0

معرفی شرکت ماکرواستراتژی MicroStrategy

ماکرواستراتژی microstrategy

مایکرواستراتژی (انگلیسی: MicroStrategy) در سال 1989 تاسیس شد و خدمات مربوط به هوش تجاری، نرم افزارهای موبایل (در حوزه تجزیه و تحلیل) و سرویس‌های ابری (کلاد) ارائه می‌کند. از زمان سرمایه گذاری شدید روی بیت کوین این شرکت سر زبان‌ها افتاد.

بنیان‌گذاران آن مایکل جی سیلور (Michael J. Saylor)، سانجو بانسال (Sanju Bansal) و توماس فار (Thomas Spahr) هستند. البته در سال 1989 مایکل سیلور به تنهایی مایکرواستراتژی را تاسیس کرد و سپس دو نفر دیگر به او پیوستند.

این شرکت برای تجزیه و تحلیل داده‌های داخلی و خارجی مربوط به کسب و کارها با هدف اتخاذ تصمیمات تجاری صحیح، نرم افزار توسعه می‌دهد. مایکرواستراتژی چند سال بعد از شروع به کار تبدیل به یک شرکت عمومی شد و سهامش را در بازار بورس عرضه کرد. دفتر مرکزی آن در تایسونز کرنر ویرجینیای شمالی آمریکا واقع شده است.

تاریخچه و فعالیت‌های شرکت از گذشته تا امروز

مایکل سیلور و سانجو بانسال هر دو در مؤسسه فناوری ماساچوست دومین دانشگاه برتر دنیا تحلیل می‌کردند و در آنجا با یکدیگر آشنا شده بودند. این دو نفر تصمیم گرفتند با استفاده از ریاضیات غیر خطی (Nonlinear System) شروع به تولید نرم افزار برای داده کاوی (Data Mining) و هوش تجاری کنند. ایده چنین کاری در کلاس نظریه دینامیک سیستم‌ها به ذهن آن‌ها خطور کرده بود.

در سال 1992 مایکرو استراتژی اولین مشتری بزرگ خود را پیدا کرد و قراردادی 10 میلیون دلاری با مک دونالد، بزرگترین رستوران زنجیره‌ای دنیا، بست. در سال 1994 دفتر مرکزی مایکرواستراتژی از ویلمینگتون ایالت دلویر به تایسونز کرنر ویرجینیای منتقل شد. بین سال‌های 1990 تا 1996 درآمد مایکرواستراتژی سال به سال بیش از 100 درصد افزایش پیدا می‌کرد.

در سال 1998 مایکرواستراتژی از طریق یک عرضه اولیه سهام (IPO) به یک شرکت عمومی تبدیل و سهامش در بازار بورس عرضه شد. قیمت سهام این شرکت در یک سال از 7 دلار به ازای هر سهم به 333 دلار رسید، اما متاسفانه قربانی حباب دات کام شد؛ به خاطر ترکیدن حباب دات کام ارزش هر سهام مایکرواستراتژی 62 درصد در یک روز سقوط کرد. در ادامه مشکلات دیگری از جمله درگیر شدن با کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا (SEC) آغاز شد.

در سال 2000 کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا مایکرواستراتژی و مدیرانش را به چند تخلف متهم کرد. به طور همزمان یک پرونده مدعی کلاهبرداری علیه آن‌ها تنظیم شد. مایکل سیلور، سانجو بانسال و مدیر مالی شرکت در آن زمان بدون اعتراف به تخلف خود، تصمیم گرفتند هر یک 350,000 دلار به عنوان جریمه پرداخت کنند. اما مشکل همچنان برطرف نشد. در نهایت مدیران شرکت مجموعا 10 میلیون دلار به عنوان خلع ید پرداخت و یک مدیر مستقل (از طرف SEC) را برای اطمینان از رعایت مقررات کردند.

در سال 2009 مایکرواستراتژی وب سایت alarm.com را به قیمت 27 میلیون دلار به شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر ABS Capital Partners فروخت. در سال 2011، این شرکت با معرفی MicroStrategy Cloud رسما وارد حوزه ارائه خدمات ابری (کلاد) شد. در سال 2013 مایکرو استراتژی یکی دیگر از وب سایت‌های متعلق به خود یعنی angel.com را به ازای دریافت 110 میلیون دلار به Genesys Telecommunications Laboratories فروخت.

در سال 2014 مایکرواستراتژی ضمن کاهش حقوق مایکل سیلور از 875,000 دلار به 1 دلار به درخواست خود او تصمیم گرفت 770 کارمندش را اخراج کند. از سال 2015 به بعد این شرکت بعد از هر مرتبه عرضه یک نسخه جدید از نرم افزار MicroStrategy خود برای تجزیه و تحلیل داده کاربرد دارد، نسخه قبلی را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ورود مایکرواستراتژی به بازار ارز دیجیتال

تابستان سال 2020 این شرکت 250 میلیون دلار بیت کوین خرید و آن را یک دارایی ذخیره ارزش بهتر از طلا عنوان کرد. خریدهای این شرکت ادامه یافت تا جایی که دارایی بیت کوین آن در اواخر سال 2021 به حدود 114 هزار عدد رسید. در حال حاضر مایکرواستراتژی یکی از نهنگ‌های اصلی بیت کوین است.

به عقیده مدیر عامل آن، بیت کوین روزی تبدیل به یک دارایی با ارزش 100 تریلیون دلاری خواهد شد. برای مقایسه باید بدانید ارزش کنونی بازار بیت کوین و طلا به ترتیب 1 تریلیون دلار و 11 تریلیون دلار است.

نگاهی به روند سرمایه گذاری Microstrategy در بیت کوین نشان می‌دهد مایکل سیلور شیفتگی شدیدی نسبت به این ارز دیجیتال پیدا کرده است! در بهار سال 1400 علی‌رغم اینکه ترازنامه مالی شرکت مایکرواستراتژی ضعیف شده بود، باز هم از خرید بیت کوین دست برنداشت و تصمیم گرفت با جذب سرمایه از طریق صدور اوراق قرضه، 400 میلیون دلار دیگر بیت کوین خرید کند! در نیمه‌های بهار 1400 تعداد بیت کوین‌های شرکت مایکرو استراتژی به 92,000 واحد رسیده بود. این تعداد در آن زمان 3.3 میلیارد دلار ارزش داشت.

اگرچه از طریق این سرمایه‌ گذاری مایکرواستراتژی موفق به کسب 1.5 برابر سود شده بود، اما حتی این سوددهی از ترازنامه کم‌ارزش و بار بدهی فزاینده آن به خاطر سرمایه گذاری بیش از حد روی بیت کوین جلوگیری نکرد. قیمت سهام مایکرواستراتژی مجددا بیش از 63 درصد نسبت به چند ماه قبل (بهمن 1399) کاهش یافت. در آن دوران بود که چین با سرکوب شدید صنعت استخراج بیت کوین سبب شد قیمت BTC از اوج تاریخی جدید 64 هزار دلار طی مدتی کوتاه به زیر 30 هزار دلار برسد.

اما به نظر، اعتقاد راسخ مایکل سیلور به بیت کوین راه را برای شرکت او همواره می‌کرد. یک ماه بعد از تصمیم برای جذب سرمایه از طریق صدور اوراق قرضه با هدف خرید ارز دیجیتال، مایکرواستراتژی اعلام کرد جذب سرمایه‌ای بیش از حد انتظار داشته و 500 میلیون دلار آماده برای سرمایه گذاری در بیت کوین دارد! چند هفته بعد اعلام شد شرکت مایکرو استراتژی مجددا تصمیم گرفته درآمد حاصل از فروش سهام خود را صرف خرید بیت کوین کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *