0

سوغاتی‌های استانبول؛ راهنمای خرید بهترین سوغاتی‌های ترکیه

سوغاتی‌های استانبول؛ راهنمای خرید بهترین سوغاتی‌های استانبول

به گزارش سایت خوبو، یکی از جاذبه‌های سفر به هر کشوری، تهیه سوغاتی‌های مختص به آن منطقه است. شما در بازارهای شلوغ ازمیر و استانبول با خرید صنایع دستی، از مشاغل محلی و صنعتگران نیز حمایت می‌کنید. در بازارهای محلی شهر استانبول نیز می‌توانید محصولات اصیل ترکی را که اغلب دست‌ساز هستند پیدا کنید. ما با خرید سوغاتی از گوشه و کنار دنیا می‌توانیم با هر بار نگاه کردن به آنها در خانه‌مان یا در حین مصرف ـ مانند چای یا قهوه ـ فورا به یاد خاطرات شیرین خود از سفرمان بیفتیم. واژۀ «سوغات» از زبان فرانسوی به معنای «حافظه و یادگار» آمده است. اگر قصد در دارید در استانبول ترکیه چیزی را به عنوان سوغاتی و هدیه بخرید، این مطلب در سایت خوبو را از دست ندهید.

مشاوره، خرید و فروش تتر و لیر در کشور ترکیه

گشت و گذار در بازارهای محلی صنعتگران

برای یافتن اصیل‌ترین سوغاتی‌های ترکیه، مستقیماً به صنعتگران ماهری که آنها را درست می‌کنند، بروید. ترکیه دارای بازارهای صنایع دستی و نمایشگاه هایی است که کالاهای باکیفیت محلی و دست‌ساز را در خود گنجانده‌اند. بازارهای هفتگی صنعت‌گران و هنرمندان در سراسر ترکیه برگزار می‌شوند که اغلب در فضای باز و در میدان‌های شلوغ شهر قرار دارند.

محله های استانبول مانند Kadıköy و Karaköy بازارهای بسیار خوبی در این زمینه دارند. منسوجات دست‌باف، جواهرات صنایع دستی، سفال‌های سرامیکی و موارد دیگر را در این بازارها می‌توانید پیدا کنید. در شهرهایی نظیر آنتالیا، بدروم و کاپادوکیه نیز بازارهای محلی هفتگی و ماهانه وجود دارد که مختص صنایع دستی است. بد نیست هنگامی که قصد خرید از یک هنرمند و صنعتگر را دارید، اگر ممکن است سری به استودیوها و کارگاه‌های آموزشی آنها بزنید تا از نزدیک شاهد هنر دست استادکارها باشید.

فرش و قالیچۀ ترکی

گرچه فرش‌ ایرانی شهرت جهانی دارد، اما فرش ترکی نیز به نوبۀ خود سهم بزرگی در بازار دنیا دارد. یکی از محبوب‌ترین محصولات ترکیه، فرش است که آن را در سرتاسر ترکیه می‌توان یافت. فرش‌های ترکی که به فرش‌های آناتولی نیز معروف‌اند، سوغاتی فوق العاده‌ای هستند. اگرچه فرش سوغاتی ارزانی نیست، اما دارای کیفیت بالایی است و برای دهه‌ها دوام خواهند داشت. فرشهای زیبای ترکی را می‌توانید در کف اتاق نشیمن یا حتی به عنوان تزئین دیواری استفاده کنید. از آنجایی که اندازۀ فرش بزرگتر از سایز چمدان‌های مسافرتی است، بسیاری از فرش‌فروش‌های ترکیه آن را به در خانه در هر کجای دنیا ارسال می‌کنند.

فرش ترکیه
فرش ترکیه

سفال‌های کاپادوکیه‌

کاپادوکیه یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی ترکیه به دلیل وجود «دودکش‌های جن» است. با این حال، شهر آوانوس که به شهر سفال‌گری و صنعت‌گری معروف است نیز یکی دیگر از جاهایی است که باید بازدید کرد. هر ساله گردشگران بسیاری برای از شهر سنتی در عرصۀ سفال‌گری دیدن می‌کنند. نسل‌های پی در پی از صنعتگران در این شهر از خاک رس قرمز رودخانۀ سرخ که یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های ترکیه نیز هست برای خلق آثار هنرین استفاده کرده‌اند.

تاریخ سفال‌گری در این منطقه به حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد حضرت مسیح یعنی به زمان هیتی‌ها بازمی‌گردد. در حین بازدید از این منطقه برای خرید سوغاتی‌های سفالی، از مغازه‌های توریستی دوری کنید و در عوض به سراغ آتلیه‌های صنعتگرانی که مشغول قالب‌گیری و شکل دادن به سفال با دستان متخصص خود هستند بروید. صنعتگران اصیل و با ذوق، با استفاده از خاک رس رودخانه، آثار متعددی از زیرسیگاری گرفته تا گلدان های ظریف را تولید می‌کنند.

ست چایخوری ترکی

«فرهنگ چای ترکی» یک سنت قدیمی است و ست‌های چای ترکی که در بطن این تجربۀ فرهنگی قرار دارند. ست‌های چای اصیل ترکی دارای یک کتری دو طبقه به نام «چایدانلیک» و لیوان‌های منحنی کوچک معروف به «استکان» درست مانند آنچه در ایران متداول است هستند. لیوان‌های کوچک به شکل گل لاله، رنگ قرمز یاقوتی و طعم قوی چای سیاه را بهتر نمایان می‌کنند.

ست‌ چای ترکی، جدای از عملکردش، اثری هنری نیز هست. این ست‌ها از شیشه‌های دمنده دستی ساخته شده اند که اغلب با طرح‌ها و رنگ‌های زیبایی مانند آبی کبالت و طلای متالیک تزئین شده‌اند. نقوش محبوب شامل تصاویر طبیعی مانند برگ یا گل و همچنین نمادهای فرهنگی مانند «چشم بد» است که نشان دهنده محافظت است. ست‌های چای نیز با خط و طرح‌های هندسی تزیین شده‌اند که یادآور موزاییک های دوران عثمانی است.

ست چایخوری ترکی، یک سوغاتی عالی برای گردشگرانی است که می‌خواهند تجربیات خوب خود از سفر در ترکیه را حتی در خانه‌شان نیز به همراه خود داشته باشند. به یاد داشته باشید که این سوغاتی را حتما از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و قبل از خرید، ست چای را به دقت بررسی کنید. توجه کنید که استکان ترک یا ایرادی نداشته باشد. از فروشنده بخواهید که ست چای را به خوبی بسته‌بندی کرده و در گوشه و کنار جعبه، محافظهای بالشتکی قرار دهد. معمولا یک ست متوسط ۴ تا ۶ استکانی کار شما را راه می‌اندازد و بی‌جهت به دنبال خرید سرویس‌های بزرگتر نباشید.

ست چایخوری ترکی
ست چایخوری ترکی

قهوه ترک

قهوه یکی از چیزهایی است که در فرهنگ ترکیه ریشه دوانده است. نوشیدن قهوه کم‌کم به شکل یک آیین فرهنگی در این سرزمین درآمده است و یک فنجان قهوۀ ترکی که در قهوه‌جوش سنتی آنجا به عمل آمده است، خشتگی شما را از تنتان بدر می‌کند.

قهوه غلیظ و تیره از دانه‌های ریز آسیاب‌شده قهوه بدست می‌آید و در قهوه‌جوشِ سنتی مخصوصی به نام «جَزوه» تهیه می‌شود. این قهوه‌جوش دسته بلند و دهانه باریک برای تهیه قهوه ترک اصیل یک ابزار ضروری است. جَزوه به طور سنتی از مس ساخته می‌شود که باعث می‌شود گرما به خوبی برای دم‌کردن قهوه به دیواره‌های قهوه‌جوش توزیع شود. گردشگران می‌توانند نمونه‌های مختلف از این قهوه‌جوش سنتی را بعنوان سوغاتی ترکیه تهیه کنند.

برای خرید «جَزوه» به دنبال نمونه‌ای با دستۀ بلند باشید که بتوانید به راحتی آن را روی اجاق گاز بگیرید. دسته باید دارای بخش چوبی یا پلاستیکی عایق باشد. یک جَزوه با ظرفیت ۳ الی ۴ فنجان کار شما را راه می‌اندازد و نمونه‌های بزرگتر واقعا دست و پا گیر هستند. قبل از خرید، با در دست گرفتن دستۀ آن، مقدار تعادلش را تست کنید تا مطمئن شوید که به اندازۀ مناسب سنگین است تا بتواند بر روی گاز به حالت ساکن قرار گیرد.

قهوه‌جوشِ سنتی مخصوص ترکیه، «جَزوه»
قهوه‌جوشِ سنتی مخصوص ترکیه، «جَزوه»

سرامیک فیرکای سلجوقی

شهر «سَلجوق» در چند کیلومتری شهر باستانی افسیس در استان اِزمیر ترکیه است که روزگاری بخشی از امپراطوری آل سلجوق بود. سرامیک «فیرکا» سبکی از سفال‌گری است که از منطقۀ سلجوق می‌آید. این نام از کلمۀ ترکی «فیرکا» به معنای «قلم‌مو» گرفته شده است که علت آن قلم‌موی خاصی است که برای رنگ‌آمیزی قطعات سفالی استفاده می‌شود.

این سرامیک‌ها دارای طرح‌های متنوعی از گل‌ها، برگها و نقوش هندسی است که به طرز زیبایی رنگ‌آمیزی شده‌اند. طرح انگور یکی از طرح‌های پرتکرار بر روی سرامیک‌های فیرکا است که نمادی از رشد و زندگی است. گاهی بر روی آثار سفالی می‌توان خوشنویسی و نقوش مرتبط با مذهب را مشاهده کرد. این ظروف سفالی با استفاده از خاک رس منطقه ساخته شده‌اند و سوغاتی‌ای ارزشمند برای هدیه به اعضای خانواده است.

سرامیک ترکیه
سرامیک ترکیه

روغن زیتون

روغن زیتون ترکیه، طعم ملایم‌تری نسبت به روغن‌های ایتالیا یا یونان دارد و حجم متراکمی و نقطۀ دود بالایی دارد. «نقطه دود» روغن به دمایی اشاره دارد که روغن در آن دما شروع به تجزیه‌شدن و تولید دود می‌کند. هنگام پخت و پز با روغن، به خصوص برای روش‌های پخت با حرارت بالا مانند سرخ کردن، مهم است که نقاط دود آنها را در نظر بگیرید. شما به عنوان سوغاتی می‌توانید روغن زیتون ترکیه که از باغهای زیتون سیاه ازمیر بدست می‌آید را تهیه کنید. روغن زیتون را «طلای مایع» نیز می‌نامند و زیتون‌های منطقه دریای اژه که در زیر آب و هوای آفتابی و خاک غنی از مواد مغذی منطقه رشد کرده‌اند، بسیار خوش طعم و درشت هستند.

روغن زیتون ترکیه
روغن زیتون ترکیه

راحت‌الحلقوم یا لوکوم

شیرینی اصلی ترکی که در ترکیه به «لوکوم» معروف است، شیرینی ژل‌مانندی است که یک سوغاتی شیرین و نوستالژیک محسوب می‌شود. راحت‌الحلقوم دارای بافتی نرم و جویدنی است و با پودر قند پودر درست می‌شود و دارای طعم قدیمی گلاب است. در برخی از نمونه‌ها، طعم‌های مختلفی همچون پسته، لیمو و انار نیز به آن افزوده شده و در شکل مکعب‌های کوچک در جعبه‌های فلزی برای هدیه و سوغات قرار داده می‌شود.

ریشه‌های این شیرینی مخصوص ترکی به قرن هجدهم و به دربار سلاطین استانبول بازمی‌گردد. این شیرینی سپس جای خود را در خانه‌های مردم باز کرد و نمادی از مهمان‌نوازی و تجمل گردید. امروزه، خانواده‌های ترک هنوز هم به نشانۀ استقبال، از مهمانان با این شیرینی پذیرایی می‌کنند.

هنگام خرید به یاد داشته باشید که ابتدا نمونه‌های کوچکی از آنها را امتحان کنید و طعمی را که بیشتر دوست دارید بخرید. به دنبال تکه‌های نرم و بالش‌مانند همراه پودر قند باشید و از خرید تکه‌های خشک و سفت خودداری کنید. این شیرینی عملا باید بر روی زبان شما ذوب شود.

شیرینی معروف استانبول، لوکوم
شیرینی معروف ترکیه، لوکوم

سخن پایانی

بازدید از بازارهای صنایع دستی استانبول چیزی فراتر از یک خرید است زیرا شما با حضور در چنین مکانهایی می‌توانید بیش از قبل با فرهنگ کشوری که پیشنیه‌های نزدیکی با کشور ما دارد آشنا شوید. هنرمندان صنایع دستی معمولا افرادی خوش‌برخورد و با حوصله هستند که تلاش می‌کنند در کنار فروش محصولات خود اطلاعات جالبی دربارۀ تاریخچۀ هنرشان و نحوۀ تولید آثار ارائه دهند. شما با گشت و گذار در چنین بازارهای محلی می‌توانید علاوه بر تهیه سوغاتی برای عزیزان خود، خاطراتی فراموش‌نشدنی را از حضور در کشور همسایه برای خود بسازید.

منابع

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *