0

تاثیر تعداد کلمات در سئو

تاثیر تعداد کلمات در سئو

تاثیر تعداد کلمات در سئو می‌تواند یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل باشد ولی در دنیای بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)، استراتژی‌های برتر برای کپی‌رایتینگ به طور مداوم در حال تغییر هستند، زیرا ما با به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل سازگار می‌شویم.

در این مقاله سعی داریم به سوالاتی از قبیل: آیا شمارش کلمات در محتوای سئو مهم است؟ چرا تعداد کلمات برای سئو مهم است؟ و اهمیت تاثیر تعداد کلمات محتوا در سئو و پرسش‌هایی از این قبیل پاسخ دهیم در ادامه با ما همراه باشید.

به گزارش خوبو، آنچه که در سئو در حال حاضر مهم است، تهیه محتوای جامع و کامل است. کامل یا جامع بودن یک محتوا لزوما به تعداد کلمات متکی نیست، الگوریتم های گوگل به جای مشاهده تعداد کلمات در یک صفحه، به دنبال محتوای مرتبط، اصلی و با کیفیت هستند.

الگوریتم های گوگل

به عنوان مثال؛ شما صفحه‌ای با 2500 کلمه ایجاد کرده‌اید در صورتی که 600 کاراکتر برای نوشتن آن کافی بود، نه تنها کار درستی انجام نداده‌اید، بلکه محتوای شما بی‌ارزش هم تلقی می شود. چرا؟

الگوریتم‌های گوگل اینقدر پیشرفته هستند که بتواند میزان ماندن یک کاربر در آن صفحه را اندازه‌گیری کند. اگر محتوای شما طولانی باشد و کاربر در چند ثانیه صفحه شما را ترک کند، گوگل خواهد فهمید که صفحه تولید شده شما ارزشی ندارد. لذا به آن نمره‌ای نخواهد داد و در نتیجه جایگاهی در صفحه نتایج موتور جست‌وجو کسب نمی‌کنید.

درست به همین دلیل است که گاهی برخی از محتواهای طولانی، نمی‌توانند جایگاه مناسبی در گوگل کسب کنند.

 پس بهتر است تمرکز خود را صرفا روی تولید محتوای طولانی نگذارید. اگر کلیدواژه انتخابی شما تنها با 600 واژه می‌تواند به پرسش مخاطب پاسخ دهد، محتوای خود را روی همین 600 کلمه ببندید و از گزافه‌گویی پرهیز کنید.

اگر 10 برابر این میزان به نوشتن ادامه دهید، گوگل خواهد فهمید چرا که برخی از محتواها با داشتن تعداد واژه‌های زیاد، حرفی برای گفتن ندارند و نمی توانند نیاز کاربر را برطرف سازند.

 لذا این دسته از محتواها را نمی‌توانیم محتواهایی غنی بنامیم.

آیا تعداد کلمات یک مقاله عامل رتبه بندی است؟

به زبان ساده رابطه بین تعداد کلمات و رتبه گرفتن در گوگل تا الان ثابت نشده است. تعداد کلمات تضمینی برای رتبه‌گیری محتوا وجود ندارد، بلکه آنچه که اهمیت دارد، جامع بودن آن محتوا است.

در واقع تاثیر تعداد کلمات محتوا بر سئو به همراه عوامل دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

علی‌رغم تأیید گوگل مبنی بر اینکه تعداد کلمات مستقیماً بر رتبه تاثیر نمی‌گذارد، همچنان می‌توانید مقالات و ابزارهای کلیدی زیادی را پیدا کنید که تعداد کلمات طولانی تر را پیشنهاد می‌کنند.

در اینجا سوال مهمی مطرح می‌شود: چرا ابزارهایی مانند Yoast و Clear Scope تعداد کلمات توصیه شده را ارائه می‌دهند، اگر اعداد روی صفحه مستقیماً بر رتبه تاثیر نمی‌گذارند؟

چند دلیل وجود دارد که تعداد کلمات بیشتر ممکن است رتبه شما را به طور غیر مستقیم بهبود بخشد.

برخی از این ابزارها توصیه‌های شمارش کلمات را بر اساس تحلیل رقابتی استوار می‌کنند.

نوشتن محتوای طولانی‌تر، الگوریتم Google را آسان‌تر می‌کند تا بفهمد محتوا و صفحه شما در مورد چیست.

اگر محتوای سایت  شما به صورت جامع و کامل نوشته شده باشد بر اساس الگوریتم‌های گوگل شما را به عنوان یک مرجع در مورد آن موضوع قرار می‌دهد رتبه سایت شما را بالا می برد.

چگونه تعداد کلمات مناسب را برای محتوای خود تعیین کنید

هیچ قاعده‌ای وجود ندارد که از نظر محدودیت کلمات برای سئو رعایت شود.

در عوض، می‌توانید برای تعیین بهترین محدوده تعداد کلمات محتوای خود به تحقیق، رقابت و عملکرد گذشته خود نگاه کنید.

اما مطالعات نشان می‌دهد که محتوای طولانی‌تر به احتمال زیاد در رتبه‌بندی سایت تاثیر گذاشته و جزو ده سایت برتر قرار بگیرد.

با افزایش طول مقاله، می‎توانید موضوع اصلی خود را از زوایای مختلف پوشش دهید، به این معنی که می‌توانید برای کلمات کلیدی بیشتری رتبه بندی کنید.

به طور خاص، مقالات طولانی‌تر شانس بالاتری برای رتبه‌بندی کلمه کلیدی اصلی شما دارند.

به عنوان مثال، عنوان همین مقاله “تاثیر تعداد کلمات محتوا در سئو” ممکن است شامل “تعداد کلمات در سئو”، “تاثیر تعداد کلمات مقاله در سئو” و”تعداد کلمات محتوای بهینه شده” باشد.

بنابراین، اگر کلمات کلیدی طولانی‌تری را که می‌خواهید هدف قرار دهید. شناسایی کرده‌اید، تعداد کلمات خود را افزایش دهید تا به این سوالات خاص‌تر پاسخ دهید.

شما همچنین می‌توانید از تعداد کلمات به عنوان معیار هنگام مقایسه محتوای خود با سایر سایت‌ها استفاده کنید.

بسیاری از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی و بهینه سازی محتوا، تعداد کلمات مقالات با عملکرد برتر را برای هر کلمه کلیدی ارائه می‌دهند.

اگر نمی‌دانید یک مقاله چقدر باید باشد، نگاه کردن به تعداد کلمات کلیدی گزینه خوبی برای شروع است.

عوامل دیگر که باعث می‌شود رتبه سایت شما بالا برود:

به هدف جستجوی مخاطب توجه کنید

 علاوه بر نگاه کردن به آنچه که رقبا انجام می دهد، همیشه باید به هدف جست‌وجوی مرتبط با کلمه کلیدی مخاطب خود توجه کنید.

به عبارت دیگر، به این فکر کنید که مخاطب هدف شما وقتی کلمه کلیدی را در نوار جستجو تایپ می‌کند، چه می‌خواهد.

ممکن است مخاطب شما اطلاعات جامعی بخواهد ولی هدف شما فقط رقابت با سایر سایتها باشد و نتوانید به نیاز مخاطب جواب بدهید.

برعکس، ممکن است محتوای کوتاه تری انتخاب کنید که هرچه سریع تر مخاطب به جواب سوال خود برسد.

در این مورد که محتوا به  تعداد کلمات مربوط می شود، هدف جست‌وجو می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید فقط با سایر سایت‌ها رقابت کنید یا محتوای خود را از نظر جامع و کامل بودن غنی کنید.

عملکرد خود را مرور کنید

سعی کنید طی یک بازه زمانی مشخص عملکرد سایت خود را بررسی کنید تا متوجه شوید چه محتوایی برای شما بهترین کارکرد را داشته است، و ببینید آیا هدف‌های خود در این باره تیک خورده‌اند یا خیر.

یا شاید مقالات کوتاه‌تری داشته باشید که آنطور که می‌خواهید رتبه بندی نمی‌کنند.

در این صورت، سعی کنید به تحقیقات کلمه کلیدی خود بازگردید و بفهمید که چگونه می‌توانید محتوا را با اطلاعات مفیدتر و مرتبط‌تر طولانی کنید.

بهینه سازی محتوا

شما می‌توانید از تعداد کلمات برای تقویت تحقیق کلمات کلیدی و استراتژی رقابتی خود استفاده کنید، اما این عامل تعیین‌کننده نهایی برای الگوریتم‌های جستجو نخواهد بود.

اگر می خواهید عملکرد سئوی خود را بهبود ببخشید، در اینجا چند نکته اضافی برای نوشتن وجود دارد که باید در نظر بگیرید

ساختار محتوا

گوگل به عناصر ساختاری، مانند تگ‌های عنوان، به عنوان راهی برای درک بهتر محتوای شما و ارسال کاربران مناسب به صفحه شما نگاه می‌کند.

قالب بندی محتوای خود با ساختاری واضح و منطقی برای محتوای شما همچنین خوانایی و مفید بودن را برای افرادی که در گوگل جستجو می کنند بهبود می‌بخشد.

به جای اینکه عناوین محتوای خود را با کلمات کلیدی پر کنید، کیفیت محتوا را افزایش داده تا مخاطب از خواندن محتوای شما تجربه خوب و دلچسبی کسب کند.

از سرفصل‌ها برای جدا کردن تکه‌های بزرگ متن استفاده کنید و پیدا کردن اطلاعات مورد نظر را برای دیگران آسان کنید.

کیفیت اطلاعات

کیفیت اطلاعات یک عامل تعیین کننده برای رتبه بندی صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) باقی می‌ماند.

الگوریتم جستجو اطلاعات قابل اعتماد و صفحاتی را که تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن را در یک موضوع خاص نشان می دهند در اولویت قرار می‌دهد.

برای بهبود کیفیت محتوای خود، اظهارات و منابع خود را به منبع داده خارجی پیوند دید

همچنین باید با انجام بررسی سرقت ادبی و اجتناب از محتوای تکراری در دامنه خود، از اصل بودن محتوای خود اطمینان حاصل کنید.

پشتیبانی بصری و تصویرسازی

عامل اصلی دیگری که الگوریتم های  گوگل استفاده می کند. تصاویر و سایر پشتیبانی‌های بصری است که به شما برای ارتباط با کلمه کلیدی مورد نظر خود را کمک میکند.

 به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی “هری پاتر” را هدف قرار می‌دهید، Google به دنبال سیگنال های مرتبط مانند تصاویر شخصیت یا کلیپ های ویدئویی مربوط به کتاب ها یا فیلم ها می گردد.

افزودن رسانه می تواند مفهوم و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد و با ارائه  چند تصویر و فیلم  مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد، و مدت زمان زیادی را در وبلاگ شما بگذراند.

استفاده از تصاویر اصلی و با کیفیت به شما این امکان را می‌دهد که موتورهای جست‌وجو سایت شما را در قسمت تصاویر گوگل نیز رتبه بندی کند.

جمع بندی

بهینه سازی محتوا برای سئو به این سادگی نیست. عوامل زیادی در این باره نقش دارند. در حالی که گاهی اوقات واضح است که چه چیزی یک سایت را در بالای سایت دیگر قرار می‌دهد، گاهی اوقات تعیین علت دقیق رتبه بندی با داده‌های گوگل غیرممکن است. 

 سئو در واقع مجموعه اقداماتی است که با توجه به الگوریتم های گوگل جهت جذب ترافیک بالابر روی وب سایت اجرا می‌شود تا رتبه سایت ارتقا یابد. 

وقتی یک سایت نه چندان با ارزش بالاتر از سایت شما قرار می گیرد. ممکن خسته و دلسرد شوید؛ ولی از توصیه‌ها و نکاتی که گفته شد جهت افزایش رتبه سایت و سئو محتوای خود استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که همه کلمات شما باید برای خوانندگان ارزش داشته باشند.

تاثیر تعداد کلمات محتوا در سئو برای کسی پوشیده نیست ولی  تنها عاملی نیست که سایت شما را بالا ببرد. اما می‌تواند به شما کمک کند تا آنچه را که برای یک کلمه کلیدی خاص مرتبط و مفید است، تعریف کنید.

شما باید مخاطب هر کلمه کلیدی را درک کنید و محتوایی را منتشر کنید که به بهترین وجه نیازهای آن‌ها را برآورده می‌کند. از زیاده گویی بپرهیزد و اطلاعات روشن و جامع به مخاطب خود بدهید از عکس و فیلم مرتبط استفاده کنید. و نکته آخر اینکه دلسرد نشوید، آموزش مستمر و تلاش، شما را سرانجام به نتیجه دلخواه می‌رساند. 

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *