0

چه غذاهایی را نباید در دوره قاعدگی مصرف کرد

کاهش دردهای قاعدگی

روزهای قاعدگی می‌تواند برای بسیاری از زنان یک چالش واقعی باشد. آیا می‌دانستید که غذا نیز می‌تواند بر احساسات فرد در دورۀ قاعدگی تأثیرگذار باشد؟ پاسخ در کاهش میزان تولید استروژن و پروژسترون است. با کاهش سطح سروتونین، میزان قند موجود در خون نیز کاهش می‌یابد.

بنابراین میل ما به کربوهیدراتهایی که قابلیت جذب سریع دارند افزایش می‌یابد که شامل طیف وسیعی از قندهای تصفیه شده تا شیرینی‌های فرآوری شده است. اما اینکه بدنتان تمایل به دریافت قندها را دارد، به این معنی نیست که حتما به آن نیاز دارد.

این غذاها در طول دورۀ قاعدگی باعث افزایش وزن و احساس نفخ بیشتر می‌شود. با سایت خوبو همراه باشید.

شکر و کیک

در دوران قاعدگی، بدن نسبت به انسولین مقاوم‌تر می‌شود که این باعث کاهش سطح گلوکز می‌شود، در نتیجه بدن سعی می‌کند با افزایش احساس گرسنگی، کمبود آن را جبران کند. این به نوبۀ خود موجب افزایش سطح اضطراب و هوس‌ برای خوردن شیرینی‌جات می‌شود. پس از خوردن چیزهای شیرین، بدن دچار افزایش فوری انسولین و در نتیجه افت قند یا اصطلاحا هیپوگلیسمی می‌شود. از این رو، ما می‌خواهیم که شیرینی‌های بیشتری بخوریم.

شما می‌توانید با خوردن کربوهیدرات‌های «آهسته رهش»[1] از اضطراب جلوگیری کنید. از طریق خوردن این نوع از کربوهیدرات‌ها می‌توانید تعادل شاخص گلیسمی[2] خود را حفظ کنید. همچنین غلات کامل، حبوبات و سبزیجات را نیز امتحان کنید.

خاصیت اعتیادآوری شکر در دوران قاعدگی چند برابر روزهای دیگر است
خاصیت اعتیادآوری شکر در دوران قاعدگی چند برابر روزهای دیگر است

نمک

نمک باعث احساس نفخ و در نتیجه موجب مجبوس شدن بیشتر مایعات در بدن و افزایش وزن در طول قاعدگی می‌شود. با پرهیز از مصرف نمک، جای خالی آن را با ادویه‌جات پر کنید. علاوه‌براین، بسیاری از ادویه‌ها خواص ضدالتهابی دارند.

 تجمع مایعات ناشی از مصرف نمک، دردهای دوران قاعدگی را تشدید میکند
 تجمع مایعات ناشی از مصرف نمک، دردهای دوران قاعدگی را تشدید میکند

کافئین

اگرچه بیشتر ما کافئین را دوست داریم اما هرگز دوست خوبی برای دوران قاعدگی نیست زیرا با اثرگذاری بر اعصاب می‌تواند باعث بروز اضطراب شود. بجای قهوه می‌توانید شکلات تلخ را در اندازۀ متعارف مصرف کنید زیرا حاوی چربی و مواد چاق‌کننده می‌باشد. سایر غذاهایی که می‌توانند جایگزین قهوه در دوران قاعدگی شوند، ماهی‌های چرب، آووکادو و موز هستند.

مصرف کافئین در زمان قاعدگی می‌تواند باعث تحریک و اذیت شما بشود
مصرف کافئین در زمان قاعدگی می‌تواند باعث تحریک و اذیت شما بشود

سوسیس و کالباس

غذاهای فرآوری‌شده دارای سطح استروژن بسیار بالایی می‌باشند که این می‌تواند دردهای قاعدگی را تشدید کند. این هورمون در کنار پروژسترون، در متابولیسم زنانه حیاتی است و تغییرات اندک در سطح آن منجر به تغییرات شیمیایی‌ای می‌گردد که باعث سردرد، بی خوابی و تحریک‌پذیری می‌شود.
برای میان‌وعده می‌توانید از آجیل‌های بی‌نمک استفاده کنید.

وجود نمک در غذاهای فرآوری‌شده باعث تشدید نفخ و پف‌کردگی ناشی از قاعدگی می‌شود
وجود نمک در غذاهای فرآوری‌شده باعث تشدید نفخ و پف‌کردگی ناشی از قاعدگی می‌شود

منابع

بیشتر بخوانید


[1] فرآورده‌های آهسته‌رهش یا Slow Release مواد موثر و غذایی خود را به صورت تدریجی رها می‌کنند.

[2] شاخص گلیسمی یا شاخص گلوکز، مقدار قندی که پس از مصرف غذاها جذب خون می‌شود را نشان می‌دهد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *