0

معرفی مجموعه کتاب نغمه یخ و آتش + دانلود و خرید

ترجمه کتاب-بازی تاج و تختترجمه کتاب-بازی تاج و تخت

مجموعه هفت جلدی نغمه یخ و آتش (ترانه یخ و آتش) داستانی است که جورج آر آر مارتین فانتزی‌نویس آمریکایی از 1991 تاکنون مشغول نوشتن آن است. این داستان که با سریال‌های «بازی تاج و تخت» و «خانه‌ی اژدها» آن را می‌شناسیم، هنوز دو کتاب منتشرنشده دارد. مجموعه‌ای که در سراسر جهان طرفداران بی‌شماری دارد، در ایران هم طرفدران خاص خود را دارد. در ادامه شما را با نویسنده، کتاب، واکنش‌ها به کتاب و ترجمه‌های آن آشنا خواهیم کرد. با خوبو همراه باشید

نام مجموعه کتابنغمه آب و آتش | A song of ice and fire
کتاب‌های منتشر شدهبازی تاج و تخت (1996)
نبرد پادشاهان (1998)
طوفان شمشیرها (2000)
ضیافتی برای کلاغ‌ها (2005)
رقصی با اژدهایان (2011)
بادهای زمستان (آینده)
رؤیای بهار (آینده)
نویسندهجورج آر آر مارتین
گونه ادبیناداستان، روانشناسی
انتشارات در ایرانو نشرهای دیگر
مترجمو مترجمان دیگر
تعداد صفحه4,244
سال انتشاراز 1996 تا 2011 (و آینده)
خرید آنلاین
دانلود نسخه آنلاین

بیوگرافی جورج آر آر مارتین

جرج ریموند ریچارد مارتین در سپتامبر 1948 یعنی حدود شش ماه پیش از پایان جنگ جهانی دوم در ایالت نیوجرسی آمریکا متولد شد. اصالت او به ایرلند، بریتانیا، فرانسه و آلمان بازمی‌گردد. او از خانواده‌ای کارگر می‌آید و در کنار لنگرگاه‌های نیوجرسی بزرگ شده است. خاندان او زمانی ثروتمند بودند اما همه‌چیز را در جریان رکود بزرگ از دست دادند. هر بار که از کنار بارانداز و خانه اجدادی خود (که آن را از دست داده بودند) رد میشد، با این مسئله روبرو میشد.

در کودکی، زندگی او بین خیابان اول تا پنجم که خانه و مدرسه‌اش بود محدود بود. می‌خواست همه دنیا را ببیند و اینطور خلق تخیل برای او به کاری روزانه بدل شد. او حتی در همان دوران داستان‌هایی در خصوص هیولاها می‌نوشت و به کودکان همسایه در ازای چند پنی می‌فروخت. در دبیرستان به سبک داستانی ابرقهرمانی علاقه‌مند شد. کمیک‌های ابرقهرمانی دهه شصت علاقه او را رنگ می‌دادند. او یک مرتبه نامه‌ای به سردبیر مجله‌ای فرستاد که چهار شگفت‌انگیز را چاپ می‌کرد. به این نامه توجه شد و اینطور علاقه او به نویسندگی آغاز شد.

همینطور در دهه هفتاد، او در سنی بود که برای جنگ به ویتنام اعزام شود. او به خدمت فراخوانده شد اما خود را معرفی نکرد و مخالفت خود را با خدمت اجباری اعلام نمود. به جای آن دو سال در یک بنیاد خیریه دولتی کار انجام داد.

او در دهه هفتاد در رشته خبرنگاری مدرک دانشگاهی تا سطح ارشد گرفت. بعد مدتی در کلارک یونیورسیتی کاری پیدا کرد با این حال این کار از لحاظ مالی طوری نبود که او حتی زنده بماند. بین 76 تا 78 او در دانشگاه استاد در رشته‌های زبان انگلیسی و خبرنگاری بود و در کنار آن نویسندگی هم میکرد. پس از آن، او تقریبا فقط نویسندگی کرده است.

جورج آر آر مارتین-تخت آهنین
جورج آر آر مارتین-تخت آهنین

معرفی آثار

همانطور که گفته شد، مارتین از کودکی نوشتن را آغاز کرد. با خواندن داستان‌های ابرقهرمانی، او نوشتن خود را گسترش داد. او طی تمام سال‌های جوانی که دست به کارهای دیگر میزد هم همچنان می‌نوشت.

پس از نوشتن اولین داستان‌ها در جوانی، او راهی تلویزیون و بعد سینما شد. برای برنامه‌های تلویزیونی می‌نوشت و در هالیوود روی چند داستان، در تیم نویسنده‌ها بود. از آن جمله می‌توان به Twilight Zone و Beauty and the Beast اشاره کرد. او همینطور مدتی در زمینه ویراست کتاب مشغول بود.

چیزی که باعث شد او تنها روی نوشتن تمرکز کند، حوالی سال 1977 اتفاق افتاد. دوست او که خود نیز نویسنده بود، تام ریمی در سال 1977 درگذشت. این باعث شد مارتین نگاهی دوباره به زندگی خود بیندازد. پس از آن تصمیم گرفت کارهای دیگر را رها کند و تنها نویسندگی کند. وقتی همسر او سال 1979 از کلارک فارغ التحصیل شد، مارتین هم از دانشگاه بیرون آمد. آنها راهی سانتافه در نیومکزیکو شدند و اینطور او نویسندگی جدی را آغاز کرد.

مارتین این کار را تا جایی ادامه داد که به او لقب تالکین آمریکا را بدهند و به لیست صد شخصیت مهم سال 2011 تایم راه پیدا کند. او به عنوان یکی از مهمترین رمان‌ و فانتزی‌نویسان آمریکایی زنده شناخته می‌شود.

داستان کوتاه

 • قهرمان: اولین داستان قابل ذکر مارتین است که سال 1971 منتشر شد. او آن زمان 23 ساله بود. در مجله گلکسی که بین دهه پنجاه تا هشتاد در بوستون چاپ میشد و داستان‌های فانتزی را چاپ می‌کرد منتشر شد. در واقع او بابت این چاپ، مبلغی نیز دریافت کرد.
 • وقتی صبح شوم می‌آید (1973): در Analog Science Fiction and Fact چاپ شد و او بابت این داستان برای جایزه هوگو که به بهترین داستان فانتزی یا علمی داده می‌شود، نامزد شد. داستان در دنیایی شوم و خیالی اتفاق می‌افتد که سیاره‌ی آن شرایط سختی برای زندگی دارد.
 • نغمه‌ای برای لیا (1974): در Analog Science Fiction and Fact چاپ شد و باعث شد این بار جایزه هوگو را برنده شود. داستان تلپاتی دو نفر با نام‌های راب و لیانا است که به سیاره‌ای دور سفر می‌کنند. دو سال بعد، کتابی از داستان‌های کوتاه از مارتین با همین اسم منتشر شد.
 • نغمه‌ی ستاره‌ها و سایه‌ها (1977): دومین مجموعه داستان کوتاه مارتین بود که منتشر شد.
 • بهشت بادها (1981): یک مجموعه از سه داستان کوتاه از جورج آر آر مارتین و لیسا توتل بود. توتل، نویسنده‌ای اهل تگزاس است که از ابتدای دهه هفتاد با مارتین دوست است. آنها با هم قرار گذاشته بودند که کتابی با هم منتشر کنند. این زن همچنان به چاپ کتاب‌های علمی-تخیلی ادامه می‌دهد اما هیچوقت به شهرت مارتین نرسید.

کمیک بوک

 • قهرمانان امید (1985): مارول یک کمیک بوک برای جلب توجه در خصوص بحران سوءتغذیه در آفریقا منتشر کرد. مارتین یکی از کسانی بود که پشت این کمیک بود قرار داشت. با این حال خالقان اصلی مجموعه افراد دیگری بودند.

رمان کوتاه

 • اربابان‌ شِن (1979): یک رمان کوتاه 23 صفحه‌ای بود که بار دیگر جایزه هوگو را برای مارتین به ارمغان آورد. سایمن یک پسر ثروتمند از سیاره‌ای دور است که یک مجموعه از حیوانات خطرناک جمع کرده است. وقتی از سفری طولانی برمی‌گردد، بیشتر حیوانات او مرده‌اند.
sandkings-کتاب داستان کوتاه از جورج آر آر مارتین
sandkings-کتاب داستان کوتاه از جورج آر آر مارتین
 • راه صلیب و اژدها (1979): این داستان و داستان‌های قبلی در دنیای خیالی او که روی آن نامِ «هزار دنیا» گذاشته اتفاق می‌افتد. دیمن، یک کشیش است که توانایی حل بحران‌های مختلف را دارد، با این حال از لحاظ روحی بسیار خسته است. او برای حل یک بحران که فرقه‌ی دینی جدیدی آن را باعث شده فرستاده می‌شود.
 • پرندگان شب (1987): یک رمان کوتاه ترسناک است که در آینده اتفاق می‌افتد. در گذشته‌ی این دنیا، انسان‌ها و موجودات فضایی هزاران سال جنگیده‌اند و باعث شده امپراطوری جهانی از بین برود. انسان‌ها قصد دارند با یک تکنولوژی جدید، موجودات فضایی را به خدمت خود در بیاورند. از روی آن اقتباس تلویزونی انجام شد که موفق نبود.
 • اژدهای یخی (1980): یک رمان کوتاه بود که سراغ داستان دختری به اسم آدارا می‌رود که با اژدهای یخی دوستی درد. این شائبه به وجود آمد که کتاب ربط به دنیای وستروس داشته باشد اما مارتین این مسئله را رد کرد.
 • سفر در تاف (1986): یک مجموعه از رمان‌های کوتاه مارتین طی دهه هشتاد بود. چیزهایی که در مجلات چاپ شده بودند.
 • نماهای تیره/تجارت پوست (1989): یک مجموعه از رمان‌های کوتاه بود که با قلم استفن کینگ، دن سیمونز و جورج آر آر مارتین به چاپ رسید.

رمان

 • مُردن از نور (1979): اولین رمان مارتین، یک رمان‌علمی تخیلی بود. در سیاره‌ای به اسم ورلورن که رو به مرگ است و از آخرالزمانِ آن، قرار نیست چیزی سالم بماند. آنها قصد دارند مردم خود را به سیاره‌ای دیگر کوچ بدهند.
 • رؤیای تب‌آلود (1982): داستان به دنیای خودمان می‌آید. در سال 1857 در کنار می‌سی‌سی‌پی داستانی خون‌آشامی روایت می‌شود. یک کاپیتان کشتی که با بحران مالی روبرو شده، با یک ثروتمند به نام جاشوا روبرو می‌شود. جاشوا قول کمک و گسترس کسب و کار را به کاپیتان می‌دهد. وقتی او به قول خود عمل می‌کند و یک کشتی بزرگ فراهم می‌آورد، متوجه می‌شویم که جاشوا و دوستانش، شکارنچی خون‌آشام هستند.
 • آرماگدون رَگ (1983): داستان یک قتل شرح داده می‌شود که زوایای فانتزی دارد. تاریخ دنیای کتاب به دهه شصت که موسیقی راک در اوج خود بود برمی‌گردد.
 • فرار شکارچی (2007): یک رمان تخیلی است که به قلم جورج آر آر مارتین و دو نفر دیگر نوشته شده است. داستان در سائوپائولو اتفاق می‌افتد. مردی به نام رامون بیرون یک بار به خاطر یک زن دعوا می‌کند. بعد مشخص می‌شود آن مرد یک دیپلمات است. او از ترس مواخذه از شهر فرار می‌کند اما جایی دور از تمدن، با ساخت و سازهای آدم فضایی‌ها روبرو می‌شود.

قصه‌ی دانک و اگ

یک مجموعه سه جلدی بود که مارتین در دنیای نغمه‌ی یخ و آتش منتشر کرد. شامل سه کتاب منتشر شده و احتمالا چند جلد بعدی می‌شود اما از مجموعه هفت جلدی اصلی جدا دسته‌بندی می‌شود. در این داستان ماه به صد سال پیش از ماجراهای بازی تاج و تخت می‌رویم. کتاب‌ها کوتاه و به صورت رمان کوتاه نوشته شده‌اند. تاکنون از این کتاب‌ها، با داستان ماجراجویی‌های دانک و اگ آشنا شده‌ایم. دانک در واقع سر دانکن قد بلند فرمانده آینده‌ی محافظان پادشاه و ایگن تارگرین پنجم، شاه وستروس (پدربزرگ شاه دیوانه و جد دنریس) هستند.

 • شوالیه‌ی بوته‌نشین (1998): شواله‌ای معروف می‌میرد و زره، اسب و در کل ثروت او به جوانی به اسم دانکن می‌رسد. او سعی می‌کند با امکانات و قدرتی که دارد، در تورنمنت‌ها شرکت کند. او در مسیر با جوانی به اسم اگ روبرو می‌شود. اگ، خون تارگرین در رگ‌های خود دارد اما به دلایلی کسی نباید این را متوجه شود.
 • شمشیر قسم خورده (2003): داستان از لحاظ زمانی کمی جلوتر از کتاب اول است. بیشتر در این کتاب با ذات سخت شوالیه‌گری در سرزمین وستروس آشنا می‌شویم. از اینکه بی‌عدالتی، جنگ و خشکسالی مردم را تا مرز نابودی پیش می‌برد.
 • شوالیه مرموز (2010): به پس‌لرزه‌های جنگ بلک فایر می‌پردازد. این جنگ خونین حتی قبل از کتاب اول این مجموعه رخ داده بود اما دشواری‌های آن هنوز تمام نشده است. این جنگ بین دایرون تارگرین و بردر ناتنی وی دیمون بلکفایر رخ داد. در این جنگ، دیمون که فرزند حرامزاده شاه متوفی ایگون چهارم بود، قصد تخت هنین را کرد و با شاه که برادر ناتنی‌اش بود جنگید. جنگی عظیم که به چندپارگی هفت قلمرو انجامید.
دستان دانک و اگ-مجموعه سه جلدی
دستان دانک و اگ-مجموعه سه جلدی

نقد و بررسی مجموعه نغمه یخ و آتش

سال 1991 مارتین به نوشتن رمان بازگشت. این زمانی بود که قرار بود چند داستان او در تلویزیون ساخته شوند اما هر بار پروژه‌ها شکست خورده و ساخته نشده بودند. بودجه پایین ساخته‌های تلویزیونی باعث میشد داستان‌های او برای ساخت زخمی شوند. مثلا یک سری صحنه‌های نبردها یا یک سری شخصیت حذف شود. اینطور او به رمان‌نویسی برگشت. در نوشتن، لازم نبود تخیلاتش را محدود کند. او که از کودکی عاشق نوشته‌های جی آر آر تالکین بود، می‌خواست یک حماسه‌ی فانتزی شبیه به ارباب حلقه‌ها بنویسد.

مجموعه نغمه آتش و یخ با الهام از جنگ رزها نوشته شد. جنگی داخلی در انگلستان قرن پانزدهم که طرف‌های مختلف جنگ هرکدام سلطنت را برای خود می‌خواستند. مارتین در ابتدا فکر می‌کرد مجموعه سه جلدی خواهد بود. با این حال در ادامه متوجه شد که داستان در ذهن او تا هفت جلد ساخته شده است. اولین نسخه‌ی این مجموعه سال 1996 نوشته شد. چیزی که با اقبال جهانی روبرو شد. انتشار نسخه‌های آتی هر بار موجی از اشتیاق را در دل دنبال‌کنندگان به وجود آورده است. هنوز انتشار این کتاب‌ها به پایان نرسیده است. با این حال ساخت جهان هفت اقلیم توسط شبکه HBO جورج آر آر مارتین را به اوج شهرت و محبوبیت رسانده است.

یک بازی تاج و تخت

اولین کتاب نغمه یخ و آتش سال 1996 طی 694 صفحه به چاپ رسید. کتاب به قدری محبوب واقع شد که تقریبا تمام جوایز ممکن در زمینه داستان‌های فانتزی را برای مارتین به ارمغان آورد. همینطور کتاب در صدر لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز در دسته‌بندی مخصوص خود قرار گرفت. در نسخه ساخته شده تلویزیونی آن a که در ابتدای نام کتاب بود حذف شد و به جای یک بازی تاج و تخت، ما سریال را به عنوان بازی تاج و تخت تماشا کردیم. همینطور کتاب به این صورت است که هر فصل از زبان یک شخصیت گفته می‌شود. برای مثال بعد از سرآغاز، اولین فصل کتاب از زبان برن روایت می‌شود و او دنیای خشن شمال را از زبان پسری نه ساله شرح می‌دهد.

وزیرِ رابرت باراتیون شاهِ هفت اقلیم درگذشته است. او برای قانع کردن دوست قدیمی خود ادارد (ند) استارک به شمال می‌رود تا او جانشین وزیر متوفی شود. همینطور قصد دارد سانسا، دخترِ ند را به عقد جفری پسر خود در بیاورد. خیلی زود متوجه می‌شویم که مرگِ وزیر به دستور سرسی لنیستر ملکه بوده و همینطور می‌شویم سرسی با برادر دوقلوی خود جیمی رابطه جنسی دارد. در ادامه رابرت می‌میرد، ند گردن زده می‌شود و جنگ قدرت در سرتاسر هفت اقلیم شروع می‌شود. همینطور با ماجرای دیوار بزرگ که برای جلوگیری از ورود افراد و حیوانات وحشی وجود دارد آشنا می‌شویم. آن سوی دریا، دنریس تارگرین به عقد یک جنگجوی قبیله‌ای در می‌آید، به امید که قدرتی پیدا کند و بتواند تخت آهنین را از کسانی که پدرش را کشته بودند پس بگیرد.

نبرد پادشاهان

دومین کتاب نغمه یخ و آتش سال 1998 طی 761 صفحه به چاپ رسید. در این کتاب، جنگ داخلی آغاز شده است. جفری که نوجوانی شر است به تخت آهنین رسیده تا با کمک مادر و پدربزرگ خود، قدرت را قبضه کنند. با این حال این سلطنت قدرت ندارد. عموهای او رنلی و استنیس قدرت را می‌خواهند. راب استارک هم که پدر خود را با حکم جفری از دست داده، خود را پادشاه شمال نامیده است. بالون گرجوی هم خود را پادشاه جزایر آهن معرفی کرده است. همینطور دنریس تارگرین که آن سوی دریا سه اژدهای جوان دارد، خود را برای جنگ آماده می‌کند.

اتنیس، جفری را حرامزاده معرفی می‌کند و می‌گوید شاهِ مرده پسری ندارد پس برادرش باید شاه شود. او یک جادوگر به نام ملیساندره را در کنار خود دارد. کتلین استارک، همسر ند سراغ برادران باراتیون می‌رود تا اتحاد به وجود بیاورد اما توافقی شکل نمی‌گیرد. استنیس با کمک ملیساندره، برادرش رنلی را می‌کشد. تیریون لنیستر، عموی جفری حالا به عنوان وزیر شناخته می‌شود. حالا دخترِ ند یعنی سانسا زندانی لنیسترها است و هدف آزار جفری قرار گرفته است. با ظلمی که جفری روا می‌دارد، خیلی زود آشوب گسترش پیدا می‌کند. آن سوی دریا، دنریس سفر خود را آغاز کرده و متحدانی پیدا می‌کند.

طوفان شمشیرها

سومین کتاب نغمه یخ و آتش سال 2001 طی 973 صفحه به چاپ رسید. استارک‌ها، توانسته بودند جیمی لنیستر را دستگیر کنند اما کتلین استارک او را آزاد می‌کند تا خطری سانسا و آریا که در پایتخت زندانی هستند را تهدید نکند. راب استارک به حمایت افراد بیشتری نیاز دارد. او سعی میکنه با خاندان فری متحد شود. یک عروسی در گرفته می‌شود که ازدواجی بین این دو خاندان در بگیرد. در یکی از تلخ‌ترین صحنه‌های کل کتاب‌ها، ازدواج به ازدواج خونین بدل می‌شود و راب، کتلین و تمام متحدان آنها در این جشن کشته می‌شوند. آریا صحنه را دید و فرار کرد. او به سرزمین‌های آزاد فرار می‌کند و آنجا با یک قاتل آشنا می‌شود و این آشنایی مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد.

در پایتخت، تایرل‌ها متحدان جدید خاندان حاکم می‌شوند و جفری با دختر آنها مارگری ازدواج می‌کند. سانسا هم به ازدواج تیریون در می‌آید. در جریان ازدواج مارگری و جفری، شاه نوجوان مسوم شده و می‌میرد. تیریون متهم انگاشته می‌شود و به زندان می‌افتد. تیریون درخواست می‌کند اتهام او با یک نبرد مشخص شود. او اوبرین مارتل را به عنوان قهرمان خود انتخاب می‌کند تا با قهرمانِ سرسی، گرگور کلگین بجنگد. کلگین پیروز می‌شود اما پیش از اعدام تیریون، او با کمک جیمی فرار می‌کند و در راه، پدر خود را هم می‌کشد.

آن سوی دیوار، مردان محافظ برای اولین بار با موجوداتی روبرو می‌شوند که ظاهر انسانی دارند اما مرده‌اند. جان اسنو و دوست او، سموئل تارلی قصد دارند همگان را مطلع کنند که این موجودات قصد حمله به دیوار دارند. در خلیج برده‌ها، دنریس یک سری مزدور را به سربازی خود در می‌آورد و در ازای آنها یکی از اژدهاهای خود را می‌دهد. بعد از اینکه سربازان به امر او در می‌آیند، خلیج و برده‌دارها را از بین می‌برد.

ضیافتی برای کلاغ‌ها

چهارمین کتاب نغمه یخ و آتش سال 2005 طی 753 صفحه به چاپ رسید. جنگ پنج پادشاه به نظر به پایان خود نزدیک می‌شود. راب و گرجوی مرده‌اند. استنیس برای جنگیدن پشت دیوار رفته است و جان اسنو به عنوان فرمانده سربازان محافظ دیوار معرفی شده است. تایوین لنیستر مرده و حالا پسر کوچکترِ سرسی که تامن نام دارد شاه است و با مارگری ازدواج می‌کند. از سوی دیگر یک گروه مذهبی در پایتخت قدرت گرفته‌اند و اول ملکه و بعد سرسی را به اتهام زنا زندانی می‌کنند.

در جزایر آهن، بالون مرده و برادرش یورون از سفر برگشته و قصد خکومت دارد. او باید با آشا، دختر بالون مقابله کند که حریف قدری است. در دورن، دخترانِ حرامزاده‌ی اوبرین مارتل قصد انتقام خون پدرشان را دارند و موفق می‌شوند تنها دخترِ سرسی، آریان را زندانی کرده و بعد به قتل برسانند. آریا استارک توانسته به جمع قاتلان بدون چهره ملحق شود و کیش آنها را بیاموزد. برای این کار، باید خود قبلی‌اش را فراموش می‌کند تا بتواند صورت خود را تغییر دهد.

رقص اژدهایان

پنجمین کتاب نغمه یخ و آتش سال 2011 طی 1016 صفحه به چاپ رسید. این آخرین کتابی است که تاکنون چاپ شده است. البته در انتشار این کتاب هم خلف وعده صورت گرفت. در ابتدا قرار بود کتاب رقص اژدهایان یک سال بعد از کتاب ضیافتی برای کلاغ‌ها چاپ شود اما پنج سال بین این دو فاصله افتاد.

استنیس موفق به شکست مردم وحشی پشت دیوار می‌شود و رهبر آنها منس را اعدام می‌کند. با این حال در تلاش برای شکست سایر رقبا وارد جنگ با رمزی بولتون می‌شود و شکست می‌خوررد. جان اسنو، یکی از وایت واکرها را گیر انداخته و برای دفاع از دیوار، با تورموند که یکی از رهبران مردم پشت دیوار است اتحاد برقرار می‌کند و برای اولین بار به آنها اجازه عبور از دیوار را می‌دهد. برن هم به پشت دیوار می‌رود و با فرزندان جنگل روبرو می‌شود. آنها به او می‌گویند که وایت‌واکرها چطور به وجود آمدند و چه هدفی را دنبال می‌کنند. برن که معلول شده است، رفته‌رفته به شخصیت مهمتری تبدیل می‌شود.

تیریون از هفت اقلیم خارج می‌شود و سراغ دنریس در سرزمین‌های آزاد می‌رود. او قصد دارد به مادر اژدها در پس گرفتن امپراطوری پدرانش کمک کند. با کمک تیریون که حالا وزیرِ دنریس است، آنها به پیشروی خود در سرزمین‌های آزاد ادامه می‌دهند. آریا حالا یک قاتل بدون چهره است و ماموریت‌هایی را برای قتل انجام می‌دهد. سرسی به گناهان متعدد خود اعتراف می‌کند. او را لخت می‌کنند و در شهر میچرخانند. او به ردکیپ برمی‌گردد و با کمک زیردستان خود، معبد مذهبی‌ها را نابود می‌کند. تامن، پسر او که مارگری را در این انفجار از دست داده، با دیدن این صحنه خودکشی می‌کند. حالا سرسی تمام فرزندانش را از دست داده و خود بر تخت می‌نشیند.

بادهای زمستان

ششمین کتاب مجموعه نغمه آتش و یخ قرار است سال 2022 منتشر شود. آنطور که ادعا شده کتاب در دو جلد منتشر می‌شود و سه هزار صفحه دارد. این کتاب، بسیار بیشتر از کتب قبلی خوانندگان را منتظر گذاشته است. این در حالی است که مارتین سال 2011 ادعا کرده بود دو کتاب بعدی کمتر از کتاب قبلی خوانندگان را منتظر می‌گذارد. او بارها طی یک دهه اخیر صحبت‌هایی از صفحات نوشته‌ شده کرد که با توجه به اینکه در سال 2022 او هنوز مشغول نوشتن است، به نظر هر بار درگیر تغییر شده‌اند.

او در سال 2016 یک سری توضیحات در مورد کتاب داده بود. گفته بود:

بیست سال است که به شما می‌گویم زمستان دارد می‌آید. زمستان وقتی است که چیزهای مرده، سر و یخی جهان را به تیرگی می‌گرایند. قرار نیست داستانی داشته باشیم که حال همه آدم‌ها را خوب می‌کند. بعضی از شخصیت‌ها در جاهای بدی گیر افتاده‌اند. اتفاقات بدتر می‌شود، برای بسیاری از شخصیت‌ها اینطور است.

رویای بهار

آخرین کتاب مجموعه نغمه یخ و آتش خواهد بود. در ابتدا عنوان شده بود که نام کتاب «زمانی برای گرگ‌ها» خواهد بود اما بعد عنوان رویای بهار جایگزین شد. حدس زده می‌شود که پایان کتاب، شباهت‌هایی به سریال بازی تاج و تخت داشته باشد. با توجه به اینکه نماد خاندان استارک، گرگ است و در سریال هم یک استارک در پایان به شاهی انتخاب شده بود. چیز بیشتری در این خصوص مشخص نیست. هیچ‌گونه زمان‌بندی در مورد زمان انتشار کتاب وجود ندارد. با توجه به اینکه جورج مارتین 74 ساله شده، نگرانی‌هایی در مورد سلامتی او وجود دارد که ممکن است ایجاد مشکل در انتشار این کتاب نماید.

بخشی از متن کتاب

دنی به کنار پنجرهاش رفت و با حسرت به آبهای خلیج نگاه کرد. برجهای پنتاس که با آجرهای مربع ساخته شده بودند، در برابر خورشید در حال غروب نیمرخهاي سیاهی بودند. دنی می‌توانست بشنود که روحانیونِ سرخ حین روشن کردن آتش‌های شبانگاهی آواز می‌خوانند و بر سر بچه‌های ژنده‌پوش فریاد می‌کشند که خارج از دیوارهای عبادتگاه آنها بازی کنند. براي لحظه‌ای، دنی آرزو کرد که می‌توانست با آن بچه‌ها باشد، پا برهنه و با لباس‌های پاره پاره، بدون گذشته و بدون آینده و مجبور به حضور در مهمانی ویلای کال دروگو نباشد.

یک بازی تاج و تخت، صفحه 31، ترجمه سحر مشیری

پیراهن سرسی کتاب برفی، به سفیدی شنل گارد شاهی بود. آستین‌های چاکدارش آستر ساتن طلایی را به نمایش می‌گذاشتند. توده‌های موی زد روشنش در دسته‌های پرپشت روی شانه‌های عریانش ریخته بودند. دور گردن باریکش حلقه‌ای از الماس و زمرد آویزان بود. سفید به طرز عجیب معصوم نشانش می‌داد، انگار باکره بود. اما گونه‌هایش به رنگ دیگری گل انداخته بود.

نبرد پادشاهان، صفحه 800، ترجمه سحر مشیری

وقتی آويژه‌ها به شهر رسيدند، خورشيد غروب كرده بود. كلاغ‌ها و گرگ‌ها روی باقيمانده اجساد اسب‌های سنگين
كوهوری در زير ديوارهای شهر ضيافتی برپا كرده بودند. پرچم سفيدها و پسردوم‌ها درست مثل تجاری كه با شرايط
نابرابری نا اميدكننده‌ای روبرو شوند، گريخته بودند. با رسيدن تاريكی دوتراكی‌ها به اردوگاه‌های خود پناه بردند تا
بنوشند و برقصند و بخورند. همه آنها يقين داشتند كه فردا برای شكستن دروازه، يورش به سمت ديوارها، تجاوز،
غارت و اسير كردن به همان سبكی‌ می‌پسندند، برمي‌گردند. اما وقتی سپيده زد و تمو و همخونانش كالاسارش را از
اردوگاه بيرون آوردند با سه هزار آويژه روبرو شدند كه با پرچم‌های مزين به بز سياهی كه بالاي سرهاشون در اهتزار
بود جلوی دروازه شهر صف كشيده‌اند.

طوفان شمشیرها، صفحه 150، ترجمه سحر مشیری

اقتباس از داستان

بازی تاج و تخت

سال 2006 دیوید بنیوف در تماسی تلفنی با مدیربرنامه مارتین، در مورد ساخت اقتباسی براساس داستان صحبت کرد. بنیوف علاقه‌مند به ژانر فانتزی بود اما هیچکدام از کتاب‌های مجموعه را تا آن زمان نخوانده بود. پس از تماس اولیه، او کتاب‌ها را خواند و با دی.بی وایس صحبت کرد و از او خواست که کتاب‌ها را به فیلم تبدیل کنند. آنها HBO را راضی به این پروژه کردند و طی جلسه‌ای پنج ساعته با مارتین در لوس آنجلس، جواب مثبت را گرفتند. مارتین تنها زمانی به آنها جواب مثبت را داد که توانستند به این سوال جواب دهند که مادر جان اسنو چه کسی است؟

برنامه سازندگان در ابتدا ساخت فیلم بود اما مارتین مخالفت کرد. او اعتقاد داشت که اگر قصد ساختن فیلم را دارند، مانند ارباب حلقه‌ها باید سه‌گانه ساخته شود. سرانجام به این نتیجه رسیدند که داستان غیرقابل فیلم‌شدن است. همینطور مسئله دیگر این بود که برای ساخت فیلم باید رده سنی سیزده سال را حفظ می‌کردند که فیلم فروش داشته باشد. این به معنی آن بود که رابطه جنسی، خونریزی و فحاشی باید حذف می‌شد. اینطور با HBO به توافق رسیدند که سریال ساخته شود.

ژانویه 2007 کار رسما کلید خورد. دو سال بعد، اولین اپیزود یعنی «زمستان در راه است» فیلم‌برداری شد. با این حال HBO آن را نپسندید و دستور داد تقریبا همه‌چیز عوض شود. مارتین تا فصل چهارم، در هر فصل خود فیلم‌نامه‌ی یکی از قسمت‌ها را می‌نوشت. با این حال، پس از آن از تیم نویسندگی سریال جدا شد. پخش سریال از آوریل 2011 تا می 2019 به درازا انجامید. سریالی که به طور کل مدیوم سریال‌سازی را دگرگون ساخت و محبوبیتی به دست آورد که چه تا آن زمان و چه در سال‌های پس از آن، هرگز تکرار نشد.

زمستان در راه است-اپیزود اول بازی تاج و تخت
زمستان در راه است-اپیزود اول بازی تاج و تخت

خاندان اژدها

سال 2018 جورج آر آر مارتین صحبت از چند اسپین‌آف برای سریال کرد. در طی سه سال پس از آن، HBO چندین مجموعه را به عنوان پروژه‌های احتمالی بر اساس کتاب‌های نغمه یخ و آتش معرفی کرد. بین آن پروژه‌ها، تنها موردی که رسما کلید خورد و به مرحله پخش رسید خاندان اژدها بود. مارتین در کنار رایان کندال، تهیه‌کننده‌های اجرایی کار هستند. همینطور میگوئل ساپوچنیک که سازنده‌ی قسمت نبرد حرامزاده‌ها بود و بابت آن جایزه امی برده بود، به عنوان سازنده انتخاب شد.

داستان دویست سال پیش از ابتدای سریال بازی تاج و تخت را به تصویر می‌کشد. تارگرین‌ها با اژدهایان بسیار خود، در اوج قدرت هستند و کسی را یارای مقابله نیست. با این حال خیلی زود این صلح ظاهری با چالش روبرو می‌شود و با مرگ شاه وسیریس تارگرین که هرگز در طول سلطنت خود دست به جنگ نزد، بین خانواده‌ی او جنگ در می‌گیرد. تاکنون چند قسمت از سریال پخش شده که توانسته موردتوجه قرار بگیرد. همینطور با توجه به اینکه این سریال و سریال مهم دیگر این روزها، «حلقه‌های قدرت» از آمازون همزمان شده‌اند، آمارها نشان می‌دهد که خاندان اژدها با اختلاف بینندگان بیشتری دارد و نبرد را برده است.

خاندان اژدها-سریال
خاندان اژدها-سریال

جایگاه کتاب

طبق آماری مربوط به سال 2017 (آمار جدیدتری نیست) کتاب به 47 زبان ترجمه شده است. همینطور اینطور گزارش شده که کل مجموعه جمعا تاکنون 90 میلیون نسخه فروش رفته است. البته باید به امر اشاره کرد که شهرت کتاب تا پیش از شروع مجموعه سریال از شبکه HBO تنها در دنیای نردهای فانتزی بود. پس از شروع پخش سریال شهرت مارتین و کتاب‌هایش ده‌ها برابر بیشتر شد.

برای بررسی جایگاه کتاب در نزد مخاطبان به سراغ گوگل ترندز رفتیم. این ابزاری از گوگل است که به ما در مقایسه کلیدواژه (اینجا یک سری کتاب) با شرایط قابل تعیین، کمک می‌کند. دیتای مربوط به این ابزار، از نتایج جستجوی کاربران تعیین شده است. از همین ابزار برای بررسی وضعیت کتاب حاضر استفاده کردیم. به این ترتیب، کتاب را با یک سری کتاب در فضای مشترک مقایسه کردیم. از این رو، مجموعه ارباب حلقه‌ها، آلیس در سرزمین عجایب، سرگذشت نارنیا و مجموعه‌ی توایلایت را مقایسه کردیم. نتیجه این بود که طی ده سال اخیر، توجه به نغمه یخ و آتش بیشتر از همه این مجموعه‌ها بوده است.

نغمه یخ و آتش-گوگل ترندز
نغمه یخ و آتش-گوگل ترندز

همینطور سراغ گودریدز رفتیم. گودریدز سایتی شبیه به شبکه اجتماعی برای عاشقان کتاب است. بین کتاب‌های جورج آر آر مارتین در گودریدز، بیشترین امتیاز را با اختلاف کتاب «یک بازی تاج و تخت» دارد. 2.2 میلیون نفر به کتاب امتیاز داده‌اند. میانگین این نمرات 4.4 است که نمره بسیار قابلی است. در ادامه جنگ پادشاهان، کتاب دوم 863 هزار امتیاز دارد. طوفان شمشیرها کتاب سوم، 724 هزار، ضیافت کلاغ‌ها 683 هزار و رقص اژدهایان 607 هزار امتیاز دارند. به لحاظ امتیازها، طوفان شمشیرها با نمره 4.54 از 5 بیشترین درصد امتیازات مثبت را دریافت کرده است. در زمینه آوردن نظر مثبت و منفی در خصوص کتاب، تنها به کتاب اول اکتفا خواهیم کرد.

نظر مثبت

5 از 5 به کتاب نمره داده است:

از اینکه سریال رو دیده بودم فقط در صفحات پایانی کتاب خوشحال نبودم، چون می‌دونستم چه اتفاقاتی در انتظارمه و از هیجان هم خبری نبود. ولی به جز این، تجربه تصور تمام فضاهای فیلم و بازیگران به همراه نوشته‌های کتاب واقعا عالی بود. خیلی طبیعیه که بعضی از جزئیات و داستان‌ها در فیلم گم میشن و خیلی‌هاش رو هم من متوجه نشده بودم، ولی بعد از خوندن کتاب انگار تازه به چشم اومدن. جواب خیلی از سوالات و ابهاماتم نسبت به خط هم داستان داده شد. اما به نظرم مهم‌ترین چیزی که در فیلم اصولا گم میشه، احساسات کاراکترهاست. انگار شخصیت‌های داستان رو حالا جور دیگه‌ای می‌بینم.

جنبه‌ی تیره‌تر افکار تیریون، ناپختگی جان و عقده‌های عمیقش از لقب اسنو و حماقت کودکانه سانسا بیشتر درک کردم. ولی وارد شدن به افکار دنریس شاید بهترین تجربه‌ی این کتاب بود. اینکه عشق عمیقش به کال رو این‌بار واقعا حس کردم و در مدت کوتاهی واقعا “بزرگ” شد و مسیر تبدیل شدن به مادر اژدها رو طی کرد

کامنت فارسی از مائده

نظر منفی

یک ستاره از 5 ستاره:

یک سری نویسنده فانتزی داریم که فکر می‌کنند کاری متفاوت در این ژانر انجام می‌دهند. به شکلی خنده‌دار همگی یک سری کتاب قابل پیش بینی می‌نویسند. درون‌مایه‌ی همه این کتاب‌ها یک قهرمان، یک شرور، یک عشق و دنیایی است که باید نجات داده شود. داستان خوبی می‌شود اگر خوب تعریف شود. اگر هیجان‌انگیز، عجیب و دارای اوج‌های جالب باشد. وقتی بد تعریف می‌شود، تنها یک ماجرای تکراری است. متاسفانه بیشتر کتاب‌های فانتزی همینطور هستند.

همین فراوانی احتمالا مارتین را سوی این ژانر آورد. می‌خواست متفاوت باشد. متاسفانه شما نمی‌توانید انتخاب کنید که متفاوت باشید. همانطور که نمی‌توانید انتخاب کنید خلاق باشید. او این بین دست به کاری زد که هیچ نویسنده دیگری نزده است: کشتن فانتزی‌های چند جلدی. بنا بر صحبت‌های یک سری دوستانم که در انتشاراتی‌ها کار می‌کنند، مارتین هیچوقت نتوانسته کتاب‌ها را در وقت مقرر تحویل دهد. با توجه به اینکه مدیر انتشاراتی که کتاب‌های او را نشر می‌دهد دوست قدیمی‌ اوست، جمع‌بندی این است که دیگر انتشاراتی‌ها حاضر به چنین ریسکی نیستند. چیزی که شاید ایده‌های زیادی را از تبدیل شدن به داستان محروم کند.

کامنت انگلیسی مربوط به سال 2007

بهترین ترجمه مجموعه نغمه یخ و آتش

 • بازی تاج و تخت | رقص با اژدهاها | نبرد پادشاهان | جشنی برای کلاغ‌‌ها | طوفان شمشیرها | نشر ویدا | رویا خادم الرضا
  • تنها چاپ رسمی تمام جلدهای کتاب است. با توجه به درون‌مایه‌ی کتاب، سانسورهای زیادی در این نسخه اتفاق افتاده است. چاپ نسخه‌های کتاب با نشر ویدا، از سال 1399 تاکنون رخ داده است.
نشر ویدا-نسخه های نغمه یخ و آتش
نشر ویدا-نسخه های نغمه یخ و آتش
 • کتاب نغمه آتش و یخ جلدهای اول تا سوم | سحر مشیری
  • این نسخه که می‌توان به راحتی آن را در اینترنت رایگان دانلود کرد، توسط نشری به چاپ نرسیده است. فاقد سانسور است و مترجم اطلاعات خوبی از دنیای فانتزی دارد. با این حال با توجه به عدم شناخت دقیق زبان فارسی و اصول نگارشی، ممکن است بابت خواندن کتاب اذیت شوید.
نغمه یخ و آتش-سحر مشیری-ترجمه غیررسمی
نغمه یخ و آتش-سحر مشیری-ترجمه غیررسمی
 • زمستان در راه است | نشر مهرگان خرد | علی نصرالهی
  • والری فرانکل استل کتاب را نوشته و در آن به بررسی داستان می‌پردازد. از آن جمله می‌توان به مقایسه قهرمانان داستان با اسطوره‌های دوره شوالیه‌گری در اروپا اشاره کرد. همینطور اشارات متعدد به گفته‌های مارتین در خصوص داستان شده که خواندن نغمه آتش و یخ را جذاب می‌کند.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *