0

ارز دیجیتال دای (DAI) چیست؟ همه چیز درباره استیبل کوین دای

ارز دیجیتال دای

سازمان مستقل غیرمتمرکز میکردائو (MakerDAO) اواخر ماه دسامبر 2017 استیبل کوین غیرمتمرکز خود با نام دای (Dai) را عرضه کرد. Dai توکن با استاندارد ERC20 اتریوم به ارزش یک دلار است و صرف نظر از این که چه مقدار از این توکن موجود باشد، همیشه ارزش آن یک دلار خواهد بود. دای در بلاک چین اتریوم با استفاده از قرارداد هوشمند ساخته شده و یکی از اجزای مهم صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) است.

استیبل کوین (StableCoin) چیست؟

ارزهای دیجیتالی که در بازار همواره قیمت ثابتی دارند، استیبل کوین یا کوین‌های پایدار (Stable Coin) می‌نامند. آن‌ها یک نوع ارز دیجیتالی هستند که براساس تکنولوژی بلاک چین کار می‌کنند و به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • استیبل کوین متمرکز
  • استیبل کوین غیرمتمرکز

علت ایجاد ارز دیجیتال دای (DAI)

ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین، اتریوم و … نوسان قیمت زیادی دارند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان به فکر ارز دیجیتالی بودند که دارای ارزشی ثابت و همیشه پایدار باشد . تتر در واقع یکی از اولین استیبل کوین‌ها در ارزهای دیجیتال است که ارزش آن همواره ثابت و برابر با یک دلار می‌باشد. حال ممکن است برای برخی سوال پیش بیاید که چرا اصلا به توکنی مانند دای نیاز است؟ پاسخ این است که تتر یا هر یک از استیبل کوین‌های متمرکز می‌توانند هک شوند، جمع و تعطیل شوند و یا پول شما را بفروشند و همیشه در سایه سیاست‌ها و خطاهای انسانی عمل می‌کنند. اما یک ارز با ثبات غیرمتمرکز واقعی است که هیچ شخص یا شرکتی بر روی آن کنترل ندارد و هیچ دولت یا مقام رسمی نمی‌تواند آن را تعطیل کند یا مانع عملکرد آن شود.

پشتوانه ارز دیجیتال دای (DAI)

پشتوانه دای، برخلاف تتر که نیاز به پشتوانه دلاری دارد، ارزهای دیجیتال مانند اتریم و بت است. بنابراین دای یکی از استیبل کوین ها با پشتوانه ارزهای دیجیتال است.

مزیت خرید دای (DAI) نسبت به تتر چیست؟

تتر با پشتوانه شرکت تتر اداره می‌شود بنابراین تتر به صورت متمرکز است، اما توکن دای (DAI) به‌علت غیرمتمرکز بودن عملکرد کاملا متفاوتی دارد و به هیچ کشور و یا سازمانی وابسته نیست که بر آن کنترل داشته باشند. در قراردادهای هوشمند تتر این امکان وجود دارد که شرکت، تترهای شما را در والت شخصی شما مسدود کند و یا اصطلاحا آن‌ها را بسوزاند.

موارد استفاده توکن دای (DAI)

مهمترین دلیل استفاده از توکن دای، جلوگیری از ضرر در هنگام نواسانات شدید بازار است. علاوه بر این، دای به عنوان یک وسیله مبادله با قیمت ثابت، می‌تواند برای بازپرداخت وام‌ها، معاملات برون مرزی و پرداخت کالاها و خدمات نیز استفاده شود. استیبل کوین دای به علت ماهیت غیرمتمرکزش، در بیشتر پروژه‌های دیفای و استخرهای نقدینگی غیرمتمرکز نیز استفاده می‌شود.

انواع کیف پول‌ها برای نگهداری توکن دای (DAI)

از آنجایی که دای یک توکن بر بستر اتریوم است، بنابراین اکثر کیف پول‌هایی که از توکن‌های اتریوم پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند برای نگهداری توکن دای مناسب باشند. برخی از کیف پول‌ها عبارتند از:

راه‌های تهیه توکن دای (DAI)

شما می‌تواند با ایجاد یک قرارداد هوشمند و سپرده‌گذاری مبلغی تضمین، توکن دای (DAI) ایجاد کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به صرافی‌های معتبر به اندازه دلخواه دای خریداری کنید. انواع صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز معتبر در زمینه خرید و فروش دای عبارتند از:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *