0

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آموزش انگلیسی-زبان دوم.

بسیاری خانواده‌ها، بچه‌های خود را برای یادگیری زبان انگلیسی به موسسات مختلف می‌فرستند. چیزی که موافقان و مخالفانی دارد. ما، در خوبو سعی خواهیم کرد به طور مفصل به مسئله‌ی آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، به کودکان بپردازیم.

چرا یادگیری انگلیسی مهم است؟

زبان انگلیسی، یک زبان ژرمن غربی است که با آنگلوساکسون‌ها به انگلستان آورده شد. همینطور این زبان با لاتین، یونانی، فرانسوی و زبان وایکینگ‌ها در مقاطع مختلف تاریخی مخلوط شد و به چیزی تبدیل شد که حالا آن را می‌شناسیم. به عنوان زبان اول، افراد کمتری به انگلیسی به نسبت هندو، چینی یا اسپانیایی صحبت می‌کنند. با این حال وقتی جمع افرادی که به عنوان زبان دوم یا سوم انگلیسی را می‌دانند به لیست قبلی اضافه می‌کنیم، انگلیسی در بالای لیست قرار می‌گیرد.

وقتی بریتانیایی‌ها با نیروی دریایی خود شروع به پیشروی به مناطق مختلف کردند و مستعمره به دست آوردند، زبان انگلیسی را هم با خود بردند. انگلیسی را قاتل زبان‌ها می‌نامند. این زبان طوری در مناطق مختلف جهان پراکنده شد که زبان‌های محلی بسیاری را از بین برد. با انقلاب صنعتی، انگلیسی به زبان علم و تکنولوژی تبدیل شد. بعد از جنگ جهانی دوم هم پرچمِ گسترش انگلیسی به دست ایالات متحده آمریکا افتاد.

به این ترتیب، انگلیسی به زبان میانجی تبدیل شد. مطالب علمی و فرهنگی دست اول، عموماً به انگلیسی منتشر می‌شود. کنفرانس‌های بین‌المللی به انگلیسی، به عنوان زبان میانجی برگزار می‌شوند. در سفر به کشورها در هر گوشه‌ی جهان، انگلیسی چیزی است که می‌تواند دیوار زبان را بکشند و باعث همزیستی شود.

از سوی دیگر در 67 کشور جهان، انگلیسی زبان رسمی است. برای مهاجرت به این کشورها، دانستن انگلیسی کفایت می‌کند و نیاز نیست زبان دیگری را یاد بگیرید. همینطور در تقریباً تمام کشورهای جهان و بخصوص در کشورهای جهان اول، دانشگاه‌های بین‌المللی وجود دارند که تدریس در آنها به انگلیسی انجام می‌شود. این دو مسئله می‌تواند باعث جذابیت یادگیری انگلیسی، با توجه به موج مهاجرت اخیر از ایران باشد.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آموزش زبان انگلیسی به کودکان را می‌توان از جهات مختلفی بررسی کرد. قصد همین کار را داریم.

کلاس درس زبان انگلیسی. آفریقا.
کلاس درس زبان انگلیسی. آفریقا.

آموزش زبان به کودکان درست است؟

این سوال برای بسیاری والدین و حتی سیستم‌های آموزشی مطرح می‌شود که آیا آموزش زبان دوم به کودکان درست است؟ آیا این امر، باعث اختلال در سیستم یادگیری زبان اولِ کودک نمی‌شود؟ انیسیتوی ChildMind، اینطور به این سوال جواب داده است:

این سوالی است که والدین زیادی دارند. جواب مثبت است؛ شما می‌توانید به کودکان زبان دوم را آموزش دهید. نتایج تحقیقات مختلف، از ایده‌ی آموزش زبان در سنین پایین به کودکان به دشت دفاع می‌کنند. بخصوص چون هرچه بزرگتر می‌شویم، سخت‌تر قادر به یادگیری زبان دوم خواهیم بود. اما در کودکی، آماده‌ی گرفتن چنین اطلاعاتی هستیم. می‌توان این مسئله را به سال‌های بعد موکول کرد اما هرچه سن بالاتر برود، یادگیری سخت‌تر می‌شد.

البته اینکه کودکان ممکن است در ابتدا کمی سردرگم شوند هم حقیقت دارد. وقتی دو برچسب مختلف بر چیزها در ذهن بچه زده شود، یا نیاز داشته باشند با افراد مختلف به زبان‌های گوناگون صحبت کنند، گیج می‌شوند. کاملا طبیعی است که کودک، گرامر و ساختار یک زبان را با دیگری قاطی کند و در جمله‌بندی به اشتباه بیفتد. این نه یک اختلال که امری طبیعی است. حتی ممکن است کودک وقتی در حال یادگیری زبان دوم است، مدتی به حالت سکوت فرو برود تا با آن زبان جدید اخت شود. این می‌تواند چند هفته تا یک سال به طول بینجامد. این موارد، رفته‌رفته کنار می‌روند.

برای کودک پنچ تا هفت سال تحصیلی زمان می‌برد که زبان اول خود را در حد آکادمیک یاد بگیرد، حتی اگر در بعضی موقعیت‌ها از زبان دوم استفاده کند. دو زبانه بودن برای کودک امتیازاتی بسیار بیشتر دارد و باعث انعطاف در ذهنیت کودک می‌شود.

در پایان مهم است که با زبانی که با آن راحت هستید با کودک خود صحبت کنید. این زبان اگر انگلیسی یا اسپانیایی یا هر زبان دیگری باشد، مسئله‌ای نیست. این به کودک شما یادآور می‌شود که مهمترین زبان برای دانستن چیست. همینطور شما چارچوب و مفاهیم فرهنگی را به فرزند خود منتقل می‌کنید و به هر زبانی که صحبت کند، آن را دنبال خواهد کرد.

سن مناسب آموزش زبان به کودکان

حال که متوجه شدیم آموزش زبان دوم به کودک امری صحیح است، باید بررسی کنیم چه سنی مناسب این کار است. با توجه به توضیحات سایت معتبر Parent.com به این سوال جواب خواهی داد:

برخی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که توانایی یادگیری زبان در سنین پیش از شش یا هفت سالگی در اوج قرار دارد. برخی دیگر باور دارند این بازه تا زمان بلوغ ادامه خواهد داشت. با این حال، همگی باور دارند که پس از بلوغ یادگیری زبان دوم سخت می‌شود.

اگر تا چند دهه پیش این مسئله را مطرح می‌کردید که چه سنی برای کودک پیش از شروع مدرسه جهت یادگیری زبان دوم مناسب است، همه با تعجب به شما نگاه می‌کردند. خیلی زمان برد تا مسئله جا بیفتد که بهتر است فرد در کودکی زبان را یاد بگیرد.

تحقیقات دانشگاه هاروارد در سال 2015 به طور مفصل مسئله را شرح و بسط داد. مشخص شد که یادگیری زبان دومم، باعث افزایش خلاقیت، مهارت تفکر انتقادی و انعطاف ذهنی کودک می‌شود. سال‌های پیش از شروع دبستان، بخصوص سه سال اول بعد از تولد، مهمترین سال‌ها در زندگی انسان هستند. اینجا جایی است که پایه‌های نگرش، تفکر و یادگیری گذاشته می‌شود. استفاده از این موهبت طبیعی، باعث می‌شود که یادگیری زبان دوم ساده شود.

مسئله شاید در ابتدا چیزی سنگین و سخت به نظر بیاید، اما اینطور نیست. ذهن انسان چیزی شگفت‌انگیز است و روند یادگیری از همان زمان تولد آغاز می‌شود. بسته به اطلاعاتی که در چند سال اول زندگی به دست می‌آوریم، هرچیزی که در آینده یاد می‌گیریم گسترش میابد. پنجاه درصد توانایی یادگیری ما مربوط به همان چهار سال اول زندگی است. همینطور سی درصد یادگیری بین چهار تا هشت سالگی اتفاق می‌افتد. این به معنی اینکه هشتاد درصد دانش ما در هشت سال اول زندگی شکل می‌گیرد نیست. به این معنی است که مسیرهای یادگیری و هوش ما در همین هشت سال مشخص می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند که هرچه زبان‌آموز به لحاظ سنی کوچکتر باشد، توانایی بیشتری برای یادگیری تلفظ‌ها و تلاش برای ساخت صداهای جدید دارد. به بیانی دیگر، سنین سه یا چهار سالگی، آنها قادر هستند در قالب بازی، اطلاعات جدید در زمینه‌ی زبان دوم به دست بیاورند.

فواید آموزش زبان به کودکان

در معرض زبان دوم بودن از سنین پایین به کودک در مسیر ارتباط‌گیری با جهان کمک می‌کند. زندگی درر جایی چندفرهنگی و بالطبع قرارگیری در معرض زبان‌های گوناگون، چیزی بسیار مثبت در شیوه‌ی تفکر انسان‌ها و افزایش صبر و تحمل آنها است. یک نمونه‌ی عینی از این مطلب کشور آمریکا است. بهترین اجتماعات و مهمترین شهرهای این کشور در دو ساحل غربی و شرقی قرار دارند. یعنی جایی که مردم با فرهنگ‌های مختلف به آنجا رسیدند و هرکدام به شیوه‌ی خود برای اقتصاد و فرهنگ منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کردند، تلاش کردند. از موهبت‌های بسیاری که یادگیری زبان دوم می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • پیشرفت زبان اول: وقتی کودک زبان دوم را یاد می‌گیرد، از سیستمی متفاوت در مغز خود استفاده می‌کند. وقتی تلاش دارند معنی واژه‌ای را به زبان دیگر متوجه شوند، مقایسه انجام می‌دهند و این باعث می‌شود نگاهی عمیق‌تر به شکل و ساختار واژه در زبان خود هم انجام دهند.
 • پیشرفت ادراک شناختی: وقتی بچه تلاش می‌کند زبان دوم را یاد بگیرد، مغز او در بخش حافظه‌ی مغز او به جهت توالی و ساختار زبان جدید قوی می‌شود. این باعث می‌شود مسیرهای قدرتمندی برای تمرکز و ایجاد ارتباط بین حفظ و یادآوری اطلاعات ساخته شود.
 • درک و احترام در جهت فرهنگ‌های دیگر: وقتی کودکان در معرض آموزش زبان دوم قرار می‌گیرند، درکی بیشتر نسبت به فرهنگِ پشت آن زبان به دست می‌آورند، رسوم آنها را یاد می‌گیرند و این در شخصیتی که در آینده خواهند داشت تاثیر جدی دارد. این مسئله، باعث آگاهی اجتماعی در بچه می‌شود و بعث می‌شود شهروندی آگاه‌تر در آینده باشد.

چطور نیاز به یادگیری زبان دوم را به کودکان توضیح دهیم؟

توانایی صحبت یا حداقل درک ابتدایی نسبت به زبان دوم، مسئله‌ای است که برای کودک فواید بسیار زیادی خواهد داشت. همانطور که گفته شد دلایل بسیاری وجود دارد که چرا باید آموزش زبان دوم را از سه یا چهار سالگی کودک آغاز کنیم. با این حال درک این مطلب برای بزرگسال یک چیز است و متوجه کردن کودک به این موضوع، مسئله‌ای متفاوت. چطور باید برای کودک توضیح بدهیم که یادگیری زبان دوم فواید بسیاری برایش دارد؟

در درجه اول باید کاری کنیم که کودک مایل به یادگیری زبان دوم شود. زبان‌آموزانی که به امر یادگیری علاقه نشان نمی‌دهند، شانس کمی برای موفقیت دارند. به‌وجود آمدن علاقه، ایجاد ارتباط جدی، داشتن تمرکز و هدف‌گذاری چیزهایی است که فرق ایجاد می‌کند بین حفظ چیزی و بعد فراموش کردن آن، با دانشی که در ذهن می‌نشیند و به کار گرفته می‌شود.

حقیقت این است که کودک به گونه‌ای نیست که لازم باشد بزرگیِ مسئله را به طور کامل برای او باز کنید. برای اینکه کودک شما انگیزه بگیرد، تنها مهم است که یادگیری چیزی متفاوت از یک کلاس خشک آموزشی باشد. باید آموزش به چیزی بازی‌محور و سرگرم‌کننده تبدیل شود. او را در فضایی سرگرم‌کننده برای یادگیری قرار دهید و او را از این بابت تشویق کنید. این می‌تواند در مورد غالب کودکان نقشی موثر ایفا کند.

چطور یادگیری زبان را برای کودک جذاب کنیم؟

 • اهداف بامزه انتخاب کنید: انتخاب اهدافی کوتاه‌مدت، تاثیری مهم در گرفتن انگیزه دارد. همینطور محول کردن وظایفی کوچک، تشویقشان بابت رسیدن به هدف و یافتن چالش بعدی در کنار هم.
 • تشویق: مسئله‌ی تشویق، مسئله‌ای بسیار حساس است. اگر به کودک بابت یادگیری چیزی جدید یک اسباب‌بازی دهید، از این بابت انگیزه می‌گیرد. با این حال مسئله ممکن است به رفتار بچه رسوخ کند. به این معنی که یادگیری به نیت گرفتن جایزه محدود شود؛ یعنی اگر هدیه داده نشود، یادگیری هم متوقف شود. تشویق و دادن جایزه را باید به صورت محدود برای دستاوردهای مهم باقی نگه داشت. در بیشتر وارد تشویق کلامی کفایت می‌کند.
 • مکالمات معنی‌دار: مکالمات دو نفره‌ی عمیق با کودک به گرفتن انگیزه توسط او کمک می‌کند. وقتی کودک را می‌نشانید و در مورد اهمیت بالای مطلبی توضیح می‌دهید، او واکنش مثبت نشان می‌دهد.
 • در نظر گرفتن توانایی‌ها: همه‌ی بچه‌ها توانایی‌هایی یکسان ندارند. پس به جای تمرکز روی دستاوردها، روی تلاشی که بچه نشان داده متمرکز شوید. بچه اگر انگیزه‌ی خود را حفظ کند و به تلاش ادامه دهد، به نتیجه‌ی مدنظر می‌رسد.
 • صحبت به زبان دوم: سعی کنید با کودک به انگلیسی صحبت کنید و به او احساس راحتی بدهید.
 • با هم انجام دهید: وقتی کودک مشغول یادگیری زبان است، کنار او باشید. شما هم حالتی از یادگیری به خود بگیرید.
 • یادگیری را سرگرم‌کننده نگه دارید: با هم کتاب بخوانید، غذا درست کنید و تجربیاتت دیگری انجام دهید که باعث شود از زبان دوم در این بین استفاده کنید.
 • با هم بیرون بروید: با فرزندتان برای پیاده‌روی بروید و نامِ هرتعداد اشیا که می‌بینید را سعی کنید با زبان دوم به یاد بیاورید.
 • ارتباط با دیگران: وقتی کودک در معرض کودک دیگری قرار می‌گیرد که او هم مشغول یادگیری زبانی یکسان است، به پیشرفت او کمک می‌شود.
 • آواز بخوانید: خواندن جملات و حتی تکه‌آهنگ‌ها به آواز کمک بسیاری به کودک جهت یادگیری می‌کند.

بهترین شیوه آموزش زبان دوم به کودکان

موسسه‌های آموزش زبان

حقیقت این است که والدین کمی توانایی و زبان آموزش زبان دوم به کودکان خود را دارند. به همین دلیل اگر بتوانید موسسه‌ای پیدا کنید که به بهترین شکل آموزش را به انجام می‌رساند، بهترین اتفاق خواهد بود. در ادامه چند موسسه که در ایران فعالیت دارند را با هم مرور خواهیم کرد. حقیقت این است که نمی‌تواند یک موسسه را به طور کامل بد و دیگری را به طور کامل عالی معرفی کرد. موسساتی که سراسری هستند، تفاوت کیفیت در هر شهر نسبت به دیگری دارند. همینطور کیفیت کاری مربی و توانایی ارتباط‌گیری او که در هر دو آدم متفاوت است، می‌تواند عاملی تاثیرگذار باشد.

موسسه زبان ایرانیان

این موسسه که در نیاوران تهران قرار دارد، به عنوان یکی از بهترین موسسات آموزش زبان در ایران شناخته می‌شود. آنها به آموزش انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و ترکی استانبولی می‌پردزاند. آنها ادعا دارند که با استفاده از بهترین متدهای آموزش زبان و بهترین مربیان کار خود را پیش می‌برند. کلاس‌های این مجموعه به صورت گروهی، نیمه‌گروهی و خصوص برگزار می‌شود و تمام رده‌های سنی را شامل می‌شود. موسسه زبان ایرانیان، دوره‌های مخصوص برای کودکان و همینطور دوره‌های مخصوص نوجوان‌ها دارد.

دوره‌های آنها برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. آنها در سایت خود، در خصوص آموزش زبان انگلیسی به کودکان نوشته‌اند:

دوره‌ی آموزشی کودکان در موسسه زبان ایرانیان، از سه سالگی شروع می‌شود. آنها در این خصوص در سایت رسمی خود نوشته‌اند:

مؤسسه زبان ایرانیان، یک آموزشگاه زبان انگلیسی معتبر در نیاوران و شمال تهران است که دوره های آموزش زبان انگلیسی کودکان و بزرگسالان به صورت ترمیک و فشرده، زیر نظر مربیان و اساتید مجرب برگزار می‌گردد. متد آموزشی موسسه زبان ایرانیان بر اساس یادگیری زبان مادری طراحی شده است. به این ترتیب که از طریق تقویت مهارت شنیداری، کودکان پس از مدت کوتاهی قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی خواهند بود.

دوره های زبان انگلیسی کودکان به صورت حضوری و کلاس آنلاین زبان کودکان در سه دسته بندی و دو رده بندی سنی در این آموزشگاه در حال برگزاری است. این دوره ها در دو رده بندی سنی 3 تا 7 سال به صورت مدرسه زبان و ترمیک و 7 تا 10 سال به صورت ترمیک اجرا می گردد.

کانون زبان ایران 

کانون زبان ایران را قدیمی‌ترین موسسه آموزش زبان خارجی ایران معرفی می‌کنند. این موسسه سال 1304 تحت عنوان انجمن ایران و آمریکا در ایران شروع به کار کرد. مرکز اصلی این موسسه در بیشتر طول خود در خیابان جمهوری و بعد وصال تهران قرار داشت. انجمن مورداشاره بعد از انقلاب منحل شد و به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واگذار شد. نام آن نیز به کانون زبان ایران تغییر یافت و سعی شد با الگویی جدید، تدریس زبان ادامه یابد. همینک کانون زبان در 31 استان، 135 شهر و 300 مرکز آموزشی بیش از یک میلیون زبان‌آموز را تحت پوشش قرار داده است. به جز انگلیسی، زبان‌های دیگری مثل فرانسوی، آلمانی، عربی، اسپانیایی، ایتالیایی، روسی، چینی و ترکی استانبولی نیز در کانون تدریس می‌شوند.

کانون زبان، تمرکز خود را روی آموزش کودکان نگذاشته است. به جای آن بیشتر روی آماده‌سازی افراد برای آزمون‌هایی مانند تافل متمرکز هستند. با این حال، آنها چندین مرکز دارند که به آموزش کودکان می‌پردازد.

سفیر

موسسه آموزش زبان سفیر گفتمان که به عنوان سفیر معروف است سال 1378 در منطقه‌ی قلهک تهران افتتاح شد. این موسسه که همینک 63 شعبه در تهران و مراکز استان‌ها دارد، در دو زمینه‌ی آموزش آنلاین و برگزاری کلاس‌های آموزشی فعالیت درد. سفیر از فعالترین مراکز آموزش زبان در ایران است و تنها دو هزار مدرس آموزش زبان در استخدام خود دارد. آنها همینطور چند گواهینامه آموزش زبان دوم از ایزو 9001 در مدیریت کیفیت، ایزو 1002 در مدیریت شکایات مشتریان و چند نمونه‌ی دیگر مانند این دارند. آنها در پایان دوره‌های مدارک رسمی‌ای هم به زبان‌آموز می‌دهند که البته در زمینه‌ی مهاجرت، کمک چندان به حساب نمی‌آید.

دوره‌ی آموزش زبان انگلیسی به کودکان در موسسه سفیر بین 7 تا 12 سالگی است. این دوره شامل دو بخش مبتدی و پیشرفته (جمعاً 35 ترم) می‌شود. آنها، در این خصوص در سایت خود نوشته‌اند:

در این دوره آموزشی تلاش شده است با استفاده از کتب آموزشی به‌روز و پویا ابزار لازم یادگیری زبان انگلیسی کودکان را فراهم آوریم. بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی برای کودکان خردسال و دبستانی، سری کتاب‌های سوپر مایندز Super Minds از انتشارات کمبریج است که در 7 مقطع آموزشی برای زبان‌آموزان کودک طراحی شده است. در آموزشگاه زبان کودکان سفیر در کلیه مقاطع علاوه بر کتاب اصلی (Student’s Book)، کتاب‌های جانبی (Worksheets و Practice book) نیز در کلاس با زبان‌آموزان کار می‌شود و تلاش می‌شود تمامی مباحث و نکات آموزشی این رده سنی در کلاس با زبان‌آموزان تمرین شود.

روند یادگیری در کلاس‌ زبان کودکان سفیر مطابق با استانداردهای بین‌المللی پیش خواهد رفت. در این دوره زبان‌آموزان پس از آشنایی با کاربرد زبان انگلیسی در موقعیت‌های مختلف به سراغ یادگیری لغات پرکاربرد برای یک رابطه اجتماعی روزانه می‌روند. همزمان با آموزش حروف زبان انگلیسی، مکالمه انگلیسی، گرامر زبان انگلیسی مخصوص این رده سنی به‌صورت داستانی و روایت‌گونه، شعر و بازی با این عزیزان تمرین می‌شود که این آموزش‌ها باعث استفاده درست از دانش واژگان آنها می‌شود. یکی از نکات مثبت شیوه‌ تدریس آموزش زبان انگلیسی به کودکان در سفیر گفتمان، نقش پر رنگ مهارت‌های فکری و خلاقیت و نوآوری در روند یادگیری زبان انگلیسی است.

کانون کودکان برتر

موسسه کودکان برتر سال 1381 در غرب تهران شروع به کار کرد. تمرکز این موسسه برای آموزش زبان دوم به کودکان 4 تا 7 ساله است. تلاش این موسسه بر این بوده که به شکلی جذاب برای کودکان، به آموزش زبان بپردازد. آنها از شیوه‌ای از آموزش زبان به کودکان به اسم فونیکس استفاده می‌کنند. این شیوه‌ای است که روی تمام مهارت‌های مختلف زبان یعنی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن اصرار دارد. همینطور در این تکنیک، به جای الفبای معمول انگلیسی، از الفبایی 44 صدا-آوایی استفاده می‌شود تا کودک در تلفظ دقت به خرج دهد.

کانون کودکان برتر
کانون کودکان برتر

آنها در بخشی از سایت خود نوشته‌اند:

  آزمون زبان YLE مخفف Young Learners English Test مي باشد كه در سه سطح Starter، Movers، Flyersبرگزار مي گردد كه سنجش قابل اطمینانی از توانایی های کودک شما در مهارت های گفت، شنود، درک مطلب و نگارش است. این آزمون ها به نحوی طراحی شده اند که یادگیری را لذت بخش ساخته و کودکان را به دریافت مدارک بین المللی و آگاهی از پیشرفت شان تشویق می کنند.

موسسه زبان ایران اروپا

«موسسه زبان ایران اروپا» سال 1388 تاسیس شده است. آنها در غرب تهران فعالیت دارند و به طور تخصصی روی مسئله‌ی مکالمه‌ی زبان متمرکز هستند. همینطور با برگزاری امتحانات، مدارک رسمی ارائه می‌دهند. این موسسه، با کسب گواهینامه‌های بین‌المللی و داخلی ISO 10015، ISO 10002، تندیس نشان کیفیت و بهره وری، تندیس برند برتر موسسات زبان و چندین نمونه‌ی دیگر، از موسسات آموزش زبان پرافتخار به حساب می‌آید. آموزشگاه زبان ایران اروپا دو مرکز فعال در غرب تهران و 14 هزار زبان‌آموز فعال دارد.

آنها دوره‌های متنوعی برای کودکان به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌کنند. این موسسه در سایت خود، در این خصوص نوشته است:

 آموزشگاه ایران اروپا هیچگاه حاضر به افزایش شعب خود به قیمت افت کیفیت آموزشی نخواهد بود و دلیل کم بودن شعب و کارکرد تخصصی صرفا بر روی زبان انگلیسی نیز صرفا از همین مورد نشات می گیرد.

دوره های ترمیک کودکان، حاصل سال‌ها تحقیق و تلاش گروه بزرگی از استادان و کارشناسان موسسه زبان ایران اروپا است. با توجه به سیاست‌های کلی موسسه زبان ایران اروپا، این دوره تاکید بسیار ویژه‌ای بر روی تقویت مهارت گفتاری (مکالمه زبان انگلیسی) زبان آموزان دارد تا بتوانند پس از طی هر ترم به راحتی از تمامی ساختارها و کلمات نو آموخته خود در مکالمه زبان انگلیسی استفاده کنند.

از دیگر اهداف اصلی آموزشی موسسه زبان ایران اروپا در دوره‌ های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان، علاقمند کردن آنها به یادگیری زبان انگلیسی است. به همین خاطر، اولویت اصلی کار در دوره‌های مخصوص کودکان این خواهد بود که آنها احساس کاملا متفاوتی نسبت به کلاس‌های مدرسه داشته و خودِ کودکان مشتاق به یادگیری و همکاری با اساتید شوند. در این راستا، برای بهبود کلیه مهارت‌های زبانی این گروه سنی مخصوصا در ترم‌های اولیه، تدریس از طریق شعر و بازی‌های آموزشی صورت می‌گیرد.

شکوه

موسسه شکوه یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزش زبان انگلیسی در ایران است. دکتر محسن شکوه، این موسسه را سال 1329 افتتاح کرد تا در آن به آموزش زبان دوم به علاقه‌مندان بپردازد. دکتر شکوه که سال 1398 درگذشت را پدر آموزش زبان انگلیسی در ایران معرفی می‌کنند. شکوه زمان یکه‌تاز آموزش زبان انگلیسی در ایران بخصوص به کودکان و نوجوان‌ها بود. حالا مراکز آنها کمتر از قبل هستند. همینک شکوه 24 مرکز در تهران و ده مرکز در شهرهای دیگر کشور دارد.

آنها دو سطح مختلف برای کودکان دارند؛ یکی مخصوص کودکان 4 تا 6 سال و یکی مخصوص کودکان 7 تا 12 ساله. در سایت شکوه، در مورد این دو دوره آمده:

در دوره‌های کودکان از کتاب‌های POCKETS ,FIRST FRIENDS برای کودکان 6-4 سال در نظر گرفته شده است. که از طریق موسیقی و عکس در محیطی بسیار شاد و فعال همه مطالب را فرا می‌گیرند.کتاب POCKETS از انتشارات LONG MAN که در 6 ترم و کتاب FIRST FRIENDS از انتشارات OXFORD در6 ترم تدریس می‌شود. آشنایی با رنگ‌ها، اشکال، اعضای بدن به صورت شنیداری، مراقبت از حیوانات و…. آموزش با زبان موسیقی، عکس و کاردستی کار می‌شود و تلفظ به صورت امریکن و کتاب‌های پاکتس که در ۳ جلد و هر کتاب در ۲ ترم تدریس می‌شود ودر طی ۶ترم کار می‌شود.

برای کودکان 12-7 سال از کتاب‌های FAMILY&FRIENDS از انتشارات OXFORD استفاده می‌شود و در طی 14ترم این کتب تدریس می‌شود و با تمرکز به مهارت‌های گفتاری و شنیداری و با تلفظ مکالمه ،تصاویر مناسب و شاد ،CDها و کتب کمک آموزشی ،فضای مناسب برای یادگیری زبان برای کودکان فراهم می‌کند . تصاویر بسیار شاد ،نکات گرامری در جملات و گسترش دایره واژگان همراه با تقویت مهارت های اجتماعی ،در این گروه سنی در هر یک از سطوح یک کتاب دانش آموز -یک کتاب تمرین -منابع کمک آموزشی و فایل صوتی کار می‍‌‌‌شود ونوع برگزاری به صورت گروهی می‌باشد.

موسسه زبان ایران مهر

سال 1378 موسسه زبان ایران مهر به همت جمعی از بهترین اساتید زبان انگلیسی در کرج شروع به کار کرد. آنها از سال 1381 فعالیت خود را گسترش دادند و حالا 22 شعبه در سراسر ایران دارند. آنها با شعار «آینده از آنِ توست» به آموزش انگلیسی، فرانسه، آلمانی، اسپانیایی و ترکی استانبولی به رده‌های سنی مختلف می‌پردازند. آنها همینطور، همینک کلاس‌های حضوری و آنلاین برگزار می‌کنند. مدرسان این مجوعه دارای مدارک دانشگاهی عالی و همینطور مدارک بین‌المللی تربیت مدرس هستند.

ایران مهر دوره‌ی آموزش زبان دوم به کودکان شامل دو دوره‌ی متفاوت می‌شود. یک دوره مربوط به کودکان چهار تا هفت ساله و دوره‌ی دیگر مربوط به کودکانه هفت تا 12 ساله است.

آموزش زبان انگلیسی برای خردسال، از سطح پایه تا پیشرفته انجام می‌شود. برای این کار از سری کتاب‌های Little Pockets، Pockets و First Friends استفاده می‌شود. هر سطح از این کتاب‌ها، شامل بخش‌های متنوعی می‌شود تا بتواند آشنایی ابتدایی کودک را با زبان خارجی فراهم سازد. این گروه سنی شامل 17 سطح می‌شود.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان، از سطوح پایه تا پیشرفته انجام می‌گیرد. برای این کار از سری کتاب‌های Family & Friends استفاده می‌شود. این گروه سنی شامل 34 سطح می‌شود. کتاب‌های استفاده شده از سری فمیلی اند فرندز در این رده سنی، شامل کتاب اولیه (Starter) و کتاب‌های یکم تا ششم این مجموعه می‌شود. هر دوره‌ی این گروه سنی طی چهارده جلسه‌ی یک ساعت و نیمه انجام می‌گیرد. البته دوره‌ی تابستانی کوتاه‌تر است و شامل ده جلسه دو ساعته می‌شود.

زبان اسپیکان

موسسه زبان اسپیکان فعالیت خود را از سال 1390 با مجوز وزارت آموزش‌وپرورش آغاز کرده است. آنها تمرکز خود را روی تهران گذاشته‌اند و سه مرکز در یوسف‌آباد، تجریش و تهرانپارس دارند. همینطور تلاش کرده‌اند با استفاده از شیوه‌های روز، به تدریس زبان‌های خارجی در جهت آموزش مهارت‌های چهارگانه زبان بپردازند.

آموزش به کودکان نیز در برنامه‌ی آموزشی «زبان اسپیکان» قرار دارد. برنامه‌ریزی این کلاس‌ها به شکلی است که تداخلی با کلاس‌های مدرسه نداشته باشد. همینطور برنامه‌ی دقیق کلاس‌ها در ابتدای هر سال تحصیلی تا به انتها مشخص است. هر فصل در این موسسه به دو ترم برای کودکان تقسیم می‌شود. هر ترم، شامل دوازده جلسه‌ای نود دقیقه‌ای کلاس است. همینطور، شایان توجه است که این موسسه کلاس‌های آنلاین برای کودکان از هر نقطه‌ی کشور برگزار می‌کند.

آموزشگاه زبان خجستگان

یکی دیگر از آموزشگاه‌های محدود به تهران برای آموزش زبان دوم است. این موسسه در حوالی میدان هفت‌تیر تهران قرار دارد و تمرکز خود را روی آموزش زبان به کودکان هفت تا 11 ساله گذاشته است. آنها نیز از مجموعه کتاب‌های آموزشی Family and Friends برای آموزش بهره می‌برند. کلاس‌های خجستگان به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. آنها توضیح داده‌اند که شیوه‌ی آموزشیشان، منطبق بر استانداردهای دانشگاه آکسفورد انگلستان است. آموزش به کودکان در این موسسه شامل 31 سطح پراکنده در سنین 7 تا 11 می‌شود.

مرکز زبان گات

مرکز زبان گات سال 1388 با هدف آموزش زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، پرتغالی، یونان، سوندی، ارمنی، آلمانی، اوکراینی، هندی، هلندی و … شروع به کار کرد. این موسسه تاکنون بیش از ده هزار زبان‌آموز تربیت کرده است. گات همینک هفت مرکز دارد. شش مورد از این مراکز در تهران هستند. مرکزی که در خیابان کاشانی در غرب تهران وجود دارد، دفتر مرکزی آنهاست. تنها مرکز خارج از تهران گات نیز در گرگان قرار دارد. دوره‌های آموزشی گات به صورت آنلاین هم ارائه می‌شوند.

آنها برای کودک و نوجوان دو دوره‌ی متفاوت دارند. کودکان در رده‌ی سنی شش تا 12 سال می‌توانند در دوره‌ی «کودک» گات شرکت کنند. در این دوره، کتب Family and Friends تدریس می‌شود. همینطور دوره‌ای برای کودکان 12 تا 18 ساله دارند که نام آن دوره‌ی «نوجوان» است. در این سطح کتب مجموعه‌ی Hey there تدریس می‌شود.

موسسه زبان نصیر

موسسه نصیر سال 1375 در گوهردست کرج شروع به کار کرد. منصور و حسام میرآقا این موسسه را افتتاح نمودند که در ابتدا شامل چهار کلاس و 35 دانشجو میشد. آنها در ادامه موسسه زبان خود را نیز به ثبت رساندند. نصیر همینک هفت شعبه در کرج و تهران دارد که در آن به آموزش زبان می‌پردازد. همینطور این موسسه از سال 1393 آموزش آنلاین خود را آغاز کرده است.

آنها در بخص مربوط به آموزش زبان به کودک، در سایت خود نوشته‌اند:

برترين اساتيد حرفه اي  استان البرز گردهم آمده اند و از جديدترين سيستمهاي آموزشي بهره جسته شده و دقيق ترين و علمي ترين روشهاي تدريس كودكان و نوجوان بكار گرفته شده است تا قويترين گروه آموزش كودكان و نوجوان با بيشترين تعداد زبان آموز در مؤسسه نصير شكل بگيرد. استادي در نصير حرفه اي تلقي مي گردد كه بار ها و بارها تجربه به ثمر رساندن كودكان دلبند شما را داشته باشند. اساتيدي كه فرزندان شما از ابتدا تا انتها همراهي نموده و به ثمر مي رسانند . در اين دوره 2 ديپلم رسمي به زبان آموزان ارائه مي گردد. يكي پس از 6 ترم تحت عنوان ديپلم كودكان و ديگري نيز پس از اخذ اين مدرك و با سپري كردن 6 ترم ديگر تحت عنوان ديپلم نوجوانان. استفاده از كتابهاي جذاب و جديد دنيا، استفاده از وسايل كمك آموزشي ، هدايت و تدريس كلاس بصورت موزيكال ، تفكيك زبان آموزان به لحاظ سني براي حصول نتيجه بهتر ، برگزاري كلاسهاي پيش از دبستان (4 تا 6 سال) ، آشنا كردن نوجوانان و پايه سازي ايشان براي 6 مهارت اساسي زبان (مهارتهاي صحبتي ، شنيداري ، خواندن ، نوشتن ، گرامر و لغت) و زمينه‌سازي‌هاي لازم در نوجوانان براي آمادگي دروس زبان مدرسه از ديگر خصوصيات اين دوره است.

موسسه آموزشی علوم و فنن کیش

موسسه آموزشی علوم و فنون کیش وابسته به سازمان منطقه آزاد کیش سال 1367 برای آموزش ملوانان نیروی دریایی شروع به کار کرد. این برند در ادامه خود را گسترش داد. همینک موسسه آموزشی علوم و فنون کیش بیش از 120 شعبه در سراسر ایران دارد و به تدریس زبان‌های خارجی می‌پردازد. این موسسه، همینطور دوره‌های رسمی برای آموزش دوره‌ی ضمن‌خدمت کارکنان دولت می‌پردازد. آموزش آنلاین هم در این شعبه در دسترس است. می‌توان در دوره‌های آنها شرکت کرد که شامل 15 جلسه‌ی 75 دقیقه‌ای در هر ترم آنلاین می‌شود.

آنها در بخش مربوط به آموزش به کودکان سایت خود توضیح داده‌اند:

موسسه آموزشی علوم و فنون کیش در راستای اهداف آموزشی خود اقدام به برگزاری دوره های زبان انگلیسی ویژه کودکان با تدریس کتاب Super Minds می‌نماید. این کتاب را جهت آموزش کودکان سنین 7 تا 13 سال برگزیده و به عنوان اولین مؤسسه زبان انگلیسی، معرفی نموده‌ایم. این سری کتاب هیجان‌انگیز، در هفت سطح آموزشی، همگام با آموزش زبان انگلیسی مهارت تفکر فراگیران را ارتقا می‌بخشد.

هفت کتاب Super Minds  در 34 ترم ارائه می‌گردد. مؤلفین کتاب با توجه به سن این گروه از فراگیران و با استفاده از به روزترین تکنیک های آموزشی منطبق با استانداردهای جهانی آموزش کودکان، کلیه مطالب درسی را در بخش های گوناگون در قالب شعر، داستان، خلاقیت و تفکر، انگیسی در مدرسه و دروس مهارت محور ارائه داده اند.

موسسه آموزش عالی آزاد ایکاد (ایران  کانادا)

موسسه ایکاد سال 1379 شروع به کار کرد و هدف خود را آموزش قطعی و پراکنده زبان خارجی قرار داد. آنها از سال 1384 با هماهنگی وزارت خارجه، اقدام به برگزاری دوره‌های علمی کاربردی کرده‌اند. از این رو در مقطع کاردانی، اقدمام به تاسیس دانشگاه و آموزش زبان خارجی کرده‌اند. ایکاد ادعا دارد نگاهی پژوهش‌محور بر مبانی علمی آموزشی دارد و توانسته سیستمی کارآمد به وجود بیاورد. یکی از زمینه‌های آموزشی ایکاد، آموزش به کودکان است.

آنها در بخش آموزش به کودک در سایت خود نوشته‌اند:

کودکان از سن ۵ سال می توانند با سیستم آموزشی  ایران کانادا شروع به زبان آموزی کنند. کتاب‌های این دوره با هدف آشنایی کودکان به روش به خاطر سپردن تصاویر با اصطلاحات، یادگیری مکالمات کوتاه از طریق بازی، شعر، آشنایی با  شمارش اعداد به صورت جالب و جذاب به همراه کتاب تمرین، فلش کارت و کتاب داستان می‌باشد. سیستم آموزشی کودکان ایران کانادا به صورت ترمیک طراحی شده‌اند .سیستم آموزشی ترمیک کودکان ایران کانادا به صورت سه روز در هفته یا دو روز در هفته و پنج‌شنبه و جمعه‌ها است. تعداد جلسات آموزشی برای روزهای زوج ۱۳ جلسه، ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه و برای روزهای فرد ۱۱ جلسه، ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه می باشد که در مجموع هر ترم آموزشی حدود ۱ ماه و نیم است.

هدف از کوتاه سازی ترم‌ها بالا بردن بهره وری و همچنین رفع اشکال سریع در فراگیران است.  موسسه ایران کانادا امتحانات دانشگاه کمبریج در کلیه ی ترم ها برای کودکان برنامه ریزی نموده است ، از این روانتخاب منابع آموزشی براساس نظام جامع آموزشی زبان عمومی دانشگاه کمبریج صورت گرفته است و کلیه سوالات پایان ترم ما نیز براساس همین استاندارد تدوین شده است

آموزش زبان به کودکان با اپلیکیشن

امروزه، اپلیکیشن‌های همراه در همه‌ی زمینه‌ها ورود کرده‌اند. این سبب شده کار آموزش ساده‌تر شود اگر فرد به دنبال آموزش صحیح باشد. در زمینه آموزش زبان هم اپلیکیشن‌های متنوعی وجود دارد. در خصوص کودکان، نیاز به دقت و توجه به مراتب بیشتری برای آموزش وجود دارد. کودکان، متوجه اهمیت موضوع نیستند و باید با جذاب کردن مبحث، آنها را پای کار نگه داشت. در ادامه چند اپلیکیشن که به آموزش زبان انگلیسی به کودکان می‌پردازند را مرور می‌کنیم.

Lingokids

«لینگو کیدز» اپلیکیشنی است که سال 2016 در مادرید اسپانیا شروع به کار کرد. این اپلیکیشن که همکاری نزدیکی با دانشگاه آکسفورد انگلستان دارد، تمرکز خود را روی آموزش زبان دوم به کودکان قرار داده است. کودکان دو تا هشت ساله مدنظر این اپلیکیشن هستند. آنها با بیش از ششصد بازی، فعالیت و ترانه تلاش می‌کنند اعداد، رنگ‌ها حیوانات و چیزهای روزمره‌ی دیگر را بخصوص زبان انگلیسی آموزش دهند. از خصوصیت‌های مثبت این اپلیکیشن این است که هیچگونه تبلیغات در برنامه تعریف نشده تا عامل حواس‌پرستی نشود. همه‌چیز در این اپلیکیشن انگلیسی است تا بتواند باعث یادگیری سریع کودک شود.

لینگوکیدز
لینگوکیدز

English for kids 

یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی است که به طور تخصصی به آموزش زبان انگلیسی به کودکان می‌پردازد. در این برنامه سعی شده آموزش انگلیسی به شکلی سرگرم‌کننده و بازی‌گونه در بیاید. با استفاده از تصاویر، دایره واژگان گسترده می‌شود. این برنامه در گوگل پلی بیش از پنج میلیون نصب فعال دارد.

Studycat

«استادی کت» اپلیکیشنی برای والدینی است که می‌خواهند فرزندانشان زبانی دیگر را یاد بگیرند اما نمی‌دانند از کجا شروع کنند. این اپلیکیشن سرگرم‌کننده که سال 2007 شروع به کار کرد، با استفاده از تازه‌ترین تحقیقات علوم مربوط به مغز و یادگیری برای کودکان مناسب‌سازی شده است. کودکان در این اپلیکیشن بازی می‌کنند و در کنار آن یادگیری اتفاق می‌افتد. چهارده میلیون کودک در حال حاضر با بیش از 500 بازی و شش زبان مختلف، مشغول یادگیری زبان دوم در استادی کت هستند. انگلیسی، اسپانیایی، چینی، فرانسوی و آلمانی در این اپ یاد داده می‌شوند.

Speakia

واژه‌ی اسپیکیا معنی خاصی ندارد اما اشاره به Speak به معنی صحبت‌کردن در انگلیسی دارد. اپلیکیشن اسپیکیا، یک راهکار خلاقانه برای آموزش انگلیسی به عنوان زبان دوم به کودکان است. این اپلیکیشن سعی کرده فضایی جذاب برای غوطه‌وری کودک در زبان انگلیسی به وجود بیاورد. اسپیکیا برای کودکان سه تا هشت ساله مناسب است. اپلیکیشنی رایگان است که برای اندروید و IOS در دسترس است. البته برای گسترش کار، امکان پرداخت در داخل نر‌م‌افزار موجود است. آنها از هوش مصنوعی کمک گرفته‌اند تا اپلیکیشنی مناسب‌سازی شده برای کودکان بسازند. همینطور با کمک ساخت شخصیت‌های بامزه، فضا را برای کودک جذاب کرده‌اند.

ClassDojo

کلس دوجو، یک کمپانی تکنولوژی آموزشی است. اپلکیشنِ کلس‌دوجو تمرکز را روی کلاس و به وجود آوردن فضایی شبیه به آن قرار داده است. به این صورت که معلم، زبان‌آموز و والدین را توانسته به هم متصل کند. این کار را به تصاویر رو ویدئوهایی متنوع انجام می‌دهد. کلس دوجو همینک برای آموزش 35 زبان در دسترس است. همینطور اجازه می‌دهد معلمین نسبت به عملکرد زبان‌آموز واکنش نشان دهد و فضایی شبیه به پورتفولیو برای هرکس به وجود می‌آید. در بیشتر پیش‌دبستانی‌های ایالات متحده از کلس‌دوجو استفاده می‌شود. همین اتفاق به شکل‌های دیگر در 180 کشور جهان رخ می‌دهد.

LingoDeer 

لینگو دیر (آهوی زبان‌آموز) برنامه‌ای آموزشی برای یاد دادن نه زبان مختلف است. این آموزش در فضایی سرگرم‌کننده، با بازی‌ها و فعالیت‌های متنوع انجام می‌شود. زبان‌های انگلیسی، چینی، فرانسوی، آلمانی، کره‌ای، ژاپنی، پرتغالی، روسی، اسپانیایی و ویتنامی در این اپلیکیشن تدریسم می‌شوند. با نصب نرم‌افزار، دوره‌ی آزمایشی هفت روزه در دسترس است. در صورت وجود علاقه، قادر به خرید و تمدید حساب خواهید بود. لینگو دیر برای کودکان خیلی کوچک نیست و از نوجوان به بالا مناسب است.

نرم‌افزارهای ایرانی

چند اپلیکیشن ایرانی به آموزش زبان انگلیسی به کودکان می‌پردازند. با این حال، هیچکدام از آنها چندان کارا یا جامع نیستند.

اپلیکیشننصب در بازارامتیاز از 5
پاپیتا100 هزار4.4
زبان‌زی 100 هزار4.6
زبانکده کیدو 20 هزار4.5
فرنگستون 100 هزار4.1

آموزش توسط والدین

اگرچه محیط کلاس‌های آموزشی و فعالیت مشترک یک سری کودک همسن می‌تواند باعث یادگیری چیزهایی بیشتر از زبان دوم باشد؛ این آموزش می‌تواند توسط والدین هم صورت بگیرد. حتی لازم نیست والدین در زمینه‌ی دانش زبان انگلیسی در سطح بسیار بالایی باشند. راهکارهایی برای چنین آموزشی وجود دارد.

آموزش زبان به کودک در خانه
آموزش زبان به کودک در خانه

چیزی که باید متوجه آن باشید، اولویت آموزش است. برای مثل اگرچه دانستن افعال برای یادگیری انگلیسی امری ضروری است، به هیچ‌وجه برای کودک در اولویت نیست. به این شیوه سعی کنید آموزش را آغاز کنید:

 • اعداد: در ابتدا یک تا 10. بعد 10 تا 20 و در نهایت 20 تا 100.
 • رنگ‌ها: طبیعتا کودک به زبان خود نیز تمام رنگ‌ها را نمی‌شناسد. با رنگ‌های مهم شروع کنید.
 • صفات: چیزهایی مثل بزرگ کوچک، شاد، بلند، کوتاه
 • اعضای بیرونی بدن
 • اسباب بازی‌ها
 • حیوانات
 • غذاها
 • الفبا
 • عبارات و جملات مهم اما ساده

در ادامه شیوه‌های آموزش کودک در خانه را با هم مرور می‌کنیم:

وجود نظم

آموزش به کودک باید برنامه زمانی معینی داشته باشد. هر روز، وقتی نه‌چندان زیاد را به این کار اختصاص دهید. وجود تناوب و به وجود آمدن نظم، بهتر از این است که در بازه‌های نامنظم، زمان زیادی را به آموزش اختصاص دهید. برای مثال برای کودکان سه تا نه ساله، روزی 15 دقیقه کفایت می‌کند. در صورت استقبال کودک، می‌توان به مرور زمان تمرین روزانه را زیاد کرد. می‌توانید اپلیکیشنی مناسب برایش در گوشی همراه نصب کنید یا داستانی کودکانه را به انگلیسی برایش موقع خواب بخوانید.

انجام بازی

آموزش هرچه غیرمستقیم‌تر باشد، بیشتر در ذهن کودک می‌ماند. اینکه لازم نباشد کودک از جهان کودکانه‌ی خود خارج شود، یک اصل مهم در یادگیری زبان دوم است. او در هیچ لحظه‌ای نباید حس کند که شما یک معلم سخت‌گیر هستید که او را نشانده‌اید تا چیزی یادش دهید که دلیل یادگیری آن را متوجه نمی‌شود. اگر بتوانید آموزش را با یک سری بازی همراه کنید، باعث می‌شود هم کودکی زبان را بهتر یاد بگیرد و هم احساس خوب از اینکه برایش وقت می‌گذارید داشته باشد.

نام اشیا، اعداد، رنگ‌ها، شغل‌ها و مواد غذایی از چیزهایی هستند که به این صورت می‌توان به کودک یاد داد. با بارها تکرار هرکدام از این واژه‌ها، آن را به ذهن کودک می‌سپارید. از بازی‌هایی که توصیه می‌شود، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • فلش کارت: از کودک خواسته می‌شود کارت‌ها را به پشت، روی زمین بچیند. بعد در تصویر روی کارت حدس بزنند و کارت را برگردانند. بعد، نوشته را بخوانند؛ مثلا Its a car. یا به مرور از او بخواهید جمله پیچیده‌تری بگوید؛ مثلا I Think it’s a red car. یا همینطور می‌تواند کارت را قایم کرده و از او بخواهید پیدا کند.
 • هنگ من: از بچه بخواهید کلمه‌ایی را انتخاب کند. به تعداد حروف کلمه، خط تیره روی کاغذ کشیده می‌شود. همینطور یک چوب دار در سمت دیگر کشیده می‌شود. هر حرف درست سر جای خود در کلمه می‌نشیند. هر کلمه غلط، بخشی (یک گردی برای سر و خطوطی برای بدن، پاها و دست‌ها) از آدمی می‌شود که دار زده خواهد شد. بازی هنگ‌من در پلی‌استور هم قابل دانلود است.
 • پانتومیم: یک واژه‌ که چندان سخت یا دور از ذهن نباشد را انتخاب کنید و با پانتومیم منظور را به او برسانید.
بازی هنگ‌من-حدس کلمه
بازی هنگ‌من-حدس کلمه

صحبت به انگلیسی

به مرور وقتی کودک واژه‌های انگلیسی بیشتری یاد گرفت، سعی کنید بخشی از مکالمات روزانه‌ی خود با او را به انگلیسی انجام دهید. از او به انگلیسی سوال کنید یا چیزی را به انگلیسی بخواهید برای شما انجام دهد. همینطور تنها وقتی درخواست خود را به انگلیسی مطرح کرد به آن پاسخ دهید.

همینطور او را به محیط‌های جدید ببرید. در محیط جدید سعی کنید هر تعداد شیء (که در خانه‌ی شما وجود ندارد) را مشاهده کنید و معنی انگلیسی آن را به او یاد بدهید. مثلاً به شهر بازی، باغ‌وحش، استادیوم یا چیزی شبیه به این فکر کنید.

محتوای چندرسانه‌ای

آوازهای کودکانه‌ی بسیاری را می‌توانید در اینترنت پیدا کنید. همینطور فروشگاه‌های محصولات چندرسانه‌ای و شهر کتاب‌ها، سی‌دی‌های زیادی را از این دست به فروش می‌رسانند. آنها را تهیه کنید و در خانه پخش کنید. آنها را در خانه پخش کنید و همراه کودکان بخوانید. وقتی آواز را حفظ کردید، می‌توانید در هر فرصتی کودک را با خود، برای خواندن این ترانه همراه کنید.

پس از تماشای انیمیشن‌های کودکانه به صورت دوبله، پس از مدتی نسخه‌ی زبان اصلی آن را برای فرزندتان پخش کنید. پابه‌پای او تماشا کنید و هرجا که لازم است، فیلم را نگه دارید و جمله‌ی گفته‌شده را برایش توضیح دهید.

داستان کودکانه‌ی ترجمه‌ شده‌ای که پیشتر برایش خوانده‌اید و دوست داشته را این بار به زبان اصلی برایش بخوانید. کتاب‌هایی در ایران به صورت دو زبانه چاپ شده است. این می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

جمع بندی

یادگیری زبان دوم برای کودک، می‌تواند مسیری طولانی اما هیجان‌انگیز باشد. توانایی کودک برای یادگیری می‌تواند هرکسی را شگفت‌زده کند. در نهایت آنچه کمتر اهمیت دارد، شیوه‌ای است که برای آموزش کودک یاد گرفته‌اید. مهمتر این است که بتوانید او را علاقه‌مند نگه دارید، صبر به خرج دهید و برای او وقت بگذارید. در آن صورت، قطعاً به نتیجه‌ای که مدنظر شماست خواهید رسید.

سوالات متداول

آموزش انگلیسی به کودک درست است؟ باعث گیجی بچه نمی‌شود؟

خیر. تحقیقات بسیاری ثابت کرده‌اند که بهترین سن شروع آموزش زبان دوم به کودک، سه یا چهار سالگی است. دو زبانه شدن یا چند زبانه شدن، می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی شخصیت او نیز بگذارد.

بهترین سن شروع آموزش زبان انگلیسی به کودک چند سالگی است؟

سه تا چهار سالگی.

آیا بدون هزینه و در خانه می‌توانم به فرزندم زبان انگلیسی یاد دهم؟

بله. بسیاری از راهکارهای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه، هزینه‌ی مالی ندارند. با این حال باید وقت و انرژی بگذارید و صبر به خرج دهید.

یادگیری زبان دوم برای کودک چه فایده‌ای دارد؟

پیشرفت زبان اول
پیشرفت ادراک شناختی
درک و احترام در جهت فرهنگ‌های دیگر
گسترش بخش حافظه‌ی مغز
توانایی مطلع شدن از مطالع جامع در اینترنت به زبان انگلیسی

موسسه‌ای در ایران آموزش زبان انگلیسی به کودکان انجام می‌دهد؟

بله. کانون زبان، شکوه، سفیر، ایران‌مهر و چندین مرکز دیگر، دست به چنین کاری می‌زنند.

کدام کتاب برای آموزش انگلیسی به کودک مناسب است؟

بیشتر موسسات ایرانی به این منظور از کتاب FAMILY&FRIENDS استفاده می‌کنند.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *