0

کیف پول (Air gapped) چیست؟

  • کیف پول Air gapped نوعی کیف پول رمزنگاری است که به گونه‌ای طراحی شده است که به طور کامل از اینترنت و هر نوع ارتباط بی‌سیم جدا شود.
  • یک کیف پول Air gapped معمولاً تراکنش‌ها را در یک محیط آفلاین امضا می‌کند و از طریق کدهای QR یا کارت‌های micro-SD با دستگاه‌های آنلاین تعامل دارد.
  • کیف‌پول‌های Air gapped عموماً از سایر انواع کیف پول‌ها ایمن‌تر هستند. 
  • کیف پول‌های Air gapped کاملاً بی‌خطر نیستند و به سطح بالایی از مسئولیت کاربر نیاز دارند. آنها برای کسانی که مقادیر قابل توجهی از دارایی را برای بلندمدت نگهداری می‌کنند مناسب‌تر هستند.

توجه: Air gapped در متن مقاله شکاف هوا ترجمه شده است.

کیف پول Air gapped چیست؟

کیف پول Air gapped نوعی کیف پول رمزنگاری شده است که به گونه‌ای طراحی شده است که از اینترنت و هر نوع ارتباط بی‌سیم جدا بماند. انواع ارتباطات بی‌سیم که کیف پول‌های دارای شکاف هوا از آن جدا می‌شوند عبارتند از بلوتوث، وای فای، NFC (ارتباطات میدان نزدیک) و گاهی اوقات حتی درایوهای USB. 

اصطلاح «شکاف هوا – Air gapped» از مفهوم داشتن یک «Air gapped» فیزیکی بین دستگاه کیف پول و هر شبکه آنلاین یا ارتباط بی‌سیم گرفته شده است که یک لایه امنیتی اضافی در برابر هک‌ها و سوء استفاده‌ها فراهم می‌کند. 

کیف پول Air gapped چگونه کار می‌کند؟

به منظور تسهیل تراکنش‌ها در حالی که از اینترنت و ارتباطات بی‌سیم جدا می‌مانند، کیف پول‌های دارای شکاف هوا به کدهای QR قابل اسکن یا کارت‌های micro-SD تکیه می‌کنند که کارت‌های حافظه کوچک قابل جابجایی هستند که داده‌های تراکنش را می‌توان در آنها ذخیره کرد. 

کیف پول‌های دارای Air gapped معمولاً از برنامه‌های نرم‌افزاری مبتنی‌بر رایانه استفاده می‌کنند که از تراکنش‌های بیت‌کوین با امضای جزئی (PSBT) برای بیت‌کوین یا سایر تراکنش‌های مشابه با امضای جزئی برای ارزهای دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کنند.

بیایید بررسی کنیم که یک کیف پول Air gapped در انجام تراکنش بیت کوین چگونه کار می‌کند. 

مرحله 1: ایجاد یک تراکنش بیت کوین با امضای جزئی (PSBT)

کاربران به طور کلی یک تراکنش را بر روی یک دستگاه آنلاین با کیف پول بیت کوین تنظیم می کنند و آدرس بیت کوین گیرنده و مبلغی که باید ارسال شود را مشخص می کنند. 

از آنجایی که این دستگاه آنلاین کلید خصوصی کاربر را ندارد، نمی تواند تراکنش را به طور کامل امضا کند. در عوض، یک تراکنش بیت کوین با امضای جزئی (PSBT) با تمام جزئیات تراکنش به جز امضای دیجیتال امضا شده توسط کلید خصوصی کاربر ایجاد می شود. 

مرحله 2: امضای معامله 

تراکنش بدون امضا با اسکن یک کد QR به کیف پول کاربر با شکاف هوا منتقل می شود. این تراکنش همچنین می تواند به عنوان یک فایل قابل خواندن توسط کارت میکرو SD ثبت و ذخیره شود.  

کیف پول با شکاف هوا دارای کلید خصوصی است و معامله را در محیط آفلاین امضا می کند. توجه به این نکته مهم است که کیف پول با شکاف هوا هرگز به اینترنت یا ارتباطات بی سیم متصل نمی شود، که در تئوری باید کلید خصوصی را ایمن نگه دارد.

مرحله 3: پخش تراکنش

تراکنش کاملاً امضا شده یک بار دیگر از طریق یک کد QR یا کارت میکرو SD به دستگاه آنلاین بازگردانده می شود. 

دستگاه آنلاین تراکنش امضا شده را به شبکه بیت کوین پخش می کند. سپس تراکنش توسط ماینرها پردازش و تایید می شود و مانند هر تراکنش دیگری در بلاک چین ثبت می شود. 

انواع کیف پول با شکاف هوا

کیف‌پول‌های Air gapped می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند، اما موارد زیر رایج‌ترین کیف‌پول‌های دارای Air gapped هستند. 

کیف پول‌های سخت افزاری با Air gapped

این ها دستگاه های سخت افزاری مخصوصی هستند که برای ذخیره کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین طراحی شده اند. این کیف پول ها به طور کلی تراکنش ها را بدون قرار دادن کلیدهای خصوصی در محیط آنلاین یا ارتباطات بی سیم تسهیل می کنند. 

این دستگاه ها معمولا دارای یک صفحه دیجیتال برای نمایش اطلاعات تراکنش ها و دکمه های فیزیکی یا لمسی برای تایید دستی تراکنش ها هستند.

کامپیوترهای دارای Air gapped

کاربران همچنین می توانند یک کامپیوتر کامل را به عنوان یک کیف پول با شکاف هوا اختصاص دهند. این رایانه معمولاً هرگز به اینترنت متصل نیست و منحصراً برای ذخیره کلیدهای خصوصی و امضای تراکنش ها استفاده می شود. 

تراکنش‌های امضا نشده معمولاً از طریق یک USB به رایانه‌های دارای شکاف هوا منتقل می‌شوند و تراکنش‌های امضا شده به همان روش به خارج منتقل می‌شوند. این رویکرد می تواند پیچیده تر باشد و به سطح بالاتری از مهارت های فنی نیاز دارد.

گوشی‌های هوشمند دارای Air gapped

مانند رایانه های دارای شکاف هوا، تلفن هوشمند نیز می تواند به عنوان کیف پول با شکاف هوا استفاده شود. تلفن ها را می توان بازنشانی کارخانه ای و بدون اتصال به اینترنت تنظیم کرد. نرم افزار Wallet از طریق کارت SD یا روش های مشابه نصب می شود. این همچنین می تواند پیچیده باشد و به مهارت های فنی پیشرفته نیاز دارد.

تفاوت بین کیف پول‌های دارای Air gapped و سایر انواع کیف پول 

برای درک بهتر کیف‌پول‌های دارای شکاف هوا، دیدن مقایسه آنها با سایر انواع کیف پول مفید است. 

روش های مختلفی برای دسته بندی کیف پول ها وجود دارد، و بیایید ببینیم کیف پول با شکاف هوا در هر طبقه بندی کجا قرار می گیرد. 

دسته بندی کیف پول‌های کریپتو براساس اتصال

کیف پول‌های داغ

کیف پول داغ هر کیف پولی است که به نحوی به اینترنت متصل باشد. راه اندازی این کیف پول ها آسان است، و وجوه به سرعت در دسترس است، و آنها را برای معامله گران و سایر کاربران مکرر راحت می کند.

کیف پول سرد 

یک کیف پول سرد از اینترنت جدا می شود و از یک رسانه فیزیکی برای ذخیره کلیدها به صورت آفلاین استفاده می کند. کیف پول سرد جایگزین امن تری برای ذخیره ارزهای دیجیتال است. این روش به نام سردخانه نیز شناخته می شود و برای سرمایه گذاران بلند مدت یا «HODLers» مناسب است.

کیف پول با شکاف هوا نوع خاصی از کیف پول سرد است، اما همه کیف پول های سرد لزوما کیف پول هایی با شکاف هوا نیستند.  

دسته‌بندی کیف پول‌های کریپتو براساس فرم فیزیکی

کیف پول‌های سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی است که کلیدهای خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره می کند. آنها کیف پول سرد هستند و به طور مشابه سطح بالاتری از امنیت را ارائه می دهند. آنها معمولاً برای ذخیره سازی طولانی مدت مقادیر زیادی از ارزهای دیجیتال استفاده می شوند. 

کیف پول‌های نرم افزاری

کیف پول نرم افزاری برنامه یا اپلیکیشنی است که بر روی کامپیوتر یا گوشی هوشمند شما نصب می شود. آنها به طور کلی به اینترنت متصل هستند و بنابراین کیف پول داغ هستند. این دسته شامل کیف پول های تحت وب، کیف پول های دسکتاپ و کیف پول های موبایل است. 

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی یک تکه کاغذ است که آدرس رمزنگاری و کلید خصوصی آن به صورت فیزیکی در قالب کدهای QR چاپ می شود. سپس این کدها می توانند برای انجام تراکنش های ارز دیجیتال اسکن شوند.

کیف پول با شکاف هوا نوعی کیف پول سخت افزاری است، اما همه کیف پول های سخت افزاری کیف پول های دارای شکاف هوا نیستند. کیف پول کاغذی را می توان از نظر فنی یک کیف پول با شکاف هوا در نظر گرفت، اما انجام تراکنش با کیف پول کاغذی اغلب نیاز به وارد کردن کلیدهای خصوصی به کیف پول نرم افزاری دارد که می تواند شکاف هوا را از بین ببرد.

دسته بندی کیف پول های کریپتو بر اساس کنترل روی کلیدهای خصوصی

کیف پول های نگهبانی

کلیدهای خصوصی کیف پول‌های نگهبانی توسط شخص ثالثی مانند صرافی کنترل می‌شود. استفاده از آن‌ها اغلب آسان‌تر است، اما بسیار خطرناک‌تر از کیف‌پول‌های غیرقانونی هستند، زیرا دارنده آن برای امنیت ارزهای دیجیتال خود به شخص ثالث متکی است. 

کیف پول‌های غیر حضانت

اینها کیف پولهایی هستند که کاربر کنترل کامل کلیدهای خصوصی خود را دارد. این کیف پول ها به کاربران این امکان را می دهند که کنترل کامل ارزهای دیجیتال خود را داشته باشند و هیچ شخص ثالثی در آن دخالت نداشته باشد. اکثر کیف پول های دسکتاپ، کیف پول موبایل و کیف پول های سخت افزاری متعلق به این دسته هستند.

کیف پول با شکاف هوا نوعی کیف پول غیر حافظ است، اما همه کیف پول های غیر حافظ کیف پول با شکاف هوا نیستند. 

تفاوت بین کیف پول‌های دارای شکاف هوا و کیف پول‌های سخت افزاری 

کیف پول های دارای شکاف هوا نوعی کیف پول سخت افزاری هستند، اما تفاوت های اساسی بین این دو وجود دارد. 

اتصال به اینترنت

یک کیف پول با شکاف هوا هرگز به اینترنت متصل نمی شود. همانطور که در بالا ذکر شد، کیف پول های دارای شکاف هوا با اطمینان از اینکه کلیدهای خصوصی همیشه آفلاین هستند، تراکنش ها را انجام می دهند.

یک کیف پول سخت افزاری کلیدها را به صورت آفلاین نیز ذخیره می کند اما معمولاً برای امضای تراکنش ها به دستگاه متصل به اینترنت متصل می شود. کلیدهای خصوصی طوری طراحی شده اند که هرگز کیف پول سخت افزاری را ترک نکنند، اما کیف پول های سخت افزاری در طول فرآیند امضای تراکنش به یک دستگاه آنلاین متصل می شوند.

تجربه‌ی کاربر

کیف پول های دارای شکاف هوا ممکن است به مراحل بیشتری برای انجام تراکنش نیاز داشته باشند، در حالی که کیف پول های سخت افزاری معمولاً فرآیند ساده تری را برای امضای تراکنش ها ارائه می دهند، زیرا برای اتصال مستقیم به یک دستگاه آنلاین طراحی شده اند.

با این حال، کیف پول‌های سخت‌افزاری معمولاً در صورت استفاده صحیح همچنان سطح بالایی از امنیت را ارائه می‌دهند، زیرا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کلیدهای خصوصی را حتی زمانی که دستگاه متصل است، ایزوله نگه دارند. 

هم کیف پول‌های دارای شکاف هوا و هم کیف‌پول‌های سخت‌افزاری با آفلاین نگه‌داشتن کلیدهای خصوصی، سطح بالایی از امنیت را ارائه می‌کنند، و کیف‌پول‌های دارای شکاف هوا گامی اضافی در حفظ جدایی دقیق از دستگاه‌های متصل به اینترنت برمی‌دارند. 

آیا کیف پول با Air gapped ایمن‌تر است؟ 

جامعه ارزهای دیجیتال به طور کلی کیف‌پول‌های دارای شکاف هوا را ایمن‌تر از سایر انواع کیف پول‌ها می‌دانند. 

این امنیت افزوده از این واقعیت ناشی می شود که یک کیف پول با شکاف هوا بر روی دستگاهی ایجاد می شود که هرگز به اینترنت متصل نیست و آن را از تهدیدات آنلاین مانند هک، فیشینگ و بدافزار جدا می کند. 

کیف پول‌های دارای شکاف هوا، کلیدهای خصوصی را در دستگاه‌هایی که کاملاً آفلاین هستند ذخیره می‌کنند و دزدیدن کلیدهای خصوصی بدون دسترسی فیزیکی به دستگاه را برای عوامل مخرب سخت‌تر می‌کند. 

خطرات و محدودیت‌های کیف پول‌های دارای Air gapped چیست؟ 

کیف پول های دارای شکاف هوا بسیار ایمن هستند اما به این معنی نیست که خطاناپذیر هستند. هنوز هم آسیب پذیری های امنیتی بالقوه وجود دارد. اگر یک دستگاه دارای شکاف هوا به اشتباه توسط کاربر به اینترنت متصل شود، یا اگر نرم افزار مخربی از طریق یک USB به دستگاه وارد شود (برخی کیف پول های دارای شکاف هوا از USB برای شارژ و به روز رسانی استفاده می کنند) یا هر وسیله دیگری، امنیت دستگاه می تواند به خطر بیفتد.

همچنین چالش‌هایی برای کاربر وجود دارد که محافظت فیزیکی خوبی از کیف‌های دارای شکاف هوا در برابر سرقت، آسیب یا گم شدن داشته باشد. کاربران باید بهترین شیوه‌ها را دنبال کنند و پشتیبان‌گیری از کلیدهای خود را ایمن نگه دارند تا از خود در برابر چنین خطراتی محافظت کنند. در نهایت، اطمینان از استفاده صحیح و مناسب از کیف پول‌های دارای شکاف هوا مستلزم دانش فنی بالایی است. 

انتخاب کیف پول مناسب با Air gapped

دارندگان کریپتو که تصمیم به سرمایه گذاری در کیف پول با شکاف هوا دارند، باید قبل از انتخاب دستگاه خود، عوامل زیر را در نظر بگیرند:

سازگاری

اطمینان حاصل کنید که کیف پول از ارزهای رمزپایه ای که می خواهید ذخیره کنید پشتیبانی می کند. کیف پول های مختلف ممکن است سطوح مختلفی از پشتیبانی از ارزهای رمزنگاری شده مختلف داشته باشند – به عنوان مثال، برخی از کیف پول ها فقط برای ذخیره بیت کوین طراحی شده اند. این بسیار مهم است که قبل از تصمیم گیری بررسی کنید که آیا ارزهای مورد نظر شما پشتیبانی می شوند یا خیر.

شهرت و بررسی

در مورد شهرت کیف پول تحقیق کنید و نظرات سایر کاربران جامعه رمزنگاری را در پلتفرم هایی مانند Twitter، Discord و Reddit بخوانید. سطح اعتماد و حمایت از سوی جامعه ارزهای دیجیتال نیز یک فاکتور حیاتی است که باید در نظر گرفته شود. کیف پول های تثبیت شده با حضور قوی در جامعه عموماً قابل اعتمادتر هستند و کمتر احتمال دارد آسیب پذیری های امنیتی داشته باشند. 

خرید کیف پولی را در نظر بگیرید که توسط برندی ساخته شده است که دارای سابقه قوی و بازخورد مثبت در رابطه با امنیت، قابلیت اطمینان و پشتیبانی مشتری است.

جامعه توسعه

جامعه توسعه کیف پول را در پلتفرم هایی مانند GitHub ارزیابی کنید و مراقب به روز رسانی های مداوم باشید. توسعه فعال نشان می دهد که کیف پول به طور منظم نگهداری می شود، با رفع اشکالات احتمالی و بهبودهای امنیتی.

تجربه ی کاربر

سهولت استفاده و رابط کاربری کیف پول را در نظر بگیرید. یک رابط کاربری خوب طراحی شده و بصری می تواند مدیریت وجوه شما را راحت تر و کاربر پسندتر کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *