0

بلاکچین های مجاز در مقابل بدون مجوز (Permissioned vs Permissionless Blockchains)

بلاکچین‌های مجاز و بلاکچین‌های بدون مجوز دو گزینه کاملاً متضاد در مورد تجارت ارزهای دیجیتال هستند. یک شبکه بلاکچین تمام تراکنش‌های مربوط به یک ارز دیجیتال خاص را مشخص می‌کند. بلاکچین‌های مجاز، بلاکچین‌های خصوصی هستند که شامل نظارت سرپرست می‌شوند و بلاکچین‌های بدون مجوز، بلاکچین‌های عمومی هستند که هیچ محدودیتی برای آن‌ها به جز محدودیت‌های موجود در قوانین مختلف فدرال، ایالتی و محلی حاکم بر این بلاکچین‌ها ندارند.

بلاکچین‌های دارای مجوز یا بدون مجوز به شما کمک می‌کنند تا دارایی‌های دیجیتال خود را مدیریت کنید، اما مهم است که تمام مزایا و معایب یک بلاکچین خصوصی و فناوری مربوط به ایمن نگه داشتن آن را درک کنید. اگرچه فناوری بلاکچین‌های عمومی پیشرفته است، اما فاقد تدابیر امنیتی بلاکچین‌های خصوصی هستند.

بلاکچین مجاز چیست؟

بلاکچین مجاز یک بلاکچین خصوصی است که تنها تعداد کمی از افراد می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. این دسترسی از طریق کلیدها و رمزهای عبور توسط مدیر بلاکچین، که بر اقدامات امنیتی بلاکچین مجاز نظارت دارد، به آنها داده می‌شود. در دفتر کل توزیع شده، همه افرادی که به بلاکچین مجاز دسترسی دارند قادر به انجام کارهای مشابه نیستند. مدیر نه تنها کنترل می‌کند که چه کسی به بلاکچین دسترسی دارد، بلکه همچنین کنترل می‌کند که هر فردی که اجازه دسترسی به آن را دارد چه کاری انجام دهد. فرآیند تأیید هویت بخشی ضروری از این سطح امنیتی اضافی است.

یک بلاکچین مجاز چگونه کار می‌کند؟

به عنوان یک شبکه بلاکچین، یک بلاکچین مجاز به کسب و کار شفافیت بیشتری ارائه می‌دهد زیرا شرکت کنندگان می‌توانند در حین انجام تجارت در دفتر دیجیتال احساس امنیت بیشتری داشته باشند. بدون کلیدهای مناسب، هیچ کس نمی‌تواند با بلاکچین مجاز تعامل داشته باشد. بلاکچین‌های مجاز نیز مسئولیت‌پذیری را ترویج و تشویق می‌کنند. همیشه مشخص است که “چه کسی چه کاری انجام داده است” زیرا همه افرادی که دسترسی دارند باید پس از ارائه تأیید هویت وارد سیستم شوند. همه چیز ردیابی می‌شود، به این معنی که مدیر می‌داند اگر مشکلی پیش آمد با چه کسی تماس بگیرد.

علیرغم فقدان اقتدار مرکزی، مدیر، همراه با سایرینی که در تصمیم گیری دخیل هستند، می‌توانند پارامترهایی را برای دسترسی، اقدامات و سایر جنبه‌های تعامل با بلاکچین مجاز تعیین کنند. به دلیل ماهیت خود، بلاکچین‌های مجاز، عزیزان ارزهای دیجیتال دنیای تجارت هستند. ساختار سفت و سخت آن‌ها و امنیت بسیار سخت آن‌ها راه‌حل‌های واقعی سازمانی هستند، زیرا کنترل نکردن دسترسی – زمانی که شاید صدها کارمند ممکن است نیاز به استفاده از بلاکچین داشته باشند – می‌تواند منجر به هرج و مرج و سردرگمی شود.

مزایای یک بلاک چین مجاز

سفارشی سازی

از آنجایی که دسترسی به بلاکچین مجاز به گروه کوچکی از افراد محدود می شود، سفارشی کردن ویژگی های آن آسان تر از یک بلاک چین بدون مجوز است که تعداد کاربران بسیار بیشتری را حمل می کند. زمانی که کسب و کار نیاز به تغییراتی دارد، تغییر مجوزهای داده شده به کاربران در بلاکچین خصوصی و در صورت لزوم تغییر افرادی که به آن دسترسی دارند، بسیار ساده است.

حفاظت از داده‌ها

از آنجایی که یک بلاکچین مجاز از امنیت بالایی برخوردار است، محافظت استثنایی از داده ها را فراهم می کند. این شامل اسرار صنعت و داده های شخصی می شود – نه تنها کارمندانی که سرپرست به آنها اجازه دسترسی داده است، بلکه بقیه کارمندان را نیز شامل می شود. البته، امنیت داده‌های سازمانی بسیار فراتر از جریان ارزهای دیجیتال در بلاک چین است، اما یک بلاک چین مجاز بخشی جدایی ناپذیر از چنین امنیتی است.

معایب بلاک چین مجاز

عدم نظارت

در حالی که یک بلاک چین خصوصی شفافیت داخلی بسیار خوبی را فراهم می کند، احتمال هیچ گونه نظارت خارجی بدون کمک از داخل شرکتی که از زنجیره استفاده می کند، صفر است. این می‌تواند منجر به دستکاری داده‌ها، فساد، یا حتی جرم‌انگاری آشکار در مجموعه کاربرانی شود که سرپرست به آنها اجازه دسترسی داده است. مفهوم اینجا این نیست که هر مدیر (یا کاربر) کلاهبردار است، بلکه عدم نظارت خارجی می تواند اعتبار خود بلاک چین مجاز و شرکتی را که از آن استفاده می کند کاهش دهد.

اجماع دشوار

از آنجایی که مدیر همه چیز را کنترل می کند، هم کسب و کار و هم کاربران آن تابع هوس آن شخص هستند. علاوه بر این، در حالی که افرادی که اجازه دسترسی به بلاک چین مجاز را دارند، می‌توانند بین خودشان یک اجماع ایجاد کنند، مدیر می‌تواند به طور موثر نگرانی‌ها، پیشنهادها یا دستورالعمل‌های آن‌ها را باطل کند – زیرا آنها فقط از طریق مدیر به بلاکچین خصوصی دسترسی دارند. اگر مدیر قابل اعتماد نباشد، می‌تواند قوانین را در هر زمان تغییر دهد، که ممکن است مشکلاتی را در بلاک چین ایجاد کند که حل آن بسیار دشوار خواهد بود.

بلاکچین بدون مجوز چیست؟

بلاکچین بدون مجوز، عرصه‌ای غیرمتمرکز برای کار با ارزهای دیجیتال است که نه مدیر، نه مجوزهای ویژه و نه محرمانه واقعی در خود بلاکچین دارد. با این حال، بلاکچین‌های بدون مجوز در برابر تهدیدات خارجی ایمن هستند. برای مثال، آن‌ها در برابر حملات brute-force یا کلاهبرداری‌های داخلی، مانند هزینه‌های مضاعف، ضعیف نیستند. در بلاک چین همه می توانند همه چیز را ببینند. به دلیل این ویژگی‌ها، بلاک چین‌های بدون مجوز معمولاً برای مشاغل سطح سازمانی نیستند. در عوض، آنها برای افراد و مشاغل کوچک هستند که برای امنیت خود به کلیدهای شخصی خود متکی هستند.

افراد عاشق ناشناس ماندن بلاکچین‌های بدون مجوز هستند. هیچ مدیر برادر بزرگی به روی شانه های جمعی خود نگاه نمی کند تا ببیند آنها چه می‌کنند. کاربران فقط به خودشان و همه قوانین فدرال، ایالتی و محلی قابل اجرا پاسخ می دهند. برخی از نمونه های قابل توجه از بلاکچین‌های بدون مجوز عبارتند از بیت کوین و اتریوم.

یک بلاکچین بدون مجوز چگونه کار می‌کند؟

ایده اصلی پشت یک بلاک چین بدون مجوز، ایجاد محیطی بدون هیچ مرجع مرکزی، حتی یک مدیر است. همه می توانند در اجماع شرکت کنند، به همه چیز در بلاک چین دسترسی داشته باشند، و می توانند آنچه را که در بلاک چین رخ می دهد تأیید کنند و سپس با اجماع گسترده آن را تأیید کنند.

یک مفهوم ثانویه این است که راهی برای افراد ایجاد شود تا به راحتی اجماع ایجاد کنند. اگر همه شرکت کنند، پس همه در اتفاقاتی که در بلاک چین بدون مجوز رخ می دهد، سهم دارند. ترکیب «همه وارد شدن» و فراوانی دارایی‌های دیجیتال، مانند توکن‌ها و NFTها، به کارآمدتر کردن همه چیز در بلاک چین بدون مجوز کمک می‌کند.

باز بودن بلاک چین بدون مجوز به گونه ای طراحی شده است که تا حد امکان افراد بیشتری را درگیر کند تا بلاک چین عمومی در برابر فساد مقاوم باشد. برای اینکه بلاک چین بدون مجوز باید بازنشانی شود، بیش از نیمی از آن باید خراب شود و تقریبا غیرممکن است که این مقدار داده را بدون اینکه کسی متوجه شود خراب کند.

کدام را باید استفاده کنید – بلاکچین مجاز یا بدون مجوز؟

اگر مبتدی هستید، بلاکچین بدون مجوز راهی برای رفتن است. برای شرکت کردن نیازی به تایید دیگران ندارید و می‌توانید در مورد تراکنش‌های خود از کوچک شروع کنید. شما با یک نفر یا با چند نفر خرید و فروش خواهید کرد. اگر باتجربه هستید، می‌توانید به بلاکچین‌های مجاز منشعب شوید.

شما می‌توانید روابط خود را با مشاغل ایجاد کنید و معاملات شخصی خود را از معاملات تجاری خود جدا کنید. اما فقط به این دلیل که شما با تجربه هستید، به این معنا نیست که اگر پارامترهای تراکنش متناسب با نیاز شما باشد، نمی‌توانید روی یک بلاکچین بدون مجوز معامله کنید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *