0

معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل

معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل | صنعت حمل و نقل یکی از مهم ترین مسائلی است که با رشد جمعیت، روزانه به مشکلات آن افزوده می شود.

به گزارش خوبو، پیش از معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل باید گفت که قبل از اینکه استارت آپی شکل بگیرد، بشر برای رفت و آمد مشکلات زیادی داشت.

این رفت و آمد چه درون شهری چه برون شهری یا حتی حمل بار، همیشه هزینه و مشکلات زیادی را برای افراد در پی داشت. از آنجایی که بشر همیشه به فکر حل مشکلات است، برای این مسئله نیز دنبال راهکار بود.

پس از پیشرفت تکنولوژی، استارت آپ های حوزه حمل و نقل شکل گرفته و باعث حل مشکلات روزمره مردم در حمل و نقل شدند.

نکات مهم برای راه اندازی استارت آپ حمل و نقل

  • باربری هوشمند
  • داشتن تخصص و مهارت کافی
  • داشتن شبکه ارتباطی قوی و گسترده
  • تکنولوژی جدید و فناوری هوشمند
  • تامین سرمایه
  • داشتن یک تیم موفق و با انگیزه

معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل

روزگاری نه چندان دور، همه ما برای جا‌به‌جایی ایمن یا باید از تاکسی‌های خطی استفاده می‌کردیم که مشکلات خاص خودش را داشت. یا باید برای مسیرهای فاقد خطوط حمل و نقل عمومی، از آژانس‌های مسافربری استفاده می‌کردیم که هزینه زیادی را به ما تحمیل می‌کرد.

ضمن این‌که عدم دسترسی 24 ساعته به سامانه‌های حمل‌و‌نقل، ناآشنایی با مسیرهای مختلف، وجود خودروهای بعضا بی کیفیت هم مزید بر علت می‌شد تا عطای بسیاری از سفرهای درون شهری را به لقایش ببخشیم. اما چند سالی است با نسل جدیدی از خدمات حمل و نقل درون شهری مواجه شده‌ایم. تاکسی‌های اینترنتی که مقرون به صرفه هستند و البته بسیاری از مشکلات تاکسی‌های سنتی را ندارند.

در ادامه با چند استارت آپ حوزه حمل و نقل در ایران که بسیار موفق ظاهر شدند، آشنا خواهیم شد.

اسنپ

اسنپ به عنوان زیرمجموعه گروه اینترنت ایران که بزرگترین سرمایه‌گذار استارتاپ‌های موفقی مثل بامیلو و اسکانو … است به کارش ادامه داد و با چند استراتژی حساب شده سعی کرد از رقیبانش که کم‌کم وارد میدان می‌شدند، پیشی بگیرد.

در ابتدا اسنپ خدماتی مثل اسنپ رز را به برنامه‌های خود اضافه کرد، این سرویس مخصوص بانوان است و مسافران خانم می‌توانند در صورت تمایل هنگام ثبت درخواست، راننده خانم را برای تردد در شهر انتخاب کنند. هم‌چنین اسنپ برای رصد کردن میزان رضایت مشتری امکان امتیاز دادن به رانندگان را نیز اضافه کرد.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های اسنپ نسبت به رقبا، قیمت‌های پایین و مقرون به صرفه آن حتی برای مسیرهای طولانی بود.

معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل

اپلیکیشن اسنپ نیز امکانات خوبی دارد از جمله امکان ذخیره مکان‌هایی که زیاد به آن‌ها سر می‌زنیم مثل خانه یا محل کار، امکان پرداخت صورت حساب به صورت نقدی و آن‌لاین و هم‌چنین گزینه‌ای به نام گزینه‌های سفر. شما از طریق این گزینه می‌توانید در حین مسیر توقف کنید و بعد دوباره به مسیرتان ادامه بدهید یا از گزینه انتخاب مقصد دوم استفاده کنید.

البته اسنپ نقاط ضعفی هم دارد مثل ورود خودروهای بی کیفیت که در اوایل شروع به کار اسنپ اصلا شاهدش نبودیم و حضور رانندگان بعضا ناآگاه که باز هم با رشد نسبی اسنپ گاهی با آن‌ ها مواجه می‌شویم. سرویس‌دهی اسنپ هم به تازگی به کیفیت سابق نیست و در ساعاتی از روز به سختی می‌توان خودروی مناسبی پیدا کرد. با این وجود، اسنپ به خاطر محبوبیت اولیه‌ای که داشت و البته خدمات با کیفیتی که هنوز هم ارئه می‌دهد از محبوبیت زیادی بین کاربران برخوردار است و یکی از موفق‌ترین استارتاپ‌های ایرانی به حساب می‌آید.

تپسی

تپسی یک سامانه هوشمند درخواست خودرو است که فعالیت خود را از خرداد سال 1395 و با هدف سفری راحت و ارزان برای مسافران آغاز کرده است.

این اپلیکیشن جذاب که توسط شرکت پیشگامان فن‌آوری و دانش آرامیس طراحی شده است، با حذف تمامی واسطه‌های سنتی هزینه سفرهای درون‌شهری را تا سطح قابل توجهی کاهش می‌دهد و اکنون با حضور در شهرهای بزرگ ایران، مهره‌ای مهم در صنعت حمل و نقل هوشمند کشور است.

داستان پیدایش تپسی به سال 1395 باز می‌گردد؛ زمانی که میلاد منشی‌پور برای ارائه یک دوره مدیریتی از فرانسه به ایران بازگشته بود و در تحقیقات خود، با حوزه تکنولوژی و زیرساخت‌های آماده آن در ایران آشنا شد.

در واقع، برای رسیدن به اهداف سازمانی، داشتن و تداوم تیمی درجه یک، نیازی محوری است؛ به همین دلیل شکل‌دهی و تأمین تیمی حرفه‌ای و اهل رقابت یکی از محورهای اصلی مأموریت تپسی است.

این استارت‌آپ پیشرو، میزبان بیش از 800 نیروی فعال در سراسر کشور است که ده‌ها نفر از آنها را نخبگان مهاجری تشکیل می‌دهند که با هدف خدمت به وطن و برای همکاری با تپسی به کشور بازگشته‌اند.

در طول این سال‌ها تپسی برای توسعه کسب‌وکار خود همواره با مخالفت‌ها و مشکل‌های بسیاری روبه‌رو بوده‌است و علارغم تمامی این مشکل‌ها، تپسی توانست فعالیت خود را از تهران به تمامی ایران گسترش دهد . در حال حاضر این شرکت تجربه روزانه بیش از 300هزار سفر را در سراسر کشور دارد.

ماکسیم

شرکت ماکسیم فعالیت خود را از مهرماه سال 1396 در حوزه حمل‌ونقل داخلی آغاز کرد و در همین مدت کوتاه توانست دامنه خود را در بیش از 150 شهر ایران گسترش دهد.

این شرکت سعی کرده است که به‌صورت پل ارتباطی میان راننده و مسافر عمل کند. در حال حاضر ماکسیم در بیشتر شهرهای کشور فعال است و مشغول ارائه‌ خدمات نوین حمل‌ونقل شهری به مردم است.

این روزها ماکسیم را با ویژگی‌های اپلیکیشنش می‌شناسند؛ امکاناتی که مسافران و رانندگان بسیاری را مجاب می‌کند که ماکسیم را نصب و از این طریق درآمدزایی کنند یا روزانه با ماکسیم سفر کنند. آمار و ارقام نشان می‌دهند که تعداد نصب‌های فعال اپلیکیشن ماکسیم در این مدت کوتاه در کافه بازار به 665000، در ایران‌ اپس به 11000 و در سیب‌ اپ به 148000 رسیده است.

معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل

سامانه درخواست خودرو ماکسیم با فراهم کردن شرایطی که رانندگان بتوانند به صورت ثابت و ماهانه درآمد کسب کنند و همچنین با معرفی اپلیکیشن به دیگر راننده‌ها یا مسافران از پورسانتی ویژه برخوردار شوند، برای افراد زیادی موقعیت شغلی ایجاد کرده است. این اپلیکیشن با امکانات متفاوت دیگری چون امکان انتخاب سفر، زنجیره قبول درخواست‌ها و قبول هم‌زمان، توجه رانندگان را به خود جلب کرده است.

مسافران نیز از میان تعداد زیادی سامانه هوشمند درخواست خودرو، ماکسیم را به سبب ده‌ها ویژگی متمایزش، چون امکان رزرو خودرو، درخواست چند سفر در آن واحد، پرداخت هزینه سفر به صورت نصف نقدی و نصف آنلاین و ویرایش مقصد حین سفر برگزیده‌اند؛ امکاناتی که در اپلیکیشن‌های رقیب وجود ندارند.

کارپینو

در معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل باید به کارپینو اشاره کرد.

شرکت کارپینو، یک سامانه حمل و نقل آنلاین است که برای اولین بار، ناوگان خود را از میان تاکسی‌های سبز و زرد شهر (تاکسی‌های رسمی) انتخاب کرده است؛ افرادی که شغل و حرفه اصلیشان رانندگی است و در تلاشند تجربه سفری امن و آرام را برای مسافران ایجاد کنند.

این شرکت از سال 1395 کار خود را آغاز کرد و می‌توان گفت که اولین سامانه سفارش آنلاین رسمی در ایران محسوب می‌شود، چرا که توانسته تمامی مجوزهای موردنیاز جهت این‌ کار را از سازمان‌های مربوطه دریافت کند. این سامانه در بستر وب‌سایت و اپلیکیشن هم برای گوشی‌های اندروید و هم آیفون فعالیت می‌کند.

کارپینو از نظر تجربه کاربری هم توانسته به خوبی موردتوجه قرار بگیرد. راننده‌های مجرب، سفری امن و راحت را برای مشتریان به ارمغان می‌آورند. همچنین به دلیل اینکه تمامی رانندگان در کارپینو رانندگان تاکسیرانی و دارای تاکسی‌های مجاز طرح ترافیک هستند، می‌توانند وارد طرح شوند و نیازی نیست که مسافر برای دریافت یک تاکسی مجاز برای ورود به طرح منتظر بماند و این از مزیت‌های کارپینو نسبت به سایر سرویس‌های درخواست تاکسی آنلاین محسوب می‌شود.

ساختار این شرکت بر مبنای نظم و ایجاد فرصت‌های جدید برای کارمندان در جهت رشد کارپینو طراحی شده است. اعضای خانواده کارپینو می‌توانند تصمیم بگیرند، آموزش ببینند و تجربه‌های خوبی را از کنار هم بودن، به دست بیاورند.

دینگ

دینگ استارتاپی است که با تکیه بر تبلیغ اینفلوئنسرها در سال 96 وارد گود رقابت شد. مدیرعامل دینگ، علیرضا مومنی نژاد ادعا دارد که دینگ با شناخت و برطرف کردن نقطه ضعف سایر استارتاپ‌های حمل و نقل به بازار آمده است.

این استارت آپ بیشترین تمرکزش را روی جذب رانندگان که به آن‌ها میزبان می‌گوید، گذاشته‌ است. اگر اپلیکیشن دینگ را نصب کنید به امکاناتی مشابه سایر استارتاپ‌ها دسترسی خواهید داشت. 

برگ برنده دینگ، امکان سیستم رزرو خودرو است. به این ترتیب شما می‌توانید با رزرو خودرو از چند ساعت قبل، در روزهای بارانی یا در مکان‌های پرتردد نگران پیدا کردن خودرو نباشید. از دیگر سرویس‌های دینگ سرویس بانوان ویژه بانوان است که هزار تومان گران‌تر است. هم‌چنین سرویس گلد مناسب سفرهایی با ماشین‌های لوکس است. 

یکی از مزیت‌های دینگ، امکان دریافت خودرو به شکل ارگانی است؛ به طوری که یک ارگان یا شرکت می‌تواند به طور همزمان و برای ساعاتی خاص برای تمام کارمندانش درخواست خودرو کند. همچنین در دینگ شما می‌توانید از سرویس دنگی استفاده کنید که تا حدودی شبیه به سرویس تپسی لاین است.

از نظر دسترسی به رانندگان، دینگ نسبت به اسنپ و تپسی عقب‌تر اما نسبت به کارپینو و ماکسیم کمی جلوتر است. البته دینگ هزینه استهلاک خودرو و روغن موتور و …. را با راننده‌ها حساب می‌کند که مزیت بسیار بزرگی برای رانندگان است.

نوبار

این شرکت یک استارتاپ دانش بنیان بوده که از بستر تکنولوژی استفاده کرده تا ساختار سنتی اسباب‌کشی و حمل‌بار رو متحول و این فرایند پیچیده و اعصاب خردکن را آسان کند.

نوبار اولین اپلیکیشن خدمات باربری و اسباب کشی در ایران است که با آسان تر کردن تمامی سختی های یک اسباب کشی یا باربری این امر را برای شما به یک تجربه لذت بخش با کمترین هزینه تبدیل می کند.

معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل

درحال حاظر نوبار فقط در شهر تهران خدمات خود را ارائه می دهد.

نوبار از طریق اپلیکیشن و سایت، شما را با سفیران مرتبط می سازد. با استفاده از اپلیکیشن نوبار، می‌توانید برحسب مقدار اثاثیه خود، تعداد کامیون باری و کارگرها را مشخص کنید و با چند کلیک ساده، درخواست خود را در اپلیکیشن اسباب کشی نوبار ثبت کنید.

ترابرنت

این شرکت حاصل همکاری و سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان و فن‌آور نارین ایده پاسارگاد، حصین قشم، سامیکس و مهد تجارت گستران عطار است.

ترابرنت دو اپلیکیشن جداگانه اما یکپارچه برای رانندگان و صاحبان کالا دارد.

با استفاده از ترابرنت، صاحبان کالا و ترخیص کنندگان در سیستم اعلام بار می‌کنند و راننده‌ها از طریق اپلیکیشن تلفن همراه، آمادگی خود برای حمل کالا از پایانه‌ها و مراکز تولید کالا را اعلام می‌کنند. صاحب کالا در طول مسیر می‌تواند بار را به صورت آنلاین رهگیری کند و پس از دریافت بار در مقصد، هزینه را به راننده می‌پردازد.

ترابرنت ایده مشترک کیوان جعفری فشارکی، محسن فشارکی، سیدصابر سیدعلیدر سال 94 است. آشنایی این افراد و صحبت در مورد ایجاد زیرساخت سیستم یکپارچه حمل‌ونقل، منجر به سرمایه‌گذاری مشترک آنها روی این پروژه شد.

با شکل‌گیری ترابرنت، در سال 95 شرکت‌های حصین و عطار سرمایه‌گذاری بر روی ترابرنت را شروع کردند. ورود این شرکت‌های سرمایه‌گذاری، باعث رشد سریع‌تر و شکوفایی ترابرنت شد.

اوبار

این استارت آپ یکی از بزرگترین سامانه های هوشمند حمل بار در ایران بوده که با هدف اتصال صاحبان بار و راننده های کامیون شروع به کار کرده است.

صاحبان بار در سراسر کشور می توانند بار خود را از طریق اپلیکیشن اوبار یا وبسایت ثبت کرده و پس از تعیین قیمت، آن را به مناسب ترین راننده در اطراف خود بسپارند.

رانندگان ماشین سنگین نیز براحتی می توانند از طریق اپلیکیشن از اعلام بارهای روزانه اوبار مطلع شده و بار مناسب خود را انتخاب کنند.

اوبار با الگوریتم هوشمند خود در تعیین قیمت باربری، تلاش دارد به مناسب ترین کرایه و قیمت ها برای راننده ها و صاحبان بار دست یابد.

این شرکت با دسترسی به تیم قوی پشتیبانی، مناسب ترین باربری آنلاین و باربری اینترنتی را پدید آورده است که هرگونه شبهه و ابهام در صنعت حمل و نقل کشور را برطرف کرده است.

بارکو

در معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل، باید به شرکت بارکو اشاره کرد که آماده ارائه بهترین و با کیفیت ترین و مناسب ترین خدمات اسباب کشی در محدوده تهران می باشد.

بارکو با آموزش حرفه ای کادر خود و استفاده از کادر خوش برخورد و جوان با تمام وجود میکوشد بهترین خدمات را به هم شهریان عزیز ارائه دهد.

معرفی استارت آپ های حوزه حمل و نقل

شرکت بارکو حمل و نقل به شهرستان را نیز انجام می دهد و با خیال راحت می توانید بار خود را برای حمل به تیم امین بارکو بسپارید.

بارکو با بهره مندی ازاپلیکیشن خود میتواند بهترین خدمات را در کمترین زمان و راحت ترین شیوه به مشتریان خود ارائه کند.

شرکت بارکو با تمام وجود با تکیه بر نیروی آموزش دیده حرفه ای و متخصص میکوشد تا امر اسباب کشی که اکثرا دارای مشکلات و پیچیدگی های خاصی است را به بهترین نحو برای شما کاربران خود انجام بدهد.

آسان بار

آسان‌ بار یکی از ارائه دهندگان خدمات حمل‌و‌نقل کالا در سراسر ایران به رانندگان پایه یک و شرکت‌های حمل‌ونقل (باربری) است. به عبارت دیگر آسان‌بار پل ارتباطی رانندگان و شرکت‌های حمل‌ونقل در بستر اینترنت است.

شرکت‌های حمل‌ونقل از طریق اپلیکیشن، بارهای خود را با تمامی جزئیات اعلام می کنند. رانندگان بدون نیاز به حضور در پایانه‌های حمل‌ونقل، از طریق اپلیکیشن آسان‌بار، بارهای اعلام شده توسط شرکت‌های حمل‌و‌نقل را مشاهده، ارزیابی و انتخاب می‌کنند و بدین ترتیب می‌توانند بیشتر از گذشته در کنار خانواده‌ خود باشند و برنامه‌ریزی دقیق تری را انجام دهند.

از سمتی شرکت‌های حمل‌ونقل در مدت زمان کمتری راننده مناسب و تایید شده توسط آسان‌بار را برای حمل بار خود انتخاب می کنند و می توانند از طریق اپلیکیشن بار خود را از مبدا تا مقصد پی‌گیری کنند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *