0

نقاشی رنگ روغن

نقاشی رنگ روغن، نوع خاصی از نقاشی است که با استفاده از تکنیک ها و رنگ های روغنی خشک کشیده می‌شود. رنگ های خشک مورد استفاده در نقاشی رنگ روغن شامل روغن کنجد، روغن دانه خشخاش و روغن گردو هستند. هر کدام از این رنگ ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند. همینطور با توجه به رنگدانه های موجود در رنگ، میتوانند بر کیفیت، ظاهر رنگ و مدت زمان لازم برای خشک شدن آن تاثیر بگذارند.

به گزارش خوبو، رنگ های روغن زمانی که به خوبی با یکدیگر ترکیب می‌شوند، تغییرات نامحسوس رنگ را امکان‌پذیر و همچنین جزئیات نور و سایه را به راحتی ایجاد می‌کنند. جذابیت بیشتر نقاشی رنگ روغن در این ویژگی است که شفافیت، براقیت و ضخامت آن قابل تنظیم است.

تاریخچه نقاشی رنگ روغن

نقاشی رنگ روغن از سال 1400 میلادی به وجود آمد. در آن زمان، کشیشی به نام “گوت فیلد”، از آثار هنر چینی که به اروپا آمده بود استفاده کرده و روی آن را با لایه ای از لاک (صمغ) پوشاند تا نقاشی سالم بماند.

 او برای ساخت این لاک، از روغن بزرک یا linseed oil (روغنی گیاهی که از دانه های کتان به دست آمده و برای جلا دادن چوب و نقاشی و تهیه دارو کاربرد دارد) کمک گرفت.

 بعد از آن، برادران “وان ایک” با تاثیر از گوت فیلد، این هنر را به سرعت رواج دادند. آنها با تابلوی “جوانی آرنولفینی” مشهور شدند. از سال 1434 میلادی به بعد نیز، برای نقاشی از بوم های ساخته شده با متقال (canvas) که همان پارچه مخصوص نقاشی است، استفاده شد.

انواع رنگ روغن

رنگ روغن بر دو نوع است:

  • مات
  • براق

رنگ روغن براق: دوام و ماندگاری این نوع نسبت به رنگ روغن مات بیشتر است. به همین خاطر در مواردی که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند و همچنین درب های آهنی را باید با استفاده از رنگ روغنی براق نقاشی نمود.

رنگ روغن مات: از این نوع رنگ در داخل ساختمان و بر روی سطوح گچی و بیشتر روی کارهایی که از نظر زیرسازی ایراد دارد و قابلیت ترمیم آن مشکل است انجام می دهند تا شکل و ایراد کار با رنگ‌آمیزی روغنی مات برطرف گردد.

لوازم نقاشی رنگ روغن

قلمو

قلمو

موی قلموها از پوست حیوانات و یا الیاف مصنوعی تشکیل شده است. موی حیوانات مانند گراز حالت ارتجاعی طبیعی دارد. موی گراز معمول ترین موی حیوانات برای قلموی های نقاشی رنگ روغن است. قلموی موی گراز سخت‌تر از موی سمور بوده و برای نقاشی‌هایی با خطوط ضخیم و خشن مناسب است.

قلموهایی با موی مصنوعی به سختی و یا انعطاف پذیری قلموهای موی حیوانات نیستند، اما تمیز کردن آنها بسیار راحت است، و به دفعات زیاد می توان از حلال‌ها و تمیزکننده‌ها برای تمیز کردنشان استفاده کرد.

چند نکته اساسی در انتخاب قلمو:

  1. شکل و الیاف قلمو. انواع و اشکال مختلفی از قلموها در بازار وجود دارند. مفید ترین و پر کاربردترین آنها، قلمو های گرد، صاف، رنگ روشن و یا فندقی هستند. قلموهای گرد، سری گرد و نوک تیز دارند و برای کشیدن خط های باریک و یا نقطه گذاری مناسب هستند.
  2. قلموهای صاف و قلموهای رنگ روشن اصولاً سری مربع شکل دارند، این حالت قلمو برای طرح های مستطیلی نقاشی رنگ روغن مناسب است. همچنین قلموهای رنگ روشن موهای کوتاه تری نسبت به قلموهای صاف دارند.
  3. قلموهای فندقی سری صاف دارند، نوک قلموهای بیضی شکل یا همان تخم مرغی برای حرکت های باریک و ظریف و همچنین مناطق وسیع تر مناسب است. قلموهای رنگ فندقی در نقاشی رنگ روغن کارایی بالایی دارند و بیشتر از قلموهای دیگر استفاده می شوند.

بوم

بوم

بوم، یک سطح پارچه ای است که دور آن یک قاب چوبی از جنس فیبر یا تخته چندلایه گرفته می شود. این سطح یا بستر معمولا از جنس پارچه کتان، پنبه، کرباس یا پلی استر است. البته ممکن است که بافت این بستر ریز یا درشت باشد و با چند لایه از موادی مانند سریشم یا چسب چوب پوشانده شود.

پالت نقاشی

پالت نقاشی

وسیله‌ای که رنگ ها را روی آن گذاشته و ترکیب می‌کنند. معمولا، اندازه و جنس این پالت ها (چوبی و پلاستیکی) نیز متفاوت است.

پالت نقاشی رنگ روغن، بیضی شکل، صاف و یا یک تخته چوبی است که یک حفره برای جای شست و گرفتن دارد.

گزینه های دیگر پالت ها برای نقاشی رنگ روغن پالت کاغذی، سینی لعاب دار و یا شیشه هستند.

سه پایه نقاشی

سه پایه نقاشی

معمولا از سه پایه برای محکم نگه داشتن بوم و ایجاد زاویه برای تسهیل در روند نقاشی استفاده می شود. سه پایه طرح ها و شکل های متفاوتی داشته و نوع تاشوی آن، قابل حمل است.

کاردک

کاردک

 کاردک ها، کاربرد متفاوتی دارند. برخی برای ترکیب کردن رنگ و بعضی دیگر برای نقاشی کردن و حجم دادن به نقاشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رنگ ها

رنگ ها

 در این نوع نقاشی، از رنگ های روغنی خاصی استفاده می‌شود که طیفی از رنگ های تیره و روشن دارند. این طیف‌ها، بر اساس شماره مشخص شده است. نقاش می‌تواند به دلخواه خود غلظت رنگ ها را تغییر دهد و آن‌ها را باهم ترکیب کند تا رنگ مورد نظرش را بسازد.

معروف ترین هنرمندان

لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی
Mona Lisa

یوهانس فرمیر

یوهانس فرمیر
Girl with a Pearl Earring

توماس گینزبرا

توماس گینزبرا
The Blue Boy

پابلو پیکاسو

پابلو پیکاسو
Guernica

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *