0

وام NFT چیست و چگونه کار می‌کند؟

وام nft

وام NFT به دارندگان NFT اجازه می‌دهد تا در برابر دارایی‌های خود وام بگیرند. محبوبیت آن به عنوان راهی برای سرمایه گذاران برای باز کردن نقدینگی و دسترسی به استقراض افزایش یافته است. 

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را می‌توان معامله یا هولد کرد و همچنین اکنون بخشی از دیگر ترتیبات مالی غیرمتمرکز (DeFi) از جمله وام NFT هستند. تقاضا برای وام NFT تا حدی افزایش یافته است زیرا ماهیت غیرقابل تعویض یا منحصر به فرد NFTها استفاده از آنها را در سایر بخش‌های DeFi دشوار می‌کند. به عنوان مثال، نمی‌توان به همان روشی که سرمایه‌گذاران می‌توانند با ارزهای رمزنگاری‌شده قابل تعویض، سهام NFT‌ها را به اشتراک بگذارند یا به دست آورند.

نقدینگی کمتری در بازار NFT در مقایسه با ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین (BTC) وجود دارد. این به این دلیل است که NFTها می‌توانند کاملاً منحصر به فرد باشند و ممکن است مالک زمان زیادی طول بکشد تا یک خریدار علاقه مند برای NFT پیدا کند.

وام‌های NFT به صاحبان NFT اجازه می‌دهد تا قفل نقدینگی را باز کنند، به استقراض دسترسی داشته باشند و پرتفوی خود را متنوع کنند. با این حال، وام‌های NFT به دلیل نوسانات قیمت، عدم اطمینان نظارتی و سایر عوامل خطراتی را نیز به همراه دارند. 

انواع مختلفی از وام NFT وجود دارد: 

وام NFT همتا به همتا

در اعطای وام NFT همتا به همتا، صاحبان NFT از یک پلتفرم برای فهرست کردن یک NFT به عنوان وثیقه برای دریافت پیشنهادات وام از سایر کاربران استفاده می کنند. 

وام NFT همتا به پروتکل 

این به وام NFT به طور مستقیم از یک پروتکل یا پلت فرم DeFi اشاره دارد. وام گیرندگان NFTها را با قفل کردن آنها در قراردادهای هوشمند یک پروتکل وثیقه می کنند.

وضعیت بدهی غیر قابل تعویض

در این روش، یک دارایی منحصربه‌فرد روی بلاک چین توسط یک پلتفرم یا ارائه‌دهنده ایجاد می‌شود که یک موقعیت بدهی غیرقابل تعویض (NFDP) را به‌عنوان رکورد شفاف یک قرارداد وام نشان می‌دهد. همچنین می‌توان یک NFDP را معامله کرد، مشابه اینکه چگونه موقعیت بدهی وثیقه‌ای MakerDAO (CDP) به کاربران اجازه می‌دهد اتر ( ETH ) را برای استیبل کوین Dai ( DAI ) وثیقه کنند. 

اجاره NFT

دارایی‌های NFT از کیف پول یک کاربر به دیگری از طریق یک پلت فرم اجاره NFT برای دوره «اجاره‌گیری» برای دسترسی به مزایا یا مزایای ارائه شده توسط NFT منتقل می‌شوند.

نحوه عملکرد وام NFT

پلتفرم‌های DeFi وام‌دهی NFT همتا به همتا یا وام‌دهی همتا به پروتکل را امکان‌پذیر می‌کنند. صاحبان NFT دارایی های خود را در قراردادهای هوشمند به عنوان وثیقه برای وام قفل می کنند. 

برای دسترسی به وام NFT همتا به همتا، مالکان از یک بازار NFT یا پلت فرم وام دهی NFT استفاده می کنند که در آن می توانند NFT ها را به عنوان وثیقه فهرست کنند و پیشنهادات وام را از وام دهندگان دریافت کنند. این پلت فرم ممکن است ابزارهای ارزش گذاری یا داده های بازار را برای کمک به تعیین ارزش منصفانه NFT ارائه دهد. مالک NFT می‌تواند پیشنهادی را که دوست دارد انتخاب کند، آن را بپذیرد و وام را معمولاً در یک استیبل کوین در کیف پول خود دریافت کند. 

این پلتفرم NFT را در یک قرارداد هوشمند سپرده گذاری برای مدت دوره وام قرار می دهد. اگر وام گیرنده وام را به اضافه بهره قبل از انقضای مدت وام پرداخت کند، NFT برگردانده می شود. بازار معمولاً کارمزدی را بر اساس مبلغ اصلی وام دریافت می کند. اگر وام گیرنده از پرداخت وام نکول کند، وام دهنده NFT را دریافت می کند که معمولاً ارزش آن بیشتر از ارزش وام است. همچنین، وام دهنده ممکن است NFT را نقد کند تا زیان خود را جبران کند یا NFT را حفظ کند.

وام دهی همتا به پروتکل کمی متفاوت عمل می کند. مالک NFT مستقیماً از پروتکل وام قرض می گیرد و NFT را به عنوان وثیقه سپرده گذاری می کند و سپس در قراردادهای هوشمند پروتکل قفل می شود. پلتفرم‌های وام‌دهی NFT از ارائه‌دهندگان نقدینگی استفاده می‌کنند که ارزهای دیجیتال را به مجموعه پروتکل وام‌دهی اضافه می‌کنند تا وجوه ارز دیجیتال در دسترس وام گیرندگان باشد.

چگونه تقسیم NFT و وام دادن به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا نقدینگی را باز کنند

تقسیم‌بندی NFT‌ها می‌تواند NFT‌های با ارزش بالا را برای سرمایه‌گذاران بیشتری در دسترس قرار دهد و به مالکان اجازه دهد NFT‌های کسری توکن‌سازی شده را برای باز کردن نقدینگی استخراج کنند.

ماهیت غیرقابل تعویض NFT ها معمولاً آنها را غیرقابل تقسیم می کند. آنها باید به طور کلی خریداری یا فروخته شوند. این برخلاف ارزهای دیجیتال قابل تعویض مانند BTC است که قابل تقسیم هستند. سرمایه گذاران می توانند کسری از بیت کوین به نام ساتوشی را در اختیار داشته باشند.

فضای وام NFT اکنون دارای بخش بندی NFT است. NFT های تکه تکه شده با توکن های کوچکتر و قابل تعویض نشان داده می شوند که هر توکن نشان دهنده سهمی از مالکیت در NFT اصلی است. دارندگان توکن غیرقابل تعویض، به ویژه آنهایی که دارای NFTهای با ارزش بالا هستند، می توانند NFTهای کسری توکنیزه شده را برش دهند، راهی دیگر برای باز کردن نقدینگی در NFTهایشان. این به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا به این دارایی ها و ارزش آنها دسترسی داشته باشند و سرمایه گذاری های NFT با ارزش بالا را برای سرمایه گذارانی که توانایی پرداخت کل NFT را ندارند، قابل دسترس تر می کند. 

وام دهی NFT و تقسیم بندی هر دو هدف افزایش نقدینگی NFTها هستند. علاوه بر این، تقسیم‌بندی NFT مجموعه سرمایه‌گذاران را برای وام‌دهی NFT گسترش می‌دهد و حتی می‌تواند به استراتژی‌هایی منجر شود که در آن مالکان بخش‌بندی و وام دادن را برای باز کردن سرمایه از NFT‌های خود ترکیب می‌کنند.

یک مالک NFT ممکن است سهامی را که برای جمع آوری سریع وجوه تقسیم کرده است، بفروشد. سپس می‌توانند با استفاده از بخش غیرقطبی باقی‌مانده NFT به عنوان وثیقه، در بازار وام NFT وام دریافت کنند. مالکان می توانند با این روش به مقدار بیشتری از سرمایه دسترسی داشته باشند تا اینکه تنها با تقسیم بندی یا وام دادن می توانستند.

مزایای وام NFT

وام NFT با باز کردن نقدینگی NFT برای صاحبان و سازندگان هنر دیجیتال، وام گرفتن را بدون نیاز به بررسی اعتبار تسهیل می کند.

NFT ها می توانند هر چیزی را از هنر دیجیتال و کلکسیون گرفته تا املاک و مستغلات و سایر دارایی های توکن شده را نشان دهند. ارزش NFT ها متفاوت است، اما برخی از مجموعه ها NFT هایی دارند که با قیمت های بسیار بالایی به فروش می رسند. با این حال، بسیاری از NFT های دیگر با مقادیر بسیار کم تر وجود دارند.

دسترسی به نقدینگی و سرمایه

وام NFT به مالکان اجازه می دهد بدون نیاز به فروش NFT از مجموعه های خود به نقدینگی دسترسی داشته باشند یا قفل آن را باز کنند. اگر سرمایه گذاران بخواهند به سرعت قفل سرمایه را برای خرید سایر دارایی ها یا استفاده از آن برای اهداف مختلف باز کنند، ممکن است از این راه استفاده کنند. 

دیفای و هنر دیجیتال

NFT های هنر دیجیتال در فضای رمزنگاری محبوبیت نشان داده اند. وام NFT بین DeFi و هنر دیجیتال تقابل ایجاد می کند. مجموعه داران و هنرمندان جدی فرصتی برای استفاده از فضا دارند.

بررسی اعتبار صفر

وام های NFT، مانند سایر وام های DeFi، به بررسی اعتبار مورد نیاز در امور مالی معمولی نیاز ندارند. وام گیرندگان با امتیازات اعتباری ضعیف یا پایین می توانند از طریق فضای کریپتو به وام دسترسی داشته باشند. با این حال، برخی از پلتفرم‌های وام‌دهی NFT ممکن است بررسی‌های اولیه «مشتری را بشناسید» (KYC) را برای رعایت مقررات و کاهش خطرات تقلب انجام دهند.

خطرات وام های NFT

نوسانات NFT ها خطر را افزایش می دهد، قراردادهای هوشمند می توانند در برابر حملات آسیب پذیر باشند و عدم اطمینان نظارتی بر بازار تأثیر می گذارد.

در کنار خطرات کلی مرتبط با ارزهای دیجیتال، خطرات خاصی برای وام NFT وجود دارد. 

نوسان

ارزش NFTها، مشابه ارزهای رمزنگاری شده، متغیر است. این امر ارزیابی ارزش NFT برای وثیقه گرفتن وام را پیچیده می کند. اگر ارزش NFT کمتر از ارزش وام باشد، می تواند منجر به انحلال شود، جایی که وام گیرنده وام را نکول می کند و NFT به وام دهنده منتقل می شود. 

نقدینگی

وام NFT می تواند جذاب باشد زیرا به دارندگان NFT اجازه می دهد نقدینگی را در زمانی که NFT ها به سختی فروخته می شوند، باز کنند. با این حال، همان کمبود نقدینگی NFTها به این معنی است که اگر وام گیرنده وام را نپذیرد، وام دهنده و مالک جدید ممکن است در فروش NFT برای بازیابی یا دسترسی به وجوه خود دچار مشکل شوند.

قراردادهای هوشمند

NFTهای وثیقه شده و شرایط وام در قراردادهای هوشمند قفل شده اند، اما همیشه خطر اشکالات یا حملاتی وجود دارد که منجر به از دست رفتن NFTها یا وجوه می شود.

مقررات

همان عدم قطعیت نظارتی که در مورد کریپتو و فضای DeFi اعمال می شود، به وام NFT نیز گسترش می یابد. تغییرات در ریسک مقررات به طور قابل‌توجهی بر بازار و قابلیت وام‌دهی NFT تأثیر می‌گذارد، یا می‌تواند از ذینفعان بخواهد که الزامات انطباق را تغییر دهند یا به آنها پایبند باشند.

وام‌دهی NFT می‌تواند به مسئله نقدینگی پایین برای NFT پاسخ دهد و به مالکان اجازه می‌دهد از دارایی‌های خود استفاده کنند نه اینکه صرفاً آنها را برای انباشت ارزش نگه دارند. با این حال، اشکالات دیگری نیز وجود دارد: استخراج NFT می تواند انرژی بر باشد و هزینه های گاز اتریوم برای اعتبارسنجی تراکنش ها می تواند بالا باشد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *