0

معرفی مجموعه کتاب چرخ زمان + دانلود و خرید

چرخ زمان-ترجمه فارسی
بازدید 573

چرخ زمان مجموعه کتابی فانتزی از رابرت جردن و برندن سندرسون است که در آن فضایی حماسی به تصویر کشده شده است. این مجموعه در ایران و کل جهان، این داستان طرفدران خاص خود را دارد. در ادامه شما را با نویسنده، کتاب، واکنش‌ها به کتاب‌ها و ترجمه‌های آن آشنا خواهیم کرد. با خوبو همراه باشید

نام مجموعهچرخ زمان | The Wheel of Time
نام کتاب‌ها1. چشم جهان (The Eye of the World)
2. شکار بزرگ (The Great Hunt)
3. تجلی اژدها (The Dragon Reborn)
4. قیام تاریکی (The Shadow Rising)
5. شعله‌های آسمان (The Fires of Heaven)
6. ارباب آشفتگی (Lord of Chaos)
7. تاج شمشیرها (A Crown of Swords)
8. گذرگاه خنجرها (The Path of Daggers)
9. قلب زمستان (Winter’s Heart)
10. چهارراه شامگاهی (Crossroads of Twilight)
11. چاقوی رویا (Knife of Dreams)
12. گرد آمدن طوفان (The Gathering Storm)
13. برج‌های نیمه شب (Towers of Midnight)
14. یادآوری از نور (A Memory of Light)
نویسنده‌هارابرت جردن و برندن سندرسون
گونه ادبیداستان، فانتزی، حماسی
انتشارات در ایراننشر پریان
مترجمبهرنگ مافی
تعداد صفحه11,898
سال انتشار1990 تا 2013
خرید آنلاین
دانلود نسخه آنلاین

بیوگرافی رابرت جردن

رابرت جردن در در چارلستون، کارولینای جنوبی در سال 1948 متولد شد. او به دانشگاه کلمسون در ایالت خود رفت اما یک سال بعد از درس کناره گرفت تا در ارتش خدمت کند. او دو مرتبه به عنوان تیراندازِ هلی‌کوپتر به ویتنام رفت. همینطور نشان برنزی خدمت دریافت کرد. پس از بازگشت از ویتنام در سال 1970 وارد دانشگاه سیتادل شد تا فیزیک بخواند.

طی همه این سال‌ها، او علاقه‌ی زیادی به مطالعه‌ی تاریخ داشت. همینطور از شکار، ماهیگیری، پوکر، شطرنج، بیلیارد و جمع‌آوری کلکسیون پیپ لذت می‌برد. او جز کیش کلیسای اسقفی بود و بیش از یک مرتبه در هفته برای شنیدن عشای ربانی به کلیسا می‌رفت. او با همسرش هریت مک‌دوگال که ویراستار کتاب است زندگی می‌کرد. آنها در خانه‌ی زندگی می‌کردند که بیش از 220 سال قدمت دارد.

جردن در مارس 2006 تشخیص بیماری آمیلوئیدوز گرفت که باعث می‌شود حتی با درمان، بیمار تنها چهار سال زنده بماند. او شیمی‌درمانی را آغاز کرد و به طرفدارانش قول داد سال‌ها زنده خواهد ماند. دارویی که روی او تست شد، حالا مشخص شده که در این بیماری کارکرد خاصی ندارد. او سرانجام در سپتامبر 2007 فوت کرد.

رابرت جردن-نویسنده
رابرت جردن-نویسنده

بررسی آثار

 • جنگجویان آلتار (2019): اولین رمانی بود که جردن نوشت (در دهه‌ی هفتاد) اما تا زنده بود منتشر نشد. دوازده سال پس از مرگ جردن، در سال 2019 مک‌دوگال آن را منتشر کرد.
 • خون فالون (1980): دومین رمان جردن بود که با نام هنری خود ریگان اونیل آن را منتشر شد. داستانی رمانتیک بر بستر تاریخی قرن هجدهم است که یک ایرلندی به اسم مایکل فالون شخصیت اصلی آن است.
 • کونان بربر: یک مجموعه کتاب بود که فضایی در دنیای شمشیر و جادو داشت و در مجلات عامه‌پسند چاپ میشد. این کاراکتر در دهه‌ی سی خلق شده بود و بعد گسترش یافته بود. یک مجموعه کتاب در دهه هشتاد براساس این شخصیت نوشته شد که چندین نویسنده در کار نوشتن آن دخیل بودند. یکی از این شخصیت‌ها، رابرت جردن بود. او در نوشتن هفت رمان بین 1982 تا 1984 فعالیت داشت.
 • مجموعه‌ی چرخ زمان
 • بهشت بی نهایت: رمانی فانتزی بود که جردن در آن جهانی جدید خلق کرده بود. با وجود خلق کلیات، قرار بود بعد از چاپ کتاب دوازدهم و نهایی چرخ زمان، سراغ نوشتن آن برود. قرار بود داستانی با دو سه‌گانه (مجموعاً شش کتاب) باشد. با این حال مرگ مهلت نداد و هیچوقت این کتاب‌ها نوشته نشدند.

برندن سندرسون

متولد 1975 در نبراسکای آمریکا است. او از کودکی علاقه‌مند به آثار رابرت جردن و به طور کل فانتزی حماسی بود. مانند استفانی میر، او هم در دانشگاه بریگم یانگ در رشته‌ی نویسندگی خلاق درس خواند. پیش از همکاری در پروژه‌ی چرخ زمان، او چندین رمان منتشر کرده بود. از آن جمله می‌شود به مجموعه‌ی شمشیر بی‌نهایت، مجموعه‌ی لژیون و چندین داستان کوچک دیگر اشاره کرد.

در نهایت وقتی رابرت جردن درگذشت و هریت مک‌دوگال همسر او دنبال نویسنده‌ای مناسب برای تکمیل آثار جردن بود، سندرسون را مناسب دید. او طی ماه‌های پس از مرگ جردن کار خود را آغاز کرد. در سال 2009 همینطور اعلام شد به جای یک کتاب، سه کتاب دیگر منتشر خواهد شد.

اولین کتاب از سه کتابِ باقی‌مانده در 27 اکتبر 2009 منتشر شد. کتاب توانست در بخش رمان به صدر جدول پرفروش‌های نیویورک برسد. نوامبر 2010 و ژانویه 2013 دو کتاب دیگر هم منتشر شدند و اینطور مجموعه بالاخره به پایان رسید.

برندن سندرسون-هریت مک دوگال
برندن سندرسون-هریت مک دوگال

نقد و بررسی مجموعه کتاب چرخ زمان

چرخ زمان مجموعه‌ای خیالپردازانه و حماسی است که توسط رابرت جردن خلق شده است. جردن خلق جهان و نوشتن اولین رمان را در سال 1984 آغاز کرد. ژانویه‌ی 1990 اولین کتاب از مجموعه به اسم چشم جهان منتشر شد. او قصد داشت مجموعه‌ی بلندپروازانه و طولانی خود را در کتاب دوازدهم تمام کند اما پیش از تکمیل کتاب آخر، فوت کرد. همسر او، هریت مک‌دوگال نویسنده‌ای جوان و مناسب را برای تکمیل مجموعه براساس دست‌نوشته‌های جردن انتخاب کرد و اینطور برندن سندرسون کار را به پیان رساند.

مجموعه‌ی چرخ زمان سرشار از اسطوره‌هاست. ما در داستان با اسطوره‌هایی از مکاتب بودایی، هندویی، فرهنگ‌های اروپایی، آسیایی و اسلامی، خیر و شر و بسیاری از کهن‌الگوها روبرو خواهیم شد. به طرزی جالب، نام اهریمنِ داستان شیطان -Shai’tan- است که کلمه‌ای عربی در فرهنگ اسلامی است. همینطور الهامات بسیاری در کتاب از کتاب جنگ و صلح لئو تولستوی دیده می‌شود.

شناخت جهان چرخ زمان

جهانی به تصویر کشیده شده است که به دلیل شیوه‌ی دوّار زمان، گذشته و آینده‌ی دور زمین می‌تواند باشد. به همین دلیل اشاراتی به یک سری اسطوره‌های کهن مانند وجود دارد که ماهیتی شبیه به مکاتب کنونی دارند. مثلا دو غول به نام‌های موسک و مرک که نماینده‌ی شوروی و آمریکا هستند، با نیزه‌هایی آتشین با هم ستیز می‌کنند.

داستان سه هزار سال پس از شکاندن جهان که پایان عصر افسانه‌ها بود، روی می‌دهد. به لحاظ فناوری و شیوه‌های مختلف، به اروپای عصر رنسانس شباهت دارد اما از سوی دیگر زن‌سالاری حکمفرماست. در ادامه تحولاتی مانند انقلاب صنعتی روی می‌دهد. قاره‌ی بزرگی که در دستان وجود درد با یک رشته‌کوه تقسیم شده است و در آن پادشاه‌های و دولت‌های زیادی حکومت می‌کنند. در قسمت‌های شمالی، بیابانی آلوده و شیطانی وجود دارد که به آن پژمردگی کبیر می‌گویند.

در دنیای چرخ زمان، نیرویی به اسم نیروی یگانه (One Power) وجود دارد که تنها برخی قادر به استفاده از آن هستند. به این افراد آیز سدای گفته می‌شود. استفاده از این نیرو، به این گونه است مردان از بخشی از آن و زنان از بخشی دیگر می‌تواند استفاده کنند. برای مدت سه هزار سال هیچ آیز سدای مردی وجود نداشت. وقتی اولین مردان با این قدرت اعلام وجود کردند، آیز سدای‌های زن قدرت را به زور از آن مرد می‌گرفتند و مردان بدون‌قدرت‌مانده، بعد از مدتی به دلیل افسردگی خودکشی می‌کردند. آیز سدای‌های زن وقتی به یک آیز سدای کامل تبدیل می‌شوند باید از بین چند کیش (آجاه) یکی را انتخاب کنند. آجاه‌‌ها با رنگ‌های لباس متفاوتی که دارند شناخته می‌شوند. مثلا آجاه قرمز، تنها یک هدف دارد که آن هم پیدا کردن مردانی است که دارای قدرت یگانه هستند.

نقشه‌ی جهان-چرخ زمان
نقشه‌ی جهان. مجموعه کتاب چرخ زمان.

بهار تازه (New Spring)

در واقع کتاب شماره صفر مجموعه است. بهار تازه سال‌ها پس از چاپ اولین نسخه‌ی مجموعه، بین زمان انتشار کتاب دهم و یازدهم منتشر شد. به لحاظ تاریخی، داستان‌های کتاب بیست سال پیش از کتاب اول، چشم جهان هستند.

چشم جهان (The Eye of the World)

چشم جهان اولین کتاب از مجموعه چرخ زمان بود که در 15 ژانویه 1990 منتشر شد. رابرت جردن این کتاب را با کممک نشر «تُر بوکز» نمتشر کرد. کتاب شامل مقدمه و 53 بخش می‌شود و جمعاً 782 صفحه است. کتاب عملکردی بسیار موفقیت‌آمیز به لحاظ تجاری داشت و منتقدان هم آن را دوست داشتند. برخی کتاب را با ارباب حلقه‌ها مقایسه کردند و برخی این شباهت زیاد را شایسته‌ی انتقاد دانستند. بخصوص در ابتدای کتاب فضا بسیار شبیه به بخش‌های شایر در ابتدای ارباب حلقه‌ها است. سه دهه بعد از چاپ کتاب وقتی فصل اول سریال آن پخش شد، کتاب مجدداً به لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز وارد شد.

در چرخ زمان همیشه خوبی و بدی مقابل هم قرار می‌گیرند. خوبی همیشه در حال دفاع و بدی در حال حمله یا تدارک حمله است. در برخی عصرها خوبی قدرت اصلی و در برخی بدی قدرت غالب است. خوبی به نام نور و بدی به نام شیطان شناخته می‌شود. نور، خود قائل به جسسم نیست اما در عصرهای ممختلف افرادی از طرف او انتخاب می‌شود که به اژدها معروف هستند.

داستان با ماجرای پسری به نام رند آل‌ثور شروع می‌شود. او دوستانی صمیمی به تسم مت و پرین دارد و در دهکده‌ای به اسم ادموند فیلد زندگی می‌کنند. حمله‌ای ناغافل به این روستا می‌شود و متخاصمان در پی رند و دوستان او هستند. سربازانی به اسم ترولاک و میارردرال که فرمانده‌ی نامیرای آنها این حمله را رهبری می‌کنند. رند و دوستانش (به همراه اگوین) برای نجات روستا و روستایی‌های بی‌گناه، از آن خارج می‌شوند و سفر خود را آغاز می‌کنند. در حالی که ترولاک‌ها به دنبال این جمع هستند، وارد شهر رها شده‌ی شادار لوگوث می‌شوند و مت یک خنجر مسموم را می‌دزدد که از قدرتِ بالایی دارد. آنها سفر خود را ادامه می‌دهند و بعد شرایط سبب می‌شود که از هم جدا شوند. ما متوجه می‌شویم که این چهار نفر، در یک روز متولد شده‌اند. متوجه می‌شویم که یکی از آنها اژدهایی است که وعده داده شده بود.

چشم جهان-کتاب اول مجموعه چرخ زمان
چشم جهان. کتاب اول مجموعه چرخ زمان.

شکار بزرگ (The Great Hunt)

دومین کتاب مجموعه است که در همان سال 1990 منتشر شد. کتاب شامل یک مقدمه و پنجاه فصل است. داستان، به دنبالا رند، مت و پررین می‌رود که به سربازان شینرین می‌پیوندند تا آنها را در تلاش برای یافتن شیپور والر همراهی کنند. از سوی دیگر، اگوین، نینایو و الاین به سمت دیگری، به سوی برج سفید در تار والون می‌روند تا مکتب Aes Sedai را بیاموزند.

تجلی اژدها (The Dragon Reborn)

سومین کتاب مجموعه در سپتامبر 1991 منتشر شد. کتاب شامل مقدمه و 56 فصل می‌شود. کتاب نسبت به کتاب‌های قبلی که تقریبا به طور کامل از زبان رند روایت می‌شوند، تفاوت دارد. در این کتاب، بخش اعظم کتاب از زبان دوستانِ او روایت شده است. باتوجه به اینکه اسم کتاب، اشاره با او دارد، این کمی عجیب به نظر می‌رسد. با این حال کل داستان در خصوص اوست؛ همه شخصیت‌ها در تلاش برای کمک به او یا مقابله با او هستند.

در ابتدای کتاب، به طور حتم مشخص می‌شود که رند آل‌ثور اژدهای متجلی‌شده است. او به شهر مهمِ Tear می‌رود تا خود را ثابت کند. در مسیر، نیروهای شر به دنبال او هستند. وقتی به طور مخفیانه سفر خود را آغاز می‌کند، دوستان او پا به پایش می‌آیند.

قیام تاریکی (The Shadow Rising)

چهارمین کتاب مجموعه‌ی چرخ زمان در سپتامبر 1992 منتشر شد. کتاب 58 فصل دارد و به لحاظ تعداد کلمه، بزرگترین کتاب کل مجموعه است. قیام تاریخی 393823 کلمه است. همینطور تنها کتاب از مجموعه‌ی اصلی است که شامل مقدمه نمی‌شود.

رند شمشیر کریستالی کالاندور را به دست آورده تا نشان دهد اژدهای متجلی‌شده است. او با یکی از زنان پیشگو روبرو می‌شود و متوجه پیش‌گویی در مورد خود می‌شود. از سوی دیگر قلعه‌ی Tear مورد هجوم ترولاک‌ها قررار می‌گیرد. آنها از سوی یک پیشگوی دیگر به اسم سمائیل فرستاده شده‌اند. در مقامِ دفاع، ررند از کالاندور استفاده می‌کند تا با یک رعد، ترولاک‌ها را بکشد.

مجموعه کتاب چرخ زمان
مجموعه کتاب چرخ زمان. چاپ اولیه.

کتاب‌های بعدی

 • 5. شعله‌های آسمان (The Fires of Heaven): در اکتبر 1993 منتشر شد. کتاب شامل مقدمه و 56 فصل می‌شود.
 • 6. ارباب آشفتگی (Lord of Chaos): در اکتبر 1994 منتشر شد. شامل مقدمه، 55 فصل و یک بخش حسن‌ختام می‌شود.
 • 7. تاج شمشیرها (A Crown of Swords): در می 1995 منتشر شد. شامل مقدمه و 41 بخش می‌شود.
 • 8. گذرگاه خنجرها (The Path of Daggers): در اکتبر 1998 منتشر شد. شامل مقدمه و 31 بخش می‌شود. کوتاه‌ترین کتابِ مجموعه است.
 • 9. قلب زمستان (Winter’s Heart): در نوامبر 2000 منتشر شد. شامل مقدمه و 35 بخش می‌شود.
 • 10. چهارراه شامگاهی (Crossroads of Twilight): در ژانویه 2003 منتشر شد. شامل مقدمه، 30 بخش و یک حسن‌ختام می‌شود.
 • 11. چاقوی رویا (Knife of Dreams): در اکتبر 2005 منتشر شد. شامل مقدمه، 37 فصل و یک بخش حسن‌ختام می‌شود. آخرین کتابی است که در زمان حیات جردن منتشر شد.
 • 12. گرد آمدن طوفان (The Gathering Storm): در اکتبر 2009 منشر شد. شامل یک مقدمه، پنجاه فصل و یک بخش حسن‌ختام می‌شود. اولین کتابی است که سندرسون در نوشتن آن نقش داشت. بخش‌هایی از کتاب توسط جردن کامل شده بود و بخش‌های دیگر هنوز خالی مانده بود.
 • 13. برج‌های نیمه شب (Towers of Midnight): در نوامبر 2010 منتشر شد. جردن تنها یک سری استیکر یادداشت‌گونه در خصوص این کتاب باقی گذاشته بود.
 • 14. خاطره‌ای از نور (A Memory of Light): در ژانویه 2013 منتشر شد و کل کتاب به پایان رسید.

بخشی از متن کتاب

قصر هنوز همراه با غرش گاه‌وبی‌گاه زمین می‌لرزید. انگار زمین می‌خواست با ناله‌های خود آن‌چه را که اتفاق افتاده بود، انکار کند. انوار خورشید از لابه‌لای شکاف‌های دیوار به داخل می‌تابید و ذرات گردوخاک را که هنوز در هوا معلق بود، به درخشش وامی‌داشت. روی دیوارها، سقف و زمین آثار سوختگی به چشم می‌خورد. روی زرنگاری‌ها و رنگ طبله‌شده‌ی دیوارهایی که زمانی درخشان بودند، لکه‌های پهن سیاهی پخش شده بود. اجساد درهم‌شکسته‌ی‌‌ انسان‌ها و حیواناتی را که سعی کرده بودند پیش از آرام ‌شدن فاجعه حرکت کنند، دوده پوشانده بود.

اجساد مردگان همه‌جا پراکنده بود. زن و مرد و کودک؛ آن‌هایی که هنگام فرار، مورد اصابت صاعقه‌ای قرار گرفته بودند که راهروها را در هم کوبیده بود، یا کسانی که طعمه‌ی آتشی شده بودند که در کمین آن‌ها نشسته بود، یا کسانی که پیش از بازگشت آرامش، زیر سنگ‌های قصر مدفون شده بودند، سنگ‌هایی که مثل موجوداتی زنده روان شده و سر به‌دنبال آن‌ها گذاشته بودند. اما نقاشی‌ها و قالیچه‌های دیواری که تمامشان شاهکارهای بزرگی بودند، به‌طرز عجیبی بدون کوچک‌ترین آسیبی در جای خود باقی مانده بودند؛ مگر جاهایی که دیوار جلو آمده و آن‌ها را کج کرده بود.

مبلمان و اثاثیه‌ی منبت‌کاری‌شده ـ که با عاج و طلا با ظرافت تمام میناکاری شده بود ـ دست‌نخورده باقی مانده بود؛ مگر در جاهایی که زمین ناهموار آن‌ها را واژگون کرده بود. جنون، تنها به هسته حمله کرده و پیرامون آن را نادیده گرفته بود.

چرخ زمان

اقتباس‌ها از مجموعه کتاب چرخ زمان

 • سریال
  • سال 2000 رابرت جردن خبر از این داد که NBC حق ساخت یک مینی‌سریال به اسم چشم جهان را خریده است. پروژه به سرانجام نرسید.
  • سال 2004 جردن امتیاز ساخت فیلم، سریال، بازی ویدئویی و کمیک را به کمپانی Red Eagle فروخت. آنها برای از دست ندادن این حق، یک پایلوت 22 دقیقه‌ای براساس چرخ زمان ساختند که در بی‌خبری هریت مک‌دوگال ساخته شده بود. چیزی که سرانجام کار را به دادگاه کشاند. سرانجام مشکلات در سال 2016 حل شدند و سونی پیچرز نیز برای ساخت اعلام آمادگی کرد. این پروژه درر سال 2018 به آمازون فروخته شد. بالاخره روند ساخت سریال در اکتبر 2018 آغاز شد و در نوامبر 2021، اکران اولین فصل آن آغاز شد. این پروژه هم مثل دیگر پروژه‌ی مهم آمازون، حلقه‌های قدرت، بسیار پرهزینه بود اما امتیازهای متوسطی از بینندگان و منتقدان گرفته است. فیلم‌برداری فصل دوم از فوریه 2022 در پراگ آغاز شد.
 • فیلم
  • سال 2008 ادعا شد یونیورسال در حال ساخت فیلمی براساس کتاب‌های مجموعه‌ی چرخ زمان است. این پروژه‌ به سرانجام نرسید.
 • کمیک‌بوک
  • بهار تازه، به صورت کمیک‌بوک توسط شرکت Dabel Brothers در جولای 2005 منتشر شد و تا سه سال ادامه یافت. آنها بعد چرخ زمان را در سال 2009 به صورت کمیک منتشر شدند که تا 2013 ادامه یافت.
 • بازی ویدئویی
  • بازی کامپیوتری چرخ زمان اولین بار سال 1999 منتشر شد.
  • یک بازی نقش‌آفرینی در سال 2001 در فضای چرخ زمان منتشر شد.
  • کمپانی EA سال 2009 خبر از خرید امتیاز مجموعه داد تا یک سری بازی تولید کند. با این حال سال 2014 این پروژه کنسل شد.

جایگاه کتاب چرخ زمان

برای بررسی جایگاه مجموعه کتاب در نزد مخاطبان به سراغ گوگل ترندز رفتیم. این ابزاری از گوگل است که به ما در مقایسه کلیدواژه (اینجا یک سری کتاب) با شرایط قابل تعیین، کمک می‌کند. دیتای مربوط به این ابزار، از نتایج جستجوی کاربران تعیین شده است. از همین ابزار برای بررسی وضعیت مجموعه کتاب حاضر استفاده کردیم. به این ترتیب، چرخ زمان را با یک سری مجموعه کتاب در فضای مشترک مقایسه کردیم. همانطور که می‌بینید، کتاب‌های جردن را با مجموعه کتاب‌های ویچر، گرگ و میش، تلماسه و ماجراهای نارنیا مقایسه کردیم. همانطور که می‌بینید، به جز نارنیا، چرخ زمان بیش از سایرین در 16 سال اخیر موردتوجه قرار گرفته است. طی یک سال اخیر نیز با توجه به پخش سریال، توجه به آن به اوج رسیده است.

چرخ زمان-ترندها
چرخ زمان. ترندها.

سراغ سایت گودریدز هم رفتیم. گودریدز چیزی شبیه به شبکه اجتماعی برای عاشقان کتاب است. در صفحه‌ی رابرت جردن قابل مشاهده است که اولین کتاب مجموعه، چشم جهان بیشترین امتیاز را بین کل آثار او دریافت کرده است. 481 هزار نفر به این کتاب امتیاز داده‌اند که میانگین این امتیازات 4.1 از 5 است. کتاب‌های بعدی مجموعه‌ی چرخ زمان یعنی شکار بزرگ (281 هزار)، تجلی اژدها (258 هزار) و قیام تاریکی (207 هزار) موارد بعدی هستند. اگرچه به لحاظ محبوبیت، بعد از کتاب ششم مجموعه، کتاب‌های دوازدهم و سیزدهم، بعد هفتم و سپس چهاردهم قرار می‌گیرند. به این معنی که پس از کتاب ششم و تا حدودی هفتم، مجموعه کمتر موردتوجه بود. تا جایی که جردن فوت کردن و سندرسون مابقی کتاب‌ها را کامل کرد. در ادامه یک نظر مثبت و یک نظر منفی را در خصوص کتاب چشم جهان می‌آوریم.

نظر مثبت

4 از 5 به کتاب نمره داده است:

هنوزم نمی‌تونم دقیق بگم گفته‌ی نیویورک تایمز مبنی براینکه: «جردن با چرخ زمان آمد، تا جهانی را که تالکین پدید آورده بود، به تسخیر خود درآورد.» بپذیرم و نه می‌تونم ردش کنم.

چرخ زمان با شباهت‌های بسیاری به ارباب حلقه‌ها و هابیت شروع می‌شه: چند جوان روستایی که اهریمن به‌خاطر منافعش، نابودی دنیا دنبالشون می‌گرده اما جادوگری (آیزسدایی به‌نام موارین و یک نگاهبان) سر می‌رسن و این‌ جوانان روستایی‌ رو درون یک دنیای خیالی و ماجراجویی‌های حیرت‌انگیز و سرشار از معما می‌برند. در ادامه مورددال‌ها و ترالُک‌ها به آسانی می‌تونن تداعی کننده‌ی نزگول‌ها و ارک‌ها باشند. اما این‌ها رو گفتم نه برای این‌که چرخ زمان رو نخوانیم بلکه بخوانیم! جردن می‌تواند دنیاسازی تالکین را به چالش بکشد: اگر تالکین کوچه‌به‌کوچه و درخت‌به‌درخت و کوه‌به‌کوه سرزمین میانه رو برامون شرح داد جردن حتی از یقه‌ و چین‌و‌چروک و خطوط روی لباس هم نگذشته اما برای بار دوم متوجه شدم که این جزئیات ریز و به‌ظاهر بی‌اهمیت چقدر تصویر ذهنی قوی‌تری از دنیا و داستان چرخ زمان در ذهنم ساخته بودند!

در ارباب حلقه‌ها عملاً شخصیت زن چندانی وجود نداشت و اون‌هایی هم که بودند بیشتر شخصیت‌هایی فرعی بودند اما چرخ زمان یک قدم بزرگ روبه جلو برمی‌داره و زنانی چون موارِین، ناینیو و اِگوین رو به داستان وارد می‌کنه تا نشان بده زنان هم می‌تونن در یک داستان فانتزی به‌خصوص فانتزی حماسی و فانتزی نقش محوری داشته باشن. همچنین به کرات اشاره به اژدهای دروغین می‌شود، لقبی که بسیار مهم است. جردن می‌خواد بگه هیچ تضمینی نیست اگر به فلسفه منجی باور داریم، منجی تبدیل به ضدمنجی نشه! بار اولی که کتاب رو خونده‌م با خودم گفتم چقدر آخرش بی‌منطق و یهویی بود ولی بار دوم با دقت بیشتری کتاب رو خونده‌م و متوجه پازل داستانی شدم که از اول داستان براش زمینه‌چینی کرده بود.

بار اول که کتاب رو خونده‌م با خودم گفتم عجب ترجمه شاهکاری داره و با ترجمه ارباب حلقه‌ها از رضا علیزاده مقایسه‌اش کردم ولی این‌دفعه که خونده‌م نظرم رو کمی تعدیل‌تر و معقول‌تر می‌کنم. ترجمه درمجموع خوبه ولی بی‌ایراد نیست.

کامنت فارسی از فرهنگ نظری‌دوست

نظر منفی

سه ستاره از 5 ستاره:

[…]

حالا بریم سراغ نقاط ضعف:

1-اکسپوزیشن. این جناب جردن ظاهراً بلد نیست چجوری اطلاعات بده به خواننده. یعنی یه جاهایی به دم دستی‌ترین شکل ممکن لور دنیاش رو زورچپون می‌کرد توی دیالوگا. خب مرد حسابی، یکم ظرافت به خرج بده. یکم حساب‌شده تر.

2- شخصیت پردازی شلخته. داستان تقریبا یک راوی اصلی داره و شخصیت‌های دیگه حول این بابا میچرخن. گرچه برای مدتی که این گروه از هم جدا میشه و هرکی راه خودشو میره، یکم بیشتر با بقیه اعضای گروه آشنا میشیم و رابطه اونا با بقیه اعضای گروه (غیر شخصیت اصلی) واضح‌تر میشه. ولی مشکلش اینه که وقت دوباره اینا دور هم جمع میشن، بساط شخصیت‌پردازی بقیه هم جمع میشه. پرین که اصلا معلوم نیست چشه. مت هم که حکم پپین ارباب حلقه‌ها رو فعلا به دوش میکشه.

3- سرعت داستان. میتونم این بخشو خالی بذارم و برم. بدون هیچ توضیحی

4- پایان بندی شتاب‌زده. شاید یکی از تاثیرات تلماسه بر چرخ زمان همین پایان بندی شتابزدش باشه (حداقل این جلد). جفت بزرگواران (هربرت و جردن) انگار وقتی به اخر داستان می‌رسیدن تازه حس میکردن انگار یه محدودیت کلمه‌ای چیزی هست و مجبورن داستانو اینجوری تموم کنن. البته تا جایی که شنیدم این جلد اول یک جورهایی حکم اپیزود پایلوت رو داشته و هنوز برای خود نویسنده هم مشخص نبوده که ادامه مجموعه چجور قراره باشه.

درکل شروع خیلی متوسطی بود. اما با این وجود سوال‌هایی که مطرح کرده و دنیایی که خلق کرده هنوز اونقدری کشش داره که بخوام ادامه بدم. 

کامنت فارسی از آهو

بهترین ترجمه کتاب های چرخ زمان

تنها نشری که اقدام به ترجمه‌ی کتاب‌های چرخ زمان کرده، انتشارات پریان است.

پریان، در صفحه معرفی کتاب‌ها آورده است:

چرخ زمان، چیزی بیش از یک داستان ساده است. خواننده در همراهی با قهرمانان داستان، می‌بیند که چطور در کوران حوادث، می‌تواند با تکیه بر توانایی‌های خود، برناامیدی غلبه کند. درمی‌یابد که هیچ کس خوب یا بد مطلق نیست؛ و این انتخاب ماست که بتوانیم با غلبه بر وسوسه‌های تاریکی، در راه نور قدم برداریم، می‌آموزد که گاه افراط در نفرت از تاریکی و پندار غلط در تشخیص راه درست، خود موجب تباهی و گمراهی است. درمی‌یابد که کسی نمی‌تواند و نباید از زیر بار مسئولیتش شانه خالی کند؛ هرچند این مسئولیت، به سنگینی کوه باشد و مرگ در برابر آن ، به سبکی پر. می‌بیند که گاه برای هدف

آنها تاکنون سه کتاب مجموعه را طی شش جلد منتشر کرده‌اند:

 • چشم جهان؛ بخش اول: خروج از دورود
 • جشم جهان؛ بخش دوم: ورود به مرگزار
 • شکار بزرگ؛ بخش اول: شکار آغاز می‌شود
 • شکار بزرگ؛ بخش دوم: رشته‌ای نو در الگو
 • تجلی اژدها؛ بخش اول: جهان رویاها
 • تجلی اژدها؛ بخش دوم: توفانی در تیر

بهرنگ مافی مترجم این کتاب‌ها است و به نظر در حال ترجمه باقی کتاب‌ها هم هست. چاپ اول کتاب اول در سال 1397 انجام شد و آخرین کتاب منتشرشده در همین سال 1401 منتشر شده است.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *