0

کاردک نقاشی

پالت نقاشی

کاردک نقاشی ابزاری است که برای مخلوط کردن رنگ‌ها، مواد افزودنی و غیره و همچنین پاک کردن رنگ از روی پالت استفاده می‌‌شود.

به گزارش خوبو، کاردک نقاشی باید بخش اساسی هر چیدمان ابزار نقاشی برای رنگ روغن یا اکریلیک باشد. این کاردک‌ها به ظاهر کارآیی بی‌‌شماری دارند. در این پست قصد داریم به شما در شناخت بهتر کاردک نقاشی کمک کنیم.

کاردک نقاشی چیست؟

کاردک که به آن چاقوی نقاشی نیز می‌ گویند، از یک تیغه انعطاف‌ پذیر معمولاً از جنس فولاد، که به دسته‌ای چوبی متصل می‌‌شود، تشکیل می‌‌شود. این ابزار برای کار با رنگ و سطوح رنگ‌ شده (اغلب رنگ روغن یا اکریلیک) طراحی شده است.

ظاهر

ظاهر

ظاهر کاردک‌ها با توجه به کاربردشان متفاوت است. یک کاردک می‌تواند بلند و مستقیم، نوک تیز، پهن شده در وسط و یا چندین نوع از این اشکال اصلی باشد.

کاردک های پالت و نقاشی برای چه مواردی استفاده می شوند؟

اغلب می‌شنوید که کاردک های پالت و کاردک های رنگ آمیزی تا حدی متفاوت هستند. تیغه‌های نوک تیز یا ابزار هایی با شکل خاص به عنوان “کاردک نقاشی” نامیده می شوند و برای کار با رنگ روی بوم بهتر است. در حالی که تیغه‌های مسطح‌تر و بلندتر به درستی به عنوان “کاردک های پالت” شناخته می‌شوند و برای کار با رنگ روی پالت بهتر هستند.

اما لطفاً با این تمایزات نسبتاً بی‌اهمیت محدود نشوید. در واقع بهترین کاردک های پالت، جدا از اینکه آن‌ها را چه می‌نامید، می‌توانند در کار با رنگ روی بوم یا روی پالت فوق‌العاده مفید و موثر باشند، و در واقع کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای یک نقاشی صاف انجام دهید. یعنی کارهایی که با کاردک پالت به دلیل پهنی تیغه بر روی نقاشی می‌توانید انجام دهید با کاردک نقاشی که کوتاه‌تر و نوک تیزتر است نمی‌توانید انجام دهید و بالعکس.

برخی از بسیاری از کارهایی که می‌توانید با کاردک‌ها انجام دهید عبارتند از:

اعمال رنگ و نقاشی

به نوعی، همه چیز زیر را می توان در اولین مورد فهرست گنجاند. می‌توانید مقدار زیادی رنگ را به یکباره یا مقدار کمی به بوم منتقل کنید. همچنین می‌توانید مانند نوعی قلمو نقاشی کنید با حرکات کاملا دقیق و ظریف.

اضافه کردن بافت

اضافه کردن بافت

میلیون‌ها روش مختلف برای افزودن بافت به یک نقاشی با استفاده از کاردک، با استفاده از همان رنگ یا رنگ متفاوت وجود دارد. خراشیدن، ایجاد حباب، مخلوط کردن رنگ و …. این موارد در نقاشی ایمپاستو کاربرد دارد.

صاف کردن رنگ

بسته به میزان رنگی که استفاده می‌کنید و زاویه و فشاری که وارد می‌ کنید، از جمله عوامل دیگر، می‌ توانید به راحتی رنگ‌‌ها را یکدست و صاف کنید تا جلوه‌‌ای بسیار زیبا داشته باشید.

مخلوط کردن رنگ

همانطور که این کار را در پالت انجام می‌دهید، می‌توانید رنگ را مستقیماً روی بوم نیز مخلوط کنید.

تیز کردن لبه ها

شما با یک کاردک، کنترل بسیار خوبی دارید. به همین دلیل به راحتی می‌توانید لبه بسیار تمیز و مشخص یا حاشیه شکسته‌تر را ایجاد کنید.

ساخت خطوط و اشکال

با کشیدن لبه یک کاردک روی بوم، می‌توانید خطوط و حاشیه ها، شکل ها و خطوط مستقیم و مشخصی ایجاد کنید. حتی می‌توانید اشیا را ترسیم و تعریف کنید.

ایجاد انتقال تدریجی

بسته به زاویه چاقو، می‌‌توانید میزان رنگی را که روی آن قرار می‌‌دهید، از سنگین به خیلی سبک کنترل کنید.

لایه بندی

با یک کاردک خوب، می‌توانید رنگ جدید را حتی روی رنگ مرطوب بدون ایجاد مزاحمت در لایه زیرین قرار دهید.

گذاشتن رنگ های درخشان

رنگی که روی کاردک استفاده می‌ کنید نیازی به رقیق یا نازک شدن ندارد. بنابراین می‌‌توانید رنگ‌‌های واقعاً درخشانی را روی آن قرار دهید. فقط مراقب باشید، زیرا به راحتی می‌‌توانید خیلی سریع از رنگ استفاده کنید!

علاوه بر این تکنیک‌‌های نقاشی شگفت‌‌انگیز و سرگرم‌ کننده، نباید استفاده واقعی از یک کاردک خوب را که برای استفاده روی پالت است، فراموش کنیم. شما می توانید مقادیر زیاد یا کم رنگ را روی پالت خود بگذارید، رنگ‌ها را با سهولت و اثربخشی زیاد مخلوط کنید، رنگ‌ها را از هم جدا کرده و پالت خود را سازماندهی کنید. همچنین می توان سطح پالت را خراش دهید تا رنگ از بین برود و پالت تمیز شود.

بنابراین، هم برای پالت و هم برای بوم، یک کاردک (یا حتی بهتر از آن، مجموعه‌ای از آن‌ها) بخش کاملاً ضروری فرآیند رنگ‌آمیزی رنگ روغن یا اکریلیک است.

چه چیزی را باید در بهترین کاردک برای نقاشی جستجو کنید؟

به نظر می‌رسد که یک کاردک تقریباً شبیه هر چاقوی دیگری است. منظورم این است که تیغه‌های انعطاف‌پذیر و دسته‌های چوبی، چقدر می‌تواند خوب یا بد باشد؟ با این حال تفاوت های واقعی بین مارک‌ها و مدل‌های مختلف وجود دارد. با بهترین انتخاب شما متوجه پیشرفت بزرگی در موارد زیر خواهید شد:

 • سطح فلز
 • حس دسته
 • کشش و فنر تیغه
 • کیفیت لبه‌ها
 • طراحی و کاربرد شکل تیغه
 • دوام فلز و کاردک به طور کلی

بهترین کاردک ها دارای تناسب و پرداخت فوق‌العاده‌ای هستند. دارای وزن و تعادل ایده آل اند و باید متناسب با ارگونومی طبیعی دست شما باشند.

نکات کلیدی خرید پالت

دسته کاردک

دسته کاردک

بسته به استفاده شما از کاردک، یک دسته راحت بسیار مهم خواهد بود و هنگام بررسی بهترین کاردک، متوجه می شوید که دسته‌ها از دو ماده اصلی ساخته می‌شوند. چوب یا پلاستیک.

دسته‌های چوبی اغلب دارای لبه‌های گرد هستند. در حالی که دسته‌های پلاستیکی ممکن است دارای فرورفتگی‌‌های انگشتی در کنار بدنه برای گرفتن آسان‌‌تر جهت کنترل و دقت بیشتر باشند. مواد دسته تا حد زیادی یک ترجیح شخصی است. اما یکی از موارد قابل توجه است.

ماده سازنده کاردک

به طور کلی، محبوب‌ترین ماده مورد استفاده برای کاردک، فلز است؛ به ویژه فولاد ضد زنگ. فولاد ضد زنگ به طور طبیعی در برابر زنگ زدگی مقاومت می کند و مادام‌العمر برای شما دوام می‌آورد. یک جایگزین رایج برای فولاد ضد زنگ پلاستیک است.

برای 99.9 درصد از هنرمندانی که این مطلب را می‌خوانند، بهتر است از فولاد ضد زنگ استفاده کنند. زیرا ترک نمی‌خورد، خش نمی‌افتد و در نهایت عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت. پلاستیک معمولاً برای کودکان یا محیط‌های کلاس درس استفاده می‌شود.

هدف نقاشی

وقتی به کاردک نگاه می کنید، متوجه می‌شوید که اندازه آن‌ها متفاوت است. درست مانند قلموهای رنگ شما، اندازه چاقویی که نیاز دارید، مقیاس نقاشی‌ که می‌خواهید بکشید یا پالتی را که دارید تعیین می‌کند. متأسفانه، در دنیای هنر بسیار رایج است، هیچ استاندارد واقعی در مورد اندازه کاردک وجود ندارد.

بنابراین حتماً توضیحات محصول را بخوانید تا ایده‌ای در مورد آنچه باید هنگام خرید کاردک بعدی خود داشته باشید به دست آورید.

بودجه

در حالی که اغلب می‌ بینید که بیشتر لوازم هنری در هر کدام از این دو دسته قرار می‌گیرند، هنرمند (درجه حرفه‌ای) یا مبتدی؛ وقتی صحبت از کاردک به میان می‌‌آید، عموماً می‌‌توانند برای تمام سطوح مهارت استفاده شوند.

معیایب و مزایای استفاده از کاردک

در اینجا برخی از مزایا و معایب استفاده از کاردک برای نقاشی آورده شده است:

مزایا

 • تمیز کردن کاردک بسیار آسان است. شما به معنای واقعی کلمه فقط به یک پارچه یا حوله کاغذی برای پاک کردن نیاز دارید و تمام رنگ‌ها از بین می‌روند. این یک مزیت بزرگ نسبت به برس‌ها و قلموها است که نیاز به مراقبت بسیار بیشتری دارند.
 • بسته به کیفیت، کاردک می‌تواند ارزان باشد.
 • برای ایجاد یک بافت ضخیم و ایجاد یک جلوه رنگ عالی است.
 • می توانید از لبه کاردک برای ایجاد خطوط تیز استفاده کنید.
 • ضربات قوی‌تری که توسط کاردک ایجاد می‌شود می‌تواند ضربات ظریف‌تر ایجاد شده توسط قلمو را تکمیل کند.
 • می‌توانید بدون نگرانی در مورد ترکیب رنگ (مانند کاری که با قلمو انجام می‌دهد) روی لایه‌های مرطوب و خشک نشده رنگ کنید.

معایب

 • شما نمی‌توانید با استفاده از کاردک با دقت بسیار بالا نقاشی کنید.
 • به اندازه یک قلمو همه کاره نیست.

معرفی کاردک های نقاشی موجود در بازار

در این قسمت به معرفی کاردک‌های نقاشی موجود در بازار می‌پردازیم.

کاردک شماره 2 وینزور کد 9836

کاردک شماره 2 وینزور کد 9836

این محصول با تیغه منعطف مناسب برای نقاشی با رنگ روغن و اکریلیک است. طول تیغه 11.5 سانتی‌متر، طول دسته 11 سانتی‌متر و طول کلی 22.5 سانتی‌متر است.

کاردک نقاشی گراف کد 4 -550

کاردک نقاشی گراف کد 4 -550

تیغه فلزی کاردک گراف کد 550 از جنس استیل قابل انعطاف ساخته شده است که با یک رابط استیل دارای انحنا و خمیدگی، روی یک دسته چوبی قرار گرفته است. طول تیغه فلزی استیل آن 4 سانتی‌متر و طول دسته چوبی آن 10 سانتی‌متر است، کاردک شماره 4 و عرض تیغه فلزی آن 1.5 سانتی‌متر است.

کاردک نقاشی مایمری کد 14

کاردک نقاشی مایمری کد 14

این کاردک تولید شرکت مایمری ایتالیا و ساخته شده از فلز یکدست و صاف است. این محصول با دسته‌ چوبی و تیغه‌ استیل انعطاف‌پذیر مناسب نقاشی رنگ روغن و اکریلک و کارهای برجسته است.

کاردک نقاشی گراف کد 21-550

کاردک نقاشی گراف کد 21-550

این محصول برند گراف بوده که یکی از معروفترین برندها در وسایل هنری است. این ابزار دارای نوک به اندازه 21 است. ضمنا این ابزار دارای دسته‌ چوبی و تیغه‌ فلزی است. ابعاد کاردک 2.5×9 سانتی‌متر و ابعاد دسته 2 × 12 سانتی‌‍متر است.

کاردک نقاشی پارس آرت مدل p-12

کاردک نقاشی پارس آرت مدل p-12

کاردک نقاشی سرکج پارس آرت شماره 12 با دسته محکم و تیغه با کیفیت برای انواع تکنیک های رنگ روغن، اکریلیک و … مناسب است. این ابزار برای استفاده از تکسچر گزینه ایده‌آلی است.

کاردک نقاشی کد 1003

کاردک نقاشی کد 1003

این ابزار دارای دسته‌ چوبی و تیغه‌ فلزی است و مناسب نقاشی اکریلیک و رنگ روغن است. ابعاد دسته آن 2×11 سانتی‌‍متر و ابعاد کاردک 1.5×8.5 سانتی‌متر است.

کاردک نقاشی مدل PR2

کاردک نقاشی مدل PR2

کاردک‌های دسته آبی هنری پارس آرت مناسب برای رنگ روغن و دیگر تکنیک های رنگ و ترکیب کردن رنگ‌ها است. این ابزار بسیار با کیفیت در انواع سایزهای مورد نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلیاژ به کار رفته در کاردک بسیار با کیفیت بوده و انعطاف‌پذیر است. این محصول ضد زنگ بوده و دسته آن دارای کیفیت و دوام مناسبی است و حالت ارگونومیک دارد. وزن کاردک دسته آبی پارس آرت سبک است. لذا حرکت دادن کاردک به سهولت امکان‌پذیر است. کاردک پارس آرت در مقابل شکستن، مقاوم است. تمیز کردن و شست‌وشوی آن هم به راحتی امکان‎پذیر است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *