شویم، سخت‌تر قادر به یادگیری زبان دوم خواهیم بود. اما در کودکی، آماده‌ی گرفتن چنین اطلاعاتی هستیم. می‌توان این مسئله را به سال‌های بعد موکول کرد؛ اما هرچه سن بالاتر برود، یادگیری سخت‌تر می‌شد.

البته اینکه کودکان ممکن است در ابتدا کمی سردرگم شوند هم حقیقت دارد. وقتی دو برچسب مختلف بر چیزها در ذهن بچه زده شود، یا نیاز داشته باشند با افراد مختلف به زبان‌های گوناگون صحبت کنند، گیج می‌شوند. کاملاً طبیعی است که کودک، گرامر و ساختار یک زبان را با دیگری قاتى کند و در جمله‌بندی به‌اشتباه بیفتد. این نه یک اختلال که امری طبیعی است. حتی ممکن است کودک وقتی در حال یادگیری زبان دوم است، مدتی به حالت سکوت فرو برود تا با آن زبان جدید اخت شود. این می‌تواند چند هفته تا یک سال به طول بینجامد. این موارد، رفته‌رفته کنار می‌روند.

 یادگیری زبان دوم، باعث افزایش خلاقیت، مهارت تفکر انتقادی و انعطاف ذهنی کودک می‌شود. سال‌های پیش از شروع دبستان، بخصوص سه سال اول بعد از تولد، مهم‌ترین سال‌ها در زندگی انسان هستند. اینجا جایی است که پایه‌های نگرش، تفکر و یادگیری گذاشته می‌شود. استفاده از این موهبت طبیعی، باعث می‌شود که یادگیری زبان دوم ساده شود. هرچه زبان‌آموز به لحاظ سنی کوچک‌تر باشد، توانایی بیشتری برای یادگیری تلفظ‌ها و تلاش برای ساخت صداهای جدید دارد. به بیانی دیگر، سنین سه یا چهارسالگی، آنها قادر هستند در قالب بازی، اطلاعات جدید در زمینه‌ی زبان دوم به دست بیاورند.

راهکارهای آموزش زبان دانمارکی به کودک

کودک توانایی درکِ منفعتِ دانستن زبان جدید را نمی‌دانید. باید مسئله را برای او جذاب کنید و باعث شوید آهسته‌آهسته با زبان جدید اخت شود. می‌توان با کمک تکنیک‌هایی که در ادامه بر می‌شماریم، زبان دانمارکی را به کودک آموزش دهید:

 • اهداف بامزه انتخاب کنید: انتخاب اهدافی کوتاه‌مدت، تأثیری مهم در گرفتن انگیزه دارد. همین‌طور محول‌کردن وظایفی کوچک، تشویقشان بابت رسیدن به هدف و یافتن چالش بعدی در کنار هم.
 • تشویق: تشویق و دادن جایزه را باید به صورت محدود برای دستاوردهای مهم باقی نگه داشت. در بیشتر وارد تشویق کلامی کفایت می‌کند.
 • مکالمات معنی‌دار: مکالمات دونفره‌ی عمیق با کودک به گرفتن انگیزه توسط او کمک می‌کند. وقتی کودک را می‌نشانید و در مورد اهمیت بالای مطلبی توضیح می‌دهید، او واکنش مثبت نشان می‌دهد.
 • درنظرگرفتن توانایی‌ها: همه‌ی بچه‌ها توانایی‌هایی یکسان ندارند. پس به‌جای تمرکز روی دستاوردها، روی تلاشی که بچه نشان داده متمرکز شوید. بچه اگر انگیزه‌ی خود را حفظ کند و به تلاش ادامه دهد، به نتیجه‌ی مدنظر می‌رسد.
 • صحبت به زبان دوم: سعی کنید با کودک به دانمارکی صحبت کنید و به او احساس راحتی بدهید.
 • با هم انجام دهید: وقتی کودک مشغول یادگیری زبان است، کنار او باشید. شما هم حالتی از یادگیری به خود بگیرید.
 • یادگیری را سرگرم‌کننده نگه دارید: با هم کتاب بخوانید، غذا درست کنید و تجربیاتت دیگری انجام دهید که باعث شود از زبان دوم دراین‌بین استفاده کنید.
 • با هم بیرون بروید: با فرزندتان برای پیاده‌روی بروید و نامِ هر تعداد اشیا که می‌بینید را سعی کنید با زبان دوم به یاد بیاورید.
 • ارتباط با دیگران: وقتی کودک در معرض کودک دیگری قرار می‌گیرد که او هم مشغول یادگیری زبانی یکسان است، به پیشرفت او کمک می‌شود.
 • آواز بخوانیدخواندن جملات و حتی تکه آهنگ‌ها به آواز کمک بسیاری به کودک جهت یادگیری می‌کند.

ابزارهای آموزش دانمارکی به کودک

در ایران چندین مؤسسه وجود دارند که اقدام به آموزش دانمارکی به کودک می‌کنند:

 •  موسسه سروش دانش: این موسسه به تدریس خصوص زبان دانمارکی به کودکان می‌پردازد. دوره‌ی مورداشاره به صورت حضوری یا آنلاین هستند.
 • آکادکی فلارایز: این موسسه اقدام به تدریس زبان دانمارکی به کودکان می‌کند. دوره‌های این آکادمی به صورت خصوصی، گروهی و فشرده هستند.
 • موسسه Alpida: این موسسه به صورت خصوصی اقدام به آموزش دانمارکی به زبان‌آموزان از هر سنی می‌پردازد.

یک‌سری کتاب در بازار وجود دارد که طوری طراحی شده که بتوانید در خانه به کودک زبان دانمارکی یاد بدهید:

 • My First Danish Alphabets
 • Danish for Children
 • Danish Books for Children
 • Colorful Animals Danish Coloring Book

نرم‌افزارهایی برای نصب روی گوشی هم وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید:

 • Skritter
 • Gus on the Go
 • DinoLingo
 • FluentU
 • Boukili
 • StoryToys Red Riding Hood
 • Who Is It?

جمع‌بندی

در مجموع باید اشاره کرد که یادگیری زبان دانمارکی مانند سایر زبان‌ها هیچ جای ترس ندارد. این زبان هم مانند هر زبان دیگری قابل‌یادگیری است. اگرچه یادگیری کامل این زبان به مانند کسی که زبان مادری‌اش دانمارکی باشد ممکن است سال‌ها به طول بینجامد، یادگیری ابتدایی برای مکالمه‌ای قابل‌قبول به دانمارکی می‌تواند طی چند ماه حاصل شود. شما با ممارست و تلاش قادر به این کار خواهید بود. تنها لازم است در این زبان غوطه‌ور شوید. با کمک تمام راه‌های گفته شده؛ یعنی مؤسسات، کتاب‌ها، فیلم‌ها و راه‌های دیگر، می‌توانید به اهداف مدنظر خود برسید.

سؤالات پرتکرار

یادگیری دانمارکی سخت است؟

دانمارکی جزء زبان‌های سخت برای یادگیری دسته‌بندی نمی‌شود. بخصوص اگر انگلیسی بدانید، تا حد زیادی یادگیری زبان دانمارکی برایتان ساده می‌شود.

یادگیری زبان دانمارکی چقدر طول می‌کشد؟

برای انگلیسی زبان‌ها، یادگیری دانمارکی تا حد خوب، 575-600 ساعت طول می‌کشد. این عدد به نسبت دانش شما از انگلیسی، می‌تواند طولانی‌تر باشد.

زبان‌های دانمارکی و سوئدی یکی هستند؟

خیر. تفاوت دارند. البته عموماً مردم این دو کشور متوجه کلیت صحبت‌های دیگر می‌شوند. این دو زبان در ریشه یکسان بودند اما در گذر زمان، هرکدام یه گونه‌ی گسترش یافتند.

برای سفر یا کار در دانمارک، باید دانمارکی بدانید؟

86 درصد دانمارکی‌ها انگلیسی بلدند که این عدد جز بالاترین عددها در تمام جهان، در خصوص زبان دوم است.

بین دانمارکی، سوئدی و نروژی کدام سخت‌تر و کدام راحت‌تر است؟

این بین دانمارکی به خاطر فرم تلفظ، سخت‌تر از بقیه است. نروژ راحت‌ترین و سوئد بین این دو قرار می‌گیرد. با این حال در مجموع این سه زبان جز زبان‌های سخت برای یادگیری نیستند.

کدام موسسات ایرانی به آموزش زبان دانمارکی می‌پردازند؟

دهخدا، گات، ایران کمبریج و …

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *