0

تندرمینت Tendermint چیست؟ نرم افزاری برای ساخت بلاکچین

تندرمینت tendermint چیست؟

بلاکچین‌هایی که شما با آنها آشنا هستید و آنها را می‌شناسید ساختاری کاملا سخت و پیچیده دارند. به عنوان مثال شما می‌توانید استفاده کننده از بلاکچین دیگران باشید و یا تولید کننده بلاکچین خود! ایجاد بلاکچین شخصی به راحتی نیست و شما باید قوانین موجود در بلاکچین‌ها را به صورت کامل بدانید و آگاه باشید.

مقدمه

تندرمینت پروژه متن باز Tendermint در سال 2014 ساخته شد تا پاسخگوی سرعت، مقیاس‌پذیری و مسائل محیطی الگوریتم اجماع اثبات کار PoW بیت‌کوین باشد. تیم تندرمینت سراغ الگوریتم‌های بیزانس BFT ایجاد شده در MIT در سال 1988 رفتند و کار خود را روی آن توسعه دادند. آن‌ها اولین کسانی بودند که به صورت مفهومی ‌ارز رمزنگاری‌ شده با الگوریتم اثبات سهام PoS ‌را نشان دادند که مشکل nothing-at-stake را برطرف می‌کرد. مشکلی که نسل اول ارزهای رمزنگاری شده اثبات سهام PoS همچون NXT و BitShares1.0 از آن رنج می‌بردند.

هسته Tendermint یک موتور اجماع تلورانس خطا بیزانسی (BFT) است که در برابر حملات قدرت زیادی دارد و نسبت به مجموعه‌ای شامل حداکثر یک سوم بازیگران بیزانسی شبکه تحمل‌پذیر است. پلتفرم رابط کاربردی بلاکچین تندرمینت (ABCI) یک مجموعه برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بلاکچین است. این مجموعه با همه زبان‌های برنامه‌نویسی سازگار است و برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز که تنها با منطق تجاری کار می‌کنند و فاقد پیوندگیری سطح پایین در لایه اجماع می‌باشند، امکان توسعه‌دهندگی را در سطحی بسیار بالا فراهم می‌سازد.

پلتفرم‌هایی همچون اترمینت (Ethermint) بر روی پلتفرم ABCI تندرمینت ساخته شده‌اند. پروژه دیگری که روی ABCI تندرمینت ایجاد شده شبکه کازموس (Cosmos Network) است که به عنوان اینترنت بلاکچین‌ها طراحی شده است. کازموس شبکه ای چند زنجیره‌ای و مشارکتی را در نظر دارد که ابزار لازم برای معامله بدون اعتماد دارایی‌های رمزنگاری شده میان بلاکچین‌های مستقل را فراهم می‌آورد.

Apple co-founde این بلاکچین‌های مستقل را منطقه (Zone) می‌نامند و تبادل میان آن‌ها به کمک یک زنجیره جامع ارشد صورت می‌گیرد که به آن‌هاب کازموس (Cosmos Hub) گفته می‌شود. به منظور آسان کردن کار توسعه‌دهندگان تا حد ممکن، کازموس از یک تولکیت به نام SDK کازموس استفاده کرده که به وسیله ی ماژول‌های استاندارد، کار ساخت بلاکچین‌های شخصی را برای توسعه‌دهندگان به مراتب راحت‌تر کرده است.

تحمل خطای بیزانس – Byzantine fault tolerance (BFT)

شاید جالب باشد بدانید که بزرگترین نوآوری بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، چیزی به نام خطای بیزانس بود. خطای بیزانس ایجاد کننده یک محیط توزیع شده است که در آن تمام شرکت کنندگان با یکدیگر در ارتباط هستند.

این شرکت کنندگان نمی‌دانند دیگران دروغ می‌گویند یا نه. همچینین نمی‌توانند پیام‌های ارسالی بین آنها را تغییر دهند. گفته می‌شود اگر شرکت کنندگان بتوانند در مورد مجموعه‌ای از واقعیت‌ها توافق کنند، حتی با وجود بی اعتمادی موجود، یک سیستم دارای تحمل خطای بیزانس (BFT) است.

بدیهی است که در یک شرایط غیرمتمرکز، رسیدن به این مساله بسیار مهم است. ارزهای دیجیتال که از تحمل خطای بیزانس بی بهره هستند، کارایی ندارند. در این نوع شبکه‌ها به نوعی هماهنگی متمرکز احتیاج هست که هدف اصلی بلاکچین را زیر سوال می‌برد. مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، بیت کوین با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) این مشکل را حل می‌کند.

معماری سه لایه بلاکچین

بنابراین تفاوت بین معماری یکپارچه و ماژولار را میتوانید بفهمید. شبکه بلاکچین های غیرمتمرکز از تحمل خطای بیزانس پیروی میکنند. در بلاکچین به طور کلی سه لایه داریم که عبارت اند از: لایه کاربرد، لایه اجماع و لایه شبکه.

معرفی تندرمینت

تندرمینت نام شرکتی است که توسط توسعه دهنده‌ای به نام Jae Kwon که وایت پیپر آن را نوشت، تأسیس شد. این در حالی است که تندرمینت کور نرم افزار واقعی است که شرکت تندرمینت روی آن کار می‌کند. این نرم افزار دارای دو جز اصلی است: موتور اجماع اصلی و رابط کاربردی آن (ABCI).

تندرمینت کور سیستمی‌است که به تحمل خطا بیزانس دست می‌یابد. در حقیقت، این یک کامپیوتر بزرگ و توزیع شده است که به طور همزمان به همه حالت یکسانی را نشان می‌دهد. اگر حداقل دو سوم شرکت کنندگان صادق باشند، همه چیز درست کار می‌کند. اما این تقریباً اساس هر بلاک چینی است.

چه چیزی آن را اینقدر خاص می‌کند؟

اولاً، سازوکار اجماع مورد استفاده الگوریتم اثبات سهام یا PoS است. برای هر دوره، یک گره تصادفی از یک مجموعه اعتبارسنج انتخاب می‌شود. سپس آن گره باید بلاک بعدی را ارائه کند (در چیزی به نام سیستم دور گرد)، اگر اعتبارسنج‌های دیگر از آن راضی باشند، بلاک جدید اضافه می‌شود و زنجیره به روز می‌شود. برخلاف بیت کوین یا اتریوم، برای اطمینان از معتبر بودن معامله شما نیازی به انتظار برای تأیید ندارید.

چه چیزی در مورد هسته تندرمینت خاص است

معماری تندرمینت ماژولار است و لایه برنامه از لایه‌های اجماع و شبکه جدا شده است، این بدان معنی است که شما می‌توانید لایه برنامه خود را به استک وصل کنید. بدون نگرانی در مورد مشوق‌های مزاحم یا الگوریتم‌های اجماع.

شاید این برای کاربر نهایی خیلی هیجان انگیز نباشد، اما برای توسعه دهندگان توانایی استفاده از یک چارچوب موجود را می‌دهد. به این معنی است که آن‌ها می‌توانند بدون ایجاد بوت استرپ یک شبکه، به ساخت و توسعه برنامه بپردازند. داده‌های حاصل از بلاک چین را می‌توان به لایه یکپارچه هدایت کرد. این توسعه گران را قادر می‌سازد تا به هر زبانی نرم افزار بنویسند.

جادو با چیزی به نام اپلیکیشن بلاک چین اینترفیس (Application Blockchain Interface) یا به سادگی ABCI اتفاق می‌افتد. این را مانند پین‌های GPIO که در رایانه رسپبری پی (Raspberry Pi) بدست می‌آورید، در نظر بگیرید. شما می‌توانید انواع اجزای شخص ثالث را از جمله LED‌ها گرفته تا سیستم‌های آبیاری دقیق برای گیاهان خود، متصل کنید. به روشی مشابه، ABCI همان چیزی است که مرز بین بلاک چین و برنامه‌های کاربردی بالای آن را مشخص می‌کند.

خلاصه

نرم افزار تندرمینت به منظور ایجاد و ساخت بلاکچین ها ایجاد شده است و بوسیله آن میتوانید بلاکچین جدید ایجاد کنید. هدف از ایجاد بلاکچین تفاهم بر روی یک قانون کلی است که همگی به آن پایبند باشند و بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. بلاکچین ساختاری یکپارچه ارائه میدهد که در آن همه مولفه ها با یکدیگر سازگاراند.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *