0

معرفی مجموعه کتاب بازی های گرسنگی + دانلود و خرید

ترجمه فارسی-بازی های گرسنگی

بازی های گرسنگی (هانگر گیمز) نام داستانی پادآرمان‌شهری است که سوزان کالینز نویسنده‌ی آمریکایی نوشته است. این رمان نوجوان به صورت سه‌گانه منتشر شد و با توجه به ساخت فیلم‌هایی براساس آن، بسیار محبوب شد. در ایران و کل جهان، این داستان طرفدران خاص خود را دارد. در ادامه شما را با نویسنده، کتاب، واکنش‌ها به کتاب‌ها و ترجمه‌های آن آشنا خواهیم کرد. با خوبو همراه باشید

نام مجموعهبازی های گرسنگی | عطش مبارزه | The Hunger Games
نام کتاب‌هابازی‌های گرسنگی (۲۰۰۸)
اشتعال (۲۰۰۹)
زاغ مقلد (۲۰۱۰)
تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها (۲۰۲۰)
نویسندهسوزان کالینز
گونه ادبیداستان، ماجراجویی، علمی–تخیلی، اکشن
انتشارات در ایرانافراز و نشرهای دیگر
مترجمشبنم سعادت و مترجمان دیگر
تعداد صفحه1408
سال انتشار2008 تا 2020
خرید آنلاین
دانلود نسخه آنلاین

بیوگرافی سوزان کالینز

سوزان کالینز در سال 1963 در کنتیکت آمریکا متولد شد. پدر او یک کلنل نظامی بود که در جنگ کره و ویتنام خدمت کرده بود. با توجه به کادر پدر خانواده، سوزان در مناطق مختلفی از آمریکا زندگی کرده که البته بیشتر آن در شرق ایالات متحده بود. او در سال 1980 از مدرسه‌ی هنر آلاباما و در بخش تئاتر مدرک گرفت. او بعدها این رشته را در دانشگاه ایندیانا ادامه داد و جز آن، در ارتباطات هم مدرس دانشگاهی گرفت. کالینز سرانجام تحصیل خود را در زمینه‌ی هنری در دانشکده هنر تیش نیویورک به پایان رسد.

او کار را به عنوان نویسنده در شوهای تلویزیونی مربوط به کودک در ابتدای دهه نود آغاز کرد. پس از چند سال کار در تلویزیون، او نوشتن کتاب را هم از سال 1999 شروع کرد اما کارهای اولیه‌ی او چندان موردتوجه قرار نگرفتند. با این حال وقتی ماجراهای زیرزمین را به صورت یک مجموعه در سال 2003 شروع کرد (پنج کتاب تا 2007)، توانست به شهرت برسد. او این داستان را با الهام از آلیس در سرزمین عجایب نوشت و توانست با آن به لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز نیز برسد. او در این مدت یک سری کتاب مصور نیز برای کودکان به چاپ می‌رساند.

وقتی کتاب اول مجموعه‌ی بازی های گرسنگی در سال 2008 به چاپ رسید، کالینز محبوبیتی روزافزون را تجربه کرد. او برای نوشتن این داستان از افسانه‌های یونانی و سابقه‌ی پدرش به عنوان یک خلبان جنگنده الهام گرفته بود. دو کتاب دیگر این مجموعه در دو سال پس از آن منتشر شدند و جمعاً میلیون‌ها نسخه فروختند. وقتی او امتیاز ساخت فیلم‌ها را براساس سه‌گانه فروخت، خود در نقش نویسنده آن را به فیلم‌نامه تبدیل کرد. آمازون در سال 2012 اعلام کرد که کالینز پرفروش‌ترین نویسنده‌ی کیندل تا آن زمان بوده است.

سوزان کالینز-نویسنده
سوزان کالینز-نویسنده

بررسی آثار

 • ضدگلوله (1999): شلبی و دوستانش در لندن ماجرای یک آتش‌سوزی عمدی را در یک سالن تئاتر دنبال می‌کنند. البته این شخصیت از قبل وجود داشت و مربوط به سریالی میشد که کالینز یکی از نویسندگان آن بود.
 • ماجراهای زیرزمین
  • گرگور از روی زمین (2003): گرگور سازده ساله خانواده‌ی خود در نیویورک را رها می‌کند تا به دیدن خوهر و مادربزرگش برود. در نهایت اتفاقای می‌اافتد و گرگور و خواه کوچکش مایل‌ها به داخل زمین پرت می‌شوند و اینطور وارد دنیای زیرزمین می‌شوند.
  • گرگور و سرزمین بِین (2004): ماه‌ها گذشته و حالا گرگور می‌خواهد پدرش را نجات دهد که توسط موش‌ها در زیرِ زمین حبس شده است.
  • گرگور و نفرین خون‌های گرم (2005): گرگور نمی‌تواند از فکر دنیای زیر زمین بیرون بیاید. او متوجه می‌شود که طاعون آنجا در حال کشتن موجودات است و به کمک می‌شتابد.
  • گرگور و نمادهای رازآلود (2006): ماجراجویی‌های گرگور در زیر زمین ادامه میابد. او باید تصمیم بگیرد که یک رهبر شورشی را بکشد یا خیر.
  • گرگور و کدِ پنجه (2007)
 • وقتی چارلی مک باتن قدرت را از دست داد (2005): کتاب مصور است. چارلی بازی‌های کامپیوتری را دوست دارد و سراغ هیچ بازی دیگری نمی‌رود. وقتی الکتریسیته با یک تندر قطع می‌شود، امپراطوری الکترونیک به پایان می‌رسد و همه مردم جهان بدون برق باقی می‌مانند. چارلی در ابتدا به دنبال باتری می‌رود تا بازی‌های خود را ادامه دهد.
 • سال جنگل (2013): می‌توان حدس زد که کتاب تا حدی به تجربیات نویسنده مربوط است. سوزی، کلاس اول است. او منتظر این است که پدرش از ویتنام برگردد اما وقتی کارت پستال می‌رسد، به نظر اوضاع پدر جالب نمی‌رسد.
 • بازی های گرسنگی
  • بازی‌های گرسنگی (2008)
  • اشتعال (2009)
  • زاغ مقلد (2010)
  • تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها (2020)

نقد و بررسی سه گانه‌ی بازی های گرسنگی

سه گانه‌ی بازی های گرسنگی داستانی بلند از سوزان کالینز نویسنده آمریکایی است. او سه کتاب این مجموعه را بین 2008 تا 2010 منتشر کرد. بعد که محبوبیت مجموعه با ساخت فیلم افزایش یافت، تصمیم گرفت کتاب دیگری به این مجموعه نیز اضافه کند. این کتاب نه آینده‌ی این جهان که گذشته‌ی آن را بررسی می‌کند و اصطلاحا prequel است. در ادامه به تک‌تک این کتاب‌ها و کلیت داستان آشنا خواهیم شد.

دنیای فانتزی خلق‌شده توسط کالینز، پسارستاخیزی است. در کشوری خیالی به نام پانم که تصویری از ایالات متحده است و پایتختی به اسم کاپیتول دارد، سیستمی سخت‌گیرانه حکمرانی می‌کند. به یادبود شورش مناطق مختلف در دوره‌های گذشته، نوجوان‌هایی از هر منطقه مانند گلادیاتوره با هم روبرو می‌شوند. جنگ آنها تا جایی ادامه پیدا می‌کند که تنها یک نفر زنده بیرون بیاید و او قهرمان سالیانه‌ی بازی های گرسنگی است.

در چنین فضای خشنی، ما با داستان یک دختر و پسر به نام‌های کتنیس و پیتا روبرو می‌شویم که در مسابقات شرکت کردند و زنده ماندند. آنها به دلیل رفتاری که در حین مسابقه داشتند، نماد شوری علیه استبداد می‌شوند و تلاش حکومت برای سرکوب شروع می‌شود. هرچه در رمان‌ها جلوتر می‌رویم، جنگ طرف سرکوبگر و افراد آزادی‌خواه جلوتر می‌رود.

این مجموعه محبوبیت بسیاری در آمریکا و سراسر جهان به دست آورد. به شکلی که بیش از صد میلیون نسخه از آن تاکنون فروش رفته است. همینطور کتاب‌ها تاکنون به ده‌ها زبان ترجمه شده‌اند.

بازی های گرسنگی – 2008

در کتاب اول ما با کشور پانم آشنا می‌شویم. تمدن به طور کامل در این منطقه نابود شده و خبر از یک آخرالزمان را در گذشته می‌دهد. پایتختی ثروتمند به نام کاپیتول و دوازده ایالت به نسبت فقیرتر پانم را ساخته‌اند که تحت دیکتاتوری زندگی می‌کنند.

به عنوان مجازاتی برای شورش‌های گذشته، هر سال دختر و پسری بین 12 تا 18 ساله باید با قرعه کشی برای یک سری تورنمنت خشن آماده شوند. مسابقات پخش تلویزیونی دارد و کسی که تا پایان زنده می‌ماند، قهرمان مسابقات است. کتنیس اوردین، دختری از منطقه‌ی دوازدهم (که تولیدکننده‌ی زغال‌سنگ است) راوی ماجراست. او داوطلب شده که جای خواهر کوچکش در مسابقه شرکت کند. همینطور همکلاسی او، پیتا، به عنوان پسر از این منطقه انتخاب شده است. مربی آنها، فردی به اسم هیمیچ است که پیشتر در این مسابقات برنده شده است.

کار جلو می‌رود تا جایی که تنها کتنیس و پیتا در بازی باقی می‌مانند. با این حال بازی‌سازان (برخلاف قرار قبلی) از آنها می‌خواهند که یکدیگر رو بکشند. این دو تصمیم می‌گیرند که خودکشی کنند و در چنین شرایطی، مدیران کوتاه می‌آیند و هر دو را برنده اعلام می‌کنند. آنها جان سالم به در می‌برند اما حالا به عنوان دشمن کاپیتول تبدیل شده‌اند.

اشتعال – 2009

کتنیس و پیتا به خانه‌ی خود، منطقه 12 که فقیرترین بخش پاتم است برمی‌گردند. رئیس‌جمهور اسنو به آنها سر می‌زند و به کتنیس اخطار می‌دهد که رفتار آنها در مسابقه باعث یک سری شورش در کشور شده ست. رئیس جمهور از آنها می‌خواهد که تور پیروزی در بازی های گرسنگی را در سراسر کشور برگزار کنند و از مردم بخواهند دست از شورش بردارند.

آنها اول از همه به منطقه 11 می‌روند که مجبور به شتن قهرمان‌هایشان شده بودند. به جای خواندن متن سخنرانی از‌پیش‌آماده، از قهرمان‌های این منطقه یاد می‌کند. مقابل چشم آنها، نیروهای کاپیتول شخصی که از این دو حمایت کرده بود را اعدام می‌کنند. این دو، سفر خود به مناطق دیگر را هم ادامه می‌دهند. در حالی که شوری منطقه هشت از کنترل خارج شد، قهرمان‌های قصه متوجه می‌شوند که منطقه‌ی سیزدهی هم در گذشته وجود داشت که کاپیتول ادعا می‌کند به دلیل شوری به طور کامل نابود شده است.

در چنین فضایی، دوره هفتاد و پنجم بازی های گرسنگی شروع می‌شود. بنا بر این می‌شود که قهرمان‌های گذشته، بار دیگر در این دوره شرکت کنند. این به معنی این است که بیشتر آنها نیز در ادامه خواهند مُرد. کتنیس، پیتا و هیمیچ هم باید شرکت کنند. گروه‌های مختلف دست به دست هم می‌دهند تا فرار کنند. کار به آنجا می‌رسد که کتنیس با هیمیچ و چند نفر دیگر در از منطقه‌ی 13 به هوش می‌آید. با این حال پیتا بازداشت شده است. همینطور خبر می‌رسد به انتقام شورش، منطقه‌ی 12 کاملا نابود شده است.

زاغ مقلد – 2009

کتنیس و دوستانش در زیرزمینِ منطقه‌ی 13 هستند که شورشیان آن را ساماندهی می‌کنند. با این حال کتنیس به خاطر نجات جان پیتا، قبول می‌کند که با حکومت همکاری کند و به عنوان بخشی از پروپاگاندا و به اسم زاغ مقلد در برنامه‌های تلویزیونی شرکت کند. با این حال، این هم یک تاکتیک است. همین حین، نیروهای منطقه 13 موفق به فراری دادن پیتا می‌شوند. اما او شستشوی مغزی شده و سعی می‌کند کتنیس را به قتل برساند.

شورشیان منطقه‌ی 2 را صاحب می‌شوند و به سوی پایتخت راه می‌افتند. کتنیس تصمیم می‌گیرد به کاپیتول برود و رئیس‌جمهور را شخصا به قتل برساند. اگرچه اقدامات دفاعی کاپیتول، تلفات سنگینی روی دست شورشیان می‌گذارد، آنها سرانجام موفق به فتح کاپیتول می‌شوند. کتنیس که خواهرش را در روند اشغال پایاتخت از دست داده، با رئیس جمهور که حالا زندانی است دیدار می‌کند. اسنو به او می‌گوید که مسئول بمبارانی که جان خواهر کتنیس را گرفته نیست و شورش‌طلبان برای حذف نیروهای حامی حکومت این کار را کرده بودند.

اینجاست که کتنیس متوجه می‌شود متحد او، یعنی کوین که با شیوه‌های خشن او اشغال پایتخت ممکن شد، حالا دنبال جایگاه سابق رئیس جمهور اسنو است. کوین به این فکر می‌کند که حتی بازی های گرسنگی را به شکل سابق ادامه دهد. کتنیس به طرحِ کوین رای مثبت می‌دهد تا اعتماد او را جلب کند. او خود مسئول اعدامِ اسنو با تیر و کمان می‌شود اما لحظه‌ی آخر تیر را به سوی کوین نشانه می‌رود. کوین می‌میرد، اسنو کشته می‌شود و کتنیس به زندان می‌افتد.

سرانجام کتنیس و پیتا به منطقه‌ی 12 که مردم آن هم برگشته‌اند، باز می‌گردند و ازدواج می‌کنند. بیست سال بعد، بچه‌های آنها بزرگ شده‌اند و از کتنیس و پیتا در مورد نقششان در شورش سوال می‌کنند.

کتاب های بازی های گرسنگی

تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها – 2020

به دنبال استقبال گسترده‌ای که از سه گانه‌ی بازی های گرسنگی شد، کالینز عقبه‌ای بر این داستان نوشت. این داستان 64 سال پیش از داستان بازی های گرسنگی را به تصویر می‌کشد. در این کتاب، ما بیشتر با داستان کورلیانوس اسنو آشنا می‌شویم. او وقتی تنها 18 سال داشت رهبر کاپیتول شد. ما در این کتاب متوجه می‌شویم که طی چه جنگی میان خیر و شر، او به این جایگاه رسید.

پیش از شورشی که به شروع بازی های گرسنگی منجر شد، خانواده‌ی اسنو ثروتمندترین خانواده‌ی کاپیتول بودند. با این حال، کورلیو طی جنگ خانواده‌ی خود را از دست داد و با مادربزرگ و یکی دیگر از نوه‌های مادربزرگش به اسم تیگریس زندگی می‌کند. آنها زندگی فقیرانه‌ای دارند و حتی پول برای غذا و لباس ندارند. در ادامه او در مسیر زنی به اسم لوسی گری -که شورشی است- قرار می‌گیرد که همین زندگی او را برای همیشه دچار تغییر می‌کند.

بخشی از متن کتاب

شیوه کاپیتول برای این که به ما گوشزد کند چگونه سرنوشت و زندگی‌مان در دست آنهاست، بردن بچه‌ها از مناطق دوازده‌گانه و وادار کردن آنها به کشتن یکدیگر در مقابل چشمانمان است. که تذکر دهد در صورت شورشی دیگر چقدر شانش زنده ماندنمان اندک است. فرقی نمی‌کند از چه کلام و جملاتی استفاده کنند، پیام روشن و واضح است. ببینید که چگونه فرزندانتان را می‌بریم و قربانی می‌کنیم و هیچ کاری از دستتان برنمی‌آید. اگر از جایتان جم بخورید، تا آخرین نفرتان را از بین می‌بریم. درست مانند همان کاری که در منطقه سیزده کردیم.

به آرنجم تکیه می دهم. روشنایی اتاق آن قدر هست که بتوانم ببینمشان. خواهر کوچکم، پریم، به پهلو خوابیده خود را در آغوش مادرم جمع کرده و گونه هایشان به یکدیگر چسبیده است. مادرم در خواب جوان تر به نظر می رسد، هنوز خسته و نگران است اما خیلی شکست خورده و از پاافتاده نیست. چهره‌ی پریم به تازگی شبنم صبحگاهی است، و مانند اسمش به زیبایی گل پامچال است. یک زمانی مادرم نیز بسیار زیبا بود. یا این طور می گفتند.

 از خواب برمی خیزم، سمت دیگر تخت سرد است. انگشتانم را دراز می کنم، و گرمای بدن پریم را جستجو می کنم اما تنها رویه ی کرباسی و زبر تشک را حس می کنم. حتما خواب بد دیده و داخل رختخواب مادرم خزیده است. حتما همین کار را کرده است. امروز روز برداشت و جمع آوری است. 

کتاب اول، عطش مبارزه، ترجمه‌ی شبنم سعادت 

اقتباس

هنوز مدت زیادی از شروع انتشار داستان سه‌گانه نگذشته بود که هالیوود سراغ آن آمد. از مارس 2009 تلاش برای خرید حق ساخت کتاب شروع شد. استودیوی مستقل کالر فورس خریده شد. آنها با کمک کمپانی بزرگترِ Lionsgate کار ساخت فیلم‌ها را آغاز کردند. کالینز، خود برای نوشتن فیلم‌نامه استخدام شد. گری راس برای ساخت فیلم اول ساخته شد. بازیگران در سال 2011 انتخاب شدند و نقش اصلی به جنیفر لاورنس رسید.

 • بازی های گرسنگی: فیلم اول در مارس 2012 روی پرده رفت. با وجود اینکه تنها 78 میلیون دلار صرف ساخت آن شده بود، 694 میلیون دلار فروخت. حتی نظرات منتقدان هم برخلاف عمومی فیلم‌های اکشن-فانتزی، نسبتا موافق بود.
 • اشتعال: در نوامبر 2013 ساخته شد. فروش بیشتری داشت (865 میلیون دلار) و حتی بیشتر از فیلم اول موردتوجه منتقدان قرار گرفت و روتن تومیتوز به آن 90 از 100 داد. فرانسیس لارونس کارگردان این فیلم و فیلم‌های بعدی بود.
 • زاغ مقلد – 1: نوامبر 2014 فیلم سوم مجموعه و بخش اول از زاغ مقلد روی پرده رفت. کمتر از فیلم دوم فروخت (755 میلیون دلار) و نظرات منتقدان به آن چندان مثبت نبود.
 • زاغ مقلد – 2: نوامبر 2015 فیلم آخر مجموعه‌ی سه‌گانه روی پرده رفت. چه از لحاظ فروش و چه از لحاظ نظرات کاربران، به فیلم قبلی نزدیک بود.
 • تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها: روند ساخت آن از 2017 شروع شده و قرار است 2013 روی پرده برود. فرانسیس لاورنس کارگردانِ آن است و تام بلیت، نقش قهرمان دااستان یعنی رئیس‌جمهور اسنو را بازی می‌کند.
بازی های گرسنگی-فیلم-جنیفر لاورنس
بازی های گرسنگی-فیلم-جنیفر لاورنس

جایگاه کتاب

برای بررسی جایگاه کتاب در نزد مخاطبان به سراغ گوگل ترندز رفتیم. این ابزاری از گوگل است که به ما در مقایسه کلیدواژه (اینجا یک سری کتاب) با شرایط قابل تعیین، کمک می‌کند. دیتای مربوط به این ابزار، از نتایج جستجوی کاربران تعیین شده است. از همین ابزار برای بررسی وضعیت کتاب حاضر استفاده کردیم. به این ترتیب، کتاب را با یک سری کتاب در فضای مشترک مقایسه کردیم. در این لیست مجموعه‌های ارباب حلقه‌ها و نغمه یخ و آتش هم به چشم می‌خورند. از زمان انتشار مجموعه‌ی بازی های گرسنگی تا حالا، تنها مجموعه نغمه یخ و آتش توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. کتاب‌های کالینز طی این مدت همپای نوشته‌های جی آر آر تالکین موردتوجه واقع شده‌اند.

بازی های گرسنگی - ترندها
بازی های گرسنگی – ترندها

همینطور سراغ گودریدز رفتیم. گودریدز سایتی شبیه به شبکه اجتماعی برای عاشقان کتاب است. به شکلی باورنکردنی، بیش از 7.5 میلیون نفر به کتاب اول این مجموعه امتیاز داده‌اند. حتی میانگین این امتیازات هم نمره‌ی خوب 4.3 از 5 است. این عدد به قدری زیاد است که تنها یک کتاب در گودریدز از بازی های گرسنگی امتیاز بیشتری دارد و آن هم کتاب اول مجموعه‌ی هری پاتر، هری پاتر و سنگ جادو (8.7 میلیون امتیاز) است. سه کتاب دیگر مجموعه، به ترتیب 3 میلیون، 2.8 میلیون و 317 هزار امتیاز دارند. کمترین امتیاز را این بین کتاب آخر دارد که جذابیت کمتری از کتاب‌های اصلی مجموعه دارد. با این حال کامنت‌های فارسی نسبتا کمی برای این کتاب وجود دارد که نشان می‌دهد هنوز آنطور که باید و شاید در ایران جا نیفتاده است.

نظر مثبت

5 از 5 به کتاب نمره داده است:

این کتاب بطور شگفت انگیزی از انتظارم بهتر بود‌. شاید بعد مدت ها اولین کتابی بود که تا روزها و ماه ها حتی ، اینقدر فکر من رو به خودش مشغول کرد. از همه لحاظ در سطح بالایی قرار داره، ایده ی جدید ، و داستان گیرا و جذاب ، قلم خوب نویسنده، روند نسبتا سریع داستان و شخصیت اصلی بسیار قوی.

کتنیس شخصیت قوی ایه. باهوشه. ( البته از نظر من، نه خیلی :دی ) تلاشش برای نجات خونوادش از فقر و گرسنگی و بعداً برای نجات خودش از میدون مسابقه قابل تقدیره. تنها عیبی که میتونم از کتنیس بگیرم همون قضیه عاشقانه داستانه. خودشم نمیدونه چی میخواد که وقتی تا سه تا کتاب ادامه پیدا میکنه ازار دهنده میشه.

هیمیچ و پیتا و افی بقیه شخصیت های مهم داستان در
کنار کتنیس در عمده کتاب اند که حقیقتش با این سه تا بیشتر کتنیس حال میکنم. مخصوصا هیمیچ ٬ شخصیت بسیار جالبی داره. در ظاهر اشفته و مست و پاتیل، در درون دانا تر از همه.

یه نکته خیلی جالبی که وجود داره برنامه ریزی نویسنده برای پایان هر فصله. با پایان هر فصل یه اتفاق قلج کننده میوفته که خواننده رو وادار به خوندن فصل بعد میکنه. واقعا از این کارش خوشم میاد. تا اخر کتاب همین طور ادامه پیدا میکنه. داستان خیلی گیراست اصلا از خوندن خسته نمی شین.

و اما پیامی که من گرفتم از این کتاب و در کل این مجموعه، در وهله اول راجع به رسانه هاست. اینکه چه آسون رسانه ها دروغ های بزرگ خورد مردم میدن. و راستش یاد گرفتم نذارم رسانه ها به راحتی روم تاثیر بذارن. دوم یاد گرفتم که هیچ حکومت ظالمِ دیکتاتوری دووم چندانی نداره و گاهی بزرگترین خفقان ها با یه جرقه کوچیک از بین میرن‌. گاهی صدای یه نفر برای تغییر همه کافیه. و اتحاد بزرگترین دشمن ها رو هم میتونه شکست بده. 

کامنت فارسی از رها شیرلی

نظر منفی

دو ستاره از 5 ستاره:

اگر نوجوان بودم یا کتاب را به یک نوجوان توصیه می‌کردم، احتمالا به آن 3 میدادم‌. اما حالا به عنوان یک بزرگسال، دو دادم.

داستان پتانسیل هیجان‌انگیزی دارد اما مخوف می‌نماید. بیشتر کاراکترها سطحی روایت شده‌اند و بیشتر اتفاقات قابل پیش بینی هستند. حتی داستان کاملا اصیل نیست و شباهت‌های بسیاری به داستان ژاپنی بتل رویال دارد. همینطور سوراخ‌های زیادی در داستان وجود دارد. متوجه نمی‌شوم که چرا این همه به کتاب توجه شده و نمره‌های بالا گرفته است.

اتفاقات تلخی در سراسر جهان علیه کودکان می‌شود؛ فقر شدید، کودک-سربازان، تعرض جنسی، ختنه و چیزهای دیگر اما در کتاب حکومت اسپانسر مسابقاتی است که تنها هدف آن کشتن کودکان است. آدم‌ها دلسوزی کمی نشان می‌دهد اما در پایتختی که کالینز به رخ کشیده، حتی به داشتن قدرتی روحانی یا یک خدا برای توجیه خشونت‌ها نیاز ندارند.

با همه‌ی چیزهایی که در کتاب وجود دارد، متوجه می‌شوم که چرا یک نوجوان ممکن است آن را دوست داشته باشد. با این حال متوجه نمی‌شوم چرا یک بزرگسال ممکن است آن را دوست بدارد.

نیمی از کتاب اول، آمادگی برای انجام مبارزات است. تا صفحات آخر که از این رسم کشتار کناره‌ می‌گیرند، هیچ پیچشی در داستان وجود ندارد و داستان مستقیم با پذیرش کامل بازی بی‌رحمانه از سوی کاراکترها جلو می‌رود. شباهت‌هایی از سوی برخی با کتاب‌های ارباب حلقه‌ها دیده شده اما این داستان‌ها از لحاظ عمق قابل قیاس نیستند.

کامنت انگلیسی از Cecily

بهترین ترجمه کتاب های بازی های گرسنگی

تنها ترجمه‌ی موجود از این مجموعه تاکنون توسط شبنم سعادت برای نشر افراز انجام شده است. نام این کتاب‌ها به گونه‌ای دیگر روی جلد رفته است:

 • عطش مبارزه – 1
 • عطش مبارزه – 2
 • عطش مبارزه – 3

نام سه کتاب این مجموعه است. با این حال با توجه به مسائل قانونی در ایران، کتابِ ترجمه‌شده درگیر سانسور شده است.

شبنم سعادت. مترجم
شبنم سعادت. مترجم

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *