0

پولکادات 2.0 چیست؟ پیش بینی آینده توکن DOT ​​

پولکادات ۲ چیست؟

شبکه Polkadot به دلیل ویژگی‌های کاربردی منحصر به فرد خود در چند سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. و اکنون، چشم انداز جدیدی برای آینده این شبکه، که می توانیم آن را Polkadot 2.0 بنامیم، ارائه شده است.

در ابتدا در ژوئن 2023 توسط Gavin Wood بنیانگذار Polkadot اعلام شد، شبکه جدید نحوه اختصاص منابع خود را تغییر خواهد داد. وود در طول رویداد Polkadot Decoded 2023 که در کپنهاگ برگزار شد، صحبت کرد تا به مفاهیم ایدئولوژیک سیستم جدید بپردازد.

وود گفت Polkadot 2.0 از سیستم جدیدی برای تخصیص فضای بلاک استفاده خواهد کرد. این سیستم نسبت به مدل اجاره فعلی انعطاف‌پذیرتر خواهد بود و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا فضای بلوک را در صورت نیاز، به صورت انبوه یا بر اساس تقاضا خریداری کنند. به گفته توسعه‌دهنده شبکه کریپتو، این امر ورود پروژه‌های جدید به اکوسیستم پولکادوت را آسان‌تر می‌کند. او توضیح داد که این تغییرات همچنین Polkadot را برای مشاغل Web2 که چارچوب های Web3 را اتخاذ می‌کنند جذاب‌تر می‌کند.

مفهوم اصلی تکامل Polkadot 2.0 بر معرفی هسته های الاستیک متمرکز است که قابلیت های محاسباتی قابل تطبیق را ارائه می دهد. در حال حاضر، پاراچین ها شبیه به هسته های CPU ثابت در ابررایانه پولکادوت عمل می کنند. با این حال، سیستم آینده منابعی مانند امنیت زنجیره رله را به صورت انعطاف پذیر و پاسخ به نیازهای بلادرنگ تخصیص می دهد. این نوآوری نوید افزایش قابل توجه کارایی را در سراسر اکوسیستم دارد.

یکی دیگر از تغییرات مهم در Polkadot 2.0 حول استراتژی آن برای تخصیص coretime می چرخد. Coretime نشان دهنده زمان مورد نیاز برای اعتبارسنجی و توافق بر روی زنجیره رله پولکادوت است. در نسخه جدید، coretime به عنوان زمان بلوک قابل خرید خواهد بود. این امر با استفاده از حراجی و مدل پرداختی با قیمت ثابت محقق خواهد شد.

جدول زیر انتقال از اجاره اسلات ثابت در Polkadot 1.0 به دارایی coretime پویاتر و قابل معامله تر در Polkadot 2.0 را نشان می دهد که به انعطاف پذیری و سفارشی سازی بیشتر در تخصیص coretime اجازه می دهد.

به گفته وود، طراحی سیستم جدید بر اساس نیازهای اضطراری توسعه دهندگان برای جلوگیری از مشکلات طراحی آینده خواهد بود. او همچنین خاطرنشان کرد که سیستم جدید می‌تواند نقدینگی توکن‌های Polkadot (DOT ) را با کاهش دوره‌های قفل توکن افزایش دهد.

معرفی مدل جدید نقطه عطف قابل توجهی برای پولکادوت خواهد بود، که نشان دهنده فاصله گرفتن از مدل پاراچین فعلی است که در آن فضای بلوک عمدتاً از طریق فرآیند حراج و یک دوره اجاره ثابت تخصیص می یابد. انتظار می‌رود سیستم جدید Polkadot را برای توسعه‌دهندگان در دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر کند و نوآوری در اکوسیستم Web3 را تقویت کند.

اجزای اصلی شبکه پولکادوت

شبکه پولکادوت شامل سه جزء اساسی است که در مجموع ساختار پیچیده آن را تشکیل می دهند، از جمله زنجیره رله، پاراچین ها و پل ها.

زنجیره رله در هسته اکوسیستم پولکادوت قرار دارد و به عنوان بلاک چین اولیه شبکه عمل می کند. این به محافظت از یکپارچگی کلی شبکه و تسهیل ارتباط بین پاراچین کمک می کند.

پاراچین‌ها به‌عنوان بلاک‌چین‌های موازی هستند که نمایانگر پروژه‌های مختلف لایه ۱ در اکوسیستم پولکادوت هستند. آنها به عنوان میزبان برنامه های غیرمتمرکز و پروژه های مختلف مبتنی بر بلاک چین عمل می کنند. تطبیق پذیری پاراچین ها در سازگاری آنها برای پاسخگویی به نیازهای خاص پروژه های میزبانی شده است. 

به عنوان مثال، یک پاراچین تعیین شده برای یک صرافی غیرمتمرکز می تواند برای مدیریت حجم بالایی از تراکنش ها به طور کارآمد پیکربندی شود. پاراچین‌هایی مانند شبکه Astar همچنین دارای ویژگی‌هایی مانند سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) ، قراردادهای هوشمند WebAssembly (WASM) و پیام‌رسانی متقابل (XCM) برای تسهیل ارتباط یکپارچه بین برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) هستند.

از سوی دیگر، پل ها به عنوان مجرای حیاتی برای اتصال شبکه پولکادوت به دیگر شبکه های بلاک چین عمل می کنند. هدف کلی پل ها افزایش قابلیت همکاری شبکه های بلاک چین متفاوت است تا بتوانند به طور موثر ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند.

برای نشان دادن بهتر نحوه کار آنها، سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک توسعه دهنده به دنبال ایجاد یک برنامه کاربردی است که از داده های دو بلاک چین ناسازگار استفاده می کند. با توجه به ناسازگاری ذاتی بین آنها، چنین تلاشی بدون سیستم پل غیرقابل دفاع خواهد بود. در چنین حالتی، Polkadot به عنوان یک توانمند عمل می کند و ارتباطات و به اشتراک گذاری داده ها را بین دو بلاک چین متفاوت تسهیل می کند.

یک مورد استفاده در دنیای واقعی شامل یک کاربر است که قصد دارد دارایی ها را از طریق بلاک چین های مختلف منتقل کند. بدون راه‌حلی مانند فرمت پیام‌رسانی XCM، که به بلاک‌چین‌ها اجازه تعامل می‌دهد، چنین عملیاتی نیازمند اتکا به یک تبادل متمرکز است. شبکه‌هایی مانند Polkadot به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی‌ها را مستقیماً بین زنجیره‌های بلوکی جابجا کنند و نیاز به واسطه‌های شخص ثالث را از بین ببرند. 

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد شبکه پولکادوت این است که به عنوان یک بلاک چین لایه صفر عمل می کند. یک بلاک چین لایه 0 به عنوان یک چارچوب اساسی عمل می کند که بر اساس آن می توان بلاک چین های بعدی را ساخت.

به عنوان یک بلاکچین لایه 0، زیرساخت هایی را فراهم می کند که برنامه نویسان را قادر می سازد تا بلاک چین های خود را طراحی کنند و در عین حال از قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای اطمینان حاصل کنند. به این ترتیب، بلاک‌چین‌های توسعه‌یافته در بالای پلتفرم پولکادوت می‌توانند بدون در نظر گرفتن تغییرات فناوری، به‌طور یکپارچه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و درگیر شوند.

این یک مزیت قابل توجه نسبت به بلاک چین های معمولی است که اغلب در سیلوهای مجزا وجود دارند و قادر به برقراری ارتباط متقابل نیستند. این شبکه Polkadot را برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز با استفاده از داده‌های چندین بلاک چین ایده‌آل می‌کند.

از آنجایی که Polkadot قبلاً به عنوان لایه پایه ایجاد شده است، بسیاری از مشکلاتی که برنامه نویسان هنگام کار با زنجیره های سفت و سخت لایه-1 با آن مواجه هستند را با ارائه زیرساخت پایه سازگارتر کاهش می دهد. اداره شبکه Polkadot مستقیماً توسط دارندگان توکن DOT انجام می شود، به موجب آن دارندگان توکن به طور فعال در فرآیند رأی گیری برای رأی دادن به همه پیشنهادهایی که با هدف ایجاد تغییرات در شبکه انجام می شود، شرکت می کنند. رویکرد دموکراتیک، که در اوایل امسال راه‌اندازی شد و با نام OpenGov شناخته می‌شود، به هر دارنده توکن صدایی در شکل‌دهی به تکامل پلتفرم می‌دهد.

وقتی نوبت به اعتبارسنجی تراکنش می‌رسد، Polkadot از مکانیزم اثبات سهام (NPoS) برای انتخاب مجموعه اعتبارسنجی خود استفاده می‌کند که بر افزایش امنیت زنجیره تمرکز دارد. گره های اعتبار سنجی مسئول تولید بلوک، اعتبار سنجی بلوک پاراچین، و تضمین نهایی هستند، در حالی که نامزدها می توانند اعتبار سنجی های خاصی را با سهام خود حمایت کنند و از نامزدهای مورد اعتماد با توکن های خود حمایت کنند.

درباره نشانه اصلی DOT پولکادات

DOT، رمز بومی Polkadot، سه نقش اساسی را در اکوسیستم ایفا می کند که هر کدام به عملکرد و رشد شبکه کمک می‌کنند.

اولین نقش نشانه DOT، حکمرانی است. دارندگان DOT می توانند در پیشنهادات حاکمیت شبکه شرکت کنند که شامل تصمیمات حیاتی مانند ارتقاء شبکه و تعدیل هزینه ها می شود. این عملکرد مشارکتی سنگ بنای بقای بلندمدت پولکادوت است. با فعال کردن دارندگان DOT برای تأثیرگذاری بر عملیات شبکه، Polkadot ساختار حاکمیتی شفاف و دموکراتیک را تقویت می کند که عدالت را تضمین می کند.

توکن‌های DOT همچنین با تقویت امنیت شبکه و پردازش تراکنش‌ها از طریق فرآیند staking، یک هدف عملیاتی حیاتی دارند. نام‌گذاران از برخی از دارایی‌های DOT خود برای انتخاب اعتبارسنجی‌ها استفاده می‌کنند که مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌ها و الحاق بلوک‌ها به بلاک چین هستند. مشارکت آنها در این فرآیند با توکن‌های DOT اضافی پاداش داده می‌شود که مشوق مشارکت آنها در عملیات شبکه است. 

این جنبه عملیاتی برای عملکرد روزانه Polkadot ضروری است، زیرا استفاده از DOT یک پلت فرم ایمن و کارآمد را برای توسعه دهندگان برای ساخت برنامه های خود تضمین می کند.

در نهایت، توکن‌های DOT در حراج‌های اسلات استفاده می‌شوند. مدل فعلی حراج بلاک‌فضای پولکادوت به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا با پیوند دادن توکن‌های DOT، پاراچین را به دست آورند. فرآیند بسیار ساده است: پروژه ای که بیشترین تعداد توکن DOT را در یک حراجی متعهد می کند، اسلات پاراچین را به دست می آورد. پروژه‌ها می‌توانند با استفاده از دارایی‌های DOT خود یا از طریق وام جمعی برای یک اسلات پیشنهاد دهند. وام جمعی به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا DOT را از جوامع و حامیان خود جمع کنند تا برای یک اسلات پاراچین پیشنهاد دهند.

توکن‌های DOT که به‌عنوان وثیقه در طول یک مزایده ارائه می‌شوند، عملاً برای کل مدت اجاره در ارتباط هستند. در نتیجه، پروژه نمی‌تواند از این نشانه‌های DOT برای اهداف دیگری در این بازه زمانی استفاده کند.

پس از نهایی شدن حراج، پروژه برنده می تواند پاراچین خود را به زنجیره رله پولکادوت متصل کند. متعاقباً، پاراچین عملیاتی می‌شود و از ویژگی‌های امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه Polkadot بهره می‌برد. مدت زمان اسلات به دو سال محدود می شود.

آینده DOT ​​و Polkadot

در صورتی که پولکادوت 2.0 به خوبی مورد توجه قرار گیرد و مورد توجه قرار گیرد، انتظار می رود که ابزار پیشرفته شبکه پولکادوت ارزش توکن های DOT را افزایش دهد.

به این دلیل که پروژه ها برای بدست آوردن coretime به توکن های DOT نیاز دارند. علاوه بر این، DOT – توکن بومی شبکه Polkadot و رمز اولیه برای تسویه هزینه های شبکه – می تواند از افزایش تقاضا سود برده و متعاقباً ارزش آن را افزایش دهد.

برای بهره مندی از دارندگان و افزایش ارزش DOT، نهادهایی که زمان هسته مازاد دارند ممکن است آن را بفروشند. در نتیجه، ارزش بازار ثانویه DOT ​​ممکن است رشد کند. علاوه بر این، خدمات مالی غیرمتمرکز در Polkadot پتانسیل کسب درآمد را به دارندگان DOT ارائه می دهد که استفاده، ارزش و نقدینگی توکن را افزایش می دهد.

علاوه بر این، درآمد حاصل از فروش coretime به خزانه Polkadot هدایت می شود. دارندگان نشانه DOT ​​تصمیم می گیرند که چگونه وجوه خزانه داری از طریق OpenGov توزیع شود. مخارج خزانه داری سیال است و توکن هایی که به پروژه هایی که در مناقصه برای وجوه اختصاص داده نمی شوند، به صورت دوره ای سوزانده می‌شوند.  

مکانیسم سوزاندن فشار کاهش‌دهنده‌ای را بر روی DOT ایجاد می‌کند، که اسماً یک توکن تورمی است. این باعث تعادل عرضه کلی در گردش توکن می‌شود، که می‌تواند هنگام در نظر گرفتن ارزش آتی DOT مورد توجه قرار گیرد.

با این حال، جنبه‌های بالقوه مهم‌تری که در این رابطه باید در نظر گرفته شود، پویایی بازار، پذیرش کلی و تحولات در شبکه پولکادوت، مانند ورود Polkadot 2.0 است.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *