0

NFT دینامیک چیست و چگونه در طول زمان تغییر می کند؟

در کلاس وسیع‌تر توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) زیر مجموعه‌ای از توکن‌ها به نام NFT پویا قرار دارد. این NFTها اساساً با همتایان ثابت خود تفاوت دارند زیرا می‌توانند به لطف قراردادهای هوشمند و شرایط کدگذاری شده توسط سازندگان آنها تکامل یابند.

NFTها دارایی‌های رمزنگاری منحصر به فرد و غیرقابل جایگزینی در بلاکچین هستند. این دارایی‌های بی‌نظیر معمولاً با استفاده از دستورالعملی ایجاد می‌شوند که به عنوان استاندارد توکن نیز شناخته می‌شود، که تضمین می‌کند هر NFT دارای شناسه توکن منحصربه‌فرد است.

جدا از کلکسیون‌های رمزنگاری و هنر NFT، NFTهای ثابت می‌توانند دارایی‌های دنیای واقعی مانند گذرنامه‌ها، گواهی‌ها و اسناد املاک را دیجیتالی کنند. با این حال، این موارد استفاده آزمایشی از NFTها – در حالی که در حال حاضر یک واقعیت هستند – ممکن است نتوانند به طور کامل دارایی‌های دنیای واقعی را که حاوی اطلاعات غیر ایستا هستند، نشان دهند.

هنگامی که قراردادهای هوشمند NFTهای ثابت ایجاد می‌کنند، این دارایی‌ها با داده‌های رمز دائمی و تغییرناپذیر ترکیب می‌شوند – به عبارت دیگر، این داده‌ها قابل تغییر نیستند. بنابراین، صرف نظر از شرایط خارجی، NFTهای ثابت بدون تغییر باقی می‌مانند و در صورت تغییر اطلاعات، قدیمی می‌شوند.

با این حال، NFT‌های پویا می‌توانند این محدودیت را برطرف کنند. در حالی که شناسه‌های رمز این NFTها ثابت می‌مانند، NFT‌های پویا توانایی منحصربه‌فردی برای تغییر در شرایط خاص دارند.

NFTهای پویا چیست؟

NFTهای دینامیک زیرمجموعه ای از NFTها هستند که ویژگیهای آنها در صورت رعایت شرایط خاص قابل تغییر است. هر NFT حاوی اطلاعاتی به نام فراداده است که ویژگی های آن را توصیف می‌کند. ابرداده می‌تواند شامل نام، توضیحات و حتی ویژگی‌های خاص NFT باشد. به عنوان مثال، ابرداده NFT بازی می‌تواند شامل ویژگی های یک آواتار، مانند قدرت یا استقامت باشد. برای هنر NFT، این می‌تواند شامل رنگ‌ها یا لوازم جانبی اثر هنری باشد.

شاید نام بازی مبتنی بر اتریوم، CryptoKitties را شنیده باشید، یکی از اولین پروژه‌های NFT که در سال 2017 به سرعت محبوبیت پیدا کرد.

برخلاف NFTهای ایستا، ابرداده های NFT پویا را می توان تغییر داد و به صورت بصری ترجمه کرد. این به این دلیل است که در حالی که NFTهای استاتیک معمولاً با استفاده از استاندارد توکن ERC-721 ایجاد می‌شوند، NFTهای پویا با استفاده از استاندارد توکن ERC-1155 طراحی می‌شوند.

به گفته اتریوم، توکن‌های ایجاد شده با استاندارد اخیر دارای ویژگی‌های مشابه با توکن‌های قابل تعویض ERC-20 و توکن‌های غیرقابل تعویض ERC-721 هستند. بنابراین، توکن های ERC-1155 از نظر فنی نیمه قابل تعویض هستند و در صورت لزوم می توان آنها را تغییر داد.

چگونه می توان NFTهای پویا را تغییر داد؟

در اینجا نحوه عملکرد آن به طور معمول است:

  • یک NFT پویا با یک قرارداد هوشمند با مجموعه‌ای از ابرداده منعقد می‌شود.
  • قرارداد هوشمند داده ها را از اوراکل ها به دست می آورد. اینها خدمات شخص ثالثی هستند که اطلاعات خارجی را از منابع داده مانند داده های اینترنت اشیا (IoT) و رابط های برنامه نویسی برنامه های وب (API) ارائه می کنند. سپس NFT توسط قرارداد هوشمند با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده از اوراکل‌ها برای ارزیابی NFT و رمزگذاری تغییرات در طول فرآیند ضرب، ارزیابی می‌شود.
  • سپس ویژگی های NFT پویا در صورت لزوم به روز می شود.

برنامه های پویا NFT

هویت اگر هویت مبتنی بر بلاکچین به واقعیت تبدیل شود، NFTهای پویا ممکن است در واقع برای نشان دادن کارت های هویت دیجیتال یا پاسپورت ها در سراسر جهان استفاده شوند. انعطاف‌پذیری این NFT‌ها باعث می‌شود تغییرات به‌طور خودکار بدون نیاز به جایگزینی اسناد هویت دیجیتال به‌روزرسانی شوند. این می تواند شامل جزئیاتی مانند محل سکونت، وضعیت تأهل و جزئیات تماس باشد.

بازی استاندارد توکن ERC-1155 عمدتاً در بازی های NFT استفاده می شود، بنابراین جای تعجب نیست که NFTهای پویا بیشتر در بازی های بلاکچین یافت می شوند. بازیکنان می توانند آواتارهای خود را با استفاده از NFTهای پویا برای نمایش شخصیت های درون بازی خود ارتقا دهند و در نتیجه تجربه بازی را افزایش دهند. همانطور که یک بازیکن تجربه بیشتری به دست می آورد، رشد شخصیت های آنها می تواند در ظاهر یا آمار تغییر چهره آواتارهای NFT آنها منعکس شود.

مفهوم پیشرفت در بازی ها در طراحی بازی برای جذب بازیکنان ضروری است و NFT های پویا این امکان را فراهم می کنند. NFTهای پویا همچنین می‌توانند بازی‌های پایانی و سایر تجربیات مشارکتی را که برای کار کردن به داده‌های خارجی نیاز دارند، تسهیل کنند.

املاک مجازی

درحالی که نشانه گذاری املاک و مستغلات مدتی است که وجود داشته است، NFTهای ثابت قادر به انعکاس عوامل متغیر مانند قیمت ملک، سن و مالکیت نیستند. از سوی دیگر، NFTهای پویا می توانند جزئیات دقیق املاک را به تصویر بکشند و انعطاف لازم برای به روز رسانی اطلاعات خاص را داشته باشند.

هنر

همانطور که در شکل هنر زیبایی‌شناختی سنتی ژاپنی وابی سابی، که به جای ماندگاری بر گذرا بودن تمرکز دارد، نمونه‌ای از آن است، هنری که زودگذر و گذرا است به‌طور گسترده در سراسر جهان مورد استقبال قرار می‌گیرد. به لطف NFTهای پویا، هنرمندان دیجیتال می توانند از داده های بلادرنگ برای رمزگذاری تغییرات در آثار هنری خود برای انتقال این ناپایداری استفاده کنند و آثار هنری خود را منحصر به فردتر کنند. به عنوان مثال، آثار هنری NFT پویا وجود دارد که ظاهر آنها بر اساس آب و هوا یا فصل فعلی تغییر می کند.

هنر NFT همچنین می تواند با تقلید از تاسیسات هنری در دنیای واقعی که برای قدردانی از مشارکت مخاطبان نیاز دارد، ارتقا یابد. در این مثال، یک NFT پویا می تواند بسته به تعامل دارنده توکن با دارایی خود تغییر کند و در انجام این کار، مشارکت در نمایشگاه های هنر دیجیتال را پیش ببرد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *