0

موسیقی راک

موسیقی راک (Rock) از زمان ظهور خود در اواخر دهه 1940 میلادی همواره در حال تغییر و بازتعریف خود بوده و پیشینه ای غیرقابل پیش بینی را سپری کرده است.

پیشینه موسیقی راک

سبک راک ژانری در موسیقی است که زیرمجموعه ی موسیقی پاپ محسوب می شود. پاپ، خود سبکی است که در مقابل موسیقی فولک و کلاسیک قرار می گیرد. در دهه 1950 و در پی محبوبیت سبک راک اَند رول (Rock and Roll)، سبک راک نیز به شکل مدرن تر خود رواج یافت. پایه و اساس این سبک حول صدای بسیار بلند و تقویت شده گیتار الکتریک بنا شده و معمولا توسط صدای گیتار بِیس نیز پشتیبانی می شود که خود در همین دوره و از سبک جاز وارد موسیقی راک شده است.

این سبک از موسیقی در اواخر دهه 1940 ظهور کرد و در دهه 1970 نیز یک سیر تکاملی را تجربه کرد. هارد راک (Hard Rock)، شاخه ای از سبک راک با لحنی سنگین تر و تاریک تر، محصول همین دوره است. از سال 1990 به این سو را دوران ظهور مجدد این سبک موسیقی می دانند. در همین دوره بود که سبک رپ راک (Rap Rock) توسط گروه لیمپ بیزکت (Limp Bizkit) به دنیای موسیقی معرفی شد.

سازهای مورد استفاده در موسیقی راک

پر کاربردترین آلات موسیقی در سبک راک عبارت است از گیتار الکتریک، گیتار بیس و درامز. ادوات دیگری همچون پیانو، گیتار آکوستیک و ساکسوفون نیز در این سبک محبوب از موسیقی غربی مورد استفاده قرار می گیرد.

شاخه های سبک راک

این سبک یکی از شاخه های اصلی در صنعت موسیقی محسوب می شود که خود به زیرشاخه های دیگری منتهی می گردد. از جمله این زیرشاخه ها می توان سبک هایی نظیر ایندی راک (Indie Rock)، لاتین راک (Latin Rock)، روتس راک (Roots Rock)، جاز راک (Jazz Rock) و راک اند رول (Rock and Roll) اشاره کرد که این آخری، به عنوان شالوده و بنیاد سبک راک نیز شناخته می شود.

گروه ها (Bands) و ستارگان بزرگی در عرصه این سبک موسیقی مطرح بوده اند که از جمله معروف ترین آن ها می توان به اریک کلپتون، Guns N’ Roses، Aerosmith، متالیکا، AC/DC، پینک فلوید و بیتلز اشاره کرد.

گروه بیتلز

بیشتر بخوانید

برچسب‌ها:, ,

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *