0

فیلم فهرست شیندلر (Schindler’s List)

فیلم فهرست شیندلر / لیام نیسون

فیلم فهرست شیندلر (Schindler’s List) فیلمی است که توسط استیون اسپیلبرگ کارگردان مطرح آمریکایی در سال 1993 میلادی ساخته شده است. این فیلم بر اساس رمان کشتی شیندلر نوشته توماس کنیلی در ژانر درام تاریخی ساخته شده است.

به گزارش خوبو، فیلم فهرست شیندلر که مورد استقبال بسیار زیادی توسط مخاطبین قرار گرفته، از سایت معتبر IMDB نمره عالی 9 را کسب کرده است. بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر به این فیلم نمره داده‌اند. این فیلم در جایگاه ششم بهترین فیلم‌های تاریخ سینما از نگاه مخاطبین سینما قرار دارد.

این فیلم در جایگاه هشتم 100 فیلم برتر تاریخ سینما در سال 2007 و سوم 100 تحسین برتر تاریخ سینما به انتخاب بفا در سال 2001 قرار گرفته است.

دانلود رایگان فیلم فهرست شیندلر

عوامل و بازیگران فیلم فهرست شیندلر

فهرست شیندلر فیلمی است که در ژانر درام تاریخی توسط استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) ساخته شده است. استیون اسپیلبرگ یکی از مطرح‌ترین کارگردانان تاریخ سینما است که فیلم‌هایش در مجموع 133 بار نامزد جایزه اسکار در قسمت‌های مختلف شده و 34 بار آن را کسب کرده‌اند.

لیام نیسون (Liam Neeson) یکی از بهترین نمایش‌های خود را در این فیلم ایفا کرد، هر چند این عملکرد او از نظر بسیاری، بهترین نقش ایفا شده توسط این بازیگر بزرگ تاریخ سینما است. جان ویلیامز نیز یکی از بهترین موسیقی‌های متن تاریخ سینما را برای این فیلم ساخته است.

کارگرداناستیون اسپیلبرگ
تهیه کنندهاستیون اسپیلبرگ
جرالد آر. مولن
برانکو لوستینگ
نویسندهاستیون زایلیان
بازیگرانلیام نیسون
بن کینگزلی
ریف فاینز
کارولین گودال
جاناتان ساگال
امبت دیویتس
آگنیشکا کروکوونا
موسیقیجان ویلیامز
مدت زمان فیلم195 دقیقه
بودجه فیلم22 میلیون دلار
فروش گیشه322.2 میلیون دلار
نمره IMDB8.9
نمره نویسنده10

خلاصه فیلم

اسکار شیندلر تاجری عضو حزب نازی است که به دلیل روحیاتش که خوشگذران و عیاش است با رهبران و سران رده‌بالای ارتش رابطه نزدیک و دوستانه‌ای برقرار می‌کند. در ادامه موفق به خرید کارخانه‌ای با کمک یهودیان می‌شود که به صورت مخفیانه با او در ارتباط هستند. سپس با توجه به همین روابط، اقدام به استخدام یهودیان برای کارخانه‌اش می‌کند. این موضوع به بهترین راه فرار برای یهودیانی است که در قرنطینه هستند و خطر مرگ را احساس می‌کنند. در ادامه شیندلر از مردی خوشگذران به مردی تبدیل می‌شود که خود را وقف نجات یهودیان می‌کند و به همین منظور کلیه سرمایه خود را می‌گذارد، تا انسان‌های بیشتری را نجات دهد.

نقد و بررسی فیلم فهرست شیندلر

اگر اسکار شیندلر یک قهرمان عادی بود که برای عقایدش مبارزه می‌کرد، امروز توصیف کردن او انقدر مشکل نبود. ویژگی‌های شخصیت او از جمله اعتیاد به الکل، قماربازی، داشتن چندین معشوقه، طمع زندگی او را تبدیل به یک معما کرده است.

ما درباره شخصیتی صحبت می‌کنیم که با آغاز جنگ جهانی دوم به امید پول‌دار شدن به کشور لهستان رفت تا با راه‌اندازی کارخانه‌هایی که کارگرانشان یهودی بودند به اهداف خود برسد. در پایان جنگ او بارها زندگی خود را به خطر انداخت و تمامی ثروت خود را برای دور نگه داشتن یهودی ها از دستان بیرحم آلمان‌ها خرج کرد. او برای ماه‌های متمادی به آلمان‌ها رشوه می‌داد تا کارگران یهودی را به جای سوزاندن در کوره ها به او بسپارند تا در کارخانه او برایش کار کنند. کارخانه ساخت گلوله توپ برای ارتش آلمان، کارخانه ای که در تمام دوران فعالیتش حتی یک محصول قابل استفاده برای ارتش آلمان تولید نکرد.

سوال اینجاست که چه چیزی او را متحول کرد؟ -چرا در حالتی که می‌توانست مثل هزاران نازی دیگر از موقعیت ایجاد شده به نفع خودش استفاده کند و ثروت عظیمی را برای خود و بعد از جنگ پس انداز کند این کار را نکرد؟ چرا به جای یک جنایتکار جنگی او تصمیم گرفت یک انسان باشد؟ و این استیون اسپیلبرگ است که تصمیم می‌گیرد در فیلمش پاسخی به این سوال ندهد. هر پاسخ احتمالی به این سوال بسیار ساده، ابتدایی به نظر می‌رسد و البته توهینی به زندگی رمزآلود شیندلر. هولوکاست طوفان کشنده‌ای بود که با نژادپرستی و دیوانگی درهم آمیخت.

شیندلر توانست در گوشه‌ای از جنگ که او در آن حضور داشت بر این نیروی اهریمنی فایق آید ولی به نظر می رسد که او برای اتفاق‌های مرموزی که برای خودش می‌افتاد هیچ برنامه‌ای نداشت. در این فیلم که بهترین کار اسپیلبرگ تا به امروز است. او موفق شد داستان شیندلر را بدون استفاده از فرمول ساده تخیل به بهترین شکل به نمایش درآورد.

این فیلم 195 دقیقه‌ای مثل تمام فیلم‌های بزرگ دیگر به نظر کوتاه می‌آید. فیلم با معرفی شیندلر (لیام نسون)، به عنوان مردی قدبلند و جذاب آغاز می‌شود. او همیشه لباس‌های گرانقیمت می‌پوشد و اغلب اوقات مشغول خرید مشروب و خاویار برای سران نازی است.  همچنین او یک نشان آلمان نازی را با افتخار روی کت خود چسبانده است. اسکار شیندلر دوست دارد که با افسر ارشد نازی عکس یادگاری بیاندازد. وی فرد با نفوذی است که در بازار سیاه افراد زیادی را می‌شناسد و تهیه اقلام نایاب مثل سیگار، نایلون و مشروب برای او کار ساده‌ای است. سران نازی از ایده باز کردن کارخانه‌ای که به ارتش آلمان کمک کند و همچنین بتواند برای آلمان‌ها آشپزی کند استقبال کردند. چه ایده‌ای بهتر از استخدام یهودیان، چرا که حقوق آنها بسیار پایین است و بدین صورت شیندلر سریعتر پولدار می‌شود.

قدرت شیندلر در فریب، رشوه و دروغ گویی به سران نازی است. او هیچ چیزی در مورد راه اندازی کارخانه نمی‌داند به همین دلیل یک حسابدار یهودی به نام ایزاک استرن (بن کینگزلی) را استخدام می‌کند تا کارهای او را انجام دهد. استرن در خیابانهای کراکو می گردد تا یهودیان را برای شیندلر استخدام کند.

چون محیط کارخانه از محیط جنگ جدا است کسانی که در آن کار کنند شانس بیشتری برای زندگی دارند. رابطه استرن و شیندلر توسط اسپیلبرگ به صورت مرموزی محکم می‌شود. در ابتدای جنگ تنها هدف شیندلر به دست آوردن پول و در انتهای آن حفظ جان کارگران یهودی‌اش است. ما می‌دانیم که استرن این موضوع را می‌داند اما در کل فیلم صحنه ای که استرن و شیندلر این موضوع را بیان کنند، وجود ندارد شاید بدلیل اینکه گفتن حقیقت میتواند منجر به مرگ هر دوی آن‌ها بشود…

قدرت اسپیلبرگ در تمام صحنه های فیلم واضح است. فیلم برداری فیلم را استرن زایلیان به عهده دارد و نمایش‌نامه فیلم بر اساس داستان توماس کنالی از روی یک ملودرام تبعیت نمی‌کند. در عوض اسپیلبرگ سعی کرده است که از یک سلسله اتفاقات واضح و بدون جلوه های ویژه استفاده کند و به کمک همین حوادث ما می‌فهمیم که چقدر دنیای شیندلر مرموز است.

ما همچنین شاهد یک هولوکاست وحشتناک هستیم. اسپیلبرگ به ما فرمانده آلمانی را معرفی می‌کند که مسئول کمپ نازی هاست، فردی بیمار به نام گود (رالف فلنس) که نماد کامل یک شیطان است. از بالکون ویلای خود که بر حیاط کمپ اشراف کامل دارد برای تمرین تیراندازی یهودیان را هدف قرار می‌دهد. (شیندلر این فرصت را پیدا می کند که در یک مهمانی بی ارادگی گئود را در قالب یک مثال به رخش بکشد و این کار را آنقدر واضح انجام می دهد که بیشتر شبیه به یک توهین است).

گئود از آن دسته آدم‌هایی است که خودشان ایده‌ای را پایه‌گذاری می‌کنند ولی خودشان را از آن مستثنی می‌دانند. او آلمانی‌های دیگر را به کشتن یهودیان ترغیب می‌کند و خودش دختر یهودی زیبایی را به نام هلن را به عنوان خدمتکار انتخاب می‌کند و به مرور زمان عاشقش می‌شود. این تنها ظاهر زیبای هلن است که باعث زنده ماندنش می‌شود. نیازهای شخصی گئود برایش از همه چیز مهم‌تر است، از مرگ و زندگی، درست و اشتباه. با بررسی شخصیت او، ما متوجه می‌شویم که نازی‌ها تنها به واسطه افرادی مانند جفری داهمر که قدرت فکر کردن داشتند توانستند تا حدودی به اهداف خود برسند.

اسپیلبرگ تصمیم گرفت به سبک فیلم‌های مستند، این فیلم را سیاه و سفید فیلم‌برداری کند (تمام اتفاق‌هایی که در کارخانه شیندلر رخ می‌دهد واقعی هستند). او نشان می دهد که شیندلر چطور با سیستم دیوانه‌وار نازی‌ها مبارزه می‌کند. موفقیت‌های این فیلم حاصل کار همزمان کارگردانی، داستان‌پردازی، تدوین و هدایت سیاهی لشکر آن هستند. اما اسپیلبرگ کارگردانی که ما او را به واسطه صحنه‌های به‌یادماندنی و پرهزینه‌اش می‌شناسیم، در عمق داستان محو می‌شود. نسون و کینگزلی و دیگر هنرپیشگان فیلم نیز همگی به یک سمت و جدا از ظهور قابلیت های شخصی به اجرای یک شاهکار می‌پردازند.

در انتهای فیلم صحنه های فوق العاده‌ای را شاهد هستیم. دیدن افراد واقعی که شیندلر آن‌ها را نجات داد زیبایی این فیلم را دو چندان می‌کند. در انتهای فیلم یادداشتی وجود دارد که به ما می گوید تعداد افرادی که شیندلر آنها را نجات داد با احتساب خانواده‌هایشان بیش از 6000 نفر است و یهودیان لهستان امروزه 4000 نفر هستند. درسی که از این فیلم می‌گیریم این است که شیندلر به تنهایی بیش از یک کشور برای نجات جان یهودیان تلاش کرد. پیام فیلم این است که یک مرد در مواجهه با هولوکاست هر کاری که توانست کرد در جایی که دیگران تنها نظاره‌گر بودند. می‌توان فهمید که تنها یک مرد افسانه‌ای، بدون فکر و بی‌توجه به خطر، یک مرد حیله‌گر و بدون نقشه می‌توانست کاری را که اسکار شیندلر کرد را انجام دهد. هیچ مرد عاقل و با تجربه‌ای تا این حد پیش نمی‌رود!

نوشته: راجر ایبرت (Roger Ebert)
مترجم: حسین توتونچی
تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

فهرست جوایز و نامزدی ها در مراسم اسکار

کسب جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه، از مهمترین جوایز اهدا شده برای فیلم فهرست شیندلر است. فهرست شیندلر در مجموع 7 اسکار از 12 بخشی که در آن‌ها نامزد شده بود را دریافت کرد.

بهترین فیلمبرنده
بهترین کارگردانی برای استیون اسپیلبرگبرنده
بهترین فیلم‌نامه برای استیون زایلیانبرنده
بهترین تدوینبرنده
بهترین فیلمبرداریبرنده
بهترین موسیقی متن برای جان ویلیامزبرنده
بهترین کارگردان هنریبرنده
بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای لیام نیسوننامزد شده
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای ریف فاینزنامزد شده
بهترین چهره پردازی و آرایش مونامزد شده
بهترین طراحی لباسنامزد شده
بهترین صداگذارینامزد شده

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *