0

چرا استیبل کوین‌ها Depeg می‌کنند؟

 • استیبل کوین‌ها از مکانیزم «پیگ» برای حفظ قیمت ثابت استفاده می‌کنند.
 • استیبل کوین‌ها می‌توانند وثیقه شوند (با پشتوانه فیات، کریپتو یا کالاها) یا غیر وثیقه (با الگوریتم تنظیم می‌شوند).
 • نمونه‌های تاریخی مانند UST در سال 2022، USDC و DAI در سال 2023، و USDR در سال 2023 آسیب پذیری‌ها و پیچیدگی‌های حفظ ارزش استیبل کوین‌ها را نشان می‌دهند.

میخ استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین نوعی دارایی رمزنگاری است که برای داشتن ارزش نسبتاً پایدار طراحی شده است. در حالی که رمزارزها معمولاً به عنوان نوسان شناخته می شوند، استیبل کوین ها به طور خاص برای محافظت در برابر نوسانات قیمت ایجاد شده اند.

استیبل کوین‌ها با استفاده از «پیگ» ثبات را حفظ می‌کنند. “میخ” مانند یک لنگر برای ارزش است. همانطور که کشورها ممکن است ارزش پول خود را به ارز یک کشور دیگر گره بزنند تا آن را ثابت نگه دارند، استیبل کوین‌ها نیز کاری مشابه انجام می‌دهند. هدف بسیاری از استیبل کوین‌ها، مانند USDT و DAI، ارزشی برابر با 1 دلار است.

وقتی استیبل کوین Depeg می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

هنگامی که یک استیبل کوین دیگر برای ارزش ثابت از پیش تعیین شده خود معامله نمی‌شود، به آن «رویداد depegging» می‌گویند. در طول سال‌ها، استیبل کوین‌ها کاربرد زیادی پیدا کرده‌اند و در حال حاضر میلیاردها دلار در حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص می‌دهند. 

به همین دلیل است که یک رویداد depegging به طور بالقوه می‌تواند عواقب گسترده‌ای داشته باشد. بعداً در مقاله، نمونه‌های تاریخی depegs استیبل کوین را بررسی خواهیم کرد. قبل از آن، بیایید ببینیم که استیبل کوین‌ها چگونه میخ‌های خود را مدیریت می‌کنند.

چگونه یک استیبل کوین میخ خود را حفظ می‌کند؟

استیبل کوین‌ها معمولاً در دو دسته قرار می‌گیرند – وثیقه و غیر وثیقه.

1. استیبل کوین‌های وثیقه دار

اکثر استیبل کوین های در گردش امروزی، استیبل کوین های وثیقه ای هستند، به این معنی که ارزش آنها توسط سایر دارایی ها پشتیبانی می شود. قرار است این استیبل کوین‌ها توسط فیات، سایر ارزهای رمزپایه یا کالاهایی مانند طلا حمایت یا «وثیقه» شوند. در این موارد، هر استیبل کوین صادر شده از نظر تئوری باید دارایی مربوطه را در ذخیره داشته باشد.

در اینجا نحوه کار آنها آمده است:

 • وثیقه فیات: هر توکن در گردش باید توسط مقدار معادل ارز فیات مانند دلار آمریکا پشتیبانی شود. به این ترتیب، هر استیبل کوین صادر شده باید برای دارایی پایه بازخرید شود. FDUSD و USDT نمونه هایی از استیبل کوین های دارای وثیقه فیات هستند.
 • دارای وثیقه رمزنگاری شده: این استیبل کوین ها توسط یک دارایی رمزنگاری یا سبدی از دارایی های رمزنگاری شده بیش از حد وثیقه می شوند. این بدان معناست که ارزهای دیجیتالی بیشتر از ارزش استیبل کوین به عنوان وثیقه نگهداری می‌شوند و در مقابل نوسانات احتمالی قیمت، بافری ایجاد می‌کنند. DAI و crvUSD نمونه هایی از استیبل کوین های دارای وثیقه رمزنگاری هستند.
 • وثیقه کالا: این استیبل کوین ها به قیمت کالاهایی مانند طلا متصل هستند. این سکه ها ممکن است به طور بالقوه پوششی در برابر تورم و قرار گرفتن در معرض کالا ایجاد کنند. پکس گلد (PAXG) نمونه‌ای از استیبل کوین‌های دارای وثیقه کالایی است که توسط طلا پشتیبانی می‌شود.

توجه : در حالی که پروژه های استیبل کوین اغلب در مورد ذخایر و مکانیسم های تثبیت خود ادعا می کنند، قابلیت تأیید و صحت چنین ادعاهایی ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، بسیار مهم است که احتیاط کنیم و اذعان کنیم که سطح وثیقه ممکن است همیشه 100٪ آنطور که ادعا می شود نباشد.

2. استیبل کوین های بدون وثیقه

استیبل کوین‌های غیر وثیقه‌ای، که به عنوان استیبل کوین‌های الگوریتمی نیز شناخته می‌شوند، از الگوریتم‌های رمزگذاری‌شده و قراردادهای هوشمند برای تنظیم خودکار عرضه خود بر اساس تقاضای بازار استفاده می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که قیمت استیبل‌کوین نزدیک به میخ خود باقی می‌ماند. 

اگر قیمت به کمتر از ارزش ارز فیات ردیابی شود، الگوریتم عرضه در گردش را کاهش می دهد و هدف آن بالا بردن قیمت است. از سوی دیگر، اگر قیمت بالاتر از ارزش ارز فیات باشد، توکن‌های جدیدی برای کاهش ارزش استیبل کوین معرفی می‌شوند. TerraUSD (UST) یک استیبل کوین الگوریتمی بود.

بنابراین، زمانی که این استیبل کوین ها میخ های خود را از دست می دهند و شروع به معامله زیر ارزش بازار می کنند، چه اتفاقی می افتد؟ بیایید به چند نمونه نگاهی بیندازیم.

نمونه‌های تاریخی Depegging استیبل کوین

در اینجا برخی از بدنام ترین اتفاقات depegs استیبل کوین آورده شده است.

مه 2022 – UST

در ماه مه سال 2022، دنیای ارزهای دیجیتال یک رویداد تاریخی را تجربه کرد، زمانی که استیبل کوین UST Terra پیوند خود را از دست داد. قبل از این حادثه، نماد بومی Terra، LUNA، هشتمین سکه بزرگ جهان بود و ارزش بازار آن 40 میلیارد دلار بود. این depegging هر دو UST و LUNA را عملاً بی ارزش کرد و جرقه “سرایت کریپتو” را زد، یک واکنش زنجیره ای که در آن بسیاری از پروژه های رمزنگاری و مشاغل مرتبط با Terra با ضررهای قابل توجهی روبرو شدند. در طول این دوره پرنوسان، سایر استیبل کوین‌ها مانند USDD ترون و USN نزدیک پروتکل نیز پیش از بازگشت به برابری، موقتاً پیوندهای خود را از دست دادند. 

مارس 2023 – USDC و DAI

در مارس 2023، دو استیبل کوین پیشرو، USDC و DAI، به دلیل سقوط سه بانک ایالات متحده: بانک سیلیکون ولی (SVB)، Signature Bank، و بانک سیلورگیت، depegg شدند. ناشر USDC Circle فاش کرد که 3.3 میلیارد دلار از ذخایر نقدی مورد استفاده برای وثیقه کردن استیبل کوین در SVB نگهداری می شود. در نتیجه، USDC به طور موقت پیوند خود را از دست داد و در یک روز بیش از 12 درصد کاهش یافت.

DAI همچنین نوسانات ارزشی را تجربه کرد، عمدتاً به این دلیل که بیش از نیمی از ذخایر وثیقه آن به USDC و ابزارهای مرتبط با آن در آن زمان وابسته بود. وضعیت زمانی تثبیت شد که فدرال رزرو حمایت خود را از طلبکاران بانک ها اعلام کرد و منجر به بازگشت USDC و DAI به میخ های مربوط به خود شد. 

پس از این حادثه، هر دو استیبل کوین ترکیب ذخایر خود را تنظیم کردند و USDC عمدتاً ذخایر نقدی خود را نزد بانک نیویورک ملون قرار داد و DAI ذخایر خود را در چندین استیبل کوین متنوع کرد و دارایی‌های خود را در دارایی‌های دنیای واقعی افزایش داد.

اکتبر 2023 – USDR

USDR یا Real USD، یک استیبل کوین است که توسط Tangible (توکن بومی TNGBL) در سال 2022 راه اندازی شد. این یک استیبل کوین ثابت با دلار است که قرار بود از ترکیبی از املاک و مستغلات توکن شده و استیبل کوین DAI به عنوان وثیقه خود استفاده کند. 

USDR همچنین دارای یک مکانیسم وثیقه مجدد خودکار بود که در آن نیمی از بازده اجاره جمع آوری شده از مستاجران به طور خودکار به خزانه هدایت می شود. این قرار بود مکانیزم تثبیت میخ باشد. متأسفانه، با وجود این اقدامات ثبات، USDR در 11 اکتبر 2023 کاهش یافت.

در اینجا اتفاقی افتاده است:

 • در 11 اکتبر، USDR افزایش درخواست‌های بازخرید را تجربه کرد که در نهایت به 10 میلیون USDR رسید.
 • این درخواست بزرگ بازخرید، خزانه USDR را از تمام ذخایر مایع DAI استیبل کوین تخلیه کرد.
 • از آنجایی که وثیقه باقیمانده ذخایر مستغلات نمادین غیر نقدشونده بود، تیم Tangible نمی‌توانست فوراً درخواست‌های بازخرید را برآورده کند.
 • این رکود ناگهانی نقدینگی باعث ایجاد FUD بزرگی در میان دارندگان USDR شد، زیرا سکه کاهش می یابد.

طبق گفته محققان مستقل و اعضای جامعه USDR، املاک و مستغلات توکن شده مورد استفاده توسط USDR به عنوان وثیقه از استاندارد توکن ERC-721 استفاده می‌کند که به اندازه استاندارد ERC-20 منعطف نیست. از آنجایی که توکن‌های ERC-721 را نمی‌توان به راحتی تکه تکه کرد، بازخرید به موقع را چالش‌برانگیز می‌کند.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *