0

عرضه اولیه سکه ICO چیست؟

عرضه اولیه سکه یا ICO یکی از روش های جذب سرمایه براس استارت آپ‌ها می‌باشد. عرضه اولیه سکه یا ICO یک رویداد جمع آوری سرمایه (Crowdfunding) که در آن استارت آپ ها برای جذب سرمایه اقدام به فروش سکه‌های دیجیتالی می‌کنند، در این روش استارت آپ‌ها می‌توانند سرمایه مناسبی را برای شروع جذب کنند و می‌توانند پیشرفت‌های خوبی انجام دهند.

در این روش سرمایه گذاران بر روی استارت آپ ها سرمایه گذاری می کنند و در ازای سرمایه ای که میگذارند سکه Token دریافت میکنند که در اکوسیستم آن استارت آپ تعریف شده است. در پروژه هایی که مبتنی بر بلاک چین پیاده سازی می شوند، تیم توسعه دهنده توکن هایی مخصوص برای پروژه خود در نظر می گیرد و افراد با استفاده از آن توکن ها می‌توانند در پروژه شرکت کنند. این توکن‌ها بر روی یک بلاک چین عمومی قابل عرضه می باشند و هر فردی می‌تواند مالکیت آنها را اعتبارسنجی کرده و در صورت تمایل به شخص دیگری انتقال دهد.

ICO به چه معنی است؟

ICO (آیکو) مخفف عبارت (initial coin offering) یا اصطلاحا عرضه اولیه سکه است، بدین معنی که شرکت‌‌ها از طریق ICO می‌توانند با عرضه‌ی اولیه‌ی کوین یا همان ارز خود، سرمایه جذب کنند. این روش برای اولین بار در سال 2013 اجرایی شد و به عنوان روشی برای سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌‌‌هایی که در مرحله آزمایش قرار دارند شناخته شد. اغلب پروژه هایی که از ICO استفاده می کنند شامل یک تکنولوژی جدید در بلاک‌چین، یک شبکه یا سیستم، یک اپلیکیشن و غیره می‌باشند.

یکی از موفق ترین ICO های ارائه شده بر بستر بلاکچین، اتریوم می باشد. موفقیت عرضه اولیه اتریوم باعث شد امروزه شبکه اتریوم در صنایع دیگر نیز از آن استفاده شود. شبکه بلاک چین عمومی اتریوم این امکان را برای ارائه عرضه‌ی اولیه‌ی توکن‌ها فراهم کرده است. علاوه بر این اگر بخواهیم ویژگی های انتقال‌پذیری و اعتماد مالکیت را برای توکن ها ایجاد کنیم، از بسترهایی که در ارزهای دیجیتال نئو و ویوز بوجود آمده استفاده می کنیم. در حقیقت لازم نیست کوین جدیدی برای اکوسیستم خود از صفر بسازید، بلکه می‌توانید آن را بر اساس کوین های موجود ایجاد کنید! مانند بلاکچین پولکادات، کاردانو و یونی سواپ که از شبکه اتریوم استفاده کرده و ارزهای خود را ایجاد کرده اند. ارزهایی که بر اساس بلاکچین اتریوم ایجاد میشوند از استاندارد ERC-20 پیروی میکنند.

انواع ماهیت توکن ICO

انواع ماهیت توکن به 4 دسته تقسیم میشود:

ICO ارگانیک (Organic)

در پروژه‌های ICO ارگانیک، پیاده‌سازی آنها فقط با استفاده از فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر خواهد بود. بدین معنی که این نوع از پروژه ها نمی‌تواند بر بستر زیرساخت فعلی وب محقق شوند. پروتکل اتریوم نمونه‌ای از ICOهای ارگانیک به حساب می‌آید که برای اجرای قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ICO مصنوعی (Artifitial)

ICO مصنوعی در واقع همان پروژه‌های قدیمی‌ای هستند که با وایت پیپر جدید به دنبال جذب سرمایه گذار و ارتقای کسب و کار خود می باشند. این پروژه ها معمولا از زیرساخت های مناسبی برخوردار نیستند و دیر یا زود از چرخه بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) حذف می شوند.

ICO ساختگی (Synthetic)

ICO ساختگی زمانی بوجود می آید که یک شرکت بزرگ و با مشتریان زیاد، قصد داشته باشد به حوزه ارزهای دیجیتال و توکنیزایسون (tokenization) سازمان خود وارد شود. این حوزه برای بسیاری از شرکت های بزرگ می تواند راهکاری هوشمندانه باشد.

ICO مضحک  (LOL)

بعضیاز ICO ها به هیچ یک از دسته های  ذکر شده تعلق ندارند و صرفا برای شوخی طراحی شده اند! دوج‌کوین (Dogecoin) نمونه بارز این نوع از ICO هاست.

انواع عرضه توکن ICO

انواع عرضه توکن ها به 4 دسته مختلف تقسیم می شود:

عرضه‌ اولیه‌ی توکن (Initial Token Offering)

عرضه‌ اولیه‌ی توکن (ITO) در واقع همان عرضه‌ اولیه‌ی کوین است با این تفاوت که در آن ارز دیجیتال جدیدی تولید نمی شود و پروژه بر بستر بلاک‌چین‌های موجود نظیر پلتفرم اتریوم ایجاد می گردد.

عرضه‌ توکن اوراق بهادار (Security Token Offering)

عرضه‌ توکن اوراق بهادار (STO) به اموالی گفته می شود بر گرفته شده از سیستم سهام سنتی می باشد. این توکن‌ها مانند اوراق بهادار واقعی هستند پشتوانه ای نظیر دارایی‌ها، سود و درآمد شرکت دارند. بنابراین می‌توانند به عنوان راه‌حلی برای نگرانی‌های دولت باشند.

عرضه‌ اولیه‌ توکن برگشت پذیر (Reversible initial coin offering)

عرضه‌ اولیه‌ی سکه برگشت پذیر (RICO) یک روش برای جذب سرمایه است توسط آن سرمایه گذاران می توانند توکن‌های خریداری شده‌ی خود را در هر مرحله از پروژه پس داده و پول خود را باز پس گیرند.

عرضه‌ اولیه‌ توکن تعاملی  (Interactive Initial Coin Offering)

 عرضه‌ اولیه‌ توکن تعاملی  (IICO) در حقیقت به عنوان پرکاربرد ترین روش برای ICO شناخته می شود که توسط سازنده اتریوم، ویتالیک بوترین مطرح شد. در این روش تمامی افراد شرکت‌کننده دارای یک سقف سرمایه‌گذاری هستند که اگر از چیزی که وعده داده شده بگذرد، اتر به سرمایه‌گذار بازگردانده می‌شود.

تفاوت عرضه اولیه سکه ICO با عرضه اولیه سهام IPO

عرضه اولیه سکه کاملا بر بستر بلاکچین اتفاق می افتد و سهامداران سکه ارائه شده توسط استارت آپ را خریداری میکنند اما در عرضه اولیه سهام، سهامداران اقدام به خرید سهام در تالار بورس میکنند و بر بستر بلاکچین اتفاق نمی افتد. تفاوت های ICO و IPO را میتوان به شرح زیر نام برد:

  • عرضه اولیه سکه بر بستر اینترنت است اما عرضه اولیه سهام در تالار بورس هم اتفاق می افتد
  • در عرضه اولیه سکه پیش شرط داشتن حداقل سرمایه اولیه وجود ندارد و با هر مبلغی میتوانید اقدام به خرید سکه کنید.
  • راه اندازی سکه ICO نیاز به دریافت مجوز نمی باشد و میتوانید بر روی شبکه اتریوم اقدام به ایجاد ارز اولیه کنید.
  • ریسک و کلاهبرداری در ICO بالاست و قبل از اقدام به خرید باید اطلاعات کامل از آن استارت آپ داشته باشید و White paper را کاملا مطالعه کنید.
  • فروش ICO از IPO راحت تر است.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *