0

معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن + خرید و دانلود

کتاب تختخوابت را مرتب کن ترجمه فارسی

کتاب تختخوابت را مرتب کن یکی از کتاب‌های پرفروش بازار نشر ایران در حوزه خودیاری و موفقیت است. این کتاب توسط دریاسالار بازنشسته ارتش آمریکا ویلیام اچ. مک‌ریون نوشته شده است. در ادامه شما را با کتاب، نویسنده، واکنش‌ها به کتاب و ترجمه‌های آن آشنا خواهیم کرد. با خوبو همراه باشید.

نام کتابتختخوابت را مرتب کن | Make Your Bed
نویسندهویلیام اچ. مک‌ریون
گونه ادبیناداستان
انتشارات در ایرانکوله پشتی و نشرهای دیگر
مترجمگازر و مترجمان دیگر
خرید آنلاین
دانلود نسخه آنلاین

بیوگرافی ویلیام اچ. مک‌ریون

ویلیام اچ. مک‌ریون در سال 1955 کارولینای شمالی آمریکا متولد شد. او دریاسالار سابق نیروی دریایی آمریکا است. او در دوره اوج کاری خود بین 2011 تا 2014 به عنوان یکی از فرماندهان ستاد عملیات ویژه ایالات متحده فعالیت کرد. ‌او از گزینه‌های مطرح برای جو بایدن به عنوان وزیر دفاع بود اما سرانجام فرد دیگری انتخاب شد. مک‌ریون از منتقدان دانلد ترامپ بود. یک مرتبه در نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهور آمریکا نوشته بود تو باعث شرمندگی ما در نگاه کودکان و در برابر کل جهان شده‌ای! ترامپ هم او را در جواب طرفدار هیلاری کلینتون معرفی کرد.

مک‌ریون در خانواده‌ای نظامی متولد شد و پدرش هم افسر نیروی هوایی در جنگ جهانی دوم بود. وقتی ویلیام محصل بود، آنها به ایالت تگزاس منتقل شدند. او در دانشگاه آستین درس خواند و مدرک گرفت. او همینطور در دهه نود در رشته‌های هنر و خبرنگاری هم مدرک دانشگاهی گرفته است.

مک‌ریون از اواسط دهه هفتاد در ارتش و بخش دریایی بود. از همین رو در ماموریت‌های متفاوتی روی آب حاضر بوده است. برای مثال در جنگ خلیج فارس با عراق، در جنگ حاضر بود. در عملیاتی که منجر به ترور اسامه بن لادن شد، مک ریون یکی از افراد رده‌بالا بود. در فیلم معروف سی دقیقه بعد از نیمه‌شب هم کریستوفر استنلی نقش او را ایفا می‌کند.

ویلیام اج مک‌ریون-نویسنده و دریاسالار
ویلیام اج مک‌ریون-نویسنده و دریاسالار

مک ریون اولین کتاب خود را در سال 1995 منتشر کرد. نام این کتاب، «تئوری عملیات ویژه» بود. دومین کتاب او، تختخوابت را مرتب کن نام دارد. این مهمترین کتاب این نظامی بازنشسته است. او در کتاب دیگر به نام‌های داستان‌های دریا و رمز قهرمانی منتشر کرده است.

داستان کتاب

مک ریون در کتاب، ده درس باارزشی که در نیروی دریایی گرفته را شرح می‌دهد. او در این کتاب از چیزهای کوچکی صحبت می‌کند که باعث تغییر زندگی فرد می‌شود. صحبت از چیزهایی است که ممکن است اهمیتشان در ابتدا برای فرد مشخص نباشد. برای شروع، او فرد را به این تشویق می‌کند که در درجه اول، هر صبح تختخواب خود را مرتب کند. این عمل به نظر نویسنده، نیروی انگیزشی در فرد برمی‌انگیزاند. رضایتی در فرد برانگیخته خواهد شد که در ادامه روز با او خواهد بود.

مک‌ریون در هر فصل کتاب، یکی از درس‌هایی که در ارتش یاد گرفته را مبنا قرار داده است. در واقع او در هر بخش، تفکر پشت قوانین نیروی دریایی را نشان داده است. کتاب شبیه به سایر کتاب‌های موفقیت است. با این تفاوت که مک‌ریون خود سالها با این اصل زندگی کرده و تاثیر این قوانین روی زندگی و پیشرفت شغلی او مشخص است.

مک‌ریون در جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه تگزاس در سال 2014 از تجربیات خود صحبت کرد. حرف‌های او مورد استقبال قرار گرفت. به شکلی که باعث شد چند ماه بعد، او ایده‌های خود را در این کتاب به چاپ برساند. متن سخنرانی مک‌ریون هم در پایان کتاب آمده است. البته می‌توانید در یوتیوب این سخنرانی را تماشا کنید.

کتاب تختخوابت را مرتب کن
کتاب تختخوابت را مرتب کن

جایگاه کتاب

کتاب پس از انتشار به شهرت بالایی بخصوص در آمریکا رسید. تختخوابت را مرتب کن در ادامه به زبان‌های دیگری هم ترجمه شد. با این حال، این کتاب صفحه ویکی‌پدیا ندارد. همینطور رسانه مهمی را پیدا نکردیم که نقدی روی کتاب نوشته باشد.

سراغ گوگل ترندز رفتیم. در این سایت می‌تواند نتایج جستجوی مردم کشورهای مختلف در خصوص یک کلیدواژه را بررسی کرد. به شکلی جالب متوجه شدیم که ویلیام مک‌ریون بیشترین شهرت خود را در ایران دارد. میزان جستجوی نام او در ایران، چهار برابر میانگین مردم در آمریکا بوده است. البته چندان جای تعجبی وجود نداشت. پیشتر در خصوص کتاب‌هایی مانند بی شعوری و هنر شفاف اندیشیدن هم چنین نکته‌ای را دیده بودیم. صحبت از کتاب‌هایی است که بیشتر از کشور نویسنده‌ی خود، در ایران به شهرت رسیده‌اند. نام او را با یک سری از نویسندگان مانند وی مقایسه کردیم.

ویلیام اج مک‌ریون-ترندها
ویلیام اج مک‌ریون-ترندها

سراغ گودریدز رفتیم که سایتی برای عاشقان کتاب است. بیش از 95 هزار نفر به کتاب ریت داده‌اند که مجموع آن 3.9 است. میانگین این نمره 3.9 از 5 است. در ادامه یک نظر مثبت و یک نظر منفی را برای شما خواهیم آورد.

نظر مثبت

4 از 5 به کتاب نمره داده است:

کتاب عنوان عجیبی دارد و باعث می‌شود کنجکاو باشید. با دیدن نام آن یاد کتاب دیگری افتادم که اهمیت مرتب کردن تخت را توضیح می‌داد. مک‌ریون، تمیز کردن تخت را شروعی برای یک سری اتفاقات در ادامه روز معرفی کرده است. در کتاب دقت به جزئیات به شما یادآور می‌شود. اینکه چقدر می‌شود بابت برداشتن یک قدم کوچک درست به خود افتخار کرد.

کتاب کوچکی است و می‌توان طی چند ساعت آن را به انتها رساند. او در هر بخش سراغ یکی از درس‌های نیروی دریایی می‌رود. بیشتر این درس‌ها برایم جالب بودند. با این حال اینکه کتاب را دوست داشته باشید یا نه، به شما مربوط است. اگر پیشتر با کتاب‌های موفقیت آشنا باشید، این کتاب چیزهای کمی برای شما دارد. همینطور اگر زندگی نظامی را گذرانده باشید هم چنین است. اگر جز این دو دسته هستید، ممکن است این کتاب کوچک برای شما جالب باشد.

نظر منفی

دو ستاره از 5 ستاره:

کتاب، چیزی مثل “تیم آمریکا” است. او کار را با گفتن اینکه خدا تمام آمریکایی‌هایی که در یازده سپتامبر کشته شدند آغاز می‌کند. خب، در مورد غیرآمریکایی‌های کشته شده چیزی نمی‌گوید. نمی‌دانم چرا این کتاب را انتخاب کردم. شاید می‌خواستم خود را مجبور به مرتب کردن تختخوابم کنم. خدا را شکر که کتاب کوتاهی بود. نویسنده یک دریاسالار نظامی است و اگر بگویم این عنوان من را تحت‌تاثیر قرار داد، دروغ گفته‌ام. پیشگفتار را که خواندم، سخنرانی او را به یاد آوردم.

درست کردن تخت در این کتاب به عنوان شروعی برای یک روز خوب توصیف می‌شود. خب، مرتب کردن تخت کار ساده و ارزشمندی است اما نمی‌تواند ربطی به ادامه زندگی داشته باشد. در ادامه هم نویسنده سراغ یک سری تمرین‌های ارتشی می‌رود. چیزهایی شخصی. خلاقیتی در این کتاب وجود ندارد. تنها با گفتن اینکه تسلیم نشو، وقتی کار سختی وجود دارد باید تیم داشته باشی کار جلو رفته است.

بهترین ترجمه کتاب حرمسرای قذافی

طی سال‌های اخیر، این کتاب هم مانند کیمیاگر، مثل زن رفتار کن مثل مرد فکر کن، حرمسرای قذافی، هنر ظریف بی خیالی، راز، ملت عشق و ای کاش وقتی 20 ساله بودم می‌دانستم درگیر ترجمه‌های متعدد شده است. موارد زیر، برخی ترجمه‌های متفاوت کتاب هستند:

  • تختخوابت را مرتب کن | انتشارات کوله پشتی | حسین گازر
  • تختخوابت را مرتب کن | انتشارات تیموری | حجت الله عباسی
  • ‌تختخوابت را مرتب کن | انتشارات نگین ایران | شهره شاهپوری
  • تختخوابت را مرتب کن | انتشارات السانا | معصومه نصیری
  • ‌تختخوابت را مرتب کن | نشر آزرمیدخت | محسن توسلی
  • تخت خوابت را مرتب کن | نشر یوشیتا | محمد جواد نعمتی
  • ‌تخت خوابت را مرتب کن | انتشارات شیرمحمدی | زهره درصوص
  • ‌تختخوابت را مرتب کن | انتشارات برات | ماهی طلا جعفرنیا

بین این کتاب‌ها، ترجمه حسین گازر بهتر است. این کتاب توسط نشر کوله‌پوشتی اولین ترجمه کتاب نیز بود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *