0

مقایسه استیبل کوین‌های (USDT ،USDC ،BUSD)؛ تفاوت در چیست؟

استیبل کوین‌ها ارزهای رمزپایه‌ای هستند که ارزش آنها به یک دارایی پایدار، عمدتاً ارزهای فیات، مرتبط است. تتر (USDT)، USD Coin (USDC) و Binance USD (BUSD) سه استیبل کوین محبوب هستند که مجموع ارزش بازار آنها 120 میلیارد دلار است. با این حال، با سر و صدای اخیر در مورد BUSD، شکی وجود ندارد که اکثر سرمایه‌گذاران کنجکاو هستند که بدانند آیا BUSD هنوز ارزش سرمایه‌گذاری را دارد یا خیر – یا به جای آن باید سرمایه‌گذاری‌های خود را در USDT ،USDC یا سایر استیبل کوین‌ها انباشته کنید.

در حالی که مشخص است که استیبل کوین‌ها امکان تراکنش‌های سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و ایمن‌تر را بدون محدودیت‌های مرتبط با بانکداری سنتی، مانند محدودیت‌های مبتنی‌بر مکان و فقدان خدمات مالی در طول تعطیلات می‌دهند، سرمایه‌گذاران امروزه پس از فروپاشی TerraUSD (UST) در ماه می ۲۰۲۲ نامطمئن هستند.

با وجود این، پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی ارزهای دیجیتال تا سال 2028 به بالای 1.9 میلیارد دلار برسد که این امر محبوبیت ارزهای دیجیتال در سراسر جهان را ثابت می‌کند.

استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که نسبت به همتایان برجسته خود مانند اتریوم و بیت کوین قابل اعتمادتر و ناپایدارتر است، به این معنی که پتانسیل قابل توجهی برای سرمایه‌گذاری ایمن‌تر وجود دارد.

اما کدام استیبل کوین را باید معامله کنید؟ چگونه استیبل کوین‌ها با ارزهای فیات مقایسه می‌شوند؟ در زیر، همه چیز را در مورد سه منبع اصلی استیبل کوین و تفاوت آنها با یکدیگر خواهید آموخت.

استیبل کوین‌ها چیست؟

استیبل کوین یک ارز رمزپایه است که ارزش آن با کلاس دارایی دیگری مانند طلا یا ارزهای فیات مرتبط است تا قیمت خود را ثابت نگه دارد. طبق گزارش هاروارد بیزینس ریویو، «استیبل کوین‌های واقعی، سکه‌های بدون بهره هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ارزش ثابتی در برابر ارز مرجع داشته باشند – مثلاً 1 دلار [یک دلار آمریکا]». اگرچه دارایی‌های رایج رمزنگاری مانند بیت کوین سودمند هستند زیرا نیازی به اعتماد به یک موسسه واسطه ندارید، اما به شدت در معرض نوسانات قیمت هستند.

استیبل کوین‌ها با گره زدن ارزش ارز به یک دارایی پایدار دیگر، عمدتاً ارزهای فیات مانند دلار یا یورو، این نقص را از بین می‌برند.

صادرکننده سکه دارای “ذخیره” با دارایی است که به خریداران اطمینان می‌دهد که صادرکننده می‌تواند سکه‌های باقی مانده را بازخرید کند.

اولین استیبل کوین در سال 2014 ایجاد شد و تتر نام داشت. اکثر استیبل کوین‌های دیگر از تتر مدل‌سازی می‌شوند و کاربران به ازای هر دلار یک توکن دریافت می‌کنند.

از نظر تئوری، کاربران می‌توانند ارز اصلی خود – دلار – را با نرخ مبادله 1:1 برگردانند. در ابتدا، مردم از استیبل کوین‌ها برای خرید ارزهای دیجیتال رایج مانند بیت کوین استفاده می‌کردند، زیرا بسیاری از صرافی‌ها دسترسی بانکی نداشتند.

بنابراین، استیبل کوین‌ها گزینه قابل‌اعتمادتری بودند که 24 ساعته در سراسر جهان در دسترس بودند و نیازی به اتکا به کانال‌های بانکی سنتی نداشتند. علاوه بر این، انتقال پول در عرض چند ثانیه انجام می‌شود.

چه عواملی در رشد استیبل کوین‌ها نقش داشته است؟

استفاده از قراردادهای هوشمند مفهوم استیبل کوین را به وجود آورد. برخلاف بسیاری از ارزهای دیگر، کد موجود در یک قرارداد هوشمند به پالایش قراردادهای یک قرارداد برای تسهیل نقل و انتقالات، وام‌دهی و پرداخت بی‌وقفه پول، با دخالت محدود انسانی کمک می‌کند. با این حال، عامل اصلی که به محبوبیت استیبل کوین‌ها دامن می‌زند، نوسانات تقریبا ناچیز آنها در مقایسه با ارزهای دیجیتال معمولی است. علاوه بر این، مشارکت‌های صنعتی نیز به رشد استیبل کوین‌ها کمک می‌کند.

حتی بهتر از آن، دفتر کنترل کننده ارز (OCC) خزانه داری ایالات متحده دستورالعمل‌هایی را برای بانک‌ها برای استفاده از استیبل کوین‌ها مانند USDC منتشر کرده است.

بنابراین، انجمن‌های پس‌انداز فدرال و کانال‌های بانکی اکنون می‌توانند از بلاکچین برای سکه‌هایی مانند USDC استفاده کنند، درست مانند انتقال SWIFT یا ACH.

آینده برای دارندگان استیبل کوین روشن به نظر می‌رسد، زیرا این ارز ممکن است یک روش پرداخت پذیرفته شده برای کاهش هزینه‌های پردازش داده و نقل و انتقالات بین‌المللی ارائه دهد. علاوه بر این، بانک‌ها ممکن است از استیبل کوین ها برای به حداقل رساندن تهدید چالش های دیجیتال استفاده کنند.

همچنین این احتمال وجود دارد که کیف پول‌های دیجیتالی مانند Cash App و Venmo – که اخیراً خرید ارزهای دیجیتال را فعال کرده‌اند – ممکن است در آینده از استیبل کوین‌ها برای انجام پرداخت‌های همتا به همتا (P2P) استفاده کنند.

USDT چیست؟

USDT (نماد تتر) یک استیبل کوین است که با نرخ مبادله 1:1 به دلار آمریکا متصل شده است. بنابراین، یک دلار آمریکا معادل یک USDT است. خریداران می‌توانند USDT را مانند ارز فیات معمولی خود خرج کنند، انتقال دهند یا معامله کنند. تتر توسط iFinex، شرکت ثبت شده در هنگ کنگ که همچنین مالک صرافی رمزارز Bitfinex است، صادر می‌شود. در ابتدا، USDT برای مقابله با مشکلات زیر ایجاد شد:

  • انتقال پول ملی را آسان کنید یک نسخه پایدارتر از بیت کوین بی‌ثبات ارائه دهید.
  • روشی برای بررسی به کاربران ارائه دهید.
  • تتر به عنوان سومین ارز دیجیتال بزرگ جهان در کانون توجه قرار دارد و همچنان بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار در مقابل USDC است.

با این حال، USDT در مورد ذخایر خود شفاف نیست. در سال 2019، آنها ادعا کردند که هر USDT توسط یک دلار آمریکا به صورت نقدی پشتیبانی می‌شود که توسط شرکت نگهداری می‌شود، اما در سال 2021، Tether (شرکت) توسط کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) 41 میلیون دلار جریمه شد. این به دلیل ادعاهای نادرست تتر مبنی‌بر اینکه استیبل کوین‌های USDT آن به طور کامل توسط پول فیات در دنیای واقعی پشتیبانی می‌شود، بود.

تتر از آن زمان در ماه مه 2021 ممیزی انجام داد و وب سایت خود را به روز کرد تا جزئیات بیشتری در مورد ذخایر نقدی خود درج کند. یک افشاگری تکان‌دهنده این است که در آن زمان تنها 2.9 درصد از ذخایر خود را به صورت نقد نگهداری می‌کرد. با این حال، این تعداد از آن زمان افزایش یافته است و تتر شروع به انتشار گزارش‌های شفافیت ماهانه کرده است.

اگرچه چند مورد بحث و جدل در مورد ثبات تتر در 1 دلار و مقادیر واقعی دلار آمریکا پشتوانه هر کوین USDT وجود دارد، همچنان دلایل زیادی برای ترجیح سکه بر ارز معمولی وجود دارد، همانطور که در زیر به آن خواهیم پرداخت.

USDC چیست؟

USDC یک استیبل کوین دیگر است که قیمت آن با دلار آمریکا مرتبط است. این توسط کنسرسیوم مرکز، LLC، متشکل از Circle و Coinbase، برای سرعت بخشیدن به زمان انتقال وجه و کاهش نوسانات مرتبط با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال صادر شده است.

به عنوان یک توکن اتریوم، USDC را می‌توان در یک کیف پول سازگار با بلاکچین اتریوم ذخیره کرد. علاوه بر تسهیل نقل و انتقالات، USDC همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که هنگام وام دادن به استیبل کوین‌های خود از طریق برنامه‌های مختلف مالی غیرمتمرکز (DeFi) از بازدهی بالاتری بهره‌مند شوند.

محبوبیت سکه USD در چند سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، به طور متوسط ​​روزانه 4 میلیارد دلار از طریق شبکه اتریوم در مارس 2023 ارسال می‌شود. محبوبیت آن همچنین باعث شده است تا با شراکت با صرافی‌های رمزنگاری پیشرو، مانند بایننس را راه اندازی کند.

داستان نوسان در بازار USDC

همه چیز با فروپاشی بانک سیلیکون ولی آغاز شد که 3.3 میلیارد دلار (یا 8 درصد) از ذخایر USDC را در 10 مارس 2023 در اختیار داشت. در حالی که تنظیم کننده‌های فدرال اعلام کردند که همه سپرده‌گذاران، از جمله Circle، می‌توانند وجوه خود را پس بگیرند، USDC را از رفتن به اعماق قیمت تا 0.869 دلار در صرافی Kraken متوقف نکرد.

سپس Circle با اخبار ناگوار دیگری در آخر هفته مواجه شد: بسته شدن Signature Bank منجر به بسته شدن محصول آن، Signet نیز شد. این بدان معنی بود که Circle دیگر قادر به ضرب کردن USDC یا بازخرید USDC از طریق ویژگی Signet خود نبود. سیرکل تصریح کرده است که هیچ‌گونه ذخایر USDC را نزد Signature Bank نگه نمی‌دارد و فقط از آن برای تراکنش‌ها و تسویه حساب‌ها استفاده می‌کند.

طبق به‌روزرسانی Circle در 12 مارس، 9.7 میلیارد دلار از ذخایر USDC خود را نقد و 32.4 میلیارد دلار اوراق بهادار دولتی کوتاه‌مدت نگهداری می‌کند. 5.4 میلیارد دلار دیگر از ذخایر نقدی USDC در بانک نیویورک ملون شرکت و یک میلیارد دلار در بانک مشتریان نگهداری می‌شود.

سیرکل گزارش داد که تلاش کرده بود ذخایر خود را در تاریخ 9 مارس از بانک سیلیکون ولی خارج کند، اما این کار تا روز جمعه به دلیل بسته شدن انجام نشد. امیدوار است که این انتقال در 13 مارس تسویه شود. اگر ذخایر بازیابی نشود، Circle قول داده است که شکاف را با استفاده از منابع داخلی و همچنین سرمایه گذاری های خارجی در صورت لزوم پر کند.

این خبر امیدوارکننده باعث شده است که USDC به قیمت استیبل خود نزدیک شود و از 13 مارس 2023 قیمت آن 0.984 دلار است.

BUSD چیست؟

Binance و Paxos BUSD را برای ارائه تراکنش‌ها با سه ویژگی مهم تأسیس کردند: سرعت، انعطاف‌پذیری و دسترسی.

به بیان ساده، Binance USD یک استیبل کوین با پشتوانه فیات و تنظیم شده با ارزشی برابر با دلار آمریکا است. به ازای هر بایننس دلاری که کسی خریداری می‌کند، یک دلار ذخیره وجود دارد. با نوسانات قیمت دلار آمریکا، ارزش این استیبل کوین نیز بر همین اساس افزایش یا کاهش می‌یابد. دارندگان BUSD می‌توانند استیبل کوین‌های خود را با دلار آمریکا مبادله کنند و بالعکس. علاوه بر این، Binance USD در BNB Chain و Ethereum وجود دارد.

بنابراین، دارندگان BUSD می‌توانند با توجه به نیاز خود، بین این بلاکچین‌ها استیبل کوین مبادله کنند. BUSD همچنین دارای گواهینامه‌های ماهانه است تا ثابت کند که مبلغی معادل USDC را پشتوانه USDC خود دارد تا به سرمایه‌گذاران اطمینان دهد.

تفاوت‌های سه استیبل کوین USDT, USDC, BUSD

USDTUSDCBUSD
بلاکچینEthereum, Solana, Tezos, Kusama, Algorand, Avalanche, Tron, Polygon, EOS.IO, LiquidEthereum, Tron, Hedera, Stellar, Algorand, Solana, Avalanche, Flow, PolygonEthereum, BNB Chain
صادرکننده استیبل کوینTetherCircleBinance and Paxos
سال انتشار201420182019
نوع وثیقهFiatFiatFiat
رتبه بازار3511
برابری با ارز فیاتU.S. dollarU.S. dollarU.S. dollar

موارد استفاده از استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌هایی مانند USDC را می‌توان برای اهداف متعددی مانند ذخیره‌سازی ارزش، دسترسی به بازده در بازار که توسط بلاکچین فعال می‌شود و برای پرداخت‌ها استفاده کرد.

پروتکل‌های DeFi برای وام دادن

DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز به اکوسیستمی شامل برنامه‌های مالی مبتنی بر بلاک چین اشاره دارد که بدون اداره مرکزی یا شخص ثالث مانند بانک یا سایر مؤسسات مالی عمل می‌کنند. از آنجایی که DeFi از یک مدل همتا به همتا استفاده می کند، همه می توانند صرف نظر از موقعیت مکانی خود به آن متصل شوند.

با وام دهی DeFi، می توانید استیبل کوین های خود را به وام گیرنده قرض دهید و سود کسب کنید. این به نفع وام گیرندگان و وام دهندگان است، زیرا کاربران می توانند وام با نرخ های بسیار پایین تری نسبت به استفاده از صرافی های غیرمتمرکز (DEX) دریافت کنند. در همین حال، سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌توانند نرخ سود سکه‌هایی را که وام می‌دهند به دست آورند.

آینده استیبل کوین‌ها

با توجه به پیامدهای Depegging و خرابی UST که هزاران کاربر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد، عدم شفافیت در USDT – که بزرگترین استیبل کوین در رمزارزها است – و ممنوعیت BUSD، احتمالاً مقررات موضوع مهمی خواهد بود. استیبل کوین‌ها خارج از سیستم مالی ایالات متحده عمل می‌کنند و با بزرگ‌تر شدن و اصلی‌تر شدن آنها، سیاست‌گذاران و قانون‌گذاران برای محافظت از جو متوسط ​​و جلوگیری از خطرات سیستمی توجه بیشتری به آنها خواهند داشت.

فدرال رزرو ایالات متحده و آژانس‌های سایر کشورها در حال کار بر روی ارائه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود هستند و بسته به نحوه نگاه آنها به استیبل کوین‌ها، می‌تواند کل بازار ارزهای دیجیتال در آینده را تحت تاثیر قرار دهد. با افزایش نرخ‌های بهره و تورم بالا در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، یک استیبل کوین تنظیم شده USD احتمالاً مورد توجه و پذیرش قرار خواهد گرفت.

کدام استیبل کوین را باید انتخاب کنید؟

اگرچه USDT دارای ارزش بازار و حجم بالایی است، اکثر اقتصاددانان ممکن است آن را بهترین استیبل کوین ندانند. دلایل این عدم اعتماد، شکاف در شفافیت و حسابرسی USDT است.

USDC شفافیت بیشتری نسبت به USDT دارد. علاوه بر این، از نظر نرخ ارز و بلاکچین با USDT قابل مقایسه است. بنابراین، USDT برای افرادی که ترجیح می‌دهند در ارزهای دیجیتال با حجم و نقدینگی بالاتر سرمایه‌گذاری کنند، انتخاب بهتری است، در حالی که اگر به شفافیت اهمیت می‌دهید، USDC ترجیح داده می‌شود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *