0

ربات‌های معاملاتی تلگرام چیست و چگونه از آنها استفاده کنیم؟

ربات معاملاتی تگرام
  • ربات‌های معاملاتی تلگرام، سیستم‌های خودکاری هستند که در اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام تعبیه شده‌اند و به کاربران کمک می‌کنند تا معاملات را در صرافی‌های غیرمتمرکز انجام دهند.
  • ربات‌های معاملاتی تلگرام طیف وسیعی از عملکردهای معاملاتی خودکار مانند تجارت کپی، اسنایپ نقدینگی و ایردراپ فارمینگ را به کاربران ارائه می‌دهند.
  • ربات‌های معاملاتی تلگرام هنوز در مراحل اولیه خود خطرات زیادی دارند که کاربران باید از آن آگاه باشند، از جمله ریسک‌های قرارداد هوشمند و ریسک‌های نگهداری.

ربات‌های معاملاتی تلگرام چیست؟ 

ربات‌های معاملاتی تلگرام به عنوان سیستم‌های خودکار در تلگرام عمل می‌کنند و کاربران را برای انجام معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) تسهیل می‌کنند. کاربران از طریق رابط پیام رسان اپلیکیشن با این ربات‌ها تعامل دارند. 

ربات‌های معاملاتی مختلف تلگرام عملکردهای منحصر به فردی را ارائه می‌دهند، با این حال اکثر آنها ویژگی‌های معاملاتی مشترک از جمله سفارش‌های توقف ضرر و سود، تجارت کپی و پشتیبانی چند کیف پول را به اشتراک می‌گذارند.

براساس یک مطالعه تحقیقاتی بایننس در مورد ربات‌های تلگرام، حجم کل طول عمر معاملات تسهیل شده در ربات‌های تلگرام تا 15 آگوست 2023 از 283 میلیون دلار آمریکا فراتر رفته است. 

ربات‌های معاملاتی تلگرام چگونه کار می‌کنند؟

ربات های معاملاتی تلگرام با اتصال به صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap و انجام معاملات بر اساس مجموعه ای از قوانین از پیش تعیین شده توسط کاربر، به معامله گران کمک می کنند تا تراکنش های خود را خودکار کنند. 

این ربات‌ها جایگزین رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) کیف پول‌ها و DEX‌های Web3 می‌شوند و فرآیند خرید رمزنگاری غیرمتمرکز پیچیده را ساده‌تر می‌کنند.

در حالی که هر ربات تجاری دارای یک رابط منحصر به فرد است، هدف اصلی آنها این است که به عنوان پروتکلی برای خرید سریع یا فوری توکن ها عمل کند. Sniping یک توکن به یک استراتژی معاملاتی اشاره دارد که یک توکن جدید معرفی شده به محض راه اندازی برای عموم به دست می آید. 

فرآیند راه اندازی اغلب شامل چند مرحله ساده است: بازدید از وب سایت رسمی، باز کردن ربات معاملاتی در چت تلگرام، و وارد کردن دستورات داده شده در پنل دستورالعمل. توجه داشته باشید که هر ربات طرح بندی و منوی فرمان متفاوتی دارد.

پس از راه اندازی یک ربات معاملاتی تلگرام، کاربران می توانند یک آدرس کیف پول جدید منحصر به فرد ربات ایجاد کنند یا یک آدرس کیف پول را با استفاده از کلیدهای خصوصی وارد کنند. توصیه می شود به جای وارد کردن کیف پول اصلی خود، یک کیف پول جدید ایجاد کنید یا از یک حساب جداگانه برای ربات های معاملاتی تلگرام استفاده کنید. 

برای شروع معامله، کاربران باید کیف پول جدید خود را با ارز دیجیتال، معمولاً با اتر (ETH) تامین کنند. سپس کاربران می توانند با وارد کردن آدرس قرارداد توکن مورد نظر، گزینه های خرید توکن را انتخاب کنند. ربات معاملاتی تراکنش را پردازش می کند، هزینه های گاز را حسابداری می کند و خرید دارایی را تسریع می کند. 

در مقابل، وقتی با یک توکن جدید با استفاده از Uniswap یا MetaMask معامله می‌کنید، شامل پردازش امضاهای مختلف و تعیین هزینه‌های تراکنش می‌شود. 

با ربات‌های معاملاتی تلگرام چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ 

ربات های معاملاتی تلگرام ویژگی های مشترک زیادی ارائه می کنند، اما هر ربات ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. در اینجا برخی از رایج ترین ویژگی هایی که می توانید از ربات های معاملاتی تلگرام انتظار داشته باشید آورده شده است.

1. خرید و فروش توکن 

این ربات‌های تجاری که در پلتفرم پیام‌رسانی تلگرام گنجانده شده‌اند، به کاربران اجازه می‌دهند تا با کپی کردن و چسباندن آدرس قرارداد در جعبه پیام، توکن‌هایی را بدست آورند. برخی از ربات ها دارای یک ویژگی به روز رسانی در زمان واقعی هستند که به شما در مورد تغییرات سود یا زیان در معاملات خود اطلاع می دهد. علاوه بر این، این ربات‌ها با فعال کردن تراکنش‌های از پیش تأیید شده، فروش توکن را تسریع می‌کنند.

2. دستورات برداشت سود و توقف ضرر را تنظیم کنید

با استفاده از ربات‌های معاملاتی تلگرام، می‌توانید دستورات توقف ضرر و سود را تنظیم کنید و به ربات این امکان را می‌دهید تا بسته به پارامترهای تنظیم شده، معاملات را به طور مستقل انجام دهد. معامله‌گران می‌توانند از این نوع سفارش‌ها برای معامله توکن‌های جدیدتری که در CEX در دسترس نیستند، استفاده کنند، اما لطفاً بسیار محتاط باشید زیرا این توکن‌ها معمولاً با ریسک‌های بالاتری همراه هستند. 

3. تشخیص ضد فرش و عسل 

برخی از ربات های معاملاتی تلگرام مجهز به قابلیت ضد فرش و ضد MEV هستند. در صورتی که یک توسعه‌دهنده توکن تلاش می‌کند تا یک فرش کشی را هماهنگ کند، عملکرد ضد فرش، تراکنش قریب‌الوقوع را در ممپول شناسایی می‌کند و به سرعت یک تراکنش فروش سریع‌تر را اجرا می‌کند تا از تحقق فرش جلوگیری کند.

ویژگی anti-MEV معاملات خرید را از طریق یک رله خصوصی هدایت می‌کند و اطمینان می‌دهد که هر خریدی در mempool پخش نمی‌شود. این استراتژی از MEV یا ربات های ساندویچ محافظت می کند. با این حال، این روش معمولاً به این معنی است که این تراکنش‌های خصوصی با سرعت کمتری انجام می‌شوند. لطفاً توجه داشته باشید که این توابع هنوز در مرحله آزمایشی هستند و ممکن است همیشه آنطور که در نظر گرفته شده کار نکنند. 

علاوه بر این، ربات‌های معاملاتی تلگرام قادر به شناسایی تراکنش‌های مخرب ورودی هستند که توسط توسعه‌دهنده توکن آغاز شده‌اند. اگر چنین معاملاتی توکن را غیرقابل فروش کند، به عنوان یک هانی پات در نظر گرفته می شود. سپس ربات به سرعت هر موقعیتی را برای جلوگیری از افتادن در کلاهبرداری هانی پات حذف می کند. 

 4. تجارت کپی

با استفاده از ربات‌های تلگرامی خاص، کاربران می‌توانند آدرس کیف پول خاصی را که می‌خواهند تکرار کنند، وارد کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا معاملات آن کیف پول‌ها را به‌طور خودکار منعکس کنند. ربات معاملاتی به عنوان پلی بین حساب کاربر و معامله گر انتخابی عمل می کند و معاملات را از طرف کاربر بر اساس سیگنال های ارائه شده توسط معامله گر دنبال شده انجام می دهد.

با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که عملکرد گذشته سایر معامله‌گران سود آینده را تضمین نمی‌کند. کاربران باید هنگام انتخاب معامله گران برای دنبال کردن و راه اندازی ربات های معاملاتی خود محتاط باشند. یکی دیگر از ریسک‌های مرتبط با معاملات کپی، ریسک نقدینگی است که زمانی به وجود می‌آید که نقدینگی کافی در بازار برای انجام معاملات وجود ندارد و به طور بالقوه منجر به لغزش، دشواری در بستن موقعیت‌ها و افزایش هزینه‌های معاملاتی می‌شود.

5. تیراندازی

برخی از ربات‌های معاملاتی تلگرام می‌توانند sniping نقدینگی، روش sniping و sniping چند کیف پول را انجام دهند. Sniping نقدینگی شکلی از sniping خودکار است که زمانی که یک ربات تشخیص دهد که نقدینگی اضافه شده است، دستور خرید را اجرا می کند. ربات‌ها اغلب برای ارسال معاملات خرید با تنظیمات کارمزد مشابه تراکنش‌های توسعه‌دهنده برنامه‌ریزی می‌شوند و نقدینگی را اضافه می‌کنند تا معامله خرید بلافاصله پس از معامله توسعه‌دهنده در همان بلوک انجام شود. این مقدار توکن هایی را که یک تک تیرانداز در یک توکن جدید به دست می آورد به حداکثر می رساند.

روش sniping زمانی استفاده می‌شود که توکن‌ها با وجود اضافه شدن نقدینگی، معامله نشده باقی بمانند. کاربران می‌توانند بر اساس «شناسه روش» تراکنش معلق توسعه‌دهنده، تراکنش‌های خرید را به‌طور خودکار ارسال کنند. شناسه روش نشان می‌دهد که چگونه تراکنش توسعه‌دهنده با قرارداد هوشمند توکن درگیر می‌شود، به طور بالقوه تجارت روی یک توکن جدید را تسهیل می‌کند و اجازه می‌دهد معامله خرید تک‌تیرانداز در اولین فرصت انجام شود.

ربات های معاملاتی تلگرام به کاربران این امکان را می دهند که با استفاده از چندین کیف پول به طور همزمان اسنایپ را اجرا کنند. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر یک توکن را با چندین کیف پول وارد کند، ربات معامله یکسانی را در همه کیف پول ها انجام می دهد. 

6. کشاورزی Airdrop

ربات‌های معاملاتی تلگرام به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا کارهای خودکاری را ایجاد کنند که می‌تواند به اهداف airdrop کمک کند. ربات‌هایی که بر کشاورزی ایردراپ تمرکز می‌کنند معمولاً در چندین زنجیره برای شناسایی امیدوارکننده‌ترین فرصت‌های ایردراپ کار می‌کنند. ربات های کشاورزی Airdrop به کاربران اجازه می دهند با کیف پول های مختلف در کمپین های airdrop شرکت کنند و به طور بالقوه پاداش آنها را افزایش دهند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که کاربران باید هنگام به اشتراک گذاری کیف پول یا اطلاعات شخصی خود با این ربات ها یا شرکت در ایردراپ های تایید نشده، بسیار احتیاط کنند. کلاهبرداری ها و کلاهبرداری های زیادی در airdrops نیز وجود دارد. برای اطمینان از ایمنی و امنیت دارایی ها و اطلاعات شخصی خود، همیشه دقت لازم را انجام دهید.

خطرات مرتبط با ربات های معاملاتی تلگرام

حتی اگر ربات‌های معاملاتی تلگرام ویژگی‌های راحتی و طاقچه را ارائه می‌دهند، خطرات زیادی وجود دارد که قبل از معامله با آنها باید از آنها آگاه باشید.

1. امنیت دارایی‌ها 

اتصال یک کیف پول موجود یا ایجاد یک کیف پول جدید در ربات، هر دو نیازمند دسترسی به کلیدهای خصوصی شما هستند. اطمینان حاصل کنید که به یک کیف پول جدید وصل شده اید و به کیف پول اصلی خود وصل نشوید. علاوه بر این، خطرات نگهداری این ربات ها وجود دارد زیرا کلیدهای خصوصی توسط ربات معاملاتی تلگرام تولید می شوند که ممکن است به کلیدهای خصوصی شما دسترسی داشته باشند.

2. خطرات قرارداد هوشمند

ربات های معاملاتی تلگرام باید با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشند. هنگام تعامل با قراردادهای هوشمندی که ممیزی نشده اند، ربات های معاملاتی تلگرام ممکن است در معرض آسیب پذیری های کد قرارداد هوشمند قرار گیرند.

3. پیچیدگی فنی

راه‌اندازی ربات‌های معاملاتی تلگرام می‌تواند با پیچیدگی‌های فنی همراه باشد که برای مبتدیان ممکن است به سختی پیمایش کنند. مهم است که تمام اسناد ارائه شده توسط ربات تلگرام را بخوانید و با مقادیر کمی از ارزهای دیجیتال که مایل به از دست دادن آنها هستید، تجارت کنید.

جمع‌بندی

ربات‌های معاملاتی تلگرام به عنوان ابزارهای جایگزینی ظاهر شده‌اند که راحتی، سرعت و قابلیت‌های ویژه را برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال به ارمغان می‌آورند. آنها فرآیند معاملات را ساده می کنند و در عین حال طیف وسیعی از ویژگی ها مانند تجارت کپی، اسنایپ نقدینگی و حفاظت از MEV را ارائه می دهند.

اگرچه این ربات‌ها توسعه امیدوارکننده‌ای را در فضای رمزنگاری نشان می‌دهند، کاربران باید از خطرات ذاتی مرتبط با استفاده از آن‌ها، از جمله خطرات امنیت صندوق و خطرات قرارداد هوشمند آگاه باشند. هم معامله‌گران مبتدی و هم با تجربه باید قبل از درگیر شدن با ربات‌های معاملاتی تلگرام، تحقیقات کاملی را انجام دهند و مطمئن شوند. آنها عملکرد ربات، قراردادهای هوشمند زیربنایی آن و هرگونه خطر مرتبط را درک می کنند. 

مهم است که ربات‌های تجاری معتبر و بررسی شده را انتخاب کنید، به‌طور ایده‌آل با سابقه قابل تأیید. مطلع ماندن در مورد به روز رسانی ها، مسائل احتمالی و شرکت فعال در بحث های جامعه می تواند به معامله گران کمک کند تا تجربه خود را بهینه کنند و خطرات احتمالی را در حین استفاده از این ابزارها به حداقل برسانند.

بیشتر بخوانید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *