0

5 نکته برای ایمن کردن ذخایر ارزهای دیجیتال

 • عبارت seed خود را آفلاین نگه دارید تا از سرقت دیجیتال محافظت کنید.
 • با تأیید صحت نمایه، در برابر حساب های شبکه‌های اجتماعی اینفلوئنسر جعلی هوشیار باشید.
 • از دسترسی به کیف پول کریپتو یا انجام تراکنش‌ها از طریق وای فای عمومی خودداری کنید.
 • مراقب ویدیوهای پخش زنده باشید که هدایای ارز دیجیتال را نوید می‌دهند. مشروعیت و سبک تبلیغ کانال را بررسی کنید.
 • با توجه به ناهماهنگی‌ها در ویدیو و صدا، در برابر کلاهبرداری‌های دیپ‌فیک تولید شده توسط هوش مصنوعی هوشیار باشید.

همانطور که ارزهای دیجیتال به طور فزاینده‌ای وارد جریان اصلی می‌شوند، نگرانی‌ها در مورد امنیت آنها بیشتر شده است. هر سال، مجرمان سایبری مقادیر حیرت انگیزی از دارایی‌های دیجیتال را سرقت می‌کنند. هوشیاری برای محافظت از سرمایه گذاری‌های ارزهای دیجیتال در این محیط پویا کلیدی است. این مقاله پنج روش برتر امنیتی را برای کمک به محافظت از دارایی‌های دیجیتال خود در برابر تهدیدات مختلف تشریح می‌کند.

چگونه می‌توانم دارایی‌های ارز دیجیتال خود را ایمن کنم؟

برای ایمن سازی دارایی های رمزنگاری خود، همیشه باید مراقب باشید که کلاهبرداران چه کاری می توانند انجام دهند و در اقدامات محافظتی خود فعال باشید. در زیر مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای ایمن سازی دارایی های دیجیتال خود انجام دهید.

1. عبارت Seed خود را ایمن کنید

عبارت seed شما (همچنین به عنوان عبارت بازیابی شناخته می شود) دروازه ای است به کیف پول و دارایی های ارز دیجیتال شما. دنباله ای از 12 تا 24 کلمه است که در صورت از دست دادن دسترسی به کیف پول یا نیاز به مهاجرت به دستگاه جدید، به عنوان کلید اصلی کیف پول شما عمل می کند. در زیر نکاتی در مورد نحوه ایمن سازی عبارت seed آورده شده است.

عبارت seed خود را به صورت آفلاین ذخیره کنید

لحظه ای که عبارت seed خود را دریافت می کنید، از ذخیره آن در پوشه های محلی یا فضای ذخیره سازی ابری خودداری کنید. ذخیره این عبارت به صورت آنلاین ممکن است آن را در معرض هک های احتمالی قرار دهد. ایمن ترین روش این است که آنها را به صورت آفلاین ذخیره کنید.

یکی از راه‌های انجام این کار، سرمایه‌گذاری در یک کیف پول سخت‌افزاری است که می‌تواند عبارت اولیه شما را تولید کند و آن را به صورت آفلاین ذخیره کند. گزینه دیگر این است که از عبارت seed خود به صورت فیزیکی در داخل یک طاق یا گاوصندوق نسخه پشتیبان تهیه کنید. می توانید از یک پشتیبان کاغذی استفاده کنید، اما استفاده از یک صفحه فلزی که عبارت دانه حک شده باشد، ایمن تر است.

عبارت Seed خود را تقسیم کنید

اگر می‌خواهید امنیت عبارت seed خود را بیشتر افزایش دهید، می‌توانید آن را به چند قسمت تقسیم کرده و در مکان‌های امن مختلف ذخیره کنید. کپی‌هایی از عبارت اولیه خود را در مکان‌های فیزیکی مختلف مانند خزانه‌های بانک، صندوق امانات یا افراد مورد اعتماد نگهداری کنید. در حالت ایده آل، هیچ کس جز شما نباید به تمام قسمت های عبارت seed شما دسترسی داشته باشد.

2. مراقب جعل حساب‌های رسانه‌های اجتماعی باشید

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به بستری برای کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال تبدیل شده‌اند، با کلاهبردارانی که حساب‌های جعلی ایجاد می‌کنند که از نزدیک صرافی‌های معروف یا افراد مشهور را تقلید می‌کنند. در زیر یادآوری از Vitalik Buterin واقعی است که به کاربران در مورد هزاران پروفایل جعلی که در آنجا وانمود می‌کنند او هستند هشدار می‌دهد.

این احزاب مخرب سعی می کنند با تقلید یا جعل حساب های شناخته شده، کاربران را فریب دهند و کلاهبرداری کنند. در اینجا چند مرحله برای محافظت از خود در برابر جعل حساب های رسانه های اجتماعی آورده شده است.

 • علائم تأیید را بررسی کنید : به دنبال علامت های تأیید آبی یا نمادهای تأیید در نمایه ها باشید. با این حال، توجه داشته باشید که این ها را می توان جعلی یا خریداری کرد. 
 • دسته را بررسی کنید : دستگیره ها معمولاً برای پروفایل های جعلی هدیه هستند. کلاهبرداران باهوش سعی می کنند نام ها را تا حد امکان شبیه به نام های اصلی نگه دارند. به عنوان مثال، “@Vita1ikButerin” به جای “@VitalikButerin”.
 • اسکرول کنید : در نمایه پیمایش کنید و سعی کنید چند پست تاریخی را ببینید. این باید به شما ایده ای درباره اصالت نمایه بدهد.

3. از وای فای عمومی اجتناب کنید

شبکه های وای فای عمومی به دلیل عدم امنیت و حساسیت به حملات سایبری بدنام هستند. دسترسی به کیف پول رمزنگاری یا انجام تراکنش ها در حین اتصال به وای فای عمومی می تواند دارایی های شما را در معرض خطر قرار دهد.

شبکه های وای فای عمومی در برابر طیف وسیعی از تهدیدات سایبری آسیب پذیر هستند، از جمله:

 • حملات دوقلو شیطانی : هکرها نقاط مهم مخربی را با نام‌های قابل اعتماد (مثلاً «هتل WiFi مهمان») راه‌اندازی می‌کنند تا هنگام اتصال، داده‌های شما را رهگیری کنند.
 • حملات Man-in-the-Middle (MitM) : عوامل مخرب می توانند داده های ارسال شده بین روتر WiFi و دستگاه کاربر را رهگیری کنند و به طور بالقوه به اطلاعات حساس مانند اعتبارنامه ورود به سیستم دسترسی پیدا کنند.
 • حملات شکستن رمز عبور : کلاهبرداران از نرم افزار استفاده می کنند تا از ترکیب نام کاربری و رمز عبور متعددی برای باز کردن قفل رابط مدیریت روتر استفاده کنند.

هنگام دسترسی به حساب‌های ارز دیجیتال یا انجام تراکنش‌ها از استفاده از شبکه‌های WiFi عمومی خودداری کنید. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً بررسی کنید چرا WiFi عمومی ناامن است.

4. مراقب ویدیوهای پخش زنده تقلبی باشید

کلاهبرداران برای گسترش کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال به پلتفرم هایی مانند یوتیوب و توییچ روی آورده اند. به طور معمول، کلاهبرداران از محتوای ویدیویی دزدیده شده برای اجرای پخش زنده جعلی استفاده می کنند که هدایای جعلی را تبلیغ می کند. در برخی موارد، آنها از حساب‌های هک شده یوتیوب با میلیون‌ها فالوور استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند با ارسال مقداری ارز دیجیتال به آدرس‌های خاص، کاربران را متقاعد کنند که به هدایای آنها بپیوندند.

به عنوان مثال، می‌توانید با ویدیویی از الون ماسک، کتی وود و جک دورسی مواجه شوید که در مورد فناوری کریپتو و بلاک چین صحبت می‌کنند. با این حال، کلاهبرداران ممکن است از یک ویدیوی قانونی برای تبلیغ کانال جعلی یا دزدیده شده خود و یک هدیه تقلبی استفاده کنند.

اطمینان حاصل کنید که قبل از درگیر شدن با هر ویدیوی زنده، به ویژه آنهایی که مربوط به هدایای ارزهای دیجیتال هستند، دقت لازم را انجام داده اید. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، هدایا از شما می خواهند قبل از دریافت هر چیزی، ابتدا پول ارسال کنید. اما اگر این کار را انجام دهید، پول خود را از دست خواهید داد.

با در نظر گرفتن عواملی مانند تعداد ویدیوها، وجود نشان‌های تأیید صحت و تاریخ ایجاد کانال، صحت کانال را تأیید کنید. اما مراقب باشید و مطمئن شوید که چندین نقطه داده را بررسی کنید زیرا حساب های هک شده ممکن است در ابتدا قانونی به نظر برسند و حتی میلیون ها مشترک داشته باشند.

علاوه بر این، می توانید حساب های رسمی رسانه های اجتماعی افراد درگیر در این ویدئو را بررسی کنید. اگر تبلیغ قانونی باشد، باید بتوانید اطلاعاتی را از چندین منبع معتبر پیدا کنید.

5. مراقب کلاهبرداری‌های AI Deepfake باشید

فناوری Deepfake از هوش مصنوعی (AI) برای ایجاد ویدیوهای جعلی که واقعی به نظر می‌رسند، استفاده می‌کند. این تصاویر و ویدیوهای موجود را ترکیب می‌کند تا به نظر برسد که مردم کارهایی را انجام می دهند یا می گویند که هرگز انجام نداده اند. همانطور که می توانید تصور کنید، کلاهبرداران شروع به استفاده از دیپ فیک برای ایجاد کلاهبرداری های بسیار پیچیده کرده اند.

هکرها از دیپ فیک استفاده می کنند تا خود را به عنوان شخص دیگری نشان دهند یا وانمود کنند که متخصص هستند. هکرها اغلب قربانیان خود را با رقابت‌های جعلی یا فرصت‌های سرمایه‌گذاری فریب می‌دهند و آنها را با ضرب‌الاجل‌های عجله می‌کنند.

بنابراین، برای محافظت از خود در برابر این کلاهبرداری‌های عمیق چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

 • به چهره توجه کنید: در پایان روز، دیپ فیک تصاویر متعددی را برای ایجاد محتوا به هم می‌چسباند. به الگوهای پلک زدن و همگام‌سازی لب توجه کنید.
 • صدای ناسازگار: صداهایی با صدای رباتیک یا نوسانات غیرمعمول ممکن است نشان دهنده یک دیپ فیک باشد. مطمئن شوید که از نزدیک به هرگونه تناقض در کیفیت صدا گوش می‌دهید.
 • سؤالات: هنگام تعامل با یک دیپ فیک مشکوک، مطمئن شوید که سؤالات زیادی می‌پرسید که فقط شخص واقعی می‌داند. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات پس زمینه ای دارید که به طور مداوم برای اعتبار سنجی به آنها ارجاع دهید.

جمع‌بندی

حفاظت از دارایی‌های رمزنگاری شده مسئولیت شماست. در این مقاله، ما پنج روش برتر برای ایمن نگه داشتن رمزارزهای خود را شرح داده‌ایم:

 1. عبارت seed خود را ایمن کنید.
 2. مراقب جعل حساب‌های شبکه‌های اجتماعی باشید.
 3. از وای فای عمومی خودداری کنید.
 4. مراقب ویدیوهای پخش زنده جعلی باشید.
 5. مراقب دیپ فیک باشید.

با گذشت زمان، کلاهبرداران پیچیده‌تر می‌شوند و طرح‌های پیچیده‌تری را طراحی می‌کنند. در پایان روز، دانش و هوشیاری قوی‌ترین متحدان شما هستند. مطلع باشید، ایمن بمانید و از ثروت دیجیتال خود محافظت کنید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *