0

معرفی مجموعه کتاب 100 (One Hundred) + دانلود و خرید

ترجمه فارسی کتاب‌های 100

«100» مجموعه کتابی چهار جلدی است که کس مورگان نویسنده آمریکایی بین 2013 تا 2016 منتشر کرد. این کتاب با توجه به ساخت سریالی مهم از آن، توانست محبوبیت زیادی بین بخصوص نوجوان‌ها پیدا کند. در ادامه شما را با نویسنده، کتاب‌ها، واکنش‌ها به کتاب‌ها و ترجمه‌های آن آشنا خواهیم کرد. با خوبو همراه باشید

نام مجموعهصد/100 | One Hundred
نام کتاب‌ها100 (2013)
روز بیست و یکم (2014)
بازگشت به خانه (2015)
شورش (2016)
نویسندهکَس مورگان
گونه ادبیداستان، فانتزی، علمی-تخیلی
انتشارات در ایرانباژ (بهداد)
مترجمبهنام حاجی زاده
تعداد صفحه1,312‬
سال انتشار2013 تا 2016
خرید آنلاین
دانلود نسخه آنلاین

بیوگرافی

مالوری ای. کس که با نام هنری خود کَس مورگان شناخته می‌شود، در جولای 1984 در نیویورک سیتی متولد شد. او در منطقه‌ی بروکلینِ این شهر زندگی می‌کند. مالوری به دانشگاه براون رفت و در رشته‌ی ادبیات تحصیل کرد. همینطور به آکسفورد رفت و تا سطح کارشناسی‌ارشد در رشته‌ی ادبیات قرن نوزدهم ادامه داد. او علاقه‌ی بسیاری از رمان‌های علمی‌-تخیلی و همینطور رمان‌های دوره ویکتوریایی دارد. او همینطور در سال‌های اخیر به عنوان ویراستار در انتشارات اسکلاستیک که شهرت آن به دلیل چاپ کتاب‌های هری پاتر، بازی های گرسنگی و یک سری کتاب‌های کاترین اپلگیت، کار می‌کند.

کَس مورگان-نویسنده 100
کَس مورگان-نویسنده 100

بررسی آثار

 • مجموعه کتاب 100 (2013-2016)
 • مجموعه کتاب سال‌های نوری (2018-19): داستان دختری به اسم وسپر است که از سیاه‌ای مسموم به اسم دِوا می‌آید و می‌خواهد تبدیل به یک خلبان جنگی شود.
  • سال‌های نوری
  • ابرنواختر
 • مجموعه‌ی کلاغ‌ها (2020-22): کاپا رو نو جادوگر است؛ جادوگری که بسیار مرموز است. مورگان این مجموعه را به همراه دنیله پیج می‌نویسد.
  • کلاغ‌ها
  • پادشاهان

نقد و بررسی مجموعه کتاب 100

«صد» کتابی بود که در سپتامبر 2013 با قلم دختری جوان که خود را کَس مورگان معرفی می‌کرد، منتشر شد. بعد مشخص شد که این داستان، بخش اول یک چهارگانه خواهد بود. طی سه سال پس از انتشار کتاب اول، سه کتاب دیگر هم منتشر شدند و اینطور این مجموعه به پایان رسید.

داستان، جایی در آینده اتفاق می‌افتد. جنگ هسته‌ای در جهان رخ داد و بیشتر انسان‌ها مردند. گروهی در ماهواره‌هایی اطراف زمین سکونت داده شدند و نسل بشر اینطور از انقراض نجات پیدا کرد. با توجه به شرایط دشوار زندگی، قوانین خشکی در ماهواره‌ها حکمفرماست. چیزی حدود صد سال پس از جنگ هسته‌ای، با افزایش جمعیت و کمبود منابع گروهی از جوانان زیر 18 سالی که در ماهواره‌ها زندانی بودند، به زمین تبعید می‌شوند. آنها با انتظار مرگ به زمین می‌رسند اما متوجه می‌شوند که زمین قابل حیات است. به زودی آنها متوجه می‌شوند که مشکلات فراوانی بین آنها و یک زندگی آرام در زمین فاصله انداخته است.

با توجه به علاقه‌ی مورگان به رمان‌نویس‌های مشهور، او نام یک سری از شخصیت‌های 100 را براساس این اسطوره‌های خود انتخاب کرد. کلارک گریفین، اشاره به آرتور سی. کلارک نویسنده‌ی ادیسه فضایی دارد. ولز جاها، اشاره به اچ. چی. ولز نویسنده انگلیسی داستان‌های مرد نامرئی، ماشین زمان، جزیره دکتر موریو و جنگ دنیاها دارد. اکتاویا بلیک، اشاره به اکتاویا ای. باتلر نویسنده‌ی زن مشهور آمریکایی دارد. بلیمی بلیک هم اشاره به ادوارد بلیمی نویسنده‌ی سوسیالیست آمریکایی دارد.

100 – 2013

اولین کتاب مجموعه‌ی 100 در سپتامبر 2013 منتشر شد. این اولین تجربه‌ی کَس مورگان از انتشار داستان بود و برخلاف انتظار، عملکردی خوب را تجربه کرد. کتاب او بسیار محبوب واقع شد و حتی برای ساخت سریال انتخاب شد. منتقدان هم عموماً کتاب را دوست داشتند. بوک‌لیست کتاب را دارای داستانی جذاب معرفی کرد. کتاب در لیست بهترین رمان برای نوجوان‌ها، به رتبه سیزدهم لیست نیویورک تایمز رسید.

داستان با فرستادن یک گروه از نوجوان‌ها به زمین آغاز می‌شود. آنها از ماهواره‌ای که محل زندگی‌شان بود، به زمینی تبعید شدند که شانس کمی برای بقا روی آن وجود دارد. همه‌ی آنها سابقه جرم و زندان در فضا را دارند با این حال عموماً جرم‌های کوچکی مرتکب شده‌اند. مهم‌ترین چهره این بین کلارک گریفین است. او دانشجوی پزشکی بود و به خاطر جرمی که والدینش انجام داده بودند بازداشت شده بود. با این حال دلیل گیرافتادن پدر و مادرِ کلارک، خود اوست. او به ولز جاها که فرزندِ صدراعظم است، از کارهای غیرقانونی پدر و مادرش گفته بود و ولز مسئله را به اطلاع پدرش رسانده بود. در جمع صد نفره به جز کلارک، ولز، اکتاویا و برادرش بلیمی بلیک هم هستند.

هیچکدام از آنها و والدینشان هرگز روی زمین پا نگذاشته‌اند. وقتی به زمین می‌رسند، مناظر اولویه و اکسیژن موجود در هوا، خوب به نظر می‌رسد. گروه صد نفره که بلیمی خیلی زود رهبر آن می‌شود، از سفینه دور می‌شوند و سعی می‌کنند راهی برای بقا روی زمین پیدا کنند. آنها کمپ خود را برپا می‌کنند ولی طی روزهای بعد کمپ آتش می‌گیرد و یکی از تبعیدی‌ها می‌میرد. در تحقیق برای یافتن آتش‌افروز، با مزرعه‌ای در فاصله‌ی نزدیک با کمپ خود برمی‌خورند. آنها متوجه می‌شوند که روی زمین تنها نیستند. در واقع جمعی که از جو خارج شد، تنها گروه زنده‌مانده از جنگ هسته‌ای نبود.

روز بیست و یکم – 2014

دومین کتاب از چهارگانه‌ی صد، یک سال پس از انتشار کتاب اول منتشر شد. روند اتفاقات در این کتاب، از کتاب اول هم سریع‌تر است و باعث می‌شود به شمایی کلی از زمین طی صد سال اخیر برسیم. ما در این کتاب متوجه می‌شویم که سه دسته‌ی مختلف از بازماندگان وجود دارد. گروهی در جنگل‌ها باقی ماندند و قدرتمندترین‌هایشان زنده ماندند. گروهی خود را زیر کوه حبس کردند و گروهی به فضا رفتند.

بیست و یک روز پس از رسیدن به زمین، گروه مورد حمله‌ی یک گروه ناشناس بومی زمین قرار می‌گیرد. اکتاویا از زمان آتش‌سوزی تاکنون گم شده است. ولز سعی می‌کند اخلاق‌مدار باقی بماند در حالی که بلیمی به هر دری می‌زند تا خواهرش را پیدا کند. آنها با دختری به اسم ساشا روبرو می‌شوند و او را گروگان می‌گیرند. ساشا به آنها می‌گوید که با گروهی دیگر، در ایالت ویرجینیا به زمین رسیده و آنها تنها گروه تبعیدی نیستند. بلیمی باور دارد که افراد گروه ساشا مسئول دزدیدن خواهرش هستند. ولز و ساشا به هم نزدیک می‌شوند. آنها به زودی متوجه می‌شوند که ساشا متعلق به گروه زنده‌مانده‌ی سوم است. گروهی که در یک مرکز امنیتی زیر یک کوه، خود را برای صد سال حبس کرده‌اند.

در فضا، اوضاع با وجود خروج یک گروه بهتر نشده است. دستگاه تولید اکسیژن به مشکل خورده و آنها باید یک گروه از افراد باقی‌مانده را فدا کنند. گروهی که همگی فرزند دارند، برای زنده ماندن فرزندان خود برای مرگ پیش‌قدم می‌شوند. مسئله این است که صدراعظم و دیگر مسئولان در ایستگاه فضایی، هنوز نمی‌دانند که زندگی مجدد روی زمین ممکن است.

مجموعه کتاب 100
مجموعه کتاب 100

بازگشت به خانه – 2015

بازگشت به خانه سومین کتاب مجموعه‌ی 100 بود که چهار ماه پس از انتشار کتاب دوم منتشر شد.

با برقراری ارتباط بین ایستگاه فضایی و زمین، سرانجام صدراعظم تصمیم می‌گیرد گروه باقی‌مانده در فضا را به زمین منتقل کند. با این حال مشکلاتی این بین پیش آمد و سفینه‌ی ارسالی سقوط کرد. کلارک به دنبال والدین خود می‌گردد. این در حالی است که صدراعظم به کما فرو رفته است. سرانجام وقتی اوضاع مرتب می‌شود، کمپ ایجاد شده در زمین زیرنظر صدراعظم رودز قرار می‌گیرد. او که به سخت‌گیری معروف است، چندان روی خوشی به بومیان زمین نشان نمی‌دهد و پیشرفت‌های اخیر صد نفر نخست را نادیده می‌گیرد. او حتی قصد اعدام بلیمی را دارد.

با کمک ساشا، کلارک و ولز از کمپ فرار می‌کنند و این بین بلمی زخمی را هم با خود می‌برند. یکی از سربازان رودز، سااش را می‌کُشد. همینطور رودز تصمیم دارد به مرکزِ زیر کوه هواشناسی (که عده‌ای در آن زندگی می‌کنند) حمله کند. گروه‌های دیگری از فضا به زمین می‌آیند. کلاک بالاخره والدین خود را پیدا می‌کند.

شورش – 2016

آخرین کتاب مجموعه به اسم شورش، در دسامبر 2016 منتشر شد. زمان داستان، یک ماه پس از اتفاقات کتاب قبلی است.

بلیمی نشانه‌های پارانویا را نشان می‌دهد. با وجود اینکه رابطه‌ی بلیمی و کلارک به نظر جدی می‌رسید، شرایط بلیمی اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند. بلیمی باور ندارد که کلارک به او اعتماد داشته باشد. در پایان تمام مشکلات حل می‌شوند و کلارک از بلیمی می‌خواهد با هم ازدواج کنند.

اقتباس

جیسون روتنبرگ تهیه‌کننده تلویزیونی پس از انتشار کتاب اول مجموعه، آن را خواند و خوشش آمد. به همین دلیل تلاش خود را برای ساخت یک اقتباس تلویزیونی آغاز کرد. روند انتخاب و استخدام بازیگر از فوریه 2013 آغاز شد و در بهار همان سال، فیلم‌برداری در ونکوور کانادا آغاز شد. تا ژانویه 2014 این روند ادامه داشت و در 19 مارس 2014 سرانجام پخش اولین قسمت آن از شبکه‌ی The CW آغاز شد. سریال تا فصل پنجم ادامه پیدا کرد و سرانجام فینال آن در سی سپتامبر 2020 نمایش داده شد.

پخش سریال بخصوص در فصل اول بسیار امیدوارکننده بود و قسمت اول را 2.7 میلیون آمریکایی زنده تماشا کردند. هر فصل از میزان محبوبیت آن کاسه شد، به طوری که آخرین قسمت سریال در سال 2020 حدود ششصد هزار بیننده در آمریکا داشت. IMDB به آن امتیاز 7.6 و روتن‌تومیتوز 93% داده است.

سریال 100
سریال 100

روتنبرگ قصد داشت یک پیش‌درآمد برای مجموعه بسازد که مربوط به زمان جنگ هسته‌ای بود. در فوریه 2020 خبر استخدام چند بازیگر هم برای مجموعه آمد. با این حال در نوامبر 2021 اعلام شد که The CW این پروژه را کنسل کرده است.

جایگاه کتاب

برای بررسی جایگاه مجموعه کتاب در نزد مخاطبان به سراغ گوگل ترندز رفتیم. این ابزاری از گوگل است که به ما در مقایسه کلیدواژه (اینجا یک سری کتاب) با شرایط قابل تعیین، کمک می‌کند. دیتای مربوط به این ابزار، از نتایج جستجوی کاربران تعیین شده است. از همین ابزار برای بررسی وضعیت مجموعه کتاب 100 استفاده کردیم. به این ترتیب، مجموعه را با یک سری مجموعه کتاب در فضای مشترک مقایسه کردیم. در لیست مجموعه کتاب ویچر، گرگ و میش، تلماسه و بازی‌های گرسنگی وجود دارند. مجموعه‌ی 100، نسبت به تمام این کتاب‌ها، توجه کمتری را به خود در دنییا کتاب برانگیخته است.

مجموعه کتاب 100-ترندها
مجموعه کتاب 100-ترندها

سراغ گودریدز هم رفتیم. گودریدز به نوعی شبکه اجتماعی علاقه‌مندان به کتاب است. در صفحه‌ی کس مورگان در این سایت، کتاب 100 بالاترین امتیاز را گرفته است. این کتاب 66 هزار امتیاز گرفته که میانگین آنها نمره‌ی 3.7 از 5 است. هر دوی اینها، اعداد متوسطی هستند. پس از آن کتاب‌های دیگر مجموعه یعنی روز بیست و یکم (33 هزار)، بازگشت به خانه (24 هزار) و شورش (13 هزار) امتیاز دارند. در ادامه یک نظر مثبت و یک نظر منفی را در خصوص کتاب می‌آوریم.

نظر مثبت

5 از 5 به کتاب نمره داده است:

کتاب صد نفر یه کتاب پساآخر الزمانیه که داستان اتفاقی که ممکنه در آینده در دنیای واقعی هم اتفاق بیوفته رو روایت میکنه. داستان از این قراره که سیصد سال پیش یه انفجار هسته‌ای رخ داده و سیاره زمین غیرقابل سکونت شده و مردم مجبور شدن به فضا پناه ببرن. البته سفینه‌هاشون فقط برای تعداد محدودی از مردم و نجات دادن نسل بشر ساخته شده و دائمی نیست. و حالا به خاطر کمبود اکسیژن و امکانات، اعضای کلونی تصمیم میگیرن تعدادی از مردم رو به سطح زمین بفرستن تا از میزان تشعشعات مطلع بشن. ولی اونها چه کسانی و چند نفر رو برای رفتن به زمین (که میتونه مساوی با مرگ باشه) انتخاب میکنن؟
جواب اینه: صد نفر از مجرمان زیر 18 سال کلونی

با اینکه قبل از خوندن کتاب سریالش رو دیده بودم باز هم برام هیجان‌انگیز بود و باز هم توی فضاسازی زیبایی که نویسنده از کلونی و سطح زمین پس از سیصد سال داشت، غرق شدم. داستان کتاب حول محور چهار شخصیت اصلی یعنی کلارک، بلامی، ولز و گلس میچرخه. البته این جلد بیشتر به معرفی شخصیت ها و گذشته‌شون می‌پردازه که این ویژگی باعث میشه که شخصیت‌پردازی خیلی گسترده‌ای صورت بگیره و خواننده با همه شخصیت‌ها آشنا بشه. و خب به شخصه برای من آشنایی با گذشته شخصیت‌هایی که در حال حاضر باهاشون سر و کار داریم خیلی جذابه چون باعث میشه بفهمم اون شخصیت چه آدمی بوده و اشتباهاتش اون رو به چه آدمی تبدیل کرده.
کتاب کشش نسبتا خوبی داشت و باعث میشد شما برای سر در آوردن از رازی که هر شخص پنهان کرده تا آخر پای کتاب بشینید و بخونیدش.
پیشنهاد میدم حتما این کتاب رو بخونید و ازش لذت ببرید 

کامنت فارسی از آیدا سعادتی‌پور

نظر منفی

دو ستاره از 5 ستاره:

حس بدی از گفتن این حرف پیدا خواهم کرد؛ ولی به جای خواندن کتاب، سریال را ببینید.

کاملا از اینکه با توجه به ابزاری که داشتند، چه چیزی را در سریال خلق کردند تحت‌تاثیر قرار گرفتم. داستان در سریال بسیار قوی‌تر و محکم‌تر است. تنها کتاب را به کسانی توصیه می‌کنم که واقعا عاشق سریال شده‌اند (یکی از آنها من هستم) و اینطور شاید چیزهای بیشتری در مورد شخصیت‌های محبوب خود بفهمند. کلارک، بلیمی و ولز فلش‌بک‌های به مراتب بیشتری دارند که برخی خیلی خوب است. مثلا در سریال کمتر به زندگی شخصیت‌ها قبل از ارتکاب به جرم پرداخته شده که در کتاب این موضوع پررنگ‌تر است. همینطور در کتاب، نقشه بزرگتر شده و بخش‌های بیشتری مورد بررسی قرار گرفته است.

با این حال در سریال بیشتر به شخصیت‌های داستان نزدیک می‌شوید. در کتاب اتفاقات زیادی رخ نمی‌دهد. حتی رابطه رمانتیکِ ماجرا در کتاب سریع‌تر و دم‌دستی‌تر است. کلارک و گلس در کتاب اول، در کل ماجرا در حال ناله کردن هستند. این در حالی است که کلارک در سریال بیشتر به دنبال بقاست و کمتر وقت برای پسران می‌گذارد.

بسیاری از کاراکترهایی که در سریال خلق شده، به طور کل در کتاب وجود ندارند. مثلا ریون، فین، مورفی، جسپر، ابی، کین و چند نفر دیگر. حتی شخصیت‌های زن در سریال به مراتب قدرتمندتر هستند. حتی داستان افراد بالغ در ایستگاه فضایی، در سریال متقاعدکننده‌تر است.

کامنت انگلیسی از جولی

بهترین ترجمه مجموعه 100

نشر باژ (بهداد) کتاب‌های این مجموعه را در سال 1395 منتشر کرد. آنها ابتدا روی این ترجمه عنوان سه‌گانه گذاشتند و بعد کتاب چهارم را هم چاپ کردند.

 • کتاب 100 نفر
 • کتاب 100 نفر: روز بیست و یکم
 • کتاب سه گانه 100 نفر: بازگشت به زمین

بهنام حاجی زاده مترجم این کتاب‌ها است. حاجی‌زاده متولد 1371 در بجنوورد است. لیسانس ادبیات انگلیسی دارد و تاکنون بیش از 15 کتاب را برای نشر باژ ترجمه کرده که همگی در فضای فانتزی هستند.

در توضیح کتابِ 100، در سایتِ این نشر آمده است:

هفته‌ها از فرود بر روی زمین می‌گذرد و صد نفر توانسته‌اند در محیط وحشی و پر هرج‌ومرج خود، نظم و ثباتی به وجود بیاورند. ولی با آمدن سفینه‌های انتقال تازه‌ای از فضا، توازن حساسشان به هم می‌ریزد. تازه‌رسیدگان خوش‌شانس هستند- درروی کلونی، اکسیژن رو به اتمام است- اما پس از سالم رسیدن به زمین، گلس متوجه می‌شود که شانسش رو به اتمام است. کلارک گروه نجاتی را به محل سقوط رهبری می‌کند و آماده‌ی درمان مجروحان است، ولی نمی‌تواند به والدینش فکر نکند که احتمالاً هنوز زنده هستند. در این زمان، ولز در تلاش است تا باوجود حضور نائب صدراعظم و نگهبانان مسلح او، نفوذ و اعتبار خود را حفظ کند و بلامی باید تصمیم بگیرد با جنایاتی که پشت سر به‌جا گذاشته، روبه‌رو شود یا بگریزد. زمان آن رسیده تا صد نفر متحد شوند و برای آزادی که روی زمین یافته‌اند، مبارزه کنند یا خطر کرده و همه‌چیز و هر آن‌کس را که دوست دارند، از دست بدهند.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *