0

ارتقای اتریوم شانگهای چیست و چه تاثیری خواهد داشت؟

به‌روزرسانی شانگهای اتریوم (EIP-4895) به سهامداران ETH اجازه می‌دهد وجوه استیک شده خود را به عنوان اعتبارسنجی حذف کنند. پس از اجرای Proof of Stake، کاربران می‌توانستند 32 ETH اتریوم را برای اعتبارسنجی شبکه استیک کنند، اما وجوه به طور نامحدود قفل شدند. به‌روزرسانی احتمالاً بر درصد اتریوم از کل عرضه آن تأثیر می‌گذارد. به نوبه خود، این ممکن است بر تقاضا و عرضه بازار برای ETH تأثیر بگذارد.

برای سهامداران اتریوم، به‌روزرسانی شانگهای یک تغییر قابل انتظار در مکانیسم اجماع اثبات سهام اتریوم است. جدا از تأثیرات آن بر روی سهام، احتمالاً پیامدهایی نیز بر تقاضای بازار برای ETH خواهد داشت. بنابراین، مهم نیست که قبلاً ETH را در نظر گرفته‌اید، آن را در نظر می‌گیرید یا صرفاً ETH را نگه می‌دارید، ارزش این را دارد که دقیقاً بدانید شانگهای چه کاری انجام خواهد داد و چگونه ممکن است بر سبد سهام شما تأثیر بگذارد.

ارتقای اتریوم شانگهای چیست؟

در سپتامبر 2022، اتریوم تغییر خود را به مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) تکمیل کرد. پیش از این، اتریوم از Proof of Work (PoW) و مکانیزم استخراج برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کرد. کاربرانی که می‌خواهند در اعتبارسنجی شبکه شرکت کنند، اکنون می‌توانند به جای حل پازل‌های محاسباتی با استفاده از تجهیزات تخصصی استخراج، 32 اتر (ETH) را به اشتراک بگذارند.

از زمان ادغام، که شبکه اصلی اتریوم با زنجیره PoS Beacon ترکیب شد، کاربران نمی‌توانستند وجوه سهام خود را حذف کنند. به روز رسانی شانگهای (EIP-4895) این مشکل را حل کرده و عملکرد برداشت را اضافه می‌کند. در 5 ژانویه 2023، توسعه دهندگان اتریوم با تاریخ راه اندازی مارس 2023 برای اجرای ارتقاء به عنوان هارد فورک شبکه موافقت کردند. کاربران می‌توانند این به روز رسانی را با یک شبکه آزمایشی عمومی اجرا شده در شانگهای در پایان فوریه 2023 آزمایش کنند.

استیکینگ Ethereum چیست؟

با تغییر اتریوم به PoS، کاربران می توانند ETH خود را به عنوان بخشی از مکانیسم اجماع شبکه به اشتراک بگذارند. PoS جایگزینی برای سیستم استخراج انرژی فشرده PoW ارائه می‌دهد که در شبکه ای مانند بیت کوین دیده می‌شود. کاربران می‌توانند به طور موقت 32 ETH را قفل کنند تا گره‌های اعتبارسنجی ایجادکننده را اجرا کنند که به ایمن‌سازی شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها کمک می‌کند. هر اعتبارسنجی بلوک‌های جدیدی را دریافت می‌کند که توسط اعتبارسنجی‌های دیگر در شبکه اتریوم ایجاد شده است. هنگامی که تراکنش‌ها و امضای بلوک بررسی شد، اعتباردهنده اعتبار آن بلوک را تأیید می‌کند. با ارتقاء شانگهای، سهامداران اکنون می‌توانند ETH قفل شده خود را برداشت کنند. پیش از این، این ویژگی پس از راه اندازی Beacon Chain در دسامبر 2020 در دسترس نبود.

پیشنهادات بهبود اتریوم (EIP) چیست؟

EIPها بهبود یا تغییراتی در شبکه اتریوم و نحوه اجرای آن هستند. هرکسی می‌تواند با پیروی از فرمت و ارسال آن به انجمن و هیئت توسعه دهندگان برای بررسی، یک EIP ایجاد کند. تغییرات فنی یک EIP باید تایید شود تا بخشی از یک به روز شود. EIPها همچنین با یک سیستم شماره‌گذاری خاص مطابقت دارند و ارتقاء شانگهای به عنوان EIP 4895 شناخته می‌شود.

به‌روزرسانی شانگهای اتریوم چه تأثیری بر من خواهد داشت؟

اثرات دقیق آپدیت شانگهای به وضعیت شما بستگی دارد. اگر ETH را مستقیماً با اتریوم یا از طریق یک محصول استیکینگ استیک کرده‌اید، اکنون می‌توانید وجوه خود را برداشت کنید. توجه داشته باشید که همه 32 ETH را مستقیماً استیک نکردند و بسیاری از آنها مقادیر کمتری را روی پلتفرم‌های استیکینگ، استیک کردند. برای معامله‌گران، یکی از بزرگترین سوالات تاثیر احتمالی بر قیمت ETH خواهد بود. البته در اینجا هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد.

طبق Staking Rewards، در زمان نگارش، 13.81٪ از تمام توکن‌های ETH استیک شده‌اند. با برداشت مجاز، مقدار قابل توجهی از نقدینگی را باز می‌کند، و صاحبان سهام ETH اکنون قدرت برداشت و فروش دارایی‌های سهام خود را دارند. برای بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، درصد سکه‌هایی که از کل عرضه در نظر گرفته می‌شوند، چیزی برای نظارت است.

از سوی دیگر، به دلیل نقدینگی بهبود یافته، سرمایه‌گذاری در ETH ممکن است برای کاربران جذاب‌تر باشد. کسانی که نمی‌خواستند از پروتکل‌های استیکینگ مایع استفاده کنند، اکنون این شانس را دارند که مستقیماً با اتریوم ETH را به اشتراک بگذارند. این می‌تواند به دلیل بهبود شرایط سهامداری منجر به تقاضا برای ETH شود. برای کاربرانی که توکن‌های بومی پلتفرم‌های استیکینگ مایع را در اختیار دارند، ممکن است روی قیمت آنها نیز تأثیر بگذارد. دلیل این است که باز کردن اتریوم در برداشت‌ها، عملکرد منحصربه‌فرد ارائه‌های سهام ETH مایع را حذف می‌کند.

در کل، امکان برداشت از استیک باعث ارتقای بازار آزادتر ETH می‌شود، جایی که برای دارندگان ETH امکان واکنش به تقاضا و عرضه به منظور دستیابی به تعادل در بازار وجود دارد. این باید به عنوان یک اثر مثبت در نظر گرفته شود زیرا اثرات کنترل مصنوعی بر قیمت و گردش اتریوم را کاهش می‌دهد.

جمع بندی

به‌روزرسانی شانگهای یک ویژگی مهم را برای سهامداران اتریوم یا کسانی که در نظر دارند سهامدار شوند، فعال می‌کند. همراه با ادغام اتریوم، این یکی از مورد انتظارترین ویژگی‌ها برای کاربرانی است که صبورانه منتظر مکانیزم اثبات سهام کاملاً کاربردی بوده‌اند. در حالی که اثرات بالقوه آن بر بازار نامشخص است، هر کسی که در معرض ETH قرار دارد بهتر است به‌روزرسانی و آنچه را ارائه می‌کند درک کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *