0

فیلم فارست گامپ (Forrest Gump)

فارست گامپ

فیلم فارست گامپ (Forrest Gump) فیلمی است که توسط رابرت زمکیس کارگردان آمریکایی در سال 1994 میلادی ساخته شده است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته وینستون گروم در ژانر کمدی-درام ساخته شده است.

به گزارش خوبو، فیلم فارست گامپ که از استقبال بسیار زیادی توسط مخاطبین برخوردار شده، از سایت معتبر IMDB نمره عالی 8.8 را دریافت کرده است. بیش از دو میلیون و یکصد هزار نفر به این فیلم نمره داده‌اند. این فیلم در جایگاه دوازدهم بهترین فیلم‌های تاریخ سینما از نگاه مخاطبین سینما قرار دارد.

این فیلم در جایگاه هفتاد و ششم 100 فیلم برتر تاریخ سینما در سال 2007 و سی و هفتم 100 تحسین برتر تاریخ سینما به انتخاب بفا در سال 2001 قرار گرفته است.

دانلود رایگان فیلم فارست گامپ

عوامل و بازیگران فیلم فارست گامپ

فارست گامپ فیلمی است که در ژانر کمدی-درام توسط رابرت زمکیس (Robert Zemeckis) ساخته شده است. رابرت زمکیس کارگردان فیلم که شاید بهترین تجربه کارگردانی‌­اش با این فیلم رقم خورد. تجربه‌ای که سالیان سال تلاش کرد و دیگر نتوانست به تراز فارست گامپ باز گردد.

تام هنکس (Tom Hanks) مانند همیشه یکی از بهترین نمایش های خود را ایفا کرد، هر چند این عملکرد او از نظر بسیاری، بهترین نقش ایفا شده توسط این بازیگر بزرگ تاریخ سینما است.

کارگردانرابرت زمکیس
تهیه کنندهوندی فینرمن
استیو تیش
استیو استارکی
نویسندهاریک راث
بازیگرانتام هنکس
رابین رایت
گری سینایس
میکلتی ویلیامسون
سالی فیلد
آفـیمو آملامی
سونی شرویر
موسیقیآلن سیلوستری
مدت زمان فیلم141 دقیقه
بودجه فیلم55 میلیون دلار
فروش گیشه683/1 میلیون دلار
نمره IMDB8.8
نمره نویسنده10
پوستر فیلم فارست گامپ

خلاصه فیلم

فارست گامپ با بازی تام هنکس به طور مادرزادی دچار اختلالاتی ذهنی و جسمی است. ضریب هوشی او پایینتر از حد نرمال است و تمام دنیایش مادرش است، که مسائل را با زبانی ساده برایش توصیف می کند. او که در کودکی مجبور است برای راه رفتن از داربست فلزی استفاده کند، به طور معجزه آسایی بهبود می یابد و توانایی دویدن پیدا می کند. هم سن و سال هایش او را دوست ندارند، اما یک دختر بچه به نام جنی با او دوست می شود.

سرعت دویدن فارست گامپ باعث می شود در ورزش راگبی افتخارآفرین شود. او برای جنگ ویتنام به عضویت ارتش آمریکا در می آید. فارست گامپ یکی یکی پله های افتخار را طی می کند. از سویی جنی که دوست دوران کودکی فارست است، در سراشیبی سقوط قرار می گیرد. فارست گامپ عاشق جنی می شود و تمامی این مسائل را در یک ایستگاه اتوبوس برای مسافرین تعریف می کند.

تام هنکس در نمایی از فیلم فارست گامپ

نقد و بررسی فیلم فارست گامپ

رابرت زمکیس با هوشمندی تمام فیلم فارست گامپ را با سکانسی شروع می‌کند که بی شک در اذهان باقی خواهد ماند. سقوط پری از آسمان و سرگذشت کوتاهش تا رسیدن به مقابل فارست. با آن موسیقی تامل بر­انگیزش، به تنهایی جزئی از کل را روایت می‌کند. سقوطی که خودِ زندگی است. شروع می‌شود، اوج می‌گیرد و در تنهایی به خاموشی می‌گراید.

فیلم فارست گامپ روایتی از یک مسیر است. مسیری که به نظر ظهور خوشبختی فارست را ترسیم می‌کند. مسیری که با لحنی کمدی اما تلخ روایت می‌شود. مثل خود زندگی، کمدی و غمگین است. بالا و پایین می‌رود و قلبمان را می‌شکند و باز همانند زندگی به شکل غریبی وصله ­پینه­‌اش می‌کند.

فیلم فارست گامپ در حالی زندگی پسرک را روایت می‌کند که نیم نگاهی به تاریخ معاصر آمریکا نیز دارد. نکوهشی که در باب تبعیض جنسیتی بدان اشاره می‌کند. به نوعی تبعیض علیه سیاه­ پوستان را به نظاره می‌نشیند. با یک جو خاصی روسای جمهور آمریکا را از برابر دید می‌گذارند و به شکل نامحسوسی یک مانیفست درباره نگرش آمریکا و مردمش نسبت به جنگ ویتنام ارائه می‌دهد. فیلم به طور کلی بسیاری از مفاهیم مدرن آمریکا را به چالش می‌کشد و با طنزی حاوی شیطنت که در لایه‌های زیرین فیلم نهفته است آن را ابراز می‌کند.

فلسفه فیلم فارست گامپ

وقتی از کل به فیلم فارست گامپ می‌نگریم، متوجه می‌شویم فیلم یک بیانیه در باب زندگی را قرائت می‌کند. نمایه کلی فیلم بی­‌شک یاد آورد سه اصلی است که “آرتور شوپنهاور” در کتاب “در­­ باب حکمت­ زندگی” بیان می‌کند. آنچه هستیم: که بیان کننده شخصیتی است که از فارست به ما نشان داده می‌شود. آنچه داریم: ثمره زندگی و دویدن‌های فارست است و در نهایت آنچه می‌نماییم: و این دقیقا همان وجهی است که دلمان برای فارست­ گامپ تنگ خواهد شد.

درباره فیلم فارست گامپ می‌­توان بیان کرد که این فیلم فلسفه نمی‌گوید. ساده است. ولی باطنش می‌تواند هم اندازه فلسفه انسان را به فکر فرو ببرد. با حس ترحم شروع می‌شود و ما را غمگین می‌کند. سپس شاد می‌شود و دلمان را می‌رباید. بزرگ می‌شود و همراه با خودمان به دانشگاه می‌رود. عاشق است اما ترکش می‌کنند. دوست دارد اما نیمه کاره باقی می‌ماند. و مادری که پیشوایش است، تنهایش می‌گذارد.

فهرست جوایز و نامزدی ها در مراسم اسکار

کسب جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد از آکادمی، از مهمترین جوایز اهدا شده برای فیلم فارست گامپ است. فارست گامپ در مجموع 6 اسکار از 13 بخشی که در آن ها نامزد شده بود را دریافت کرد.

بهترین فیلمبرنده
بهترین کارگردانی برای رابرت زمکیسبرنده
بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای تام هنکسبرنده
بهترین فیلم‌نامه اقتباسیبرنده
بهترین تدوینبرنده
بهترین جلوه های تصویریبرنده
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای گری سینایسنامزد شده
بهترین فیلم بردارینامزد شده
بهترین چهره پردازینامزد شده
بهترین طراحی صحنهنامزد شده
بهترین موسیقی فیلمنامزد شده
بهترین صداگذارینامزد شده
بهترین تدوین صدانامزد شده

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *