0

با انواع مختلف NFT آشنا شوید

انواع NFT‌ها آشنا شوید

ممکن است بازار فعلی NFT در مقایسه با بازار DeFi کوچک باشد، اما اخیراً رشد سریعی در اکوسیستم NFT وجود داشته است. با توجه به اخبار مداوم در مورد قیمت‌های NFT که به رکوردهای جدیده رسیده است، توجه نکردن به NFT دشوار است. هنر NFT، موسیقی، کارت‌های پخش NBA و لوت باکس‌های بازی‌های ویدیویی که مردم مدام در مورد آنها صحبت می‌کنند چیست؟ و این استانداردهای ERC-721، ERC-1155، BEP-721، BEP-1155 و پروتکل‌های FLOW شده چیست؟ انواع مختلف NFT‌های موجود چیست؟

NFT چیست؟ در این مقاله، NFT‌ها می‌توانند هر چیزی را که تقسیم ناپذیر است، باشند. اگر این ویژگی را با ماهیت تغییر ناپذیر بلاکچین ترکیب کنیم، برای نشان دادن مالکیت محدود یا انحصاری اقلامی مانند آثار هنری، موسیقی و موارد دیگر مناسب است. همه بلاکچین‌ها این ویژگی را دارند که تغییرناپذیر هستند. با این حال، بلاکچین‌های مختلف می‌توانند ویژگی‌های متمایز دیگری را ارائه دهند. شناخته‌شده‌ترین بلاکچین که از NFT‌ها پشتیبانی و صادر می‌کند، اتریوم (ETH) است. می‌توان گفت که اتریوم یکی از بلاکچین‌های عمومی است که از نظر محبوبیت با بیتکوین قابل مقایسه است.

با توجه به ویژگی قرارداد هوشمند اتریوم، اولین NFT یا همان CryptoKitties، در اتریوم متولد شد. در واقع، مفهوم و استاندارد NFT‌ها توسط تیم CryptoKitties ارائه شد. کاربران برای انجام تراکنش‌های NFT در اتریوم نه تنها به دلیل ویژگی‌هایی که قراردادهای هوشمند می‌توانند ارائه کنند، بلکه به دلیل تعداد زیادی گره در شبکه اتریوم، انتخاب می‌کنند. هر چه تعداد گره‌های یک شبکه بیشتر باشد، امنیت و پایداری آن بیشتر خواهد بود، به این معنی که احتمال ناپدید شدن هر رکورد NFT‌های صادر شده در اتریوم کمتر می‌شود.

برای اکثر NFT‌های صادر شده در اتریوم، معمولاً از استاندارد ERC-721 یا ERC-1155 پیروی می‌کنند. استاندارد ERC-721 بر منحصر به فرد بودن هر توکن تأکید دارد، هر توکن در نوع خود بی‌نظیر است. از سوی دیگر، ERC-1155 یک NFT را به چند قسمت تقسیم می‌کند. به عنوان مثال: اگر یک اثر هنری بسیار گران است، ممکن است برای یک نفر سخت باشد که بالاترین پیشنهاد را در یک حراج بگذارد، بنابراین گروهی از دوستان ممکن است سرمایه خود را با هم جمع کنند. در نهایت، چه کسی مالک NFT است؟ ERC-1155 این مشکل را با صدور چندین NFT به طور همزمان حل می‌کند که هر کدام نشان‌دهنده مالکیت جزئی اثر هنری است.

مقایسه دیگر بین این دو استاندارد می‌تواند لوت باکس در بازی‌های ویدیویی باشد: ERC-721 می‌تواند برای صدور یک لوت باکس واحد و منحصر به فرد در کل سرور استفاده شود، در حالی که ERC-1155 می‌تواند برای صدور چندین نمونه از همان جعبه استفاده شود. به دلیل در دسترس بودن طیف گسترده‌ای از استانداردها، اتریوم تقریباً همه پایه‌ها را در مورد NFT پوشش داده است. اما از آنجایی که اتریوم به ابزار قدرتمندی تبدیل شده است، باعث افزایش قیمت اتر نیز شده است. تمام تراکنش‌هایی که در اتریوم انجام می‌شوند، از جمله صدور، سوزاندن، انتشار مجدد و انتقال، هزینه‌های تراکنش پرداخت‌شده در اتر را دارند.

کارمزدهای بالای تراکنش در اتریوم باعث ظهور سایر بلاکچین‌ها با ویژگی‌های قرارداد هوشمند شده است. یکی از برجسته‌ترین بلاکچین‌هایی که به وجود آمده است، زنجیره هوشمند بایننس Binance Smart Chain است. BSC توسط بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، صرافی بایننس، توسعه یافته است. با ویژگی‌های قرارداد هوشمند سازگار با اتریوم و کارمزدهای پایین تراکنش، به یک بازیگر اصلی در بازار NFT تبدیل شده است. استانداردهای BEP-721 و BEP-1155 صادر شده در BSC از نظر عملکرد و ویژگی‌ها با استانداردهای ERC-721 و ERC-1155 یکسان هستند.

بزرگترین تفاوت در کارمزد تراکنش است: کارمزد تراکنش در BSC کمتر از 10٪ از هزینه‌های شبکه اتریوم Ethereum است. بایننس همچنین دارای یک تیم اختصاصی برای کمک به کسانی است که می‌خواهند NFT در BSC صادر کنند که به رشد سریع سهم بازار NFT بایننس کمک کرده است.

فلو FLOW، یک بلاکچین عمومی که توسط پیشگامان NFT CryptoKitties توسعه یافته است، نیز اخیرا راه اندازی شده است. آنها با تخصص خود در NFT‌ها، حتی استاندارد NFT را توسعه دادند که به کاربران اجازه می‌دهد سهام خود را به اپراتورهای حرفه‌ای واگذار کنند. به این ترتیب، مبتدیان می‌توانند تراکنش‌ها را بدون پرداخت هزینه‌های تراکنش انجام دهند. تیم FLOW متوجه شد که باید یک IP جذاب برای پشتیبانی از اکوسیستم NFT آن وجود داشته باشد.

برای رسیدن به این هدف، آنها حقوق صدور NBA Top Shot NFT را به دست آوردند. با پشتوانه یک IP قدرتمند و یک بلاکچین عمومی کامل، FLOW یکی از رقبای اصلی سازندگان در هنگام انتخاب شبکه NFT است. چه خریدار یا خالقی اثری باشید که به دنبال صدور یک NFT هستید، چیزهای بیشتری از کالای NFT که می‌خرید یا می‌فروشید وجود دارد. همچنین باید استاندارد، پروتکل و بلاکچینی را که NFT استفاده می‌کند، بدانید. این بر NFT و ارزش آن در آینده تأثیر خواهد گذاشت.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *