0

معرفی بازی ویدئویی سفر به یومی

بازی ویدئویی سفر به یومی

به گزارش سایت خوبو، مفهوم «یومی» یا دنیای مردگان آنقدر غم‌انگیز و موجب افسردگی است که تا حد بسیار زیادی در جامعۀ معاصر ژاپن، حتی در میان جوامعی که هنوز شاهد برپایی آیینِ «شینتو» هستند نیز طرد شده است.
بر اساس فلسفۀ یومی، مهم نیست که در زندگیتان چه می‌کنید، اسطوره می‌گوید که شما به سرزمین تاریکی فرستاده شده‌اید که تا ابد در آنجا بپوسید. جای تعجب نیست که ژاپنی‌ها به سرعت دین بومی خود را با بودیسم ادغام کردند.
طبق این آیین، سامورایی‌ها بی‌گمان دشمنان خود را به «یومی» می‌فرستند اما خودشان نیز به آنجا خواهند رفت. مهم نیست که چقدر در هنر شمشیرزنی مهارت دارید، همه در مسیری که به یک مقصد ختم می‌شود برابرند.
اما مشابه بازی ویدئویی «هادس»، در این بازی نیز با دیدگاه‌های اساطیری سر و کار دارید. آیا به قدر کافی جسارت دارید که به «یومی» رفته، برگردید و با زندگی پس از مرگ آشنا شوید؟
در این مقاله از سایت خوبو به معرفی بازی ویدئویی سفر به یومی خواهیم پرداخت.

 معرفی بازی ویدئویی؛ سفر به یومی

داستان بازی

شاید بهتر است بگوییم که «سفر به یومی» به نوعی دربارۀ فیلمهای کلاسیک سامورایی پس از جنگ است. کل بازی به صورت سیاه و سفید با جلوه‌های خاص ارائه شده است. طراحان بازی در استفاده از سایه، کنتراست، کادربندی و مباحث زیبایی‌شناسی دقت زیادی به خرج داده‌اند. مضامین بازی بر دو رکن اصلی تاریخ ژاپن و اسطوره‌شناسی شینتو استوار است و روایت برهه‌ای از تاریخ دورۀ اِدو در ژاپن است. داستان بازی دربارۀ «هیروکی»، یک استاد سامورایی است که به شکلی قابل انتظار کشته می‌شود. سال‌ها بعد، تاریخ تکرار می‌شود و دهکده هیروکی دوباره مورد حمله راهزنان قرار می‌گیرد، اما این بار او برای رسیدن به سرنوشت خود باید به راهی فراتر از یادگیری هنر کشتن پیش برود.

 معرفی بازی ویدئویی؛ سفر به یومی

گیم پلی و محیط بازی

دوربین در این بازی مدام بین حالات ثابت و متحرک جابجا می‌شود تا بهترین نماها را از پس‌زمینۀ زیبا و دلهره‌آور خود ارائه دهد. علیرغم محیط هنری و داستان گیرا، گیم‌پلی بازی چندان موفق نیست و از سوی کارشناسان مورد انتقاد قرار گرفته است. گیم‌پلی بازی از نوع پهلو ـ پیمایش یا اسکرولِ جانبی است که با حرکت شخصیت بازی به راست و چپ، صفحه نیز با آن حرکت می‌کند. بازی به گونه‌ای طراحی شده است که دارای چالش باشد اما یک حالت جالب بازی بنام «وضعیت سینمایی» وجود دارد که سطح دشواری بازی را کاهش داده و بیشتر حال و هوای هنری به بازی می‌دهد. با تمام کردن بازی، یک حالت «بسیار دشوار» نیز اضافه می‌شود که شخصیت بازی بلافاصله پس از ضربه خوردن از سوی دشمنان، می‌میرد.

بازی ویدئویی سفر به یومی به شدت تحت تاثیر فیلمهای کلاسیک سامورایی، مخصوصا آنهایی است که آکیرا کوروساوا کارگردانی کرده است. پس‌زمینه‌ها تنوع خیره‌کننده‌ای دارند و وضعیتی شاعرانه به بازی داده‌اند. طراحان بازی برای ساخت گیم‌پلی دو بُعدی‌اش از فیلمهای صامت دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ الهام گرفته‌اند. همچنین برای ساخت موسیقی بازی از آلات موسیقی ژاپنی دوران اِدو مانند درام تایکو و شامیسن استفاده کرده‌اند. برای تمام کردن بازی، به ۵ ساعت وقت نیاز دارید.

ژانر بازیاکشن
پلتفرمMicrosoft Windows
PlayStation 4
PlayStation 5
Xbox One
Xbox Series X/S
توسعه‌ دهندهFlying Wild Hog
منتشر کنندهDevolver Digital
انتشار۵ مِی ۲۰۲۲ (۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱)
حالت بازیتک نفره

بیشتر بخوانید

بازی ویدئویی دورفرومانتیک؛ مینیمالیسم و ذن

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *