2

توکن غیرقابل تعویض NFT چیست؟

توکن nft چیست؟ توکن های غیرقابل معاوضه

توکن غیر قابل معاوضه – Non-Fungible Token (یا به اختصار NFT) به توکن هایی که دارای بلاکچین مشخصی نمی باشند، توکن غیرقابل تعویض میگویند. NFTها جوازهایی دیجیتال هستند که به شخص اجازه می‌دهند روی متعلقاتی خاص، ادعای مالکیت کند و در عین حال به انتقال یا فروش آن‌ها بپردازند. امنیت این جوازها در گروی تکنولوژی بلاکچین است و از این نظر‌، کارکردی شبیه به بیت‌کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال دارند. تکنولوژی بلاکچین به نحوی طراحی شده است که به صورت همتا به همتا، اطلاعات در تمامی حاضرین در شبکه وجود دارد و امکان هک و کلاهبردای وجود ندارد. توکن های NFT با ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم، کاردانو و … تفاوت دارند چراکه این ارزها قابلیت انتقال را دارند اما NFT ها قابلیت انتقال را ندارند.

توکن‌های قابل معاوضه (Fungible)، توکن‌هایی هستند که با هم قابل معامله شدن هستند و بهای آن‌ها ثابت می‌ماند. در حوزه‌ی رمزارز یک بیت کوین ارزشی معادل یک بیت کوین دیگر دارد و ارزش آن بدون توجه به صاحب یا تاریخچه‌اش ثابت است. اما قضیه در مورد توکن‌های غیر قابل معاوضه فرق می‌کند، قیمت یک توکن NFT با هر توکن مشابه آن متفاوت است. ویژگی‌های فردی یکتا بودن آن‌ها را تعیین می‌کند، بنابراین آن‌ها همچون سرمایه‌های دنیای واقعی مانند سنگ‌های قیمتی، آثار هنری یا کلکسیونی غیر قابل معاوضه هستند.

استفاده از NFT ها در صنایع مختلف گسترش یافته است و این توکن ها با بخش های مختلفی همچون بازی ها و کالاهای دیجیتال در ارتباط هستند و به عنوان یک توکن اتریوم خاص ساخته شده بر اساس استاندارد ERC-721 یافت می شوند . در سال 2021 ، استفاده از این توکن ها شروع به گسترش سایر بلاکچین ها مانند پروتکل BEP-721 کرد.

توکن ERC-721 اصطلاحی است که برای توصیف توکن های غیر قابل تعویض استفاده می شود. ERC-721 به استانداردهایی هنگام ایجاد NFT در بالای بلاکچین اتریوم اشاره دارد. بنابراین، این یک توکن است که بر اساس استاندارد ERC-721 ساخته شده است.

ویژگی های توکن NFT

 • نادر بودن: ارزش NFTها از کمبود آنها ناشی می شود. اگر چه توسعه دهندگان NFT می توانند هر مقداری برای این توکن های غیر قابل تعویض ایجاد کنند، اما اغلب برای افزایش نادر بودن، توکن ها را محدود می کنند.
 • غیر قابل تقسیم بودن: از دیگر ویژگی های این توکن ها به شمار می رود و بییشتر توکن های غیر قابل تعویض در واحد های کوچکتر قابل تقسیم نیستند.
 • منحصر به فرد بودن: این شاید مهمترین ویژگی این توکن ها باشد. NFTها یک تب اطلاعات دائمی دارند که منحصر به فرد بودن آنها را ثبت می کند. این به معنی می باشد که هرکدام از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند.
 • دارای اصالت: توکن‌های غیر قابل معاوضه مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌چین هستند، بنابراین می‎‌توانید از اصالت NFT خود مطمئن شوید، زیرا ساخت چیزی جعلی در لجر تغییر ناپذیر نامتمرکز تقریبا محال است.
 • حافظ حق مالکیت: این مورد هم به استفاده‌ی NFT از پلتفرم‌های نامتمرکز اشاره می‌کند که در آن هیچ مالکی داده‌ای را پس از ثبت نمی‌تواند تغییر دهد.

مزیت توکن های NFT

 • آنها قابل انتقال هستند: برخلاف توکن های قابل تعویض در صرافی، NFTها در بازارهای خاص خریداری یا فروخته می شوند. با این حال ارزش آنها به منحصر به فرد بودن آنها بستگی دارد .
 • این توکن ها معتبر هستند: فناوری بلاکچین توکن های غیر قابل تعویضی را ارائه می دهد که شما می دانید NFT شما واقعی است، زیرا ایجاد جعل با یک فناوری تغییرناپذیر و غیر متمرکز تقریبا غیر ممکن است.
 • توکن های غیر قابل تعویض حقوق مالکیت را حفظ می کنند: این موضوع باز هم، به استفاده NFTها از پلتفرم های غیرمتمرکز اشاره دارد که در آن هیچ مالکی نمی تواند داده ها را تغییر دهد.

موارد استفاده از توکن‌های غیر قابل معاوضه NFT

گیمینگ

NFT-ها در صنعت گیمینگ محبوب هستند زیرا این توکن‌ها برخی از مشکلات ذاتی را حل می‌کنند، برای مثال بازی‌های برتر مانند فورتنایت فروش ویژگی‌ها (Trait) و لوازم جانبی مانند سلاح‌ها و اسکین‌ها را ممنوع کرده است. با داشتن توکن‌های غیر قابل معاوضه این امکانات می‌توانند به‌آسانی در بازی‌های مختلف منتقل شوند. NFT ها این چنین به اقتصاد درون بازی‌ها کمک خواهند کرد.

سرمایه‌های دیجیتال

بازی Decentraland را در نظر بگیرید. در این بازی مشارکت‌کننده‌ها می‌توانند زمین مجازی داشته باشند. مثالی دیگر برای این مورد ENS (Ethereum Name Service) است که از NFT-ها استفاده می‌کند. دامنه‌های ETH امر خرید و فروش را آسان‌تر می‌کنند.  

تشخیص هویت

توکن‌های غیر قابل معاوضه برای مقابله با جعل هویت ایده‌آل هستند. مثال‌های برای نشان دادن این مورد، دیجیتال کردن هویت شامل مدارک دانشگاهی، مدارک پزشکی و حتی ظاهر ما است. 

همچنین هنرمندان دیجیتال می‌توانند به دلایل کپی‌رایت، آثار خود را به NFT تبدیل کنند. مثالی از کاربرد NFT-ها در تشخیص هویت شامل تبدیل کردن بلیت‌های فیزیکی بازی به توکن‌های غیر قابل معاوضه و یافتن آثار جعلی است.

آثار کلکسیونی

توکن‌های غیر قابل معاوضه شروعی تازه برای دنیای آثار کلکسیونی است، به همین دلیل کلکسیونرهای عادی وارد دنیای سرمایه‌های دیجیتال می‌شوند.

استاندارد  ERC-721 به چه معنا می باشد؟

این استاندارد، استاندارد توکن اتریوم می باشد که توکن های غیر قابل تعویض را بر روی بلاکچین اتریوم قرار می دهند. دقیقا همانند استاندارد توکن ERC-20 که این استاندارد کمک به تولید توکن های جایگزین می کند.

نحوه‌ی خرید NFT

NFT-ها را می‌توان با یکی از روش‌های زیر به دست آورد:

 • به دست آوردن NFT ها از بازی کردن یا از طریق دپ (اپلیکیشن غیر متمرکز)
 • خرید NFT از طریق بازارهای این توکن
 • ترید این توکن با نفری دیگر

نحوه‌ی دسترسی به دپ و‌ به دست آوردن NFT از طریق موبایل 

 • برای دسترسی به DApp، یکی از والت‌هایی را که دارای مرورگر است، روی گوشی خود نصب کنید. از جمله‌ی این والت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • Trust Wallet
 • MetaMask
 • (MyEtherWallet (MEW
 • Coinbase Wallet

البته بعضی از این والت‌ها مانند Coinbase Wallet علاوه بر موبایل، روی دسکتاپ نیز قابل استفاده هستند.

 • وارد قسمت مرورگر (Browser) والت شوید و در قسمت آدرس، لینک وب‌سایت دپ مورد نظر را وارد کنید. برای مثال https://www.cryptokitties.co. 
 • پس از ورود به دپ مورد نظر، ثبت‌نام(Sign Up) و والت خود را به دپ متصل کنید. از این پس می‌توانید بازی یا خرید و فروش NFT ها را شروع کنید.

بلاک‌چین WAX

WAX که سرواژه‌ی «صرافی جهانی سرمایه» است، بلاک‌چینی است که به‌طور ویژه برای ترید آیتم‌های مجازی مانند آثار کلکسیونی و نادر درون بازی‌های ویدیویی و جهان‌های مجازی ساخته شده است. بلاک‌چین WAX به‌عنوان بازاری نامتمرکز و پلتفرمی برای دپ عمل می‌کند. به‌جای اعتماد به یک سازنده‌ی بازی یا شبکه‌ی متمرکز، کاربران  واقعا می‎‌توانند تملک سرمایه‌های دیجیتال خود را در اختیار داشته باشند و آن را روی پلتفرم WAX با هرکسی که بخواهند ترید کنند. یکی از دلایلی که توکن‌های غیر قابل معاوضه در بلاک‌چین WAX تا این حد محبوب هستند، خرید آسان آن‌ها است. به‌راحتی در این پلتفرم، والتی WCW با نام کاربری و کلمه‌ی عبور یا حساب رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک یا ردیت بسازید.

چگونه ترید NFT در WAX

برای ترید NFT-ها روی بلاک‌چین WAX، می‌توانید NFT را از بازارهای ثانویه که در زیر فهرست شده‌اند تهیه کنید. به این بازارها از این جهت ثانویه می‌گویند زیرا توکن‌ها از جایی دیگر نشئت می‌گیرند ولی در این بازارها به فروش می‌روند، مانند آمازون که بازار اصلی و ای‌بی (eBay) بازار ثانویه است.

 • برای خرید توکن‌های غیر قابل معاوضه‌ی در پلتفرم WAX در بازارهای ثانویه، به توکن WAX نیاز دارید که می‌توانید آن را از وب‌سایت‌‎های فهرست زیر پیدا کنید، سپس WAX خریداری‌شده را به حساب خود که دارای پسوند wam است، ارسال کنید.
 • وارد والت کلاد وکس (WAX Cloud Wallet) خود شوید، NFT مورد نظر را انتخاب و طبق دستورالعمل بازار اقدام به خریداری کنید.

فهرست بازارهای ثانویه روی بستر WAX:

 • Myth.Market
 • Collectables.io
 • AtomicHub.io
 • SimpleMarket.io
 • WAXplorer.com

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *