0

معرفی کتاب پنج زبان عشق + خرید و دانلود

کتاب پنج زبان عشق

پنج زبان عشق کتابی بود که سال 1992 توسط گری چپمن منتشر شد. نویسنده در کتاب تلاش کرده راه‌هایی را برای ابراز عشق در رابطه نشان دهد که از آن به عنوان زبان عشق یاد کرده است. در ادامه با داستان کتاب، نویسنده، ترجمه‌ها و واکنش‌ها به آن آشنا خواهید شد. با سایت خوبو همراه باشید.

نام کتابپنج زبان عشق | The Five Love Languages
نویسندهگری چپمن
گونه ادبیناداستان
انتشارات در ایرانآتیسا و نشرهای دیگر
مترجمندا حمیدی زاده و مترجمان دیگر
خرید آنلاین
دانلود نسخه آنلاین

بیوگرافی گری چپمن

گری چپمن در ژانویه 1938 در کارولینای شمالی ایالت متحده متولد شد. او را به عنوان میزبان یک تاک شوی رادیویی و همچنین نویسنده می‌شناسیم. بیش از همه، او با کتاب 5 زبان عشق توانست به شهرت در حوزه روابط انسانی برسد.

چپمن در رشته هنر تحصیل کرده است. او در علوم مذهبی هم تحصیلات آکادمیک دارد. در پایان او توانسته دکترای فلسفه را نیز اخذ کند. چپمن در دهه هفتاد به عنوان مدرس در کلیسای آئین باپتیست در کارولینای شمالی فعالیت داشت. این شاخه از مسیحیت به جدایی دین و سیاست معتقد است و باور دارد غسل تعمید کودکان اشتباه است؛ در واقع فرد باید به سنی برسد که اختیار اعمال خود را داشته باشد و بعد غصل تعمید شود.

گری چپمن-نویسنده
گری چپمن-نویسنده

پیش از انتشار کتاب پنج زبان عشق، او شهرت چندانی نداشت. با این حال او کتاب‌های دیگری هم در ادامه به چاپ رساند. در بسیاری از این کتاب‌ها، او تلاش کرد همان فرمول موفق پنج زبان را به کار بگیرد. پنج زبان عشق کودکان، پنج زبان قدردانی در محیط کار و پنج زبان عذرخواهی از آن جمله هستند. او همینطور کتاب‌های دیگری به نام‌های: ازدواجی که همیشه می‌خواستی، وقتی عذرخواهی کافی نیست و پیشرفت در یک محیط کاری سمی برخی از آنها هستند.

چپمن طی سه دهه اخیر به کشورهای مختلفی سفر کرده و راجع به عشق، ازدواج، خانواده و رابطه صحبت کرده است. همینطور برنامه رادیویی او، تاکنون بیش از چهارصد برنامه‌ی تولیدی داشته است.

داستان کتاب پنج زبان عشق

کتاب با نام کامل 5 زبان عشق: رازهایی برای داشتن عشقی پایدار در سال 1992 برای اولین بار منتشر شد. این اولین کتاب چپمن بود که توانسته تنها 11 میلیون نسخه از آن به زبان انگلیسی به فروش برسد. کتاب به 49 زبان ترجمه شده و ویراست سال 2005 آن در لیست صد کتاب پرفروش آمازون جا دارد. با این حال باید بدانید که کتاب طی یک سال اول تنها 8500 نسخه فروش رفت. سال دوم تعداد فروش به 17 هزار نسخه رسید و هرچه گذشت، رشد آن تساعدی داشت.

در کتاب، چپمن سراغ پنج روش بیان و تجربه عشق می‌رود. این پنج زبان، این موارد عنوان می‌شود: دریافت هدیه، اختصاص وقت، تائید و تشویق، خدمت کردن و تماس فیزیکی. براساس کتاب، هر شخص یک زبان اصلی و یک زبان ثانویه ابراز عشق دارد. همینطور پرسشنامه‌ای طوری تهیه شده که هر شخص بتواند زبان عشق خود را پیدا کند.

زبان های عشق
زبان های عشق

چپمن تلاش کرد به یک سری پرسش‌های بی‌جواب در مورد عشق و روابط پاسخ دهد. در واقع اینکه او تلاش کرد زبان عشق افراد را متفاوت از یکدیگر نشان دهد، مسئله جدیدی بود. به نظر چپمن وقتی مشکلات ایجاد می‌شود که دو طرف زبان متفاوتی برای ابراز عشق داشته باشند. این، مثل آن است که دو نفری در رابطه باشند که یکی به انگلیسی صحبت می‌کند و دیگری به چینی. اینطور، طرفین از درک زبان یکدیگر عاجز خواهند بود. برای بهبود رابطه، باید طرفین تلاش کنند زبان‌های دیگری از ابراز عشق را بیاموزند.

جایگاه کتاب

کتاب در سال‌های نخست فروش پایینی نداشت. از حدود سال 1999 و 2000 بود که رشد چشم‌گیر آن آغاز شد. بیش از بیست سال گذشته، همچنان کتاب محبوبیت خود را حفظ کرده است. کتاب همچنان در بسیاری از اوقات به لیست پرفروش‌تین کتاب‌های نیویورک تایمز می‌آید و تاکنون به پنجاه زبان ترجمه شده است.

چپمن پنج ورژن متفاوت از کتاب را پس از نسخه اولیه به چاپ رساند. این نسخه‌ها برای والدین کودکان کوچک، والدین نوجوان‌ها، افراد مجرد، مردان و سربازان بود. اپلیکیشنی به اسم Love Nudge با مسئولیت چپمن و براساس آموزه‌های کتاب برای زوجین ساخته شده است. این اپ در سال 2010 منتشر شد و تاکنون سی میلیون نفر آن را نصب کرده‌اند.

سراغ صفحه‌ی گودریدزِ کتاب رفتیم. بیش از 360 هزار نفر به این کتاب ریت داده‌اند که میانگین نمرات 4.2 است. این اعداد نمرات خوبی است. در ادامه یک نظر مثبت و یک نظر منفی از کاربران گودریدز را می‌آوریم.

نظر مثبت

5 از 5 به کتاب نمره داده است:

کتاب توسط یک کشیش به دوستم پیشنهاد شد تا پیش از ازدواج آن را بخواند. حدس من این بود که کتابی مذهبی باشد و چندان مناسب روابط نباشد. خوشبختانه اشتباه می‌کردم. کتاب را به هرکسی می‌توان توصیه کرد. کتاب توضیحاتی ساده در مورد این دارد که چه چیزهایی در روابط ممکن است اشتباه پیش بروند. تنها مسئله در مورد روابط مرد و زن نیست. به طور کل در خصوص هر ارتباط عاشقانه است.

هرکسی زبان ابراز عشق مخصوص خود را دارد. با این حال آزمونی وجود دارد که کمک می‌کند زبان خود را متوجه شوید. کتاب در تمام روابط فعلی و آینده شما کمک‌کننده خواهد بود. در کتاب توضیح داده می‌شود که چرا پس از ماه‌عسل، روابط دچار تغییر می‌شوند؛ حتی اگر عشق پابرجا باشد. کتاب کمک می‌کند که در ابراز عشق موفق‌تر عمل کنید.

نظر منفی

یک ستاره از 5 ستاره:

اصول اولیه این کتاب به عنوان کتابی خودمراقبتی خوب است. کاملا متوجه منظور نویسنده از زبان‌های عشق می‌شوم. همسرم به لحاظ فیزیکی عشق را ابراز می‌کند و من ترجیحم گذراندن اوقات باکیفیت است. با این حال کتاب چیزی مثل سری «دامیز» است. طوری برخورد می‌کند که انگار یک احمق هستید که پیش از این حداقل‌های رابطه انسانی را نداشته‌اید.

خبری از توصیه‌ای کارآمد نیست. فقط نویسنده حس کرده خیلی باهوش است که به این نتیجه رسیده افراد مختلف به شکل‌های مختلف ابراز عشق می‌کنند. نگاه او هم به این شکل است که تنها در خصوص رابطه قانونی با همسر صحبت می‌کند. مثلا به این شکل که یک زبان، آماده کمک بودن است. اینطور مردان باید مثلا در شستن لباس‌ها کمک کنند و این نشانی از عشق است. یا مثلا می‌گوید معنی ندارد که بگویید وقت ندارم و به جای آن همیشه وقتی به وجود بیاور. نه بابا!

باید به این هم اشاره کنم که کتاب بسیار سکسیستی و تنها مناسب زوجین دگرجنس‌گرا است. بعد از خواندن کتاب کمی گوگل کردم. متوجه شدم نویسنده یک فرد افراطی مذهبی است. کاش این را از قبل می‌دانستم. اینطور هفت دلار حرام نسخه کیندل این کتاب نمی‌کردم.

بهترین ترجمه کتاب پنج زبان عشق

کتاب پنج زبان عشق-ترجمه فارسی
کتاب پنج زبان عشق-ترجمه فارسی

طی سال‌های اخیر، این کتاب هم مانند کیمیاگر، مثل زن رفتار کن مثل مرد فکر کن، از خوب به عالی، هنر ظریف بی خیالی، راز، ملت عشق و ای کاش وقتی 20 ساله بودم می‌دانستم درگیر ترجمه‌های متعدد شده است. موارد زیر، ترجمه‌های متفاوت کتاب هستند:

  • پنج زبـان عشق | نشر آتیسا | ندا حمیدی زاده
  • پنج زبان عشق | نشر آزرمیدخت | سحر مهرابی
  • ‌پنج زبان عشق | نشر ویدا | سیمین موحد
  • پنج زبان عشق | انتشارات الهام نور | طیبه رفیعی
  • 5 زبان عشق | نشر کتاب پارس | سحر مهرابی
  • 5 زبـان عشق | نشر مات | نسترن خدیو

بین نسخه‌های این کتاب، بیشتر از همه مورد اول فروش دارد. ندا حمیدی زاده این کتاب را برای نشر آتیسا ترجمه کرد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *