7

آموزش بازگردانی برداشت اشتباه در صرافی بایننس

آموزش نحوه بازگردانی برداشت اشتباه در صرافی بایننس

هنگام برداشت ارز دیجیتال در صرافی بایننس باید دقت فراوان داشته باشید و پروتکل ارسال و دریافت را درست انتخاب کنید. در بایننس برای برداشت ارز دیجیتال 2 نوع پروتکل وجود دارد، ERC20 که استاندارد بلاکچین اتریوم است و BEP2 و BEP20 که استانداردهای بایننس اسمارت چین است.

اگر به اشتباه در هنگام برداشت و واریز به کیف پولتان پروتکل های ارسال را اشتباه انتخاب کردید با انجام چند کار ساده ارسال شما بازگردانده میشود و جای نگرانی نیست.

اگر کیف پول شما فقط یکی از استانداردهای BEP20 یا ERC20 را پشتیبانی میکند، باید کلیدخصوصی خودتان را در کیف پولی که هر دو استاندارد را پشتیبانی میکند قرار دهید.

هنگام برداشت از تراست به صرافی دیگر یا کیف پول دیگر، در برداشت ممکن است اشتباهی پیش بیاید، که در این صورت باید با پشتیبان کیف پول یا صرافی خود موضوع را درمیان بگذارید.

اگر از صرافی بایننس برای برداشت استفاده میکنید، حتما متوجه وجود شبکه های انتقال متفاوت در برخی از سکه ها شده اید که این موضوع گاهی برای هولدرها و حرفه ای های بازار هم ممکن است سردرگمی ایجاد کنید. برای برداشت ارز دیجیتال خود کدام پروتکل را انتخاب میکنید؟

به صورت خلاصه، برای برداشت ارز دیجیتال خود حتما باید پروتکل انتقال را انتخاب کنید، برای برداشت پروتکل های مختلفی وجود دارد که عبارت اند از:

اگر ارز دیجیتال خود را به بلاکچین اشتباهی ارسال کردید، لازم است نوع کیف پول خود را بدانید. اگر امکان دسترسی به کلید خصوصی کیف پول خود یا عبارت Seed را دارید، برای بازگردانی ارسال اشتباه میتوانید سه راه حل ممکن را امتحان کنید.

من ارسال اشتباهی را انجام داده ام، راه حل بازگردانی چیست؟

در مرحله اول، استرس نداشته باشید، اگر با استفاده از بلاکچین اتریوم و با استاندارد ERC20 ارسال اشتباهی را به بلاکچین بایننس اسمارت چین با استاندارد BEP20 انجام داده اید، اقدامات زیر را انجام دهید:

1- توکن ها را به کیف پولی ارسال کردید که از BSC و Ethereum پشتیبانی می کند: می توانید توکن ها را به شبکه صحیح موجود در Binance ارسال کنید.

2- شما ارزهای دیجیتال را به کیف پول ارسال کرده اید که فقط از BSC یا Ethereum پشتیبانی می کند: برای وارد کردن به کیف پولی که از هر دو پشتیبانی می کند، باید به کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشید.

3- شما ارزهای دیجیتال خود را را به یک کیف پول یا رمز ارز مبادله ای ارسال کردید: میتوانید از کمک پشتیبان کیف پول خود برای بازگردانی ارزهای دیجیتال بهره بگیرید.

درصورت انتخاب اشتباه پروتکل بین ERC20 و BEP20 چیکار میتوان انجام داد؟

ERC20 و BEP20 استانداردهای توکن هستند که قوانین خاص و دستورالعمل های فنی توکن ها را توصیف می کنند. آنها بر نحوه انجام معاملات، سپرده ها و برداشت ها حاکم هستند. ERC20 و BEP20 نحوه تعامل یک رمز را با کیف پول ها، پروژه ها و قراردادهای هوشمند مختلف را استاندارد می کنند.

این دو استاندارد شباهت های زیادی در نحوه عملکرد دارند، اما ERC20 منحصر به Ethereum است و BEP20 منحصر به زنجیره هوشمند Binance است. به زبان ساده، آنها استانداردهای توکن هستند که هر یک از آنها در یک بلاکچین مختلف قرار دارند.

اگر ارز دیجیتال شما در شبکه اشتباهی ارسال شده باشد، ممکن است برای هدفی که نیاز دارید قابل استفاده نباشد. به عنوان مثال، Ethereum ارسال شده با استفاده از بایننس اسمارت چین یا BSC در اپلیکیشن های هوشمند اتریوم یا Ethereum DApps و قراردادهای هوشمند قابل استفاده نخواهد بود.

در صورت ارسال اشتباه با پروتکل اشتباه چیکار میشود کرد؟

اگر یک ارز دیجیتال ERC20 به BSC یا یک توکن BEP20 به Ethereum ارسال کنید، توکن در همان آدرس کیف پول در شبکه انتخاب شده قرار می گیرد. آدرس کیف پول BSC و Ethereum شما یکسان است و با همان کلید خصوصی قابل دسترسی است.

به عنوان مثال، ارسال ETH به BSC در پایان به عنوان توکن BEP20 متصل به Ether در آدرس کیف پول شما در BSC خواهد بود. هنگامی که توکن های BEP20 را به شبکه Ethereum ارسال کردید، می توانید از BscScan.com برای بررسی این موضوع با شناسه معامله یا Etherscan.io استفاده کنید.

در اینجا مثال از کسی است که توکن خود را اشتباها به جای اینکه از پروتکل ERC20 ارسال کند از شبکه انتقال BSC (BEP20) استفاده کرده است. در سایت Bscscan.com این انتقال را به صورت Binance-Peg Ethereum نشان میدهد.

در صورتیکه این اشتباه را انجام دادید میتوانید با راهی که در ادامه مطرح میکنیم، ارسال خود را به راحتی در بلاکچین و استاندارد درست انجام دهید.

بازیابی از کیف پول پشتیبانی از BSC و Ethereum

شما در یافتن توکن های خود در کیف پولی که از هر دو بلاکچین پشتیبانی می کند مشکلی نخواهید داشت. توکن ها را برای هر شبکه بررسی کنید تا اگر در لیست وجود ندارد آنها را به لیست ارزهای کیف پول خود اضافه کنید. تصویر زیر نحوه افزودن توکن به کیف پول متامسک است.

ارسال خودکار با Binance Bridge

یکی از راحت ترین راه های انتقال در صرافی بایننس، انتقال بوسیله Binance Bridge است. در این روش ورودی و خروجی را انتخاب میکنید و خود بایننس مانند پلی بین صرافی بایننس و کیف پول یا سایت مقصد با توجه به پروتکل انتخابی ارسال را انجام میدهد.

ارسال دستی ارزهای دیجیتال

1- در ارسال دستی توسط خود شخص، در صفحه برداشت ارز در کیف پول، اگر پروتکل ارسال را اشتباه انتخاب کردید، Binance نمی تواند وجوه شما را بازیابی کند.

2- پس از بازگشت ETH به حساب Binance ، با برداشتن آن به کیف پول پشتیبانی کننده Ethereum و انتخاب Ethereum (ETH) ERC20 به عنوان شبکه انتقال ، آن را به ERC20 تبدیل کنید.

بازیابی از کیف پول که فقط از BSC یا Ethereum پشتیبانی می کند

برای بازیابی ارزهای دیجیتال خود در این شرایط، باید کلید خصوصی کیف پول خود را به کیف پول جدیدی که از هر دو بلاکچین پشتیبانی می کند وارد کنید. بسته به کیف پول وارد کننده، همچنین با توجه به کیف پول خود میتوانید از SEED هم استفاده کنید.

Importing a private key

وقتی کلید خصوصی کیف پول را به کیف پول دیگری وارد می کنید، حتی وقتی از کیف پول دیگری استفاده می کنید به موجودی آن کلید خصوصی دسترسی پیدا می کنید.

به عبارت دیگر، وارد کردن کلید خصوصی کیف پول، وجه را به کیف پول وارد کننده شما ارسال نمی کند. این فقط کیف پول خارجی را از طریق برنامه دیگری قابل دسترسی می کند. توجه داشته باشید که کیف پول های حضوری معمولاً از این گزینه برخوردار نیستند زیرا کلید خصوصی برای شما فراهم نمی کنند.

بیشترین کیف پول هایی که برای این کار استفاده می شود شامل Metamask ، Trust Wallet ، Math Wallet ، SafePal و TokenPocket است.

در مثال زیر که با استفاده از کیف پول متامسک زده شده است، از پروتکل اشتباه ERC20 به جای BEP20 استفاده شده که نحوه بازگردانی را میتوانید ببینید:

1- به کیف پول MetaMask خود دسترسی پیدا کنید یا اگر قبلاً کیف پول را نصب نگرده اید، آن را نصب کنید. MetaMask برای گوشی های هوشمند iOS و Android در دسترس است.

2- بعد از نصب گزینه ای به نام Import seed وجود دارد.

3- اگر قبلاً حساب کاربری دارید، کافی است روی پین برنامه افزودنی MetaMask کلیک کرده و نمایه حساب خود در بالا سمت راست کلیک کنید.

4- [وارد کردن حساب] را کلیک کنید و سپس کلید خصوصی کیف پول خود را با رمزنگاری گمشده وارد کنید. برای نهایی کردن، روی [وارد کردن] کلیک کنید. در صورت داشتن JSON نیز می توانید آن را بارگذاری کنید.

5- در مرحله بعدی، باید شبکه BSC را به صورت دستی به حساب MetaMask خود اضافه کنید. روی پین برنامه افزودنی MetaMask و سپس منوی کشویی شبکه در وسط بالا کلیک کنید. [Custom RPC] را در پایین لیست کلیک کنید.

6- برای دسترسی به MetaMask به Binance Smart Chain باید جزئیات را اضافه کنید. این جزئیات شامل یک URL از (RPC) است. این URL متامسک را قادر می سازد تا اطلاعات مربوط به زنجیره بلوک BSC را درخواست کند و درخواست معامله کند.

مقادیر زیر را در فیلدهای مربوطه پر کنید و در نهایت ذخیره کنید.

 • Network name: BSC Mainnet
 • New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org
 • ChainID: 56Symbol: BNB
 • Block Explorer URL:https://bscscan.com

7- اکنون قرارداد صحیح رمز را به کیف پول MetaMask خود اضافه کنید. این مرحله به کیف پول شما اجازه می دهد تا پروتکل درست را برای ارز خود رفته و اسکن کنید. می توانید لیستی از توکن ها و قراردادهای توکن را در BscScan بیابید. برای ارسال ERC20 با ETH به BSC، روی Binance-Peg Ethereum Token (ETH) کلیک کنید تا قرارداد توکن خود را پیدا کنید.

8- برای آماده سازی مرحله بعدی قرارداد رمز را کپی کنید و قسمت Decimals را یادداشت کنید.

9- [BSC Mainnet] را از لیست کشویی شبکه انتخاب کرده ، بر روی [Add Token] و سپس [Custom Token] کلیک کنید.

10- آدرس قرارداد Token ، نماد Token و اعشار دقیق را وارد کنید. برای مثال ETH ما ، این موارد عبارتند از:

 • Token Contract Address: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8
 • Token Symbol: ETH
 • Decimals of Precision: 18

بر روی confirm کلیک کنید:

11- اکنون باید توکن های گمشده ETH خود را در موجودی کیف پول خود مشاهده کنید. از اینجا، شما می توانید آن را به آدرس کیف پول BEP20 حساب Binance خود ارسال کنید. در صورت تمایل می توانید از Binance Bridge با MetaMask نیز استفاده کنید تا رمز خود را به ERC20 تبدیل کنید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. امیر حسین گفت:

  سلام
  دمت گرم …دیگه کلافه شده بودم بعد از اینکه مراحل شما رو انجام دادم bmb رو تو حسابم دیدم کلی دعات کردم
  دستت درد نکنه
  سپاس

 2. سامان گفت:

  سلام . همه ی این راهها رورفتم ولی نشد . feg bsc رو به feg erc20 تو اتمیکانتقال دادم ولی قفل شد و نیومد. نمیدونم چیکارکنم. اگه راهنمایی کنین ممنون میشم

 3. نادیا ملکی گفت:

  بسیار عالی توضیح دادین ممنون برای من رمز ارزusdt تبدیل به BUSD-T شده همین مراحل رو برم

 4. ماجد گفت:

  سلام و وقت بخیر
  بنده از صرافی بایننس ارز btt انتقال دادم به تراست والت خودم ولی به اشتباه ادرس شبکه trc20 رو وارد کردم که وقتی دقت کردم نام اختصاری اون wbtt بود.چجوری بازیابی کنم داراییمو؟

  1. سلام به پشتیبانی بایننس تیکت بدین