0

برنامه های کوچک در اکوسیستم وب 3 تلگرام چیست؟

Telegram Mini Apps یک پلتفرم باز است که به کسب و کارهای Web3 اجازه می‌دهد تا برنامه‌های رمزنگاری پسند را مستقیماً در تلگرام نصب کنند. تلگرام یک اپلیکیشن پیام رسان با ۸۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان است. این شرکت Mini Apps را در سال 2023 راه اندازی کرد تا از طریق اتحاد استراتژیک با بنیاد تون (TON) و Tencent، شرکت مادر WeChat، خود را به عنوان یک پلتفرم ابر برنامه معرفی کند.

تلگرام برای ساخت پلتفرم اپلیکیشن Mini خود به شبکه‌ای از شرکای زیرساختی از دنیای فناوری و فضای ارز دیجیتال متکی است. از جمله آنها TON است که زمینه بلاکچین را برای توسعه اکوسیستم Web3 در تلگرام ایجاد می‌کند. این امر تلگرام را در مسیر تبدیل شدن به یک برنامه فوق العاده غیرمتمرکز قرار می‌دهد و به توسعه دهندگان Web3 این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های کوتاه را روی پلتفرم آن ایجاد کنند.

این شراکت از یک کیف پول مبتنی‌بر TON در تلگرام در رویداد Token2049 در سنگاپور در سپتامبر 2023 پرده برداری کرد که برای کاربران تلگرام در سراسر جهان فعال شد و نقطه عطف مهمی را برای TON و تلگرام رقم زد. 

پروژه‌های Web3 با بهره‌گیری از API تلگرام و پذیرش فناوری بلاک‌چین زیربنایی آن، می‌توانند عناصر حیاتی مانند امنیت داده‌های بی‌رقیب، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و یکپارچه‌سازی و پرداخت‌های ارزهای دیجیتال را به صورت یکپارچه با یکدیگر ادغام کنند و رویکردی جامع به تجربه کاربر (UX) ارائه دهند. 

در حالی که اپلیکیشن‌های مینی تلگرام برای همه بخش‌ها کاربرد دارند، این مقاله بر روی اپلیکیشن‌های مینی تلگرام و تاثیر آن‌ها بر اکوسیستم وب ۳ تلگرام تمرکز دارد. در این مقاله پیامدهای اپلیکیشن‌های کوتاه تلگرام در وب 3 و صنعت کریپتو، ادغام‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)، بازی‌های بلاکچین و رابط کاربری Web3 از جمله موارد دیگر مورد بحث قرار می‌گیرد. 

مینی اپلیکیشن‌های تلگرام چیست؟

اپلیکیشن‌های Mini Telegram افزودنی متحول کننده به اکوسیستم تلگرام هستند و بعد جدیدی را به تعاملات ربات‌ها معرفی می‌کنند. آنها به تلگرام اجازه می‌دهند از یک برنامه پیام رسان ساده به یک برنامه فوق العاده که چندین سرویس را در یک پلتفرم ترکیب می‌کند، تبدیل شود و اکوسیستم‌های شخصی و تجاری را در یک رابط تراز کند. 

این Mini Apps که با جاوا اسکریپت، پرکاربردترین زبان برنامه‌نویسی جهان، توسعه یافته‌اند، به طور یکپارچه در برنامه تلگرام ادغام می‌شوند. عملکرد آنها فراتر از پیام‌رسانی اولیه است و به برنامه‌های متنوعی مانند بازی، اشتراک‌گذاری محتوا و ابزارهای بهره‌وری اجازه می‌دهد.

چیزی که اپلیکیشن‌های مینی تلگرام را متمایز می‌کند، سازگاری آن‌ها با پلتفرم‌های مختلف است. به عنوان برنامه‌های مبتنی‌بر وب، با یک کلیک در سراسر Android، iOS، PC، Mac و Linux قابل دسترسی هستند و نیاز به نصب اضافی را از بین می‌برند. با استفاده از ربات‌های تلگرام، این مینی برنامه‌ها ارائه می‌دهند:

  • تجربیات تعاملی و خودکار
  • پاسخ به ورودی کاربر
  • اجرای وظایف
  • تسهیل تعاملات پویا در داخل برنامه

سازندگان Web3 DApp همچنین می‌توانند TON SDK ،TON Connect و توکن‌ها را در خود جای دهند. بلاکچین TON به دلیل مقیاس‌پذیری برای مدیریت حجم تراکنش‌های بالا بدون تاخیر در عملکرد شهرت دارد و آن را به یک فناوری ایده آل برای برنامه‌های فوق العاده تبدیل می‌کند. TON امکان اجرای قراردادهای هوشمند، راه‌اندازی DApps و یکپارچه‌سازی یکپارچه ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند.

مزایای اپلیکیشن های مینی تلگرام برای اکوسیستم Web3

اپلیکیشن‌های کوتاه تلگرام مزایای بالقوه بی‌شماری را برای اکوسیستم Web3 ارائه می‌کنند، از جمله: 

حریم خصوصی و امنیت

اکوسیستم Web3 تلگرام از رویکردی متمرکز برای حفظ حریم خصوصی و امنیت پیروی می‌کند. مطابق با شرایط و ضوابط برنامه، ثبت اطلاعات جامع و تمرکز بر رعایت مقررات برای رعایت سیاست‌های حاکمیتی دقیق برای ایمن کردن داده‌های کاربر تضمین می‌شود.

LeapXpert، پیشگام در ارتباطات تجاری مسئولانه، نقشی اساسی در این تلاش ایفا می‌کند. LeapXpert با ارائه پلتفرم‌های ارتباطی سازگار و ایمن، تضمین می‌کند که مکاتبات کاربران از طریق تلگرام مطابق با استانداردهای نظارتی است و محیطی امن برای ارتباطات و تراکنش‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد. 

این قابلیت برای اجرای دستورات دقیق ثبت سوابق در مناطق نظارتی مانند سوئیس، اتحادیه اروپا و امارات متحده عربی حیاتی است.

مقیاس پذیری و پذیرش انبوه

مقیاس پذیری در Web3 بسیار مهم است، جایی که DApps و سرویس‌های مبتنی‌بر بلاکچین به دنبال پذیرش گسترده هستند. توانایی TON برای مدیریت کارآمد حجم تراکنش های بالا به عنوان یک جاذبه بالقوه برای سازندگان DApp دیده می‌شود. 

این تراکنش پرسرعت، همراه با دسترسی به پایگاه 800 میلیونی تلگرام، عاملی حیاتی است که پتانسیل جذب کاربران جدید و رفع چالش دستیابی به پذیرش انبوه را دارد.

درگاه‌های پرداخت پشتیبانی شده توسط Web3

ادغام درگاه‌های پرداخت در Web3 در برنامه‌های Mini تلگرام، تجربه کلی کاربر را بیشتر می‌کند. این امر، تراکنش‌های همتا به همتا را که یک جنبه حیاتی از اقتصاد توکن در حال ظهور است، تسهیل می‌کند.

جدا از درگاه‌های پرداخت یکپارچه مانند Google Pay و Apple Pay، برنامه‌های Mini Telegram از Toncoin، ارز دیجیتال بومی TON، پشتیبانی می‌کند، لایه دیگری به اکوسیستم اضافه می‌کند و کاربران رمزارز را قادر می‌سازد تا به طور یکپارچه در تراکنش‌های مبتنی‌بر بلاکچین شرکت کنند.

مشارکت جوامع

تلگرام برای یک دهه، یک جامعه محبوب و پلتفرم شیلینگ برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال بوده است. با معرفی اپلیکیشن‌های کوتاه تلگرام، پروژه‌های Web3 – GameFi ، DeFi، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) و پروژه‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) – اکنون می‌توانند یک اکوسیستم پویا و تعاملی را معرفی کنند. معرفی نشان‌ها یا تابلوهای امتیازات ویژه برنامه Mini که در نمایه‌های کاربر یا کانال‌ها نمایش داده می‌شوند. 

تکمیل وظایف، دستیابی به نقاط عطف یا کمک به جامعه با برنامه‌های کوچک می‌تواند با نشان‌های مجازی پاداش داده شود، انگیزه کاربر را افزایش داده و حس موفقیت را ایجاد کند.

بازی‌های بلاکچین و اپلیکیشن‌های مینی تلگرام

بخش بازی به عنوان پیشتاز در بهره برداری از اکوسیستم عظیم اپلیکیشن های کوچک تلگرام شناخته می شود. یکی از اولین بازی‌هایی که از برنامه‌های Mini تلگرام استفاده می‌کند، پروژه Fanton است، یک بازی فوتبال فانتزی با ۵۵۰۰۰ کاربر فعال ماهانه که در سپتامبر ۲۰۲۳ در Mini Apps در TON عرضه شد. سایر بازی‌ها عبارتند از Hero Blaze: Three Kingdoms، Tap Fantasy، Egg Fight Club. و در حال رشد. 

PlayDeck یک جعبه ابزار TON در پلتفرم بازی TON، TON Play است که به توسعه دهندگان بازی اجازه می دهد تا از قدرت برنامه های کوتاه تلگرام استفاده کنند. این برنامه توسعه دهندگان را قادر می سازد تا هر بازی مبتنی بر وب را در یک بازی تلگرامی در عرض چند دقیقه منتشر کنند و اکوسیستم بازی را تقویت می کند. TON Play دارای بازی های متنوعی در شطرنج، استراتژی، شوتر، بازی با ورق، شبیه ساز اقتصادی و غیره می‌باشد. 

بازی‌هایی که در اینجا راه‌اندازی می‌شوند از مزایای ایجاد و مدیریت انجمن بازی خود در تلگرام، کسب درآمد از NFT، ساخت توکن‌های درون بازی یا پذیرش پرداخت‌های رمزنگاری برای سایر ویژگی‌ها برخوردارند. مشارکت Tencent با Telegram و TON راه حل های بازی پیشرفته ای را ارائه می دهد که توسط خدمات Tencent Cloud پشتیبانی می شود. 

بازی‌های تلگرامی که بر پایه TON ساخته شده‌اند، می‌توانند از راه‌حل بازی غنی‌شده Tencent Cloud بهره‌مند شوند، زیرا از اعتبار سنجی‌های TON پشتیبانی می‌کند و قصد دارد خدمات خود را بیشتر گسترش دهد تا به شدت محاسبات بالا و نیازهای پهنای باند شبکه TON کمک کند. این امر مشکلات سرعت، مقیاس پذیری و ذخیره سازی را حل می کند. 

ادغام برنامه Mini Telegram DeFi

اغلب اوقات گفته می‌شود که DeFi با تجربه کاربری ناقص و استفاده از فن‌آوری دشوار خود درگیر است، که آن را به طور فزاینده‌ای برای تازه‌کارها چالش برانگیز کرده و مانع پذیرش انبوه آن می‌شود. اپلیکیشن‌های کوتاه تلگرام فرصت ایجاد یک هم افزایی قدرتمند را برای مدیریت سرمایه‌گذاری‌های DeFi، قرض گرفتن یا قرض دادن ارزهای دیجیتال، و تجارت دارایی‌های DeFi، همه در چشم‌انداز آشنا و یکپارچه برنامه‌های کوچک تلگرام به ارمغان می‌آورند. 

با این حال، چشم انداز DeFi در برنامه های کوتاه تلگرام هنوز در مراحل اولیه خود است و پروژه های جدید دائما در حال ظهور هستند. بسیاری از پروژه ها در حال ایجاد حضور در برنامه های کوتاه تلگرام هستند، از جمله Bitget، Button Wallet، TON Swap و 1inch Network. 

تلگرام با ادغام یکپارچه فناوری بلاک چین و تقویت مشارکت با رهبران صنعتی مانند The Open Network Foundation و Tencent، خود را به عنوان یک بازیگر کلیدی در آستانه توسعه یک اکوسیستم ابر اپلیکیشن غیرمتمرکز قرار می‌دهد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *