0

شکاف آلامدا (The alameda gap) و بحران نقدینگی کریپتو چیست؟

سقوط FTX: حل بحران ارزهای دیجیتال در نوامبر 2022

در نوامبر 2022، دنیای ارزهای دیجیتال با سقوط FTX، یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، تکان خورد. این سقوط به دلیل بحران نقدینگی در FTX رخ داد که ناشی از ترکیبی از عوامل، از جمله سوء مدیریت وجوه مشتریان و شیوه‌های معاملاتی پرخطر توسط شرکت خواهر FTX، Alameda Research بود.

سقوط FTX یک اثر موجی در سراسر بازار کریپتو داشت و باعث کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال، تخلیه نقدینگی و از دست دادن اعتماد به صنعت کریپتو شد. همچنین سوالات جدی در مورد ایمنی و امنیت وجوه مشتریان در مبادلات ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. فقدان استانداردهای مدیریت ریسک در صنعت کریپتو از طریق بحران آشکار شد. 

FTX با اعلام ورشکستگی بیش از 3 میلیارد دلار به طلبکاران خود را نشان داد. علاوه بر این، صرافی قادر به یافتن دارایی های مشتریان به ارزش تقریبی 8.9 میلیارد دلار نیست. تعیین مقدار دقیق پول از دست رفته توسط مشتریان دشوار است، زیرا برخی از مشتریان ممکن است قبل از اینکه صرافی برداشت را به حالت تعلیق درآورد، می توانستند وجوه خود را برداشت کنند. با این حال، تخمین زده می شود که مشتریان میلیاردها دلار در سقوط FTX از دست داده اند.

سقوط FTX باعث کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال شد. ارزش کل بازار ارز دیجیتال از بیش از 1 تریلیون دلار در نوامبر 2022 به کمتر از 800 میلیارد دلار در دسامبر 2022 کاهش یافت. این نشان دهنده سقوط بیش از 200 میلیارد دلاری بازار از نظر دلاری است.

مسیر استراتژیک سام بنکمن-فرید

SBF فرصتی برای ایجاد ثروت با سرعتی بی نظیر با ترکیب روش ICO ایجاد توکن و اهرم متعاقب آن دید.

SBF با ایجاد یک صرافی جدید ارز دیجیتال که از کاستی‌های صرافی‌های موجود بهره می‌برد، فرصتی برای کسب سود دید . Bankman-Fried با راه اندازی یک شرکت تجاری کمی به نام Alameda Research شروع به کار کرد. 

Alameda Research از الگوریتم‌های پیچیده‌ای برای تجارت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف استفاده کرد. Alameda Research بسیار موفق بود و به سرعت به یکی از بزرگترین معامله‌گران ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل شد.

در سال 2019، Bankman-Fried FTX را راه‌اندازی کرد، یک صرافی ارز دیجیتال طراحی شده برای کاربرپسندتر و کارآمدتر از صرافی‌های موجود. FTX همچنین تعدادی از ویژگی‌ها را ارائه می‌دهد که در سایر صرافی‌ها در دسترس نبودند، مانند معاملات مارجین و معاملات مشتقه. با این حال، هیچ یک از کنترل‌های نظارتی که معمولاً توسط پلتفرم‌های معاملاتی خدمات مالی اصلی مورد نیاز است، مورد توجه قرار نگرفت.

رابطه بین FTX و Alameda Research

FTX و Alameda Research ارتباط نزدیکی داشتند. Bankman-Fried و Caroline Ellison به ترتیب مدیران عامل FTX و Alameda Research بودند. با این حال، Bankman-Fried اکثریت سهام هر دو شرکت را در اختیار داشت. Alameda Research همچنین از FTX به عنوان مبادله اصلی خود استفاده کرد.

رابطه نزدیک بین FTX و Alameda Research به Bankman-Fried اجازه داد تا در انواع فعالیت های کلاهبرداری شرکت کند، از جمله:

  • سوء استفاده از وجوه مشتری: Bankman-Fried وجوه مشتری را از FTX به Alameda Research بدون رضایت مشتری منتقل کرد. او از این سرمایه‌ها برای پوشش زیان‌های آلامدا ریسرچ و تامین هزینه‌های زندگی مجلل خود استفاده کرد.
  • دستکاری بازار ارزهای دیجیتال: Alameda Research از حجم معاملات بزرگ خود برای دستکاری قیمت ارزهای دیجیتال در FTX استفاده کرد. این به Bankman-Fried اجازه داد تا از معاملات داخلی سود ببرد.
  • ارائه محصولات مالی متقلبانه: FTX، تحت رهبری Bankman-Fried، محصولات مالی غیرقانونی مانند معاملات مارجین و مشتقات را ارائه می کرد. این عدم نظارت به او اجازه داد تا با فروش این محصولات بدون افشای خطرات مرتبط، از مشتریان کلاهبرداری کند.

کلاهبرداری FTX و شکاف Alameda رونمایی شد

این کلاهبرداری در نوامبر 2022 آشکار شد، زمانی که مشخص شد Alameda Research در FTT، توکن اصلی FTX، موقعیت بزرگی دارد. 

این گزارش باعث فروش توکن FTX (FTT) شد که باعث کاهش شدید قیمت توکن شد. همچنین نگرانی هایی را در مورد سلامت مالی Alameda Research و FTX ایجاد کرد. این به بحران نقدینگی در FTX منجر شد، زیرا مشتریان عجله داشتند وجوه خود را از بورس خارج کنند. 

FTX نتوانست خواسته های خروج را برآورده کند و مجبور شد برداشت ها را متوقف کند. FTX همچنین در 11 نوامبر 2022 اعلام ورشکستگی کرد. سقوط FTX تأثیر مخربی بر بازار ارزهای دیجیتال داشت. 

در ماه نوامبر، کاهش قابل توجه نقدینگی در بازار کریپتو به‌عنوان «شکاف Alameda» توسط شرکت داده‌های بلاک چین Kaiko ابداع شد. این اصطلاح به دلیل نقش قابل توجهی که Alameda Research، بزرگترین بازارساز در آن دوره ایفا کرد، پدیدار شد. 

آلامدا گپ نشان دهنده کاهش قابل توجه نقدینگی موجود است که بر حجم معاملات و ثبات بازار تأثیر می گذارد. این پدیده بر تأثیر شرکت کنندگان عمده بازار تأکید کرد و پویایی پیچیده حاکم بر بازارهای ارزهای دیجیتال را برجسته کرد. 

در حالی که قسمت FTX ممکن است آخرین دومینویی باشد که در یک سری از ورشکستگی هایی که در سال 2022 ثبت شد، به راحتی بزرگترین رویداد سال بود و صنعت را زیر ذره بین قانونی و نظارتی قرار داد.

محاکمه بانکمن-فرید

SBF در 12 دسامبر 2022 در باهاما دستگیر شد، پس از آن که دادستان های ایالات متحده علیه وی اتهامات جنایی ارائه کردند. او در ژانویه 2023 به ایالات متحده مسترد شد و در اکتبر 2023 محاکمه شد.

دستگیری و محاکمه SBF یک پیشرفت بزرگ در صنعت کریپتو بود. این اولین باری بود که یکی از بنیانگذاران اصلی رمزارزها دستگیر و به اتهامات جنایی محاکمه می شد. بانکمن-فرید به هفت فقره کلاهبرداری و توطئه متهم شد. 

شهود کلیدی دادستان عبارت بودند از:

  • کارولین الیسون، دوست دختر سابق بانکمن-فرید و مدیر عامل سابق آلامدا ریسرچ
  • نیشاد سینگ، مدیر سابق مهندسی FTX
  • گری وانگ، یکی از بنیانگذاران FTX

الیسون، سینگ و وانگ همگی به اتهامات متعدد اعتراف کردند و با دادستان همکاری کردند. آنها شهادت دادند که Bankman-Fried آگاهانه سرمایه گذاران و مشتریان را در مورد سلامت مالی FTX و Alameda Research گمراه کرده است. آنها همچنین شهادت دادند که Bankman-Fried از وجوه مشتریان FTX برای پوشش ضرر و زیان در Alameda Research و تأمین مالی سبک زندگی مجلل خود استفاده کرده است.

Bankman-Fried در 2 نوامبر 2023 در هر هفت اتهام مجرم شناخته شد . او با حداکثر 115 سال زندان مواجه است. بانکمن-فرید تمام اتهامات علیه خود را رد کرد. او گفت که اشتباه کرده است اما هیچ جرمی مرتکب نشده است.

اصلاحات پس از FTX در صنعت ارزهای دیجیتال

اغلب یک پوشش نقره ای با رویدادهای قو سیاه وجود دارد. یک رویداد قو سیاه رویدادی است که پیش بینی آن غیرممکن است و عواقب شدیدی دارد. در پی کلاهبرداری FTX و Alameda Research، چندین چیز شتاب بیشتری به خود گرفته است و صنعت بر تنظیم خود تمرکز کرده است. در سرتاسر جهان، رگولاتورها و شرکت‌های رمزنگاری به طور مشترک و آگاهانه برای محافظت از سرمایه‌گذاران کار کرده‌اند.

در زیر برخی از تحولات قابل توجه در صنعت کریپتو پس از بحران FTX آورده شده است:

  • افزایش مقررات: دولت‌ها در سراسر جهان شروع به توسعه و اجرای مقررات جامع برای صنعت کریپتو کرده‌اند. این مقررات بر حمایت از سرمایه گذاران و جلوگیری از تقلب تمرکز دارد.
  • شفافیت: صرافی‌های ارزهای دیجیتال از طریق مستندسازی مناسب و شیوه‌های مدیریت ریسک، شفافیت در مورد عملیات و وضعیت مالی خود را ارائه کرده‌اند. این به سرمایه گذاران کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد محل سرمایه گذاری پول خود بگیرند.
  • ممیزی ها: صرافی های ارزهای دیجیتال به طور مرتب توسط حسابرسان مستقل حسابرسی می شوند. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که صرافی ها صادقانه عمل می کنند و وجوه مشتری امن است.

سرمایه‌گذاران نیز باید هوشیار باشند و قبل از شرکت در فعالیت‌های مربوط به مبادلات ارزهای دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهند. سرمایه گذاران باید به دنبال صرافی هایی باشند که قانونمند، شفاف و دارای شهرت خوب باشند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *