0

توکن‌های ORC-20 چیست؟

بیت کوین چیست؟

اگر برای یک دقیقه برای ناهار بیرون رفته‌اید و سعی کرده‌اید هر تراکنشی را روی بلاکچین بیت کوین انجام دهید، احتمالاً با یک صورتحساب هنگفت در کارمزد یا زمان انتظار طولانی برای تأیید تراکنش مواجه می‌شوید. در حالی که ماینرها بیش از هر زمان دیگری مشغول تلاش برای ایمن‌سازی بلوک بعدی هستند، محدودیتی برای تعداد تراکنش‌هایی که می‌توانند در یک بلوک پر کنند وجود دارد، به خصوص زمانی که آن تراکنش ها دارای داده های دلخواه هستند که در بازار ثانویه استفاده می‌شود.

نکات کلیدی:

 • به کمک ORC-20، می‌توانید اطلاعات توکن را حتی پس از زمان مینت شدن هم تغییر بدهید.
 • استاندارد توکن ORC-20 بر مبنای خروجی‌های خرج نشده تراکنش (UTXO) بیت کوین عمل می‌کند.
 • این توکن‌ها به کمک یک شماره سریال اوردینال، روی ساتوشی‌ها اینسکرایب می‌شوند.
 • توکن‌های ORC-20 مثل توکن‌های BRC-20 به صورت فایل‌های جیسون به بلاکچین بیت کوین اضافه می‌شوند.
 • فایل جیسون ORC-20 محدوده وسیعی از فرمت‌ها را پشتیبانی می‌کند.
 • پروتکل استامپز یا SRC-20 هم روش دیگری برای مینت توکن‌های Fungible و Non Fungible روی بیت کوین است.

توکن‌های BRC-20 چه محدودیت‌های دارند؟

استاندارد توکن BRC-20 فعلی بسیار ثابت است. هنگامی که ضرب شد، در مقایسه با توکن‌های ERC-20 که دارای حقه‌های دیگری مانند انتشار سهام یا انتشار تورم در طول زمان برای حفظ علاقه هستند، هیچ کاری نمی‌توانید با آن انجام دهید جز اینکه سعی کنید آن را در بازار ثانویه بفروشید. 

توکن‌های BRC-20 به یکباره ضرب می‌شوند و به ساتوشی‌هایی متصل می‌شوند که برای برش عرضه غیرقابل تغییر و حداکثر مقادیر نعناع لازم است. آن را نمی‌توان تغییر داد و همچنین فضای نامگذاری برای تیک‌ها را به چهار رقم محدود کرده است. 

توکن‌های BRC-20 برای نقل و انتقالات و حسابداری به شدت به نمایه‌گرهای متمرکز خارجی متکی هستند، که تجارت و ایجاد بازارهای ثانویه برای این ساتوشی‌های نوشته شده را دشوارتر می‌کند.

توکن‌های ORC-20 چیست؟

 • ORC-20، مانند توکن‌های BRC-20، فایل‌های JSON هستند که به بلاکچین بیت کوین اضافه می‌شوند و با شماره سریال ترتیبی روی ساتوشی‌ها حک می‌شوند. 
 • فرمت ORC-20 JSON از طیف وسیع‌تری از فرمت ها پشتیبانی می‌کند و از جفت‌های کلید-مقدار تشکیل شده است. 
 • همه داده‌های ORC-20 به حروف بزرگ و کوچک حساس نیستند.
 • مدل تراکنش براساس مدل UTXO است. در هر انتقال، فرستنده مبلغی را که باید توسط گیرنده دریافت شود و باقیمانده موجودی را برای ارسال به فرستنده مشخص می کند و انتقال آنها را آسان می‌کند.
 • پس از تکمیل هر تراکنش، موجودی درج شده قبلی دیگر در حالت معتبر نخواهد بود، بنابراین مدل UTXO را اتخاذ می‌کند.
 • هر رویداد ارسال می‌تواند شامل یک nonce باشد. فرستنده می تواند یک تراکنش جزئی را با تعیین nonce لغو کند.

توکن‌های ORC-20 چه تفاوتی با توکن‌های BRC-20 دارند؟

از زمان راه اندازی توکن‌های BRC-20 ، در مجموع 8500 توکن مختلف با استفاده از این استاندارد ضرب شده است که هیچ کدام از آنها به جز میم سکه، مانند PEPE و Memetic (MEME) کاربرد واقعی ندارند. در حالی که توکن‌های ORC-20 در هفته گذشته شروع به استقرار در زنجیره کرده‌اند.

چگونه می‌توان از توکن های ORC-20 استفاده کرد؟

توکن های ORC-20 طیف وسیعی از ویژگی ها را ارائه می دهند، از جمله:

 • استقرار: کاربران می توانند توکن های ORC-20 جدید را مستقر کنند یا توکن های BRC-20 موجود را با یک “رویداد استقرار” مهاجرت کنند.
 • ضرب: توکن های ORC-20 را می توان با یک رویداد ضرابخانه ضرب کرد.
 • ارسال: توکن های ORC-20 را می توان با یک رویداد ارسال ارسال کرد.
 • لغو: تراکنش های جزئی ORC-20 را می توان با “رویداد لغو” لغو کرد.
 • ارتقا: توکن‌های ORC-20 موجود را می‌توان با یک رویداد ارتقا (به‌عنوان مثال، عرضه و حداکثر منت) ارتقا داد.

تراکنش‌های ORC-20 بر اساس مدل UTXO انجام می‌شوند و برای هر انتقال، فرستنده باید مبلغی را که باید توسط گیرنده دریافت می‌شود و باقیمانده موجودی را برای ارسال به فرستنده مشخص کند. این رویکرد امکان تراکنش های امن را فراهم می کند و امکان خرج مضاعف را از بین می برد.

برخی از حامیان توکن‌های ORC-20 ادعا می‌کنند که این امر به استخراج‌کنندگان اجازه می‌دهد تا از ساخت مجموعه جدیدی از توکن‌های میم به انتشار سهام در برنامه‌ها و مشاغل مهاجرت کنند.

این بازار اوراق بهادار ثبت نشده بسیار منطقی است زیرا کسب و کارها دوست دارند بدانند چه کسی مالک و معامله کننده سهام آنهاست. اگر یک شرکت جدی بودید که می‌خواستید بیت کوین را به عنوان راهی برای انتشار سهام خود استفاده کنید، یک پیشنهاد توکن امنیتی تنظیم‌شده را انتخاب می‌کردید و آن را در زنجیره جانبی مانند Liquid Network منتشر می‌کردید، که لیست سفید را برای کیف پول‌ها و دارندگان ارائه می‌دهد.

مهاجرت BRC-20 به ORC-20

پروتکل ORC-20 همچنین مهاجرت توکن های BRC-20 موجود را از طریق استفاده از یک Wrapper Ordinal تسهیل می کند. با استفاده از یک “تدوین بسته بندی”، می توانید ساتوشی های قبلی خود را دوباره ثبت کنید و به سایر استانداردهای توکن ترتیبی مانند از BRC-20 به ORC-20 مهاجرت کنید. 

برای انتقال توکن‌های BRC-20 موجود، باید یک Wrapper Ordinal اجرا کنید که بتواند آنها را تبدیل کند. فقط اعزام کننده BRC-20 می تواند مهاجرت را انجام دهد.

بنابراین حتی اگر یک توکن BRC-20 با عرضه ثابت خریداری کرده باشید و فکر می‌کنید درصد مشخصی از عرضه را در اختیار دارید، همچنان می‌توانید رقیق شوید اگر استخراج‌کننده توکن تصمیم بگیرد که می‌خواهد از تقاضای بازار استفاده کند و به آن مهاجرت کند. ORC و عرضه جدیدی از سکه ها را به بازار عرضه کنند. 

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *