0

پروتکل اردینالز ordinals (ORDI) بیت کوین چیست؟

بازدید 484

NFTهای بیت کوین – با نام مستعار بیت کوین یا مصنوعات دیجیتال – راهی برای ثبت محتوای دیجیتال در بلاکچین بیت کوین است. پروتکل Ordinals بیت کوین در ژانویه 2023 توسط کیسی رودرمور راه اندازی شد. این پروتکل اجازه می‌دهد تا محتوای دیجیتالی مانند هنر را در بلاکچین بیت کوین ثبت کنید.

برخلاف توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در اتریوم و سایر بلاکچین‌ها، Rodarmor می‌خواست یک اثر هنری، متن یا ویدیو را در زنجیره‌ای غیرقابل تغییر ایجاد کند. از آنجایی که فضای NFT مبتنی‌بر استاندارد ERC-721 اتریوم در سال 2021 سر به فلک کشید، Rodarmor که یک برنامه نویس و یک هنرمند بود، فرصت ایجاد یک تجربه مشابه و در عین حال منحصر به فرد را در بلاکچین بیت کوین دید.

راه حل او Ordinals بیت کوین بود که براساس تئوری ترتیبی بود که تا سال 2022 آن را اجرا کرد. تئوری معمولی به ساتوشی‌ها مربوط می‌شود، به آنها هویت فردی می‌دهد و اجازه می‌دهد آنها را ردیابی و انتقال کند. تبلیغات ترتیبی در فوریه 2023، شش هفته پس از ایجاد دستور پیدایش آغاز شد. تعداد کتیبه‌ها به مدت چند هفته هر هفته دو برابر می‌شد. با این حال، اگر زیرساخت‌های ثبت و معامله احکام بهتر برنامه ریزی و اجرا می‌شد، این تعداد می‌توانست بسیار بیشتر باشد.

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، افزایش تعداد بیت کوین باعث انفجار شبکه بیت کوین از نظر استفاده، هزینه ها و فضای ذخیره سازی شده است. این همچنین ممکن است اولین پیشرفت بزرگ برای ردیف برنامه بیت کوین باشد و می تواند به انتقال روایت از یک “ذخیره ارزش” خالص به چیزی سودمندتر کمک کند.

Ordinals بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

Ordinals بیت کوین بر اساس نظریه ordinals است که اساساً به ساتوشی‌ها (سات‌ها) حیات بخشیده است و به آنها اجازه می‌دهد تا به عنوان واحدهای اتمی در بلاکچین بیت کوین در نظر گرفته شوند. تئوری Ordinals مکانیک‌های پشت سر چگونگی عملکرد ordinals بیت کوین را هدایت می‌کند.

تئوری Ordinals، ساتوشی (Sats) را به عنوان واحد اتمی تعریف می‌کند که می‌تواند به صورت جداگانه در شبکه بیت کوین شناسایی و معامله شود. 100 میلیون سات وجود دارد که 1 بیت کوین (BTC) را تشکیل می‌دهند. Sats براساس ترتیب استخراج شماره گذاری می شوند و این عدد که به طور منحصر به فرد یک sat را مشخص می‌کند، یک عدد ترتیبی است.

آنها به کلکسیون‌های دیجیتال غیرقابل تغییر تبدیل می‌شوند که می‌توانند در شبکه بیت کوین با استفاده از کیف پول بیت کوین معامله شوند. طبق تئوری ترتیبی، sats را می‌توان با استفاده از اعداد ترتیبی به عنوان شناسه‌های پایدار به توکن‌های امنیتی، حساب‌ها یا استیبل کوین‌ها متصل کرد.

با توجه به مجموعه گسترده‌ای از موارد استفاده که Ordinalها می‌توانند پشتیبانی کنند، Rodarmor ترجیح می‌دهد که Ordinals بیت کوین را با NFT یکسان نکند. مورد استفاده از دستورات برای شماره گذاری یک صندلی که به یک JPEG متصل شده یا با آن نوشته شده است را می‌توان توکن غیرقابل تعویض در بلاکچین بیت کوین نامید.

اگرچه استفاده از Ordinal که مناسب بازار را پیدا کرد، استفاده از NFTها در بلاکچین بیت کوین است، Ordinalها بسیار بیشتر از توکن‌های غیرقابل تعویض هستند.

چگونه اردینالز Ordinals بیت کوین را استخراج کنیم؟

ماینینگ، استخراج یا درج دستور بیت کوین عباراتی هستند که برای اشاره به این فرآیند استفاده شده است. برخلاف استخراج NFTها در بلاکچین اتریوم، که فرآیندی نسبتاً بالغ است، استخراج بیت کوین Ordinals از لحاظ فنی یک فرآیند پیچیده است و فاقد ابزارهای بصری است.

بیت کوین، در روزهای اولیه، تنها توسط افرادی که گره بیت کوین را اجرا می‌کردند، می‌توانستند استخراج کنند. برای کاربرانی که از فناوری آگاه هستند، یک گره بیت‌کوین با اپلیکیشن ord، یک کیف پول خط فرمان، دروازه‌ای برای ماینینگ است.

اپراتورهای گره کیف پول خود را با مقداری سیت بارگذاری می‌کنند تا هزینه‌های گاز را بپردازند و یک فرآیند ثبت بر روی مدارک خود انجام دهند. با این حال، برنامه‌های استخراج ترتیبی بدون کد مانند گاما یا ربات Ordinals قصد دارند به کاربران اجازه دهند محتوایی را که می‌خواهند برای ایجاد نسخه بیت کوین خود ثبت کنند، آپلود کنند.

سفر کاربر آنها را از طریق یک فرآیند پرداخت با استفاده از یک کد QR طی می‌کند و برای افرادی که از نظر فنی کمتر استعداد دارند به اندازه کافی شهودی است. ابزارهای مربوط به احکام بیت کوین هنوز در مراحل اولیه هستند. تنها چند ماه از ثبت احکام تکوین می‌گذرد. با افزایش تقاضا از سوی کاربران عادی و پیروان، اکوسیستم و ابزار باید با سفرهای کاربرپسندتر شروع به بلوغ کنند.

اردینالز Ordinals در مقابل NFTهای سنتی

Ordinals از دیدگاه طراحی فنی با NFTهای سنتی متفاوت هستند. چندین ویژگی وجود دارد که قیمت گذاری برای ترتیبی‌ها را به یک تمرین متفاوت تبدیل می‌کند.

دستورات بیت کوین، همانطور که قبلاً ذکر شد، به شناسایی منحصر به فرد ست‌ها کمک می‌کند و محتوا یا هنر را در زنجیره ذخیره می‌کند. استاندارد ERC-721 اتریوم که برای ایجاد NFT استفاده می‌شود، معمولاً ابرداده یا اشاره‌گری به هنر را نگه می‌دارد که معمولاً خارج از زنجیره نگهداری می‌شود. برخی از NFTهای اتریوم در حال آزمایش با ذخیره‌سازی روی زنجیره هستند، اما آنها بیشتر یک استثنا هستند.

تفاوت کلیدی دیگر با Ordinals بیت کوین، نحوه استخراج نادر بودن و نحوه عملکرد قیمت گذاری در اطراف NFT ها است. با NFT های سنتی مبتنی بر اتریوم، ویژگی‌های هنر معمولاً نادر بودن NFT و متعاقباً قیمت آن را مشخص می‌کند. به عنوان مثال، با NFTهایی مانند سرویس نام اتریوم (ENS)، عرضه محدود باعث ایجاد ارزش می‌شود.

با این حال، با دستورات بیت کوین، قیمت گذاری با لحظات کلیدی که یک بلوک بیت کوین نشان می‌دهد، تعریف می‌شود. ممکن است ۱۰۰۰ یا 10000 اولیۀ ترتیبی که حک شده‌اند هنوز توسط کلکسیونرها نگهداری شوند. تعجب نکنید اگر بیت کوین اصلی در طی چند سال به قیمت چند میلیون دلار فروخته شود. با این حال، برخی از صندلی‌ها با ارزش‌تر از بقیه در نظر گرفته می‌شوند.

چارچوب ساده ای که توسط بنیانگذاران بیت کوین Ordinals پیشنهاد شده است این است که رویدادهای کلیدی در مورد نادر بودن یک نشست و ترتیب در آن نقش دارند. اولین نشست از هر بلوک جدید نادرتر از نشست های دیگر در بلوک خواهد بود. اولین نشست یک دوره سازگاری که تقریباً هر دو هفته یکبار اتفاق می‌افتد، حتی نادرتر است. از آنجایی که نصف بعدی برای سال 2024 در نظر گرفته شده است، اولین نشست هر دوره نیمه‌سازی سطح دیگری از نادر بودن را اضافه می‌کند.

در نهایت، اولین جلسه از دوره تنظیم، که یک بار در هر شش نیمه (تقریبا یک بار در 24 سال) اتفاق می افتد، سطح دیگری از نادر است. از نظر بنیان‌گذاران این نوآوری شگفت‌انگیز، این امر می‌تواند Ordinals بیت‌کوین را از NFT‌ها متمایز کند و نادر بودن آنها را واقعاً تصادفی کند و توسط تیم‌های مؤسس مجموعه‌های توکن غیرقابل تعویض یا توسط هنرمندان آنها کنترل نشود.

این همچنین می‌تواند به درک اینکه چرا فعالیت در اطراف بیت‌کوین در کوتاه‌مدت به اوج خود رسیده است، کمک کند. جالب است که ببینیم چگونه فعالیت‌ها به نصف شدن بیت کوین در سال 2024 نزدیک‌تر می‌شود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *