0

بازی Metro Exodus

بازی Metro Exodus

بازی Metro Exodus یک بازی ویدئویی تیراندازی اول شخص است. این بازی توسط 4A Games توسعه یافت و توسط Deep Silver منتشر شد.

به گزارش خوبو، بازی Metro Exodus سومین قسمت از سه‌ گانه بازی‌ های ویدیویی مترو است. این بازی بر اساس رمان‌ های دیمیتری گلوخوفسکی، پس از رویدادهای Metro 2033 و Metro: Last Light تولید شد. سومین قسمت این مجموعه در سال 2019 برای ویندوز، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و استادیا و برای macOS در سال 2021 منتشر شد. نسخه بهبودیافته بازی در 6 می 2021 برای ویندوز و در 18 ژوئن 2021 برای پلی‌استیشن 5 و ایکس‌ باکس سری X/S منتشر شد.

داستان بازی Metro Exodus

داستان بازی Metro Exodus

به عنوان یک تکاور به نام آرتیوم، شما وظیفه محافظت از مردم مترو را بر عهده دارید. Metro Exodus نسبتاً کمی بعد از رویدادهای Metro Last Light رخ می دهد. آرتیوم و همسرش، آنا، مخفیانه از مترو بیرون می‌روند. آن ها به دنبال سیگنال‌‌های رادیویی از آن سوی مسکو می‌‌گردند و متقاعد می‌‌شوند که زندگی در خارج از شهر وجود دارد. مدتی از بازی می‌گذرد، متوجه می‌شوید که آن ها درست متوجه شدند. آرتیوم و آنا با یک قطار بخار بازسازی شده که برای مقاومت در برابر جهش‌ یافته‌ ها و تشعشعات وحشتناکی که سطح را تخریب کرده است ساخته شده است، حرکت می‌کنند.

Exodus با طرح سفر محور خود، حس ماجراجویی را در بازی می گنجاند. قطار Aurora به شما زمانی می‌دهد تا به سادگی از سواری لذت ببرید. با شخصیت‌ هایی در سفرهایتان ملاقات می‌ کنید و با اهداف جانبی اختیاری ارتباط برقرار می‌کنید. همانطور که پیشرفت می کنید، با مجموعه ای از شخصیت های متفاوت روبرو می شوید که برخی مشتاق به کشتن شما هستند و برخی دیگر مشتاق کمک به شما. آرتیوم و آنا تصمیم گرفتند به برخی از مبرم ترین معماهای بازی پاسخ دهند. از جمله اینکه زندگی خارج از مترو چگونه است، بقایای دولت روسیه و آنچه واقعاً در “جنگ آخر” اتفاق افتاد چیست.

انتخاب ها در داستان

داستان بر انتخاب‌ های اخلاقی معرفی‌شده در Last Light نیز می چرخد. جایی که بازیکنان می‌ توانند تصمیم‌‌های زیادی بگیرند که بر نتیجه طرح تأثیر می‌گذارد. مثلا در یک ماموریت در اوایل بازی، شما را ملزم به سرقت یک قایق از تجار محلی می‌کند. به طور طبیعی، شما می توانید آن ها را بکشید، تحت سلطه خود درآورید و یا این بخش را به طور کاملا مخفیانه کامل کنید.

پس از اتمام ماموریت، شخصیت‌ های فرعی به رویکرد شما اشاره می‌ کنند. برخی از اعمال شما در صورتی که خشونت بیهوده به نظر برسد از آن انتقاد می‌ کنند، در حالی که برخی دیگر از قتل عام لذت می‌ برند. پس داستان بازی به کاوش و تصمیمات شما با لحظات منحصر به فرد شخصیت پاداش می دهد و مانند Last Light بر نتیجه بازی تاثیر می گذارد.

گیم پلی بازی Metro Exodus

گیم پلی بازی Metro Exodus

این بازی بهترین بازی مترو تا به امروز است. تمام جنبه‌هایی که Metro را به یک مجموعه عالی تبدیل می‌ کند، حفظ می شود و جنبه های دارای ایراد اصلاح می شود. همچنین ویژگی‌ های جدید عالی نیز در این نسخه مشاهده می شود.

برای کسانی که با بازی‌ های مترو آشنایی ندارند، این بازی‌ ها از جهاتی بقای اول شخص نیز معرفی می شود. این امر مخصوصاً در صورتی صادق است که با درجه سختی Ranger Hardcore بازی کنید، که رابط کاربری و دیگر موارد را از بین می‌ برد و شما را مجبور می‌ کند تا با هر گلوله به عنوان یک منبع ارزشمند رفتار کنید.

Ranger Hardcore راهی است که مترو برای بازی هایش در نظر می گیرد و در Exodus یک آزمون واقعی بسیار فراتر از عناوین قبلی ارائه می دهد. زیرا تاخت و تاز طولانی به دنیای باز می تواند به راحتی شما را در مسیر ماجراجویی سوق دهد. چند گلوله شما را می کشند و شما را مجبور می کنند مخفیانه و تاکتیکی بازی کنید. اما در طرف مقابل، دشمنان نیز با سرعت بیشتری می میرند، که واقعا پویایی بازی تاکتیکی را تغییر می دهد. حالت عادی بسیار کمتر استرس زا است، اما همچنان یک تجربه شدید و چالش برانگیز است.

سلاح و ابزار

سلاح و ابزار

ابزارهای جدیدی برای تطبیق با تاکید مضاعف بازی بر کاوش معرفی شد. کوله پشتی “او” را می توان در هر نقطه از زمین مستقر کرد و به شما این امکان را می دهد که با استفاده از ابزار به دست آمده در طول بازی، کیت های بهداشتی، مهمات اولیه و سایر ابزارها را بسازید.

آرتیوم همچنین می‌ تواند امکانات اسلحه‌ های خود را در حین بازی تغییر دهد تا بهتر با موقعیت‌ هایی که با آن مواجه می‌ شوید تطبیق پیدا کنید، اگرچه در مجموع به سه اسلحه محدود می‌شوید. همچنین در طول بازی به انواع وسایل نقلیه مرتبط با سطح دسترسی دارید، از جمله قایق ها و حتی واگن های قطار. این بازی دارای طیف نسبتاً وسیعی از سلاح ها و ابزارها است که دارای گزینه های زیادی برای انواع مبارزات است.

تمیز کردن سلاح

علاوه بر سلاح، آرتیوم باید تجهیزات خود را به روش های دیگری حفظ کند. اگر اسلحه های خود را تمیز نگه ندارید، گیر می کنند و می شکنند. اگر ماسک گاز خود را تعمیر نکنید، نمی توانید در محیط های سمی زنده بمانید. تاکید بر نگهداری و بقا، Metro Exodus را نسبت به بسیاری از رقبای خود متفکرانه تر می کند.

هیچ محدودیتی وجود ندارد که حس تاثیر سلاح ها را در مقایسه با عناوین مشابه محدود کند. در واقع، حتی مواد منفجره نیز نمی‌ توانند حس قدرت را از بین ببرند و باعث می‌ شوند که دشمنان پس از انفجار به سادگی از بین بروند.

طراحی سطح باز واقعاً چیزی است که Metro Exodus را یک پله بالاتر از پیشینیان خود قرار می دهد و به بازیکنان احساس آزادی بیشتری از تونل های مترو های قبلی می دهد.

گرافیک و طراحی بصری بازی Metro Exodus

گرافیک و طراحی بصری بازی Metro Exodus

بازی Metro Exodus سنت 4A در جهت طراحی محیطی نفس گیر را ادامه می دهد و محیط های کاملاً باورپذیر پسا آخرالزمانی را ایجاد می کند. همانطور که از نام Exodus پیداست، این اولین بازی از این سری است که شما را به طور کامل از تونل‌ های متروی مسکو خارج می‌کند.

با وجود اتخاذ رویکرد بازتر، Metro Exodus کاملاً فاقد کپی کاری است. احساس می شود هر منطقه ای دست ساز و جدید است. همچنین پر از جزئیات و دلایلی برای کاوش. با استفاده از خانه های امن، می توانید بخوابید تا بازی را بین شب و روز تغییر دهید. در غیر این صورت، روز به صورت پویا سپری می شود و نورپردازی واضح، اسکای باکس های زیبا و حتی سیستم های آب و هوای متفاوت را به همراه دارد. محیط های شسته شده با باران شدید و سطوح انعکاس دهنده نور و غبار رادیواکتیو می توانند در تاریکی دید شما را بپوشانند. این جنبه های طراحی بصری بازی به شدت در گیم پلی بازی نقش دارند.

فراتر از محیط های باز، دشت های باز Metro Exodus پر از نقاط دیدنی است که اغلب عملکردی مشابه سیاهچال ها دارند. این مناطق به‌عنوان «مترو» سنتی‌تر، با سازه‌های بزرگ و پیچ در پیچ با مسیرها و اسرار متعدد، در انواع مکان‌ها شناخته می‌شوند. Metro Exodus واقعیت زمین‌ های بایر هسته‌ ای را با توجه به تمام جزئیات از جمله زنگ زدگی فلزات به تصویر می کشد.

گرافیک بازی metro exodus

ایرادات

مناطقی با دود غلیظ یا ذرات معلق می‌‌توانند سرعت فریم را کاهش دهند و اشکالات زیادی در انیمیشن‌ها وجود دارد. مدل‌هایی که از دیوارها یا درها عبور می‌کنند و ظاهراً قادر به کنترل برخی از آن‌ها نیستند.

به طور کلی، Metro Exodus یک بازی زیبا است که می توان آن را به طرفداران شوتر تنها بر اساس تصاویر بصری توصیه کرد. گذشته از اشکالات، دستاورد هنری و فنی بصری که قابل دست کم گرفتن نیست، می توان گفت Metro Exodus یک اثر هنری است.

صدای بازی Metro Exodus

بازی Metro Exodus از پشتیبانی Dolby Atmos بهره می برد که بازی با هدفون را به لذت واقعی تبدیل می کند. بازی به طور کلی از نظر صدا سبک است (حتی اگر با درجه سختی Ranger Hardcore بازی کنید) و افکت های صوتی Dolby Atmos، حس تقریباً نگران کننده ای از محیط را اضافه می‌کند. Dolby Atmos واقعاً شما را در بازی قرار می‌دهد و بر عناصر مخفی کاری و ترسناک Exodus، بسته به خلق و خوی شما، برای بهتر یا بدتر شدن حستان تأکید می کند. اگرچه که Atmos خوب است، اما گاهی اوقات دیالوگ ها را بسیار آرام می کند و شما را مجبور می‌کند آن را خاموش کنید.

سخن پایانی

سخن پایانی

Metro Exodus یک بازی زیبا است. مکان‌ های دقیق و پر جزئیات، این بازی را به بهترین بازی از سری های مترو تبدیل می‌کند و Exodus را در دسته‌بندی بازی‌ های ضروری برای طرفداران شوتر قرار می‌دهد.

در حالی که صداگذاری عالی نیست، اما داستان کلی داستانی جذاب از بقای پسا آخرالزمانی است که به یک حس کشف و ماجراجویی در قطار گره می‌خورد. ارتباط با شخصیت‌‌ها در حین سفر در میان زباله‌ ها باعث می‌‌شود این بازی نسبت به بازی‌‌های قبلی کمتر احساس تنهایی کنید، بدون اینکه به حس بقا و انزوا آسیبی وارد شود. مبارزه در Exodus جای پیشرفت دارد، به خصوص وقتی صحبت از بات ها به جای دشمن باشد. در نهایت می‌توان گفت بازی Metro Exodus یکی از بهترین شوترهای اول شخص است که می‌توانید در حال حاضر بازی کنید.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *