0

نظافت راه پله با چند ترفند ساده (سنگی، فلزی، چوبی)

نظافت راه پله با چند ترفند ساده (سنگی، فلزی، چوبی)

تمیزکاری و پاک کردن سطوح خاص، همیشه یکی از دغدغه‌های افراد بوده است. چراکه برخی از سطوح بسیار حساس‌اند و پاک کردن آن‌ها نیاز به دانش و مواد خاصی دارد. نظافت راه پله ‌یکی از تمیزکاری‌هایی است که باید به‌صورت روزانه و مداوم انجام شود، بنابراین اگر ایده مناسبی برای آن نداشته باشید، می‌تواند به کاری طاقت‌فرسا و خسته‌کننده تبدیل شود.

برای نظافت راه پله ، مواد شیمیایی پاک‌کننده متنوعی وجود دارد که معمولاً خیلی از افراد نیز فقط از آن‌ها استفاده می‌کنند. البته ناگفته نماند که مواد طبیعی که خاصیت گندزدایی و برق انداختن سطوح را دارند، کم نیستند و بهتر از مواد شیمیایی نیز عمل می‌کنند. چراکه هم موجب خراب شدن سطوح نمی‌شوند و هم عوارضی برای فردی که در حال کار با آن‌ها است ندارد. از طرف دیگر قیمت پایین‌تری نیز دارند.

طی این مقاله قصد داریم با معرفی بهترین مواد برای نظافت راه پله ساختمان‌ها، دغدغه شما را برای تمیزکاری و خانه تکانی از بین ببریم. همچنین راه پله‌هایی با جنس سنگ‌های مختلف و یا چوب را نیز بعد از خواندن این مقاله قادر خواهید بود که به‌آسانی پاک کنید.

چگونه سطح راه پله را شفاف و براق کنیم؟

علاوه بر پاک کردن گردوغبارها و آلودگی‌ها از روی راه پله‌ها، یکی از مشکلاتی که برای آن‌ها ممکن است به وجود بیاید، لکه شدن سطح راه پله است که ممکن است درنتیجه تمیز کردن مکرر با وسیله نامناسب و یا کثیف بودن آن‌ها برای مدت‌زمان طولانی یا عوامل دیگر، سطح راه پله‌ها شفافیت خود را از دست دهد و ظاهر زیبایی نداشته باشد. راه‌حلی که برای این مشکل وجود دارد، پولیش سنگ راه پله است که در ادامه با این روش بیشتر آشنا خواهید شد.

همانند کفش‌هایی که براق و شفاف نیستند و پس از واکس زدن شفافیت خود را به دست می‌آورند، راه پله‌ها نیز چنین حالتی دارند. اگر راه پله‌های شما نیز پس از تمیزکاری درخشان نیست، می‌توانید آن را پولیش کنید.

پولیش کردن روشی است که شفافیت سطح راه پله‌های شمارا دوباره بازمی‌گرداند. البته توسط افراد ماهر و متخصصی که در این زمینه مهارت دارند انجام می‌شود. فراموش نکنید که اگر به شکل درست و اصولی انجام نشود، ممکن است دوباره به سنگ‌ها آسیب بیشتری بزند.

نکاتی برای نظافت راه پله از جنس سنگ مرمر

با توجه به اینکه سنگ راه پله‌ها معمولاً از جنس سنگ مرمر است، بنابراین در رابطه با پاک کردن هرگونه آلودگی از روی سنگ‌های مرمر باید گفت که بهترین ماده شستشو دهنده این نوع سنگ‌ها پودر ماشین لباس‌شویی است. شما می‌توانید با پودر لباسشویی و اندکی آب محلولی بسازید که می‌تواند به‌صورت کامل همه آلودگی‌ها را از روی سنگ‌های مرمر راه پله بشوید.

اگر سنگ راه پله شما دچار لک شده است و در پاک کردن آن دچار مشکل شده‌اید، می‌توان آن را با آب‌اکسیژنه شستشو داد. آب‌اکسیژنه قدرت لکه بری زیادی بر روی سنگ مرمر دارد. توجه داشته باشید که نباید از مواد شوینده بسیار قوی برای پاک کردن سنگ‌های مرمر به‌صورت مکرر استفاده کرد. چراکه شفافیت این سنگ‌ها در اثر استفاده از مواد شیمیایی مختلف ممکن است کاملاً از بین برود و آسیب‌های جدیی به سطح سنگ راه پله شما وارد شود.

نکاتی برای نظافت راه پله از جنس سنگ مرمر

نکته مهمی که در مورد راه پله‌های مرمری قابل‌توجه است این است که اگر راه پله شما در اثر شستشوی نادرست با مواد نامناسب دچار ترک و یا خط و خش شده است می‌توان آن را برطرف نمود. اما بهترین راه برای برداشتن این ترک‌ها بر روی سنگ مرمر چیست؟

بهترین راه برای برداشتن این ترک‌ها بر روی سنگ مرمر

ترکیب پودر اکسید قلع می‌تواند به‌اندازه روش‌های پولیش کردن به‌صورت کاملاً تخصصی ترک‌هایی که سنگ مرمر برداشته است را از بین ببرد. بنابراین با تهیه اکسیدِ قلع و مالیدن آن بر روی ترک‌های سنگ‌های مرمر می‌توان ظاهر آن‌ها را مانند روز اول یکدست کرد.

همچنین اگر سنگ مرمر شما رنگ سفید مطلق دارد، ترکیب آب‌نمک و لیمو به‌صورت خمیری می‌تواند از بین برنده ترک‌ها باشد. البته ممکن است پس از منجمد شدن این ترکیب، رنگ زیبایی با شفافیت بالا نداشته باشد که برای رفع این مشکل می‌توان مقداری روغن روی آن بمالید پس‌ازآن شفافیت و سطح یکدستی ایجاد می‌شود. بنابراین بهتر است قبل از شستشوی راه پله‌های مرمری، خط و خش‌های آن را با روش‌های گفته‌شده از بین ببرید.

استفاده از مواد طبیعی برای نظافت راه پله مرمری

پاک‌کننده‌های شیمیایی، امروزه در انواع مختلف با شدت پاک‌کنندگی بسیار بالا وجود دارند. اما دغدغه اصلی در استفاده مکرر از آن‌ها، علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی برای خود فرد، می‌تواند سطح سنگ را خراب کند و انواع خط و خش یا لکه را در آن ایجاد کند. بنابراین معمولاً برای پاک کردن مکان‌هایی مانند راه پله که به‌صورت روزانه و مکرر باید انجام شود، استفاده از پاک‌کننده‌های طبیعی که عوارضی ندارند و قیمتشان آن‌چنان بالا نیست پیشنهاد می‌شود. در ادامه بهترین ترکیب‌های مواد طبیعی برای پاک کردن فوری و قطعی راه پله‌هایی از جنس مرمر را به شما معرفی خواهیم کرد.

ترکیب سرکه با پودر سنگ

این ترکیب برای مواقعی استفاده می‌شود که راه پله‌های مرمری شما به‌شدت لک شده‌اند و پاک کردن آن‌ها با موادی مانند شوینده‌های معمولی یا پودر ماشین لباسشویی تقریباً غیرممکن شده است. در این شرایط شما می‌توانید پودر سنگ بسیار نرم و سبک را تهیه‌کرده و سپس آن را با آب‌لیمو مخلوط‌ کنید.

ترکیب کردن این دو ماده را تا زمانی که خمیری روان به دست می‌آید ادامه دهید سپس سطح راه پله را آن قسمت‌هایی که لکه‌های بسیار عمیق در آن ایجادشده است به این ماده آغشته کنید و حدود ۱۰ ساعت منتظر بمانید، بعدازآن سطح موردنظر را با آب گرم شستشو دهید. آن موقع خواهید دید که تمام لکه‌ها از بین رفته‌اند. درحالی‌که چون شما از ماده شیمیایی استفاده نکرده‌اید سطح سنگ مرمر راه پله شما آسیبی ندیده است و همچنان شفاف و براق است.

 گازوئیل

استفاده از موادی مانند گازوئیل شاید از ذهن دور باشد اما بهترین گزینه برای پاک کردن سنگ‌های مرمری که کاملاً سیاه هستند، استفاده از گازوئیل است.

اگر سنگ مرمر ساختمان شما به رنگ سیاه است و پس از پاک کردن آن‌ها با مواد معمولی حس می‌کنید که سطح سنگ سفید به نظر می‌رسد و کدر شده است یا لکه‌هایی در آن نمایان می‌شود، بهتر است آن را با پارچه‌ای که به گازوئیل آغشته کرده‌اید شست‌وشو دهید. آن موقع خواهید دید که سطح مرمر شما کاملاً سیاه و براق است این در حالی است که دیگر شوینده‌ها نمی‌توانند چنین اثری از خود به‌جای بگذارد.

ترفندهایی برای نظافت راه پله چوبی

راه پله‌های چوبی بااین‌وجود که ظاهر بسیار زیبا و استفاده زیادی دارند، مراقبت از آن‌ها نیز بسیار حساس و سخت است. بنابراین باید ترفندهایی برای نظافت راه پله‌های چوبی خود، مخصوصاً راه پله‌های داخل خانه که استفاده بسیاری از آن‌ها می‌شود داشته باشید.

نظافت راه پله ‌های چوبی قلق‌های فراوانی دارد. بنابراین قبل از شروع به تمیزکاری این راه پله‌ها، تمامی آلودگی‌های روی آن را با جارو و جاروبرقی پاک‌کنید سپس با یک‌تکه اسفنج یا پارچه‌ای که نفوذپذیری بسیار بالایی دارد سطح راه پله چوبی را مرطوب کنید بعدازآن از پاک‌کننده‌های مخصوص که فقط برای نظافت راه پله‌های چوبی تولیدشده‌اند استفاده کنید.

توجه داشته باشید که هر پاک‌کننده برای نظافت راه پله چوبی مناسب نیست و باید مخصوص این نوع راه پله باشد البته فراموش نشود که دستورالعمل‌های مصرف آن را مطالعه کرده و دقیقاً به همان شیوه عمل کنید. معمولاً پاک‌کننده‌های صابونی که قدرت آن‌چنان بالایی ندارند مناسب نظافت راه پله‌های چوبی هستند و به آن‌ها آسیبی نمی‌رسانند.

نکته حائز اهمیت این است که پس از شستشو با پاک‌کننده‌های مخصوص، باید سریع خشک شود چراکه چوب خاصیت جذب رطوبت دارد و ممکن است دچار آسیب و پوسیدگی شود و از درز و شکاف‌های آن آب نفوذ کند و در آنجا بماند.

فندهایی برای نظافت راه پله چوبی

نکاتی برای تمیز کردن راه پله‌های چوبی

نکات بسیار جالبی در رابطه با راه پله‌های چوبی وجود دارد که شاید هرگز به گوش شما نخورده باشد. اولین قدم برای نظافت راه پله ‌های چوبی، مشخص کردن نوع چوب است.

شما اگر نوع چوب راه پله خود را بدانید، بهتر می‌توانید مواد مخصوصی که برای پاک کردن آن استفاده می‌شود را بیابید. برای مثال راه پله‌های چوبی که از جنس چوب گردو هستند، با مواد خاصی پاک می‌شوند این در حالی است که راه پله‌هایی که با چوب‌های دیگر مانند کاج و… ساخته می‌شوند، به مواد دیگری برای پاک شدن نیاز دارند.

خوب است بدانید راه پله‌های چوبی که از جنس چوب گردو هستند، هنگامی‌که دچار لک‌های مختلفی شوند، با مالیدن مقداری خمیردندان به آن‌ها پاک می‌شوند اما این ماده نمی‌تواند بر روی راه پله‌هایی با انواع سنگ‌های مختلف مرمر و راه پله‌های فلزی کارساز باشد.

از دیگر نکات راهگشایی که برای نظافت راه پله‌های چوبی وجود دارد، می‌توان به جدا کردن برچسب‌ها و کاغذهایی که به راه پله‌ها چسبیده‌اند اشاره کرد. گاه ممکن است برای شما نیز پیش‌آمده باشد که کاغذهایی چسبنده به راه پله‌های شما چسبیده باشند..

 اگر راه پله‌های چوبی‌تان خارج از خانه است، تابه‌حال قطعاً تبلیغاتی کاغذی بر روی آن مشاهده کرده‌اید. برای جدا کردن این نوع مواد، هرگز از ابزارهای تیز مانند چاقو و… استفاده نکنید.

 چراکه فقط سطح چوب شمارا مخدوش و آسیب‌دیده می‌کنند. برای حل این مشکل بهتر است کاغذی که به سطح چسبیده را با روغن‌های مختلف مانند روغن‌زیتون یا روغن مایع چرب کنید و مدتی به آن زمان دهید خواهید دید که به‌راحتی با یک دستمال کاغذها از راه پله جدا می‌شوند و آسیبی به سطح چوب راه پله شما وارد نمی‌شود.

ترفندهایی برای نظافت راه پله فلزی

راه پله‌های فلزی دسته‌ای از راه پله‌های بسیار مدرن و کاربردی هستند که معمولاً در خانه‌های با معماری جدید بیشتر از آن‌ها استفاده می‌شود. پاک کردن سطح این راه پله‌ها، بسیار آسان است و دردسر خاصی ندارد.

برای پاک کردن این نوع راه پله‌ها، ابتدا سطح راه پله را با یک دستمال از جنس نانو تمیز کنید تا هرگونه آلودگی و گردوغبار از روی آن برود. سپس می‌توانید برای پاک کردن جای دست و رد پا از روی آن از شوینده‌های ظرف‌شویی و لباسشویی استفاده کنید.

پاک کردن آن‌ها زمان زیادی نمی‌برد و با توجه به اینکه نفوذپذیری و قدرت جذبی ندارند. برخلاف راه پله‌های چوبی در صورت مرطوب ماندن خراب و پوسیده نمی‌شود. البته شایان‌ذکر است که مشکلی که این رابطه‌ها می‌توانند داشته باشند این است که در صورت مرطوب بودن ممکن است لیز شوند و راه رفتن بر روی آن‌ها فرد را دچار آسیب و سقوط از راه پله بکند. بنابراین توصیه می‌شود حتماً پس از شستشوی این راه پله‌های فلزی، آن‌ها را کاملاً خشک‌کنید.

ترفندهایی برای پاک کردن نرده راه پله‌ها

تا اینجای مقاله راه‌حل‌هایی برای پاک کردن انواع راه پله‌ها با جنس‌های مختلف خواندید. اما دیگر قسمت‌هایی که در هنگام نظافت راه پله ‌ها باید به آن‌ها نیز پرداخت، تمیز کردن نرده راه پله است. در ادامه متن اطلاعات جامعی دراین‌باره دریافت خواهید کرد.

نرده‌ها، وسیله‌ای برای حفظ تعادل هنگام راه رفتن بر روی راه پله‌اند. بنابراین همه هنگام استفاده از راه پله دست‌هایشان آن را لمس می‌کند. همین عامل موجب نشستن انواع آلودگی‌ها بر روی نرده‌ها می‌شود. برای پاک کردن نرده‌ها اگر آلودگی آن‌چنانی بر روی آن‌ها نیست، گردگیری سطحی می‌تواند این گردوغبارها را از بین ببرد. اما اگر لکه‌های عمیق‌تری بر روی نرده نقش بسته‌اند که خیلی از آن‌ها مدت زیادی است که مانده‌اند، بهتر است به روشی که در ادامه خواهیم گفت عمل کنید.

ابتدا یک شیشه‌شور تهیه کنید و سپس ترکیبی از سرکه آب‌لیمو و آب درون آن بریزید. سپس آن را بر روی نرده اسپری کنید و با یک دستمال نرده را تمیز کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که مطمئن شوید لکه‌ها از بین رفته‌اند و یا حل‌شده‌اند.

اگر میدانید که لکه‌ها ممکن است چرب باشند از چند قطره ماده شوینده نیز استفاده کنید. و آن را به محلول خود بی افزایید. سپس پس از پاک‌سازی کامل لکه‌ها و چربی‌ها و انواع آلودگی‌ها بر روی نرده، مقداری روغن‌زیتون را به یک دستمال بمالید. راه پله و نرده‌ها را یک‌بار دیگر با آن نیز تمیز کنید این‌گونه نرده‌های شما کاملاً براق خواهند ماند.

ترفندهایی برای پاک کردن نرده راه پله‌ها

سخن پایانی

راه پله‌ها، به‌عنوان قسمت‌های اصلی و اجزای مهم ساختمان، همیشه به مراقبت و تمیزکاری نیاز دارند. با توجه به جنس آن‌ها که ممکن است از انواع چوب و فلز یا سنگ باشد، مواد و ترفندهای مختلفی برای پاک‌سازی نیاز دارند. اگر درست و اصولی انجام نشوند، ضرر و زیان زیدی به ساختمان شما وارد می‌کنند.

 در انتخاب شوینده‌ها، روش پاک کردن و حتی انتخاب دستمال‌های مخصوص برای نظافت راه پله‌ها دقت کنید و آن را با دقت انجام دهید. اجازه ندهید که آلودگی‌ها مدت زیادی بر روی راه پله‌های شما باقی بماند چراکه شفافیت سطح شما را از بین می‌برد. از طرف دیگر پاک کردن مکرر با شوینده‌های بسیار قوی نیز به همان انداز می‌تواند سطح کار را خراب کند.

نکته‌هایی که در این مقاله از مجله خوبو ذکر شد، شما را کمک می‌کند تا راه پله‌هایتان را بار هر نوع جنسی به‌راحتی و ساده‌ترین روش پاک‌سازی و نظافت کنید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *