0

میرور تریدینگ یا معاملات آینه‌ای (Mirror Trading) در رمزارزها چیست؟

با توجه به ماهیت پرنوسان بازار ارزهای دیجیتال، معاملات کریپتو خطرات قابل توجهی را برای معامله‌گران تازه کار به همراه دارد. برخی از راه‌های کاهش این ریسک‌ها شامل استفاده از استراتژی‌های معاملاتی است که حرکت‌های بازار معامله‌گران با تجربه موفق را تقلید می‌کند – میرور تریدینگ و معاملات کپی. در این مقاله، ما نگاهی دقیق به معاملات آینه‌ای و کاربرد آن در کریپتو خواهیم داشت.

میرور تریدینگ چیست؟

میرور تریدینگ استراتژی است که به موجب آن شما دقیقاً تمام حرکات بازار یک معامله‌گر مستقر و با عملکرد خوب را در قالب زمان واقعی کپی می‌کنید تا موفقیت آنها را تکرار کنید. این استراتژی معاملاتی بر اتوماسیون تکیه دارد تا فوراً تمام معاملات انجام شده توسط یک معامله‌گر اصلی را منعکس کند، که رفتار او “میرور یا آینه” می‌شود. این یک استراتژی معاملاتی الگوریتمی در نظر گرفته می‌شود.

میرور تریدینگ در سال‌های اول دهه 2000 به لطف پیشرفت در توسعه نرم افزار معاملاتی آغاز شد. اولین بار در بازار سهام و معاملات فارکس مورد استفاده قرار گرفت. اخیراً، میرور تریدینگ در برخی از پلتفرم های معاملات ارزهای دیجیتال نیز در دسترس قرار گرفته است.

در اصل، میرور تریدینگ به معامله‌گران بزرگ سازمانی محدود می‌شد. همانطور که تجارت بیشتر به اتوماسیون وابسته شد و هزینه نرم افزار معاملاتی کاهش یافت، سرمایه گذاران خرد نیز شروع به استفاده از آن کردند. در حال حاضر، میرور تریدینگ یک استراتژی رایج در بازار سهام، بازارهای فارکس و کالاها و به طور فزاینده ای در بازار ارزهای دیجیتال است.

میرور تریدینگ در کریپتو چگونه کار می‌کند؟

معامله‌گرانی که مایل به استفاده از استراتژی معاملاتی آینه‌ای رمزنگاری هستند، ابتدا باید پلتفرمی را انتخاب کنند که از خدمات معاملاتی آینه‌ای پشتیبانی می‌کند و سپس یک معامله‌گر اصلی را انتخاب کنند که می‌خواهند آن را بازتاب دهند. داده‌ها و سابقه عملکرد Master Traders در هر پلتفرم فهرست شده است تا به شما کمک کند هنگام تنظیم حساب معاملاتی آینه‌ای خود انتخابی آگاهانه داشته باشید. خود معامله‌گران اصلی انگیزه دارند تا استراتژی‌های معاملاتی خود را با به دست آوردن نسبتی از سود تولید شده توسط پیروان خود به اشتراک بگذارند.

به عنوان یک معامله‌گر آینه‌ای، می‌توانید به سادگی استراحت کنید و همه چیز را روی معاملات خودکار بگذارید زیرا نرم افزار روی پلتفرم دقیقاً حرکات Master Trader انتخابی شما را تکرار می‌کند. تمام تحلیل‌ها و کارها توسط Master Trader شما و نرم افزاری که حساب شما را به حساب آنها پیوند می‌دهد انجام می‌شود.

هنگام استفاده از معاملات آینه‌ای، توجه داشته باشید که ویژگی‌های بازار ارزهای دیجیتال فاکتورهای دیگری را برای در نظر گرفتن معرفی می‌کند. اول، به دلیل ماهیت سریع در حال تغییر بازار کریپتو، برخی از استراتژی‌های انتخاب شده توسط Master Trader شما ممکن است نیاز به تنظیمات سریع داشته باشند. اگر Master Trader شما به اندازه کافی سریع به تغییرات ناگهانی قیمت که در معاملات کریپتو رایج است واکنش نشان ندهد، هم شما و هم Master Trader ممکن است به طور ناگهانی دچار ضرر شوید.

ثانیاً، انتخاب پلتفرم‌های معاملاتی آینه‌ای در کریپتو هنوز نسبتاً محدود است. تنها تعداد کمی از صرافی‌های رمزنگاری یک پلتفرم معاملاتی آینه‌ای در مقیاس کامل ارائه می‌دهند که منجر به کارمزدهای بالاتر و گزینه‌های تخفیف کمتر می‌شود.

معاملات آینه‌ای کریپتو در مقابل تجارت کپی (Mirror Trading vs. Copy Trading)؛ کدام بهتر است؟

معاملات آینه ای مشابه – اگرچه دقیقاً مشابه – معاملات کپی نیست. در تجارت کپی، شما همچنین یک Master Trader موفق و موفق را دنبال می کنید و حرکات آنها را تکرار می کنید. با این حال، تجارت کپی قابل تنظیم است و برخی از تصمیمات را به معامله گر فالوور واگذار می کند. در حالی که معاملات آینه ای شامل دنبال کردن بدون چون و چرا و خودکار تمام حرکات یک معامله گر اصلی است، معاملات کپی به شما امکان می دهد برخی تنظیمات را انجام دهید. علاوه بر این که به شما انعطاف بیشتری می‌دهد، تجارت کپی کریپتو در پلتفرم‌های بیشتری نسبت به معاملات آینه‌ای در دسترس است.

بازده بالقوه

صرف نظر از اینکه استراتژی معاملاتی آینه ای را اتخاذ می کنید یا استراتژی معاملاتی کپی، بازده بالقوه شما تا حد زیادی به مشخصات ریسک و سبک معاملاتی Master Trader شما بستگی دارد. هر دو معاملات آینه ای و معاملات کپی اساساً روش های تکرار استراتژی را نشان می دهند. به این ترتیب، آنها لزوماً از نظر ریسک در مقابل بازده تفاوت قابل توجهی ندارند. با این حال، از آنجایی که پلتفرم‌های کمتری معاملات آینه‌ای را ارائه می‌کنند، این کارمزدها در نتیجه بالاتر است، که هر گونه سود به دست آمده را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، تجارت کپی معمولاً کارمزدهای معاملاتی پایینی را ارائه می دهد. در Bybit، تجارت کپی هم برای فالوورها و هم برای معامله گران اصلی رایگان است، که به معنای سود قابل توجهی بالاتر در دراز مدت است.

انعطاف‌پذیری و سفارشی‌سازی

تجارت همانطور که در بالا ذکر شد، معاملات آینه ای کمتر از معاملات کپی قابل تنظیم است. بنابراین، تجارت کپی ممکن است انتخاب بهتری برای کسی باشد که می‌خواهد کنترلی بر معاملات خود داشته باشد. معامله‌گران کپی این آزادی را دارند که از حرکات خاص Master Traders خود پیروی کنند یا از آن پیروی نکنند، چیزی که برای معاملات آینه‌ای در دسترس نیست. به عنوان مثال، در معاملات کپی، اگر تصمیم گرفتید که یک حرکت خاص توسط Master Trader شما بسیار خطرناک است، یا به سادگی نادرست است، می‌توانید تصمیم بگیرید که آن را در آن معامله تقلید نکنید. در مقابل، معاملات آینه‌ای الزام می کند که حرکات Master Trader خود را دقیقاً دنبال کنید – حتی اگر با برخی از آنها مخالف باشید.

اتوماسیون تجارت

هم معاملات آینه‌ای و هم تجارت کپی برای کار به اتوماسیون متکی هستند. اولی ممکن است یک استراتژی خودکارتر در نظر گرفته شود، زیرا کاملاً به “تنظیم و فراموش کردن” متکی است. در همین حال، هنگام معامله کپی، می‌توانید معاملات را متوقف کنید و قبل از اینکه Master Trader این کار را انجام دهد، به صورت دستی یک موقعیت را ببندید.

مناسب بودن

در حالی که تجارت کپی برای معامله‌گران مبتدی نیز مناسب است، معاملات آینه‌ای به ویژه برای کسانی که ممکن است دانش طراحی حتی ابتدایی ترین استراتژی‌های معاملاتی را نداشته باشند مناسب است. معامله‌گرانی که مایلند حداقل زمان را به مدیریت فعالیت‌های تجاری خود اختصاص دهند نیز ممکن است معاملات آینه‌ای را مفید بدانند.

آیا تجارت آینه قانونی است؟

معاملات آینه ای یک فعالیت کاملا قانونی است، هم برای Master Traders و هم برای هر کسی که آنها را منعکس می‌کند. در بسیاری از نقاط جهان، تجارت آینه‌ای تنظیم شده است، و Master Traders از نظر قانونی مسئول حفظ شیوه‌های معاملاتی قانونی است. برخی از معامله گران ممکن است تصور اشتباهی داشته باشند که معاملات آینه ای غیرقانونی است. این امر عمدتاً به دلیل رسوایی تجاری “آینه‌ای” بسیار تبلیغاتی است که دویچه بانک و برخی از نهادهای مالی در روسیه را درگیر می‌کند. این رسوایی باعث شد که بزرگترین بانک آلمان در یک طرح غیرقانونی برای انتقال مبالغ هنگفتی پول نقد به خارج از روسیه درگیر شود.

معاملات “آینه‌ای” تحت این طرح هیچ ارتباطی با معاملات آینه‌ای نداشت. مورد دیگری که متأسفانه و بدون شایستگی با اصطلاح «تجارت آینه‌ای» مرتبط است، مربوط به شرکت شکست خورده آفریقای جنوبی به نام Mirror Trading International است، یک اپراتور متقلبان استخر بیت‌کوین که در سرقت وجوه مشتریان خود دخیل است. مانند رسوایی روسیه در مورد دویچه بانک، Mirror Trading International هیچ ارتباطی با استراتژی معاملات آینه‌ای ندارد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *